Slovak

Desať najkrajších talianskych zjazdoviek a kde ich nájsť

Lyžovanie vo Val di Sole

Lyžovanie vo Val di Sole

Copyright: Ph: Tommaso Prugnola

V Taliansku je viacero regiónov, kde sa v zime všetko točí okolo množstva a plochy lyžiarskych terénov - a Tridentsko (tal. Trentino) je jeden z nich. Pekných a rôzne náročných zjazdoviek je v Tridentsku oveľa viac, než koľko by ste narátali na prstoch oboch rúk, my sme však pre vás pripravili výber desiatich naozaj najkrajších zjazdov, ktoré vám lyžiarske strediská v Trentinu vedia ponúknuť. 

 

Desať najkrajších zjazdoviek v Tridentsku

 

1) Madonna di Campiglio | 3TRE

Túto trať ani netreba predstavovať, je vychýrená po celom svete a hostila už množstvo majstrovstiev sveta v rozličných lyžiarskych disciplínach. Klasika je už aj nočný slalom, súťaž, ktorá sa tu koná každý rok v decembri. Zjazdovka získala meno "3-TRE" vďaka tomu, že sa tu konali preteky vo všetkých troch disciplínach alpského lyžovania - zjazd, slalom a obrovský slalom. 3Tre je zábavná trať s častými esíčkami a dlhými zákrutami. Ak chcete zažiť vzrušenie z lyžovania na časti lyžiarskej pretekárskej histórie, túto Trojku by ste si nemali nechať ujsť.

Vhodná pre: veľmi zdatných lyžiarov

Zjazdovka Dosso Larici je vyhľadávaná pre svoju rozmanitosť. Na dvoch kilometroch dĺžky a totižto striedajú rôzne náročné úseky. Trať sa otvára pekným širokým, hoci náročnejším terénom, ktorý strieda užšia časť a postupne sa pridávajú aj zákruty, v dolnej časti miestami aj dosť nečakané a ostré. Jednoducho zábava odvrchu až dolu. Veľmi pestrá skladba trati, na ktorej si môžete dožičiť zábavnú jazdu však tiež vyžaduje vašu plnú pozornosť. Na eré si můžete dopřát zábavnou jízdu, ale vyžaduje také vaši plnou pozornost. Na plochých úsekoch si však určite vychutnajte nádherný výhľad na Tridentsko.

Vhodná pre: pokročilých lyžiarov3) Passo del Tonale | PARADISO

Zjazdovka Paradiso na hranici Tridentska a Lombardska je jedna z tých, na ktorých sa písali dejiny talianskeho lyžovania - prví lyžiari sa po nej lyžovali už v roku 1963. Paradiso je zjazd pre veľmi zdatných lyžiarov, táto trojkilometrová trať začína v sedle Passo Paradiso a po sérii serpentín a prudkých terénnych zmien sa po nej dostanete až do Tonale - po ceste klesnete o 734 výškových metrov. Táto veľmi technická trať je orientovaná severne, a tak na nej neraz natrafíte aj na viaceré ľadové plotne. Hrany vašich lyží by mali byť na každý pád ostré ako japonská katana.

Vhodná pre: veľmi zdatných lyžiarov

 

4) Passo del Tonale | VALBIOLO

Passo del Tonale ponúka vynikajúcu alternatívu aj pre menej skúsených lyžiarov. Pekná široká modrá zjazdovka je jedinečným zážitkom pre stredne pokročilých lyžiarov - je veľmi dlhá, no napriek tomu nie je únavná.

Vhodná pre: stredne pokročilých lyžiarov 

 

Názov tejto zjazdovky hovorí za všetko. Aký je najrýchlejší spôsob, ako sa dostať do údolia? Maximálne strmý svah! A ten tu je: Na trati dlhej 2400 metrov klesnete od štartu po dojazd o celých 585 výškových metrov! Naozaj pekelne čierna zjazdovka, ktorá neodpúšťa žiadne kompromisy. Sklon je skutočne prudký, zjazd vám dá riadne zabrať, neoddychnete si ani na chvíĺku a ak ju celú zídete, čaká vás ešte záverečný žľab, dlhý 250 metrov, na ktorých klesnete o 140 metrov - v jednom bode bude sklon presahovať až 70%! Napriek tomu všetkému to však určite budete chcieť vyskúšať znova! Druhýkrát už je to ľahšie, keď už máte trať trochu "ohmatanú" a privyknete úsekom s prudkými zmenami sklonu - ale istotne to nebude menej zábavné.

Vhodná pre: veľmi zdatných lyžiarov

Galéria

Lyžovanie vo Val di Sole - © Ph: Tommaso Prugnola
Monte Bondone - © Monte Bondone Facebook
Alpe Cimbra - Skirama Dolomiti Adamello Brenta - © Archivio Skirama
Val di Fiemme - © Scuola Sci Pampeago Facebook

Zobraziť všetko


 

Zjazdovka Tognola Uno sa stáča po prednej časti veľkolepého Pale di San Martino a radí sa medzi najlepšie zjazdovky v celých Dolomitoch. Trať je dosť technická, no zároveň má nálepku krásnej panoramatickej zjazdovky s mnohými zákrutami a úsekmi s prudším klesaním - preto je vhodná pre skúsených lyžiarov, avšak zvládnu ju aj stredne pokročilí. Pri jazde sa však sústreďte na terén pod nohami, panorámy môžete obdivovať, keď si na svahu dáte krátku pauzu. Výhľady sú tu nezabudnuteľné! Mimochodom, zjazdovka Tognola Uno má certifikát FIS a konalo sa na nej viacero pretekov Európskeho pohára.

Vhodná pre: stredne pokročilých lyžiarov

Aj tento názov zjazdovky veľa napovie. Je to veľmi strmá trať z Punta Ces, po ktorej sa dostanete až do obce San Martino. Zjazdovka Direttissima patrí do športovo-gastronomického okruhu Carosello delle Malghe, kde sa lyžovačka s konzumáciou vybraných špecialít spája v jedinečný zážitok.

Vhodná pre: veľmi zdatných lyžiarov

 

Túto kilometer dlhú červenú čerešničku na torte nájdete na náhornej planine Altopiano di Folgaria. Pre zjazd Salizzona sú typické dva náročné technické úseky a prudké klesania. Zábavná trať pre skúsených lyžiarov a zaujímavá výzva pre stredne pokročilých, ktorí sa neboja skúšať náročnejšie zjazdy.

Vhodná pre: stredne pokročilých lyžiarov


9) Monte Bondone | GRAN PISTA

Kultová zjazdovka patrí do zlatého fondu tridentského regiónu. Dlhá, veľmi pestrá trať s mnohými prudkými zmenami sklonu vás bude baviť viac ako 3,5 kilometra. Žľaby sa striedajú s širšími a menej prudkými terénmi a celá zjazdovka končí pekným lesným úsekom. Táto trať je vysoko cenená kvôli svojim výhľadom - a právom! Tunajšie panorámy sú naozaj dychberúce a nezabudnuteľné.

Vhodná pre: stredne pokročilých lyžiarov 

 

Došli sme na záver nášho prehľadu kultových zjazdoviek v Tridentsku a v ňom nesmie chýbať ani táto klasika pre milovníkov zjazdového lyžovania, ktorí v rámci Val di Fiemme zavítajú do Cavalese. Trať Olimpia je najdlhšia zjazdovka v Dolomitoch, dlhá 7500 metrov, začína sa na Alpe Cermis a celkový výškový rozdiel od štartu po dojazd je 1350 metrov. Olimpia sa delí na tri časti a vedie takmer výhradne cez lesy. V úvodnom, náročnejšom úseku, ktorý vedie vo viacerých alternatívach cez strmé žľaby klesá lyžiar miestami až 50% svahom, nasledujú plochšie úseky, na ktorých si môžete (na chvíľu) vychutnávať nádherný výhľad do údolia.

Vhodná pre: stredne pokročilých lyžiarov

 

 

 

Zhrnutie: Najlepšie zjazdovky v Trentine

  1. » Madonna di Campiglio | 3-TRE
  2. » Andalo - Fai della Paganella | DOSSO LARICI
  3. » Passo del Tonale | PARADISO
  4. » Passo del Tonale | VALBIOLO
  5. » Madonna di Campiglio | SPINALE DIRETTISSIMA
  6. » San Martino di Castrozza| TOGNOLA UNO
  7. » San Martino di Castrozza | DIRETTISSIMA
  8. » Folgaria | SALIZZONA
  9. » Monte Bondone | GRAN PISTA
  10. » Val di Fiemme | OLIMPIA

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama