Tatranská Lomnica Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2pre expertov v regióne Slovensko
Č. 1pre expertov v regióne Vysoké Tatry
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica je najvyššie položené lyžiarske stredisko na Slovensku. Na úpätí Lomnického štítu sú upravované terény až do nadmorskej výšky 2196 m. Stredisko ponúka najväčšie prevýšenie na Slovensku (1308 m) a podľa vlastných meraní OnTheSnow tiež najdlhšiu zjazdovku na Slovensku (5500 m).

► Čo treba vedieť

Celková dĺžka zjazdoviek v stredisku presahuje 12 km a zložením sú vhodné pre všetky typy lyžiarov. Začiatočníci a sviatoční lyžiari nájdu najlepšie terény blízko záchytného parkoviska, v strednej časti strediska sa nachádzajú trate pre mierne pokročilých lyžiarov a pod Lomnickým štítom nájdu svoje Eldorádo experti v Lomnickom sedle. 

Lyžiarske stredisko v Tatranskej Lomnici môžeme charakterizovať ako rezort veľmi vhodný pre rodiny s deťmi. Na výber je celá škála ubytovacích kapacít v okolí strediska, služby pro deti vrátane detského parku, FUNparku a lyžiarskej školy, možnosti nelyžiarskych aktivít zahŕňajú aj kúpanie v neďalekom aquaparku AquaCity Poprad či návštevu lyžiarskeho múzea priamo na stanici v Tatranskej Lomnici.

Milovníci zimnej turistiky môžu podnikať výšľapy až k horským chatám - do vyšších horských polôh sú výstupy počas zimy zakázané. 

► Skipasy cez internet

Stredisko prešlo na nový spôsob predaja skipasov a tvorby ich ceny. Cena skipasu sa tak odvíja nielen od termínu, na ktorý skipas kupujete, ale aj od toho, s akým predstihom skipas kupujete, či od obsadenosti strediska. 

► Tipy na ubytovanie v Tatranskej Lomnici a okolí

Ponuky ubytovania v rezortoch, penziónoch, apartmánoch, chatách, ubytovniach či privátoch nájdete aj tu: ubytovanie Tatranská Lomnica.

Reštaurácie

Après-ski Tatranská Lomnica

► Náš tip na občerstvenie

Humno Tatry - Restaurant: Zaujímavý multifunkčný objekt priťahuje zraky návštevníkov už pred vstupom, môže sa totižto pochváliť historickým ratrakom z roku 1984 zabudovaným do fasády. Vo vnútri čaká ďalšie prekvapenie: zo stropu zavesený strieborný Cadillac Escalade. Humno je však aj miestom, kde si zakladajú na poctivom kulinárskom zážitku. Servírujú sa tu tradičné jedlá v modernom poňatí, pochutnať si môžete napríklad na turistickom štarte v podobe domácej bravčovej paštéty, či na malom konfitovanom prasiatku so zemiakovými šúlancami a kyslou kapustou. 
Kavárna Dedo - Lomnický štít: Názov tejto najvyššie položenej slvoenskej kaviarne (2634 m.n.m.) pramení z pôvodneho pomenovania Lomnického štítu, ktorému sa kedysi dávno prezývalo "Dedo". Okrem šálku kávy si tu môžete dopriať aj nocľah, na Lomnickom štíte je vám k dispozícii 4-miestny apartmán.
Restaurant Skalnaté Pleso: Naberte sily na ďalšiu lyžovačku a doprajte si slovenské špeciality v reštaurácii s otvorenou terasou, odkial sa otvára dychberúci výhľad na tatranské štíty.

► Večerná zábava

Humno: Tento štýlový priestor nájdete pri dolnej stanici lanoviek v Tatranskej Lomnici. Humno bolo dlho vychýreným centrom nekončiacej zábavy a klubových párty, po zavedení najnovšieho konceptu tu však majú otvorené denne od 11 do 21 hodín, a tak sa tu dá dobre najesť, skvele zabaviť a ešte sa stihnete aj riadne vyspať na ďalší náročný lyžiarsky deň.

► Zážitok z wellness

Aquacity Poprad: Najväčší aquapark na slovenskej strane Vysokých Tatier ponúka vonkajšie aj vnútorné bazény s termálnou vodou, 50 m plavecký bazén, detský bazén, rozľahlý vitálny svet aj kryokomory. Od Tatranskej Lomnice je vzdialený iba 16 km autom či vlakom.

Lyžiarsky terén

Zjazdovky v Tatranskej Lomnici

► Zjazdové trate Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica ponúka pestrý výber zjazdoviek pre všetky typy lyžiarov. Náročnosť lyžiarskych tratí stúpa súbežne s nadmorskou výškou. Svahy pre začiatočníkov a mierne pokročilých sa nachádzajú v dolnej časti strediska, v lokalitách Štart a Buková hora. Tieto terény obsluhujú dve expresné sedačky s bublinami a jedna 4-miestna kabínová lanovka. Vyššie položené Čučoriedky sa vyznačujú širokými červenými svahmi s 4-sedačkou. Nad Čučoriedkami leží Generál, ktorý po terénnych úpravách ponúka stredne náročné zjazdovky obsluhované novou 15-místnou kabínkovou lanovkou. Najvyššie položené terény nad Skalnatým plesom sú určené pre skúsených až veľmi skúsených lyžiarov a sú dostupné vďaka staršej 2-sedačke. Práve tu sa totiž začína najdlhšia zjazdovka na Slovensku, zo začiatku dosť strmá trať z Lomnického sedla, ktorá ponúka impozantné výhľady.

► Snowparky, fun slopes a boardercrossové trate Tatranská Lomnica

Snowpark by ste v Tatranskej Lomnici hľadali márne. Napriek tomu tu je však o zábavu pri lyžovaní postarané veľmi dobre. Ctižiadostiví lyžiari si môžu pomerať sily, presnejšie rýchlosť na profi trati s časomierou a rodiny sa zabavia vo fan zóne na nenáročných snehových prekážkach.

- Audi Ski aréna: pri lyžovačke zo Skalnatého plesa si lyžiari môžu zmerať rýchlosť svojej jazdy vo vyhradenej časti zjazdovky Čučoriedky západ. Časomiera s finálnym časom je umiestnená pri dojazde. V aréne nechýbajú ani slalomové branky - slalomovú trať zvládnu deti, seniori aj začiatočníci.

- Fun Zone: Zábavná zjazdovka s terénnymi vlnami a jednou veľkou klopenkou, ako aj deťmi veľmi obľúbená Cesta divočinou je situovaná pri modrej zjazdovke Štart východ. 

► Freeride Tatranská Lomnica

Freeridovú zónu v Tatranskej Lomnici nájdete na samom vrcholku strediska pod Lomnickým štítom. Francúzska mulda je dostupná rovnakou starou dvojsedačkou nad Skalnatým plesom ako zjazdovka Lomnické sedlo.

► Zjazdovky pre začiatočníkov v Tatranskej Lomnici

Tatranská Lomnica je vďaka svojim miernym svahom v dolnej časti strediska vyhľadávaným cieľom mnohých školských lyžiarskych výcvikov. Začiatočníci môžu svoju lyžiarsku techniku trénovať na modrých zjazdovkách na Štarte a na Bukovej hore. Deťom slúži MAXILAND - ohradená plocha lyžiarskej škôlky pre deti a arény pre začiatočníkov, kde je pre uľahčenie prepravy umiestnený pásový vlek. Pre vstup do Maxilandu netreba mať skipas.

► Bežecké stopy Tatranská Lomnica

Priaznivci bežeckého lyžovania môžu v Tatranskej Lomnici využiť bežecký okruh Hlboká, dlhý 2700 metrov. Okruh sa nachádza v dolnej časti strediska, pri parkovisku na Jamách.

Naše tipy

Naše tipy pre váš pobyt v Tatranskej Lomnici

► Oplatí sa zažiť v Tatranskej Lomnici

Srdce lyžiarov – Lomnické sedlo: Užite si slnečnú lyžovačku v Lomnickom sedle. Najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického Sedla 2 190 m n. m. uspokojí aj tých najnáročnejších lyžiarov. 1300 metrové prevýšenie, 5-mesačná záruka snehu a rozšírené zjazdovky sú zárukou skvelého zážitku na prvotriednej carvingovej 6,5 kilometrovej trati o šírke až do 60 m.

Tip pre vás – Skalnaté pleso: Zaujímavosťou Skalnatého plesa je vyhliadková veža. Tá ohúri návštevníkov výhľadom na druhý najvyšší štít na Slovensku.

Zaujímavosť – Lomnický štít: Zo Skalnatého plesa premáva na Lomnický štít, druhý najvyšší vrchol Tatier, visutá lanovka. Spiatočný lístok však nie je zahrnutý v cene skipasu, je potrebné ho zakúpiť osobitne. Na Lomnickom štíte je panoramatický chodník s terasou, kavárna a môžete tu dokonca prežiť aj noci v 4-miestnom apartmáne.

Zastavte sa na stanici v lyžiarskom múzeu: Lyžiarske múzeum sa nachádza pri stanici v Tatranskej Lomnici a mapuje históriu vzniku a vývoja zimných športov vo Vysokých Tatrách.

Tip na výlet – Kežmarok: Kežmarok, vzdialený od Tatranskej Lomnice len 15 km, má bohatú históriu. Evanjelický artikulárny dreevěný kostol v Kežmarku je zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Počas zimy je otvorený vždy v utorok a piatok.

 

► Najlacnejšie skipasy cez internet

Nový systém flexibilných cien skipasov v Tatranskej Lomnici zvýhodňuje tých lyžiarov, ktorí si svoj skipas kúpia s veľkou časovou rezervou cez internet. Aby ste pri nákupe skipasov čo najviac ušetrili:
- zaregistrujte sa do systému Gopass.sk
- nakupujte skipasy s dostatočným predstihom pred termínom vašej plánovanej lyžovačky

Novým heslom pri kúpe skipasov v Tatranskej Lomnici totiž je: Čím skôr kúpiš, tým výhodnejšie lyžuješ!

 

► Významné podujatia v priebehu zimnej sezóny v Tatranskej Lomnici

- Ski Exclusive Opening (slávnostný začiatok lyžiarskej sezóny vždy na začiatku decembra)
- Snežné psy (tradičné dvojdňové podujatie plné súťaží, zábavy aj osvety - ukážky prác lavínových psov, psie záprahy a veľa ďalších atrakcií pre deti aj dospelých; odohráva sa zväčša vo februári)

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

136cm
85cm
57cm
29cm
17cm
17cm
nov
82cm
dec
113cm
jan
103cm
feb
60cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

47%
Modré zjazdovky
43%
Červené zjazdovky
10%
Čierne zjazdovky
13
Zjazdovky spolu
12.2 km
Zjazdovky spolu
2 km
Najdlhší zjazd
12.2 km
Zjazdný terén
10.5 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 10

3
Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
1
Expresné 6-sedačky
1
4-sedačky
1
2-sedačky
3
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2634m
Vrchol
1746m
Prevýšenie
888m
Údolie

Dôležité dátumy

16 december, 202316. 12. 2023
Plánovaný štart sezóny
14 apríl, 202414. 04. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
164
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
N.A.
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.