Prémiový partner

Sölden Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 4v Après Ski v regióne Európa
Č. 1pre pokročilých v regióne Rakúsko
Č. 1snowpark v regióne Tirolsko
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Sölden

Lyžiarske stredisko, ktoré má súčasne aj priamy prístup k ľadovcovej oblasti - také je v Rakúsku iba jedno: Sölden v údolí Oetztal. Mesto Sölden patrí k najpopulárnejším destináciam v Rakúsku. Ako tradičné dejisko pretekov Svetového pohára a jedno z najobľúbenejších lyžiarskych a snowboardových stredísk v Alpách ponúka Sölden obrovskú rozmanitosť zjazdoviek všetkých stupňov obtiažnosti, ako aj množstvo moderných vlekov a lanoviek.

Lyžiarske stredisko sa rozkladá na troch horách a člení sa do troch oblastí, líšiacich sa svojím charakterom. Kým najnižšie položená Giggijoch (2300 m) ponúka najmä najmiernejšie, modré svahy, široké aj niekoľko stoviek metrov, kde si začiatočníci môžu cibriť štýl, Gaislachkogel vo výške nad 3000 metrov je raj pre skúsených lyžiarov. A na ľadovcoch Tiefenbach a Rettenbach si na svoje prídu milovníci rýchlej, agresívnejšej jazdy, ako aj milovníci širokých carvingových oblúkov.

► Ako si najlepšie užiť lyžovanie v Söldene

Svoj lyžiarsky deň môžete odštartovať na Giggijoch. Gondola vás rýchlo vyvezie až do výšky 2300 metrov, kde si môžete vychutnať nepreberné množstvo rozprávkových modrých zjazdoviek, ktoré sú navyše v dopoludňajších hodinách vďaka svojej východnej expozícii zaliate slnkom. Kto chce čeliť výzve širokých carvingových diaľnic, sú mu k dispozícii strmé svahy na Hainbachjoch. Kým sa však zobudia aj najväčší spachtoši, mali by ste sa radšej vypraviť na Gaislachkogel. Presun do trochu viac náročnej časti lyžiarskeho areálu je jednoduchý a ľahký vďaka 6-sedačkovej lanovke Stabel. Už z diaľky sa pred vami čŕta masívna konštrukcia na Gaislachkogel. Vrchná stanica umiestnená v 3058 metroch totižto stojí už na permafroste, preto tá špeciálna lanovková konštrukcia. Tu hore sa nachádza aj jedna z troch impozantných vyhliadkových terás, odkiaľ sa otvára nádherný výhľad na Ötztalské hory. Okrem mnohých trojtisícoviek môžete dohliadnuť aj na neveľmi vzdialené lyžiarske stredisko Obergurgl-Hochgurgl. A potom už vás čaká veľmi pôsobivý zjazd z Gaislachkogel do údolia, pri ktorom prekonáte 1700 výškových metrov!

Veľká časť z lyžiarskeho strediska sa v zime ocitá pomerne skoro v tieni, preto by ste mali určite čo najskôr zamieriť k ľadovcovým lyžiarskym terénom. Vďaka Langegg, Einzeiger a Gletscherexpressu sa dostanete hore na Rettenbach a už pri jazde v gondole sa vám otvorí výhľad na impozantnú a najmä strmú zjazdovku Svetového pohára. Práve tu každý rok štartuje celá séria pretekov SP. Vaša plavba gondolou končí v nadmorskej výške 3247 metrov. Oba tunajšie ľadovce sú vzájomne prepojené 165 metrov dlhým lyžiarskym tunelom. Začať môžete napríklad na Tiefenbachferner. Tri vleky na Tiefenbachferner obsluhujú v podstate rovnaké trate. Do najvyššieho bodu strediska, do výšky 3250 metrov vás vyvezie lanovka Tiefenbachbahn. A tu sa nachádza ďalšia veľká vyhliadková plošina, z ktorej si môžete vychutnať panoramatický výhľad na obrovské ľadové masy pod Wildspitze aj na Pitztalskom ľadovci.

Potom už to ide na širokej zjazdovke vďaka veľkým carvingovým oblúkom ráz na ráz: Na to šup ste späť pri údolnej stanici. Vyvezte sa 6-sedačkou Seiterkar a zjazdom od jej hornej stanice uzavrite malú prehliadku ľadovca Tiefenbach. Ocitnete sa na druhom ľadovci v lokalite Rettenbachferner. Späť do "bežného" lyžiarskeho strediska sa dostanete zjazdom do údolia Rettenbachtal.

► Vynikajúce après ski

Sölden je svetovo vychýrený aj vďaka svojej skvelej après ski scéne. Žúrky začínajú už skoro popoludní na Giggijoch. Potom sa pulzujúce srdce apres-ski presúva priamo do Söldenu. Sonnenschirm, Fire & Ice, Mogul alebo Kuckuck - či už navštívite ktorýkoľvek z týchto podnikov, zábava je zaručená! Žúrovať tu môžete naozaj celú noc, až do ďalšieho rána. Ale pamätajte, keď dlho žúrujete, šancu na brilantnú rannú lyžovačku potom zaspíte!

► Nenechajte si ujsť 007 Elements

007 Elements je nová spektakulárna výstava v nadmorskej výške 3048 metrov, ktorá vás dostane do dobrodružného sveta Jamesa Bonda (ktorého zatiaľ posledné osudy vo filme Spectre sa sčasti odohrávali práve v Söldene).

► Zaujímavosti

Elon Musk vraj plánuje prepojenie Söldenu s Pitztalom prostredníctvom prevratnej technológickej novinky Hyperloop. Bez bližších detailov to uvádzda samotné lyžiarske stredisko na svojich stránkach.

► Výhodný Multi-Resort Skipass

Nový typ skipasu lyžiarom sprístupní dovedna 254 km zjazdoviek v Söldene i v Obergurgl-Hochgurgl. Tento multiskipas získate automaticky, ak kupujete skipas na 3 a viac dní. 

► Platí sa aj za deti

Bezplatný vstup majú iba deti mladšie ako 4 roky. Deti od 4 do 7 rokov platia za vstup do strediska 2 eurá na deň, staršie deti cca 60% ceny dospelého skipasu.

Lyžiarsky terén

Lyžovanie v Söldenu

Nie nadarmo je lyžiarske stredisko Sölden považované za jedno z najlepších v Alpách. Rozsiahla ponuka zjazdoviek všetkých stupňov obtiažnosti spolu s 144 km tratí a 35 prevažne najmodernejšími vlekmi uspokoja všetky požiadavky na zimné športy. Ďalšie základné údaje: 69,8 km modrých, 44,8 km červených a 27,4 km čiernych zjazdoviek plus 2 km lyžiarskych ciest.

Vďaka nadmorskej výške lyžiarskeho areálu, ktorá siaha až 3340 metrov nad morom a zahŕňa ľadovce Rettenbach a Tiefenbach môžete v Söldene očakávať záruku snehu od októbra do mája. Skúsení a trénovaní lyžiari milujú tieto söldenské superlatívy: Najdlhšia zjazdovka vedie od výstupnej stanice BIG3 Schwarze Schneid vo výške 3340 m dole k údolnej stanici lanovky Gaislachkoglbahn vo výške 1370 m - čo činí výškový rozdiel parádnych 1970 m pri dĺžke zjazdu asi 15 km!

Približne 10 km dlhý zjazd od výstupnej stanice lanovky BIG3 Gaislachkogl do dolnej stanice lanovky Gaislachkoglbahn ponúka prekonanie výškového rozdielu 1688 m. A 9 km dlhý zjazd z vrcholovej stanice 4SK Rosskirpl do dolnej stanice lanovky Giggijochbahn má prevýšenie 1391 metrov.

Najstrmšia trať je "Nachtskilauf-Showpiste" (inak zjazdovka č. 3), potom zjazd do údolia (č. 7) od údolnej stanice 6SK Stabel do skiareálu Innerwald, zjazdovka č. 14 (horný príkry hank pod 4SK Roßkirpl) a zjazdovka 25 (pri 4SK Schwarzkogl). Ďalšia príjemná výzva pre skúsených lyžiarov je trať Svetového pohára na ľadovci Rettenbach (zjazdovka č. 31). Hneď vedľa je náročná zjazdovka pre jazdu v bubnoch - vhodná pre odvážnych lyžiarskych akrobatov. Ďalšia chuťovka je pretekárska trať s (plateným) systémom merania času na Giggijoch.

Ďalší tip pre vášnivých lyžiarov: šesťkilometrová trať č. 30 cez Rettenbachtal!

► Lyžovanie v Söldene: Pre náročných lyžiarov

Dobrí lyžiari nájdu v Söldene ideálne podmienky, aby preukázali svoje zručnosti. Veľmi dobre ich preverí absolvovanie BIG3-Rallye, asi štvorhodinový okruh cez celé lyžiarske stredisko a tri trojtisícové vrcholy: Z Gaislachkogel (3058 m) pokračuje trasa cez Tiefenbachkogel (3309 m) a končí pri "Inneren Schwarzen Schneid" (3370 m). K pôsobivým vyhliadkovým plošinám s impozantným výhľadom sa dostanete krátkou pešou prechádzkou.

Na čierne zjazdovky sa dostanete tiež z kabínovej lanovky Wasserkar. Z Gaislachkogel štartuje hneď niekoľko náročných zjazdov mimo upravené zjazdovky - dostupných len pri nízkom lavínovom nebezpečenstve. Vysokohorský terén v okolí Söldenu ponúka viac ako 70 km variantov freeridových zjazdov s výškovým rozdielom až 2000 metrov. Najmä snowboardisti ocenia skutočnosť, že početné zjazdy začínajú rovno od zjazdoviek. A ak vystúpite ešte kúsok vyššie, počas dvadsiatich minút sa možnosti freeridu značne rozšíria. Vo Freeride Center Sölden sa môžu freerideri a tí, ktorí sa chcú freeriderom štát, pod odborným dohľadom ponoriť do neporušených plání okolo Söldenu (www.freeride-center.at). Široká škála kurzov a výletov ponúka vzdelanie a zábavu pri jazde mimo zjazdovky, rovnako ako aktuálne a spoľahlivé informácie o lavínovej situácii, snehových podmienkach a počasí v oblasti. Pri freeridingu by ste samozrejme mali vždy mať LVS-set s lavínovým vyhľadávačom, lopatu a sondu.

 

►Solden s rodinou a deťmi

V Söldene to úplní začiatočníci nebudú mať vôbec jednoduché: V náročnom lyžiarskom areáli chýbajú tréningové oblasti v údolí. Avšak vďaka vychýreným lyžiarskym školám a 59 km miernych zjazdoviek sa začiatočníci môžu skvele uplatniť najmä v oblasti Hochsölden-Sölden. Neskúsení lyžiari tu tiež môžu pohodlne nastúpiť do kabínkovej lanovky a nechať sa vyviezť hore.

Najlepší spôsob je sadnúť do lanovky Giggijochbahn a vyviezť sa až k "Miniliftu" pri vrcholovej stanici (vlek č. 16). Na tomto krátkom svahu aj v detskom parku si môžu pokojne dovoliť prvé lyžiarske pokusy aj úplní začiatočníci. Ďalšiu príležitosť ponúkajú dlhé modré zjazdovky, ku ktorým sa dostanete lanovkami Silberbrünnl a Giggijoch (č. 18 a 19). Alebo sadnite na lanovku Gletscherexpress a vyvezte sa až k Tiefenbachferner, ktorý láka jednoduchými, slnečnými svahmi.

Pre rodiny s deťmi má Sölden skvelú lyžiarsku školu s detským parkom na Giggijoch. Posuvné pásy, zábavný parkúr a špeciálne detské vleky spolu so starostlivosťou o deti v miestnych lyžiarskych škôlkach zabezpečujú tú najlepšiu starostlivosť a zábavu. Lyžiarska a snowboardová škola Sölden-Hochsölden vyhovuje všetkým potrebám malých lyžiarov a pomáha zaistiť bezpečný pohyb na lyžiach ij snowboarde v "Bobo 's Kids Club Sölden". Na troch rôznych miestach v lyžiarskom stredisku ponúka Bobo starostlivosť o deti a hravé učenie na dopravných pásoch, karuseloch a lanových vlekoch (www.skischule-soelden.com). Ďalšiu lyžiarsku škôlku prevádzkuje tiež Yellow Power Sölden School & Rent.

 

Naplánuj si pobyt

Skipasy

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

161cm
101cm
67cm
34cm
54cm
85cm
nov
91cm
dec
134cm
jan
91cm
feb
81cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

49%
Modré zjazdovky
32%
Červené zjazdovky
19%
Čierne zjazdovky
40
Zjazdovky spolu
141.5 km
Zjazdovky spolu
15 km
Najdlhší zjazd
141.5 km
Zjazdný terén
3.8 km
Osvetlené
90 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 31

9
Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
4
Expresné 6-sedačky
7
Expresné 4-sedačky
2
2-sedačky
8
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

3340m
Vrchol
1990m
Prevýšenie
1350m
Údolie

Dôležité dátumy

23 september, 202223. 09. 2022
Plánovaný štart sezóny
07 máj, 202307. 05. 2023
Plánovaný koniec sezóny
241
Dĺžka sezóny (dni)
242
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
74
V prevádzke (roky)
800cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.