Zimná sezóna je nenávratne preč. Ak si chcete užiť so svojimi lyžami ešte ďalšie zimné radovánky, oplatí sa o nich cez leto dobre postarať, pretože so správnou starostlivosťou lyže v teplom letnom období netrpia a užijete si s nimi ešte veľa zábavy. Overte si v našom článku, či ste urobili všetko pre pohodlie vašich lyží počas ich letného spánku...

 

Nevyhnutná pravidelná údržba

Voskovanie, brúsenie hrán a opravy poškodených častí skĺznice, to sú pre každého lyžiara bežné úkony predtým, ako sa vyberie na zjazdovky. A je už na vás, či sa o lyže staráte sami, alebo ich radšej zverujete odborníkom v skiservisoch – je to len otázka peňazí a motivácie. Každý si však uvedomuje, že len vďaka pravidelnej údržbe udrží svoje lyže vo forme čo najdlhšie!

 

Príprava lyží na leto

Čo už ale nie je tak jasné, je fakt, že lyže by mali byť dobre pripravené aj na leto, lebo pri ich nesprávnom uložení počas dlhšej nečinnosti jednoducho vyjdú z formy. Bez riadnej prípravy môže vaše lyže cez leto ohroziť hrdza, teplo aj prach usadený na viazaní, hranách alebo skĺznici. Kým vaše lyže skončia na leto v pivnici, mali by ste urobiť niektoré základné opatrenia. Inak môže začať hrdzavieť viazanie, hrany či sa poničí náter.

 

Ochrana skĺznice

Lyžiarsky vosk chráni skĺznicu nielen na zjazdovke, ale aj v pivnici. Aby sa predišlo vysychaniu povrchu a s tým spojenej strate pružnosti, mali by ste lyžiam dožičiť veľkorysý náter voskom hneď po poslednom dni lyžovaní. Urobili ste to? Ak nie, môžete to ešte napraviť. Vďaka navoskovaniu sa na skĺznicu nenachytá prach ani nečistoty. Povrch skĺznice musíte pred voskovaním samozrejme najskôr dôkladne vyčistiť a vysušiť. Potom nemusíte lyže ukladať zopnuté k sebe napevno pásikom, to im príliš nepomáha. Lepšie je uložiť ich samostatne, skĺznicou hore, v suchej tmavej miestnosti s konštantnou teplotou, ak je to možné.

 

Ochrana hrán

Hrany lyží sú náchylné na hrdzavenie. Preto je nesmierne dôležité, aby ste hrany nechali dobre preschnúť ešte predtým, ako lyže uložíte. Pri príprave vašich lyží na letnú odstávku by ste mali okrem skĺznic poriadne navoskovať aj hrany. Tak nebude mať hrdza šancu. Ak chcete mať hrdzu úplne pod kontrolou, je dobré už počas sezóny pravidelne kontrolovať všetky na hrdzu náchylné miesta a dobre ich brúsiť, aby sa hrdza nemohla po hranách cez leto šíriť. Ak sa na brúsenie hrán necítite, odporúčame zaniesť lyže do skiservisu, tam vedia, ako na to a o lyže sa vám dobre postarajú.

 

Vyvarujte sa poškodeniu bezpečnostného viazania

Špina môže negatívne ovplyvniť najmä pružiny bezpečnostného viazania. Preto by ste skôr ako lyže uskladníte na leto mali celé viazanie starostlivo poumývať teplou vodou, nechať dobre vysušiť a potom nastriekať špeciálnym konzervačným sprejom. Zväz lyžiarov neodporúča pružiny uvoľňovať. Uvoľnenie pružiny pred letom síce napomáha predĺženiu jej životnosti vďaka tomu, že si udrží svoju pevnosť, avšak na druhú stranu to predstavuje veľké bezpečnostné riziko. Často sa totižto po príchode zimy stane, že zabudnete, ako ste lyže pred letom "ošetrili", schmatnete ich, vyrazíte na zjazdovku a vystavujete sa obrovskému riziku kvôli uvoľneným pružinám či zle nastavenému viazaniu!

 

Venujte pozornosť vypínaniu viazania

Keďže viazanie je veľmi dôležitý bezpečnostný prvok spájajúci človeka a lyže, malo by byť viazanie pred každou zimou skontrolované odborníkom. Bezpečnostný expert DSV Andreas König hovorí: "Lyže a viazanie sú navrhované tak, že umožňujú neobmedzené potešenie z jazdy po mnoho rokov. Avšak aby to tak bolo, je dôležité najmä viazanie nechávať pravidelne pred sezónou prekontrolovať v špecializovanom servise. Aby sa potom nestalo, že sa viazanie samovoľne odopne príliš skoro alebo sa naopak nevypne vôbec, a nešťastie je na svete."