Covid-19 Otázky a odpovede: Kde sa lyžuje a kam môžem vycestovať

Newsroom Cestovanie Covid-19 Otázky a odpovede: Kde sa lyžuje a kam môžem vycestovať

Pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla všetky sféry nášho života a nepochybne bude mať významný vplyv aj na tohtoročnú lyžiarsku sezónu. Lyžovanie a dovolenka na horách úzko súvisí s cestovaním a gastronómiou, jednoducho s turistikou. Práve cesty, najmä do zahraničia, môžu vyvolať množstvo otázok. Zhromaždili sme odpovede na najčastejšie otázky ohľadom možnosti lyžovania v aktuálnych podmienkach.

NAJNOVŠIA AKTUALIZÁCIA: 14.1.2022

 

Môžeme na Slovensku lyžovať?

Strediská otvorené Na Slovensku sa lyžiarske strediská otvorili 10. decembra po zmene pravidiel celoštátneho lockdownu. Prevádzka lyžiarskych stredísk doteraz prebieha v režime O-P (očkovaní a prekonaní). Covid pas alebo iný doklad o bezinfekčnosti je potrebné predkladať pri kúpe skipasu a takisto pri vstupe do lyžiarskeho strediska. V spoločných vonkajších aj vnútorných verejných priestorách v celom areáli strediska, ako aj na lanovkách a vlekoch platí povinosť prekrytia nosa a úst respirátorom FFP2. Kabínkové lanovky môžu prepravovať iba do 25% maximálnej kapacity.

Čo sa mení od 19. januára 2021?

Najnovšia zmena pandemických opatrení prináša rozvoľnenie pravidiel pre vstup do lyžiarskych stredísk. Od stredy 19. januára 2022 tak lyžiarske strediská prechádzajú do režimu OTP.

Režim OTP spĺňajú osoby ktoré:
➡️ sú kompletne očkované,
➡️ sú testované (platnosť PCR testu je 72 hodín a Antigenového testu je 48 hodín),
➡️ ochorenie Covid-19 prekonali za ostatných 90 dní

Predaj skipasov je teda podmienený predložením covid pasu alebo platného testu. Vo verejných priestoroch strediska ako aj na vleku či lanovke sú povinné respirátory FFP2.

Pre držiteľov covid pasu sú otvorené aj služby. Reštaurácie a hotely môžu využívať iba očkovaní a prekonaní (OP). Pri prihlasovaní v ubytovacom zariadení sa však navyše treba preukázať negatívnym testom na koronavírus.

Otvorené lyžiarske strediská na Slovensku

 

Kde sa dá lyžovať v zahraničí?

Napriek tomu, že pandemická situácia je kvôli novým mutáciám koronaviru stále napätá, aktuálna lyžiarska sezóna zatiaľ vo všetkých európskych krajinách prebieha len s niekoľkými obmedzeniami. Poďme sa pozrieť, ako to s lyžovaním vyzerá v jednotlivých krajinách.

Strediská zatvorené strediská zatvorené    Strediská otvorené strediská otvorené    Strediská otvorené, avšak bez ubytovania strediská otvorené, avšak bez ubytovania

 

Poľsko

Strediská otvorené Pri vstupe na poľské územie sa treba preukázať platným covid pasom (doklad o zaočkovaní alebo prekonaní choroby) alebo v prípade nezaočkovaných osôb je potrebné doložiť negatívny výsledok testu na COVID-19 (antigén alebo RT-PCR) nie starší ako 48 hodín (v anglickom alebo poľskom jazyku). Žiadne ďalšie obmedzenia alebo karanténne povinnosti pri vstupe do Poľska nateraz neplatia. Viac o podmienkach vstupu do Poľska sa dočítate tu.

V lyžiarskych strediskách je potrebné dodržiavať odstup 2 m od ostatných osôb a povinnosť zakrytia úst a nosa na vlekoch a lanovkách. Maximálna kapacita hromadnej dopravy, do ktorej spadajú aj lanovky, je obmedzená na 75 %.  Reštaurácie, bary aj hotely sú otvorené, maximálna obsadenosť je však obmedzená na max. 30 %. To isté platí o kinách, divadlách, športových a duchovných miestach. Tento limit môže byť prekročený, ak ide o očkované osoby s covid pasom.

Kluby a diskotéky sú až do odvolania uzavreté. Na bujaré apres-ski v Poľsku teda musíme nateraz zabudnúť. Výnimku tvoria Silvester a Nový rok (31.12-1.01). V týchto dňoch budú povolené podujatia za prísneho hygienického režimu s účasťou do 100 osôb. Ani tu sa do limitu nepočítajú ľudia, ktorí majú certifikát o očkovaní alebo prekonaní Covid-19.

Ako je vidieť, v Poľsku zatiaľ žiadne veľké obmedzenia pre lyžiarov nie sú. Jediným problémom môže byť limit hotela, pokiaľ ho hoteliéri skutočne dodržia. V tomto prípade môže byť ťažké nájsť ubytovanie počas vianočných prázdnin.

Otvorené strediská v Poľsku

 

Rakúsko

Strediská otvorené Celoštátny lockdown v Rakúsku skončil v nedeľu 12. decembra. To však platí len pre očkovaných a vyliečených, ktorí môžu opäť cestovať do Rakúska aj za turistikou (a  na lyžovačku). Od 20. decembra došlo k ďalšiemu sprísneniu: Pri vstupe do krajiny je potrebné ku covid pasu predložiť aj aktuálny negatívny PCR test, alebo doklad o preočkovaní 3. dávkou vakcíny. Osoby bez vakcinácie alebo testu musia nastúpiť do povinnej karantény.

Ľudia bez covid pasu podliehajú aj ďalším obmedzeniam. Na ubytovanie v hoteli, k návšteve reštaurácie aj vstupu do lyžiarskeho strediska je potrebný doklad o očkovaní alebo o prekonaní choroby. Samotný test už nestačí.

Od 10.1. platí povinnosť preukazovať sa covid pasom pri vstupe do obchodu, ďalej prichádza povinné zakrytie dýchacích ciest respirátorom FFP2 aj vonku, ak nie je možné dodržať rozstup 2 metre a viac.

Od začiatku februára má prísť ku skráteniu platnosti covid pasu na 6 mesiacov od podania poslednej dávky.

Viac na tému lyžovania v Rakúsku počas pandémie čítaj tu »»

Otvorené strediská v Rakúsku

 

Taliansko

Strediská otvorené Výnimočný stav v Taliansku bol predĺžený do 31. marca 2022. Taliansko je stále rozdelené na bielu, žltú, oranžovú a červenú zónu. O pridelení kraja do danej zóny rozhoduje minister zdravotníctva na základe týždenného monitoringu. V regiónoch označených bielou farbou platia miernejšie pravidlá. Nie je tam napr. povinné nosiť rúško v exteriéri, ani tam neplatí zákaz vychádzania.

Od 16. decembra do konca januára bude pre vstup do Talianska nutné preukázať negatívny výsledok antigénneho testu vykonaného najneskôr 24 hodín pred prekročením hranice alebo PCR testu nie staršieho ako 48 hodín. Samotné očkovanie už nestačí. Neočkovaní ľudia pochádzajúci z Európy budú musieť podstúpiť 5-dňovú karanténu. Od 6. decembra majú navyše do barov, reštaurácií, kín, divadiel a posilňovní vstup iba očkovaní a vyliečení. Zároveň nadobudla platnosť povinnosť predkladať Green pas/covid pas (očkovaný, uzdravený, testovaný) pri prihlásení v hoteli!

Viac na tému lyžovania v Taliansku počas pandémie čítaj tu »»

Otvorené strediská v Taliansku

 

Švajčiarsko

Skiareály otevřené Od 20. decembra musia všetky osoby staršie ako 16 rokov (vrátane očkovaných a rekonvalescentov) pri vstupe do Švajčiarska predložiť negatívny výsledok PCR testu (platnosť max. 72 hodín). Dôležitépre neočkovaných platí povinnosť po štyroch až siedmich dňoch absolvovať ďalší kontrolný test vo Švajčiarsku. Tento test (môže byť antigénny) je spoplatnený a jeho výsledok by mal byť predložený príslušnému úradu v kantóne.

Pred príchodom sa tiež musíte zaregistrovať pomocou elektronického formulára. Na vlekoch a lanovkách je povinné zakrytie úst a nosa. Do interiérov reštaurácií a barov majú povolený vstup iba testovaní, očkovaní a vyliečení.

Otvorené strediská vo Švajčiarsku

 

Francúzsko

Skiareály otevřené Aj vo Francúzsku platia opatrenia, ktoré sa týkajú predovšetkým neočkovaných ľudí. Covid pas (tj doklad o očkovaní alebo uzdravení) musí byť predložený v kaviarňach, baroch a reštauráciách, vrátane reštauračných záhradiek, ako aj v obchodných centrách a nemocniciach. Certifikačná povinnosť platí aj na palubách lietadiel, vlakov (TGV, Intercités) a medziregionálnych diaľkových autobusov. V prípade absencie certifikátu musí byť všade predložený negatívny výsledok testu RT-PCR (platný 72h) alebo antigénneho testu (48h). Ochrana úst a nosa na lanovkách a vlekoch je povinná pre všetkých starších ako 11 rokov.

V prípade zhoršenia epidemickej situácie v lyžiarskych strediskách bude zavedená povinnosť predložiť covid pas. Lyžiari prichádzajúci do Francúzska zo Slovenska musia mať potvrdenie o očkovaní proti Covid-19. Alternatívou môže byť aj potvrdenie o prekonaní Covid-19 alebo negatívny výsledok testu (PCR alebo antigénový test) nie starší ako 24 hodín.

Otvorené strediská vo Francúzsku

 

Česko

Strediská otvorené České lyžiarske strediská sú túto zimu otvorené. Na vstup do Českej republiky však budete od pondelka 27.12. potrebovať platný PCR test, či ste zaočkovaní alebo nie. Výnimka z povinného PCR testu sa vzťahuje na osoby po 3. dávke vakcíny a deti do 12 rokov. Neočkované osoby okrem predloženia negatívneho PCR testu pri prechode hranice majú povinnosť absolvovať kontrolný PCR test na 5-7. deň po vstupe do krajiny.

Lyžovanie je dostupné iba pre očkovaných a pre osoby po prekonanom ochorení. Covid pas je potrebné predložiť pri nákupe skipasu, náhodné kontroly prebiehajú aj v rámci lyžiarskych stredísk. Doklad o bezinfekčnosti sa vyžaduje aj na vstup do reštaurácie a ubytovanie v hoteli. U mládeže vo veku 12 až 18 rokov sa vyžaduje negatívny PCR test. Na deti do 12 rokov sa táto povinnosť nevzťahuje. Na vlekoch, pri čakaní na vlek aj pri pobyte v spoločných priestoroch je povinné zakrytie úst a nosa respirátorom FFP2.

Otvorené lyžiarske strediská v v Česku

 

>> Otvorené lyžiarske strediská v Európe <<

 

Je v lyžiarskych strediskách povinné rúško alebo respirátor?

Každá krajina má trochu iné pravidlá bezpečnosti a ochrany zdravia. Všobecne však platí, že vo všetkých uzavretých priestoroch, obslužných zariadeniach a reštauráciách by ste si mali zakrývať ústa a nos. Lanové dráhy sa radia medzi dopravné prostriedky. Preto je na vlekoch a lanovkách povinné zakrytie úst a nosa. Niektoré krajiny ako Rakúsko alebo Česká republika vyžadujú použitie respirátora FFP2.

V rakúskych lyžiarskych strediskách sú povinné respirátory FFP2
Foto: Facebook | Schladming-Dachstein

 

Odporúčania pre bezpečné lyžovanie v časoch pandémie

➽ Pokiaľ sa rozhodnete cestovať do lyžiarskeho strediska, snažte sa znížiť riziko nákazy Covid-19 tým, že si ako dopravný prostriedok zvolíte auto. Niekoľkohodinová cesta autobusom alebo vlakom asi nie je najlepšou voľbou.

➽ Ak je to možné, zarezervujte si ubytovanie v blízkosti zjazdoviek, aby ste nemuseli využívať skibus.

➽ Často si dezinfikujte ruky. V lyžiarskych strediskách sú dezinfekčné prostriedky umiestnené pri vstupe do všetkých uzavretých priestorov, ako sú lanovky, reštaurácie a útulne.

➽ Udržujte sociálny odstup, ako vo vnútri budov, tak na svahoch. Nie všetky krajiny a regióny majú limit vzdialenosti 2 metre, preto sa vždy riaďte pokynmi pre región, kde lyžujete.

➽ Ako čas obeda si zvoľte radšej menej obľúbené hodiny, kedy sú reštaurácie a hostely menej preplnené. Používajte vonkajšie stoly, kedykoľvek to počasie dovolí.

➽ Zarezervujte si lyžiarske vybavenie vopred, aby ste nemuseli tráviť príliš veľa času v požičovni.

➽ Nezabudnite na adekvátne cestovné poistenie, ktoré kryje aj riziko nákazy Covid-19 či ďalšie riziká spojené s výskytom koronaviru. Väčšina poisťovní už prispôsobila ponuku cestovného poistenia podmienkam pandémie.

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.