Slovak

Najdlhšie zjazdovky v Alpách

12. december 2018 | Tomáš Harach/OTS

Správy z regiónu: Taliansko, Francúzsko, Rakúsko

Strediská v tomto článku: Alpe d'Huez, Ischgl, Les Arcs, Flaine, Cervinia - Breuil, Val Cenis

Ischgl

Ischgl

Poďte s nami preskúmať tie najdlhšie zjazdovky v Alpách. Dlhé zjazdovky sú dobré preto, lebo strávite viac času lyžovaním ako vo fronte na vlek. Dlhé zjazdovky väčšinou začínajú vysoko v horách a preto často ponúkajú úžasné výhľady a prevedú vás cez rozmanitý horský terén.

Zostavili sme zoznam obľúbených najdlhších zjazdoviek v Alpách. Každý si nájde zjazdovku vhodnú pre svoju úroveň lyžovania.

 

Cervinia, Taliansko

20 kilometrová červená zjazdovka

Na túto zjazdovku, ktorá je mimochodom jedna z najdlhších zjazdoviek na svete, sa dostanete od Klein Matterhorn, ktorý je tiež známy ako Piccolo Cervino. Najvyššie položená lanovka v Európe vás vyvezie až na Klein Matterhorn ponad obrovské ľadovcové trhliny. Z výšky 3883 m sa pod vami tiahne 20 kilometrová zjazdovka vedúca do Valtournenche (1524 m).

Od Klein Matterhornu môžete zlyžovať aj 13 kilometrovou zjazdovkou do Zermattu vo Švajčiarsku. Bez ohľadu na to, ktorým smerom sa vyberiete - Cervinia alebo Zermatt – nájdete úžasné zjazdovky s výhľadom na krásne ľadovce. Vďaka svojej nadmorskej výške sa na zjazdovkách z Klein Matterhornu lyžuje od konca novembra do polovice apríla. Ak hľadáte niečo kratšie, skúste zjazdovku Ventini, čo je vlastne 11,5 kilometrový zostup z Plateau Rosa.

Cervinia - Breuil

Cervinia - Breuil

Copyright: www.cervinia.it

 

Alpe d'Huez, Francúzsko

16 kilometrová čierna zjazdovka

Zjazdovka Sarenne sa tiahne od Pic Blanc (3330 m) do Alpe d'Huez (1860 m). Pozostáva z dvoch častí: spočiatku sa dostanete na pomerne strmé úseky, ktoré sú niekedy zradné, a potom nasleduje dlhý úsek miernejšieho svahu vedúceho až do údolia. Je to čierna zjazdovka, ale najstrmšej časti sa môžete vyhnúť cez zjazdovku Marmottes 3. Ak napadne počas noci prašan, zjazd touto zjazdovkou môže byť náročný.  

Sarenne, Alpe d'Huez

Sarenne, Alpe d'Huez


Flaine, Francúzsko

14 kilometrová modrá zjazdovka

Zjazdovka Cascades je známa najdlhšia modrá zjazdovka v Európe. Začína  v hornej časti Les Grandes Platières vo Flaine v nadmorskej výške 2500 m. Zažite 1800 metrové prevýšenie a krásnu prírodu tiahnucu sa pozdĺž zjazdovky. Zastavte sa v reštaurácii Gers lake, ktorá je obľúbeným miestom všetkých pravidelných návštevníkov.

Flaine  - © JL Rigaux

Flaine

Copyright: JL Rigaux

 

Ischgl, Rakúsko

11 kilometrová červená / čierna zjazdovka

Táto zjazdovka má úžasnú dĺžku 11 km. Začína na Greitspitze (2872 m), čo je najvyšší lyžiarsky bod v Tirolsku a zostupuje do Ischglu (1400 m). Prvá časť tejto zjazdovky je čierna, potom je zjazdovka až do konca červená. Stredná časť zjazdovky vás povedie okolo Idalp a potom do centra mesta Ischgl. Najlepší spôsob ako sa dostať na vrchol tejto zjazdovky je nová lanovka Lange Wand C5, lanovka Greitspitz B4 alebo Greitspitzká horská železnica O1.

Ischgl

Ischgl


Val Cenis, Francúzsko

10 kilometrová zelená zjazdovka

Desaťkilometrová L'Escargot vo Val Cenis je najdlhšia zelená zjazdovka v Európe. Je ideálna pre začiatočníkov, ktorých už nebavia krátke svahy. Tu majú začiatočníci možnosť poriadne pretiahnuť svoje nohy. L'Escargot začína v nadmorskej výške 2050 metrov a končí v 1398 m. Zjazdovku lemujú borovicové a smrekovcové lesy. Z vrcholu zjazdovky uvidíte Dent Parachee, Pointe D'Andagne a dokonca Grand Paradis. Snowboardistom sa táto zjazdovka nemusí úplne páčiť, niektoré časti zjazdovky sú celkom ploché.

Panoráma Val Cenis  - © © B.Laisney / Haute Maurienne Vanoise

Panoráma Val Cenis

Copyright: © B.Laisney / Haute Maurienne Vanoise
 

Les Arcs, Francúzsko

8 kilometrová  červená / čierna zjazdovka

Aiguille Rouge Les Arcs  - © Les Arcs Tourist Office

Aiguille Rouge Les Arcs

Copyright: Les Arcs Tourist Office

Na najvyšší vrchol Aiguille Rouge (Red needle) s výškou 3226 metrov sa dostanete lanovkou. Odtiaľ môžete zlyžovať  zjazdovkou Aguilla Rouge až dole do dedinky Villaroger ( 1200 metrov). Táto zjazdovka v Les Arcs je pozoruhodná pre svoju dĺžku (8 km) a celkové prevýšenie (cez 2000 metrov). Je na úrovni čiernej zjazdovky na vrchole a posledná tretina dole je klasifikovaná ako červená. Aguilla Rouge je najlepšie navštíviť na začiatku dňa, pretože fronty na vlek počas dňa rastú a zjazdovka sa vždy okolo obeda preplní. Na Aguilla Rouge je vždy dobrá kvalita snehu a sneh sa tu aj veľmi dlho drží. Horná polovica zjazdovky je nad 3000 m, zatiaľ čo spodná polovica je orientovaná na sever.

 

Galéria

Ischgl
Sarenne, Alpe d'Huez
Alpe d'Huez - © Laurent Salino
Dlhé zjazdovky v Ischgli

Zobraziť všetko

 

Reklama

Reklama

Reklama