Slovak

Ako správne vybrať novú výstroj na freeski/freeride ?

7. november 2013 | Jiří Malich

Freestyle

Freestyle

Copyright: Jan Petter Svendal

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, kde sa ako lyžiari budeme najčastejšie pohybovať. Pokiaľ často podnikáme výlety za hlbokým snehom, je dobré zvoliť si lyže dlhšie a širšie, naopak ak preferujeme snowpark a zjazdovku, vhodnejšie budú lyže kratšie a užšie.


Snowpark

Lyže, s ktorými sa budeme pohybovať zväčša v snowparku, volíme v dĺžke v rozmedzí od brady až po čelo lyžiara. Dĺžka sa odvíja od skúseností a tiež od váhy lyžiara. Dlhšie lyže sú na dopadoch stabilnejšie a poskytnú lepšiu oporu pri nevyváženom dopadu, čo sa zíde najmä pri väčších skokoch a tiež freeskierom vyššej váhovej kategórie. Pokiaľ je jedinec začiatočník, bude vhodnejšie zvoliť lyže kratšie, na ktorých sa mu bude lepšie zatáčať a lyže bude mať viac pod kontrolou. Začiatočníci spravidla neskáču veľké a náročné skoky, nároky na stabilitu lyže teda nie sú až tak vysoké. Pokiaľ ide o šírku lyže, mala by sa optimálne pohybovať zhruba od 75mm do 85mm (90mm) pod viazaním. Zase platí: čím širšie, tým stabilnejšie, avšak šírka lyže významne pridáva na hmotnosti, ktorú v tomto prípade chceme mať čo najnižšiu. Príliš široké lyže nie sú tuhé v torzii (torzná tuhosť – tuhosť lyže v krutu v smere jazdy), čo sa na tvrdšiu zjazdovku či snowpark nehodí. Ak je lyže tuhá v torzii napriek svojej šírke, je to vďaka masívnej konštrukcii lyže, ktorá nám však opäť pridáva na váhe, čo ani v tomto prípade nechceme.


Snowpark i prašan

Ak je pomer snowpark/prašan vyvážený, je vhodné zvoliť allmountain lyže, ktoré sú stavané na obidve tieto prostredia; aj keď nemajú v obidvoch týchto prostrediach ideálne vlastnosti, ale ide o kompromis pre tých, ktorí nechcú investovať do dvoja párov lyží, či sa rozhodovať, ktoré lyže si zoberú zrovna dnes. Vhodná dĺžka lyží sa pohybuje zhruba v rovnakom rozmedzí ako pri predošlej skupine, čo je od brady zhruba po čelo lyžiara. Šírka lyže sa pohybuje od 85mm do 100mm pod viazaním. Širšie a dlhšie lyže majú väčšiu nosnú plochu, čiže sú vhodnejšie do hlbšieho snehu. Do tejto kategórie patrí tiež skupina Freestyle bc, čo sú lyže, ktoré sú svojou konštrukciou určené na skákanie a jazdu v hlbokom snehu. Sú ľahké, široké a konštrukcia lyže je skôr prašanová ako parková. Od týchto lyží už je iba malý kúsok k skutočným freeridovým zbraniam do hlbokého prašanu.

Freeride  - © Germain Arias-Schreiber

Freeride

Copyright: Germain Arias-Schreiber

 

Konštrukčné typy

Freeridové lyže majú rôzne konštrukcie, základná je klasická camber a rocker konštrukcia. Camber lyže je prehnutá tak, že v nezaťaženom stave na rovnej ploche je stred lyže vyššie ako špička a päta. Táto konštrukcia sa používa na lyže pre veľké zjazdy, kde sa prašan strieda s krustou, firnom a ďalšími druhmi snehu. Táto konštrukcia umožňuje stály kontakt so snehom a je univerzálnejšia. Rocker má konštrukciu opačnú, lyže je prehnutá tak, že jej špička a päta sú na rovnej ploche vyššie ako stred, podobne ako pri vodnej lyži.

Rocker konštrukcia umožňuje lepší vztlak v hlbokom snehu aj pri menšej rýchlosti, je teda lepšie ovládateľná a nemusí mať plochu lyže takú veľkú ako camber lyže. U freeridoviek je výška lyže s ohľadom na postavu najväčšia, osobne by som odporučil dĺžky asi do výšky čela pre začiatočníkov, a pre ťažších začiatočníkov pokojne aj do výšky postavy alebo aj dlhšie. Zase platí: čím širšia, tým viac unesie, ale sú aj freeridové lyže, ktoré nie sú príliš široké ani dlhé, a aj tak prašan zvládajú. Šírky týchto lyží pod viazaním sa pohybujú od 95mm až do 140mm, sú ale aj tučkovia, ktorí majú viac ako 140mm v „pase“. Na tieto lyže sa dá každopádne namontovať stúpacie viazanie a využiť ich teda ako skialpinistické lyže.

 

Pokiaľ neviete, kde hľadať freestylové či freeridové lyže, tu máte tipy na zopár stránok, ktoré tieto lyže ponúkajú: SPORT-SNOW.SKSNOWBOARD-ZEZULA.SKLYZE-BICYKLE.SKSNOWPANIC.CZLEVNELYZE.CZMISFIT.CZBOATPARK.CZ.

 

Výsledky tohtoročných skitestov môžete pozrieť v sekcii Skitesty ».

 

 

Galéria

Freestyle - © Jan Petter Svendal
Prašan, to je jazda! - © Skiifo
Freeride

Zobraziť všetko

Reklama

Výstroj

Reklama

Reklama