Ľadovec Stubai Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 10snowpark v regióne Rakúsko
Č. 10snowpark v regióne Tirolsko
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Stubai

Stubaiský ľadovec je zvyčajne to prvé, čo mnohým lyžiarom príde na myseľ, keď sa zmieni lyžovanie na ľadovci. Niet sa čo čudovať, veď v Stubaiskom údolí je milovníkom zjazdového lyžovania k dispozícii 110 km zjazdoviek. Stubaiský ľadovec je najväčšia ľadovcová lyžiarska oblasť v Rakúsku. Vďaka svojej dobrej polohe v blízkosti Innsbrucku je tento skiareál zároveň veľmi dobre dostupný, a preto je veľmi obľúbený po celú dlhú lyžiarsku sezónu (zvyčajne od septembra do júna).

Po zjazde z diaľnice na exite Schönberg/Stubaital sa za 20 minút dostanete k údolnej stanici Mutterbergalm. Odtiaľ lyžiarov vyvážajú smerom ku Stubaiskemu ľadovcu dve cirkulujúce kabínové lanovky. Pri hornej stanici lanovky Gamsgartenbahn si môžete vybrať spomedzi sedačkových lanoviek Eisjochbahn a Rotadlbahn. Väčšina lyžiarov volí 6-sedačku Eisjochbahn, ktorá návštevníkov dopraví až na 3150 vysoký vrchol Eisjoch.

Akonáhle sa ocitnete hore, máte z čoho vyberať: Môžete zamieriť napravo na krátky, avšak britký Windachferner, doľava na Gaiskarferner (tam sa mimochodom nachádza veľmi populárny snowpark Stubai Zoo) alebo sa spustiť dole k dolnej stanici Eisjochbahn.

Ak sa vyberiete na Gaiskarferner, čaká vás jedinečný ľadovcový okruh. Okolo vrcholu Schaufelspitze (3333 m) sú všetky ľadovce prepojené vlekmi a lanovkami. Z Gaiskarferner vedie krátka 2-sedačka k dlhému Daunferneru. Po malej odbočke k Daunscharte zamierte cez Gamsgarten k strednej stanici Fernau. Odtiaľ vás vlek a 6-sedačka prepraví cez ľadovec Fernau. Z tejto hornej stanice sa môžete cez Gaiskarferner vrátiť späť do východiskového bodu na Eisjoch. Unikátny ľadovcový okruh - dá sa samozrejme absolvovať aj v opačnom smere!

Nenechajte si ujsť

Zastavte sa aspoň na chvíľu pri hornej stanici lanovky Schauefeljoch, kde sa nachádza fantastická vyhliadková plošina "Top of Tyrol"! Priamo pod Schaufelspitze sa návštevníkom otvára obrovská panoráma celej ľadovcovej oblasti v údolí Stubai a dohliadnuť možno dokonca ešte ďalej, až do susedného údolia Ötztal k Söldenu.

Ešte pár slov o zjazde do údolia, zvanom Wilde Grubn: Na mape zjazdoviek je klasifikovaný ako lyžiarska cesta, počas hlavnej lyžiarskej sezóny v zime však býva upravovaný a rozhodne stojí za návštevu, a to najmä v ranných hodinách. Vedie cez nedotknuté bočné údolie späť k údolnej stanici Mutterberg. Tento zjazd neodporúčame absolvovať v neskorších popoludňajších hodinách, veľa lyžiarov tu precení svoje sily a napriek unaveným nohám sa na zjazd do údolia vyberie. Popoludní si radšej vyberte pohodlný zjazd k strednej stanici Fernau a do údolia sa tých pár metrov odvezte gondolou. Potom vám pivo v Apres-ski baru v údolí bude chutiť dvojnásobne!

Freeridové možnosti na Stubai

Skúsení freerideri sú na Stubaiskom ľadovci vďaka mnohým variantom a četným možnosťam freeridu ako doma. Pred pár rokmi tu vznikla špeciálna freeridová oblasť "Powder Department". Tá ponúka 13 freeridových trás vo voľnom teréne. Návštevníkom je k dispozícii mapka možných zjazdov a GPS údaje. Freeride Checkpointy sa nachádzajú pri Eisgrate a pri Gamsgarten: Informačné ceduľky s popisom trás, kontrola lavínového vyhľadávača a informačné tabuľky o vyhľadávaní zasypaného pri Gamsgarten. Požičanie bezpečnostného vybavenia je možné v obchodoch so športovým tovarom na ľadovci Stubai.

Ideálne pre rodiny s deťmi

V stredisku Stubai lyžujú deti mladšie ako 10 rokov zadarmo! Navyše sa v areáli nachádza rodinná zábavná zóna BIG Family Ski-Camp: Mierne sa zvažujúce začiatočníce svahy, cvičný vlek a štyri dopravníkové pásy, ďalej Fun Slope s vlnami a skokmi, pretekárska trať s časomierou a veľa ďalších atrakcií, ktoré spoľahlivo zabavia celú rodinu.

Naplánuj si pobyt

Požičovne lyží

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

136cm
85cm
57cm
29cm
33cm
113cm
nov
84cm
dec
91cm
jan
96cm
feb
55cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

59%
Modré zjazdovky
36%
Červené zjazdovky
5%
Čierne zjazdovky
22
Zjazdovky spolu
64 km
Zjazdovky spolu
10 km
Najdlhší zjazd
64 km
Zjazdný terén

Počet vlekov: 25

5
Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
3
Expresné 6-sedačky
1
4-sedačky
2
2-sedačky
13
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

3210m
Vrchol
1460m
Prevýšenie
1697m
Údolie

Dôležité dátumy

16 október, 202316. 10. 2023
Plánovaný štart sezóny
19 máj, 202419. 05. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
51
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.