Slovak

10 najlepších rodinných lyžiarskych stredísk vo Francúzsku

30. december 2013 | OnTheSnow/Tomáš Harach

Správy z regiónu: Francúzsko

Strediská v tomto článku: La Plagne, Isola 2000, Avoriaz, Serre Chevalier, Megève, Les Karellis, Saint Lary Soulan, Besse Super Besse, Font-Romeu - Pyrenees 2000, Valberg

Detský areál v Avoriaz

Detský areál v Avoriaz

Copyright: Avoriaz Tourism

V každej rodine sa úroveň súťaživosti na svahoch líši. Často sa rodičia musia prispôsobiť potrebám svojich detí, či už ich režimu alebo školskej dochádzke.

Stéphane Lerendu, riaditeľ turistickej kancelárie v Avoriaz hovorí: "V čase zimnej dovolenky sa musí jeden člen rodiny vždy obetovať najviac na úkor iných. Ak ide na dovolenku rodina, nemôže predsa robiť každý čo chce."

Dobré rodinné lyžiarske stredisko sa zaoberá tým, aby mal každý člen rodiny čo možno najlepšiu dovolenku, od skúsených lyžiarov až po nelyžiarov. Kľúčom k úspechu je vybrať si stredisko, ktoré vyhovuje naozaj všetkým vo vašej rodine. Čo sa páči na stredisku teenagerom sa pravdepodobne nebude páčiť ich rodičom.

 

10 najlepších rodinných lyžiarskych stredísk vo Francúzsku


Avoriaz

Ubytovacia kapacita 16 800 lôžok a ani jediné auto, len konské povozy. Toto stredisko sa môže pochváliť tým, že sa tu vôbec nemusíte obávať o vaše deti. Vzhľadom na to, že tu nenájdete autá bolo stredisko vždy orientované na rodiny s deťmi. Po dobu 32 rokov je hlavným miestom pre mládež 'Village des enfants".

 Je tu nezvyčajná lyžiarska škola pre dospievajúcich a mládež od 3 do 16 rokov. Táto škola bola založená na myšlienke školy hrou a stala sa modelom pre ďalšie lyžiarske školy v Alpách.

Táto škola tiež poskytuje chránené miesto pre deti, aby mohli lyžovať v zlom počasí, kedy by sa mohli na vonkajších svahoch stratiť. Škola má tiež službu stráženia detí a zábavné centrum, kde môžu deti stráviť celý deň a aj sa naobedovať. Výučba je zorganizovaná tak, že rodičia musia byť prítomní prvých 15 minút od začatia lekcie pre deti, aby sa predišlo stresu z nového prostredia.

Aquariaz – vodný park v Avoriaz  - © Pierre et vacances

Aquariaz – vodný park v Avoriaz

Copyright: Pierre et vacances

Skutočná atrakcia je nový vodný park, l'Aquariaz. Bol otvorený v júli 2012 a nájdete v ňom len tie najlepšie vodné atrakcie.


La Plagne

Toto stredisko pozostáva z 11 stredísk, a tak je ideálnym miestom pre veľkú rodinu s rôznymi záujmami. Je dobré pre pokročilých lyžiarov ako aj pre tých, ktorí trávia čas radšej mimo zjazdoviek. Naozaj každý si tu nájde niečo pre seba, môžete si dokonca natrénovať lezenie po zamrznutom vodopáde.

Okrem mnohých ďalších možností navštívte lyžiarsky štadión Jean-Luc Crétier, ktorý je otvorený každý večer pre nočné lyžovanie. Často sa tu organizujú medzinárodné preteky. Pre odvážnych je pripravená bobová dráha.

Jazda po bruchu na nafukovacích airbordoch

Jazda po bruchu na nafukovacích airbordoch

Jednotlivé areály sú prepojené voľnými autobusmi až do polnoci. Prípadne môžete využiť aj lanovku Belle Plagne. Nájdete tu zjazdovky každého druhu od najdlhšej zjazdovky na svete až po ľahké zelené zjazdovky pre začiatočníkov.


Les Karellis

Toto stredisko je ideálnym miestom pre rodiny s veľmi malými deťmi. Stredisko je bez áut a nájdete tu sedem prázdninových dediniek, hneď vedľa lyžiarskych vlekov. Zariadenie pre deti je poskytnuté zadarmo, vrátane detskej postieľky, stoličky a detské vaničky.

Môžete si prenajať špeciálne sánky pre bábätká a batoľatá. Tato si vaše detičky vychutnajú prechádzky s vami. Deti môžete tiež nechať v "Halte garderie", ale až od veku 3 mesiacov.

Les Karellis  - © OT Les Karellis

Les Karellis

Copyright: OT Les Karellis

Nájdete tu špeciálne akcie pre mládež a diskotéku každý štvrtok večer, samozrejme bez rodičov. Deti môžete prihlásiť do lyžiarskej školy od veku 4 rokov. Ak ste sa na svahoch a lyžiarska škola vášho dieťaťa skončí, inštruktor ho vezme do "Jardin des Neiges". Ak chcete zostať spolu ako rodina, je pre vás pripravený snowpark, určený hlavne pre deti. Každý večer sa tu odohrávajú aktivity pre rodičov a deti.

 

Megeve

Megève je jedným z najstarších a najkrajších stredísk v Alpách. Stredisku sa podarilo udržať si pekné prostredie a zároveň sa posunúť dopredu. Dnes je tento lyžiarsky areál veľmi moderný a zároveň veľmi pekný. Svahy sú otvorené od decembra do apríla. Nájdete tu mnoho vynikajúcich a rôznorodých zjazdoviek pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov. Je to stredisko, kde zdanlivo nič neruší pokoj v drevených chatkách. Miestne après-ski je na mimoriadne vysokej úrovni.

Megeve, Francúzsko

Megeve, Francúzsko

Z rodinného hľadiska je stredisko dobre známe pre vysoký štandard starostlivosti o deti. Má vlastný McDonald - ktorí Francúzi nenávidia a zároveň milujú. Ak chcete stráviť vašu dovolenku vo veľkom rodinnom stredisku s bezchybným charakterom, potom je toto miesto pre vás.


Serre Chevalier

Stredisko sa skladá z troch dedín: Chantemerle, Villeneuve la Salle a Monetier les Bains. Spoločne tvoria obrovský lyžiarsky areál s mnohými zjazdovkami, lemovanými stromami. Nachádza sa na hranici medzi severnými a južnými Alpami a má mikroklímu s veľkým množstvom snehových zrážok a 300 slnečných dní do roka.

Serre Chevalier  - © Serre Chevalier

Serre Chevalier

Copyright: Serre Chevalier

Nájdete tu veľa zariadení, najmä pre deti. Za návštevu stojí klub Piou-Piou, snehová záhrada v Monetier a iné atrakcie pre deti. Stredisko disponuje jednoduchými zelenými svahmi pre deti a pre začiatočníkov.

 

Isola 2000

Stredisko Isola bolo postavené na hraniciach medzi Talianskom a Francúzskom na konci vojny. Vzhľadom k nadmorskej výške má Isola najlepšie snehové podmienky skutočne v celom Francúzsku. Nie každému bude po chuti miestna architektúra, ale na konci sezóny môžete v tomto lyžiarskom areáli striedať sneh a pláž. Mestá Nice a Menton sú odtiaľto len 2 hodiny cesty.

Isola 2000  - © R Palomba - CRT Côte d'Azur

Isola 2000

Copyright: R Palomba - CRT Côte d'Azur

Nočné lyžovanie je možné dvakrát týždenne počas francúzskych školských prázdnin. K dispozícii je klub Piou-Piou, pre deti od 3 do 6 rokov, rovnako ako Les Pichtouns, ale iba pre deti nad 6 rokov. Stredisko je možno lepšie pre teenagerov ako pre malé deti. Pre telesne postihnutých lyžiarov je možné prenajať "tandemového" lyžiara. Tak sa môže celá rodina stretnúť na svahoch.

 

Valberg

Stredisko Valberg sa nachádza v horskom priesmyku na náhornej plošine obklopenej otvorenými alpskými pastvinami a smrekovcovými lesmi. Je iba hodinu a pol cesty od Cote d'Azur. Lyžiarske vleky štartujú priamo z obce. Stredisko orientované na rodiny, a preto je veľmi dobre vybavené.

Valberg  - © Valberg Tourism

Valberg

Copyright: Valberg Tourism

Deti môžete nechať v "Halte-garderie" ak majú do 14 mesiacov do 6 rokov. Nachádza sa tu aj lyžiarska škola, ktorá príjma deti od 3 rokov. Napriek tomu, že stredisko je položené južne, udrží so svojimi 308 snežnými delami snehovú pokrývku v perfektnom stave.

 

Font Romeu

Font Romeu v Pyrenejach je vynikajúce stredisko pre deti a poskytuje perfektné podmienky pre začiatočníkov. K dispozícii je široká škála aktivít, medzi ktoré patria napríklad návšteva neďalekých termálnych prameňov, lyžiarske túry, výlety na snežniciach, lezenie po zamrznutých vodopádoch, psie záprahy, bežecké lyžovanie a mnoho ďalšieho. V obci sa nachádza kino, kasíno, bowling, squash, tenis, bedminton, klzisko, bazén a posilňovňa.

Font Romeu

Font Romeu

 

St Lary Soulan

Stredisko St Lary, ktoré sa nachádza tiež v Pyrenejach, je veľmi cenené pre svoje rôznorodé zjazdovky. Zaujme vás tiež termálne centrum pod širým nebom, ktoré bolo postavené v roku 2005. Dokonale sa v ňom zrelaxujete, nájdete v ňom sauny, vodopády a jaskyne s termálnou vodou. Obec je postavená z kameňa v tradičnom štýle. Stredisko sa môže pochváliť 183 snehovými delami, ktoré dokážu zabezpečiť dostatok snehu počas celej zimy.

Saint - Lary - Soulan

Saint - Lary - Soulan

Zjazdovky sú navrhnuté tak, aby vyhovovali všetkým. Snowboardistov určite poteší miestny snowpark s U-rampou. St Lary 1700 Pla d'Adet je oblasť vyhradená pre rodiny s deťmi. Je vybavená detskými ihriskami, dvoma sánkarskými dráhami a rekreačnou oblasťou KIDpark. Okrem lyžovania sa tu môžete venovať psím záprahom, výletom na snežniciach, diskotékam, kinu a paraglidingu.

 

Besse-Super-Besse

Na Massif du Sancy v centre Francúzska nájdete stredisko Besse, ktoré sa nachádza ďaleko od rušných alpských svahov. Je tu veľa snehových ihrísk pre deti vo veku 4 rokov, sánkarská dráha a centrum na stráženie detí nad tri mesiace.

Besse Super Besse  - © Office de Tourisme Massif du Sancy

Besse Super Besse

Copyright: Office de Tourisme Massif du Sancy

Pre deti nad 8 rokov a nad výšku 1,25 m je pripravený snežný tobogan, kde dosiahnu rýchlosť až 50 km/h. Stredisko ďalej organizuje pre deti detské kino, jazdu na poníkoch a korčuľovanie. Samozrejmosťou je aj detská lyžiarska škola. V roku 2008 sa v tomto stredisku preinvestovalo veľa peňazí na jeho vylepšenie.

 

Certifikácia stredísk

Štítok "Familles Plus", označuje 49 rodinných stredísk, ktoré spĺňajú požiadavky organizácie France Montagnes. Dokonca aj vynikajúce rodinné strediská ako Avoriaz ho nemajú. Môže sa to zdať ako mierny problém. Faktom je, že organizácia, ktorá rozhodovala, či dané stredisko spĺňa všetky podmienky pre rodinnú lyžovačku, ukončila svoju činnosť pred 3 rokmi. Čiže môžete natrafiť na excelentné stredisko aj bez štítku "Familles Plus". 

 

Reklama

Reklama

Reklama