Liptov, Jasná
Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2v Après Ski v regióne Slovensko
Č. 1pre expertov v regióne Liptov
Všetky recenzie

Prehľad

Lyžiarske stredisko Jasná | Chopok

Jasná je najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Dominantou strediska je vrchol Chopok, kde sa nachádza panoramatická terasa s reštauráciou. Jasná sa rozprestiera na území dvoch regiónov: severná časť na Liptove a južná na Horehroní.

V posledných rokoch sa výrazne zjednodušila doprava lyžiarov a snowboardistov do strediska. Zo severnej strany od Liptovského Mikuláša odporúčame použiť záchytné parkovisko na Lúčkach, odkiaľ do strediska už nie je potrebné dopraviť sa skibusom, nakoľko priamo z parkoviska premáva lanovka. Z južnej strany od Brezna bolo otvorené záchytné parkovisko pri dojazde zjazdoviek na Krupovej (kapacita 520 miest). V oboch nástupných bodoch nájdete aj pokladne, požičovňu či servis.

► Čo by ste mali vedieť

Jasná ponúka 45,6 km zjazdoviek a 4,5 km lyžiarskych ciest prepájajúcich jednotlivé lokality. Pri dostatku prírodného snehu stredisko poskytuje najlepšie podmienky pre freeride na Slovensku v 12 freeridových zónach.
Takmer všetky zjazdovky obsluhujú expresné lanovky s dostatočnou kapacitou. V Jasnej premáva dovedna 27 dopravných zariadení, z toho 5 kabínkových lanoviek, 8 sedačkových lanoviek a 14 vlekov. Z celkového počtu je 11 zariadení vhodných pre deti. 

► Skipasy cez internet

Pri kúpe skipasu cez internet na stránke gopass.sk stredisko poskytuje zľavu, navyše sa oplatí kupovať skipasy s časovým predstihom, lebo čím skoršie nakúpite, tým nižšia bude ich cena.

► Tipy na ubytovanie v Jasnej a okolí

Priamo v stredisku je návštevníkom k dispozícii viacero ubytovacích zariadení, od luxusných štvorhviezdičkových hotelov a chaletov (Hotel Pošta, Hotel Grand, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná de Luxe) cez trojhviezdičkový Hotel Srdiečko až po zážitkový najvyššie položený hotel na Chopku - Hotel Rotunda.

Ponuky ubytovania v rezortoch, penziónoch, apartmánoch, chatách, ubytovniach či privátoch nájdete aj tu: ubytovanie Chopok - Jasná.

Naše tipy

Naše tipy pre váš pobyt v Jasnej

► Oplatí sa zažiť v Jasnej

Freshtrack: Koná sa za dobrých snehových podmienok 4x do týždňa, vždy v utorok, štvrtok, v sobotu a v nedeľu. Počet účastníkov je obmedzený na 80. Ranní lyžiari sa stretávajú na Bielej Púti. Tí, ktorí to majú bližšie z juhu, majú sraz na Krupovej. Pri dobrých poveternostných podmienkach môžu lyžiari zanechať svoje čerstvé stopy v upravenom menžestri na zjazdovkách pod Funitelom. Pri zhoršenom počasí sa lyžuje na členitej zjazdovke FIS. Lyžiarom je po celý čas ranného FreshTracku k dispozícii člen Skipatroly a inštruktor lyžiarskej školy. Po parádnej rannej lyžovačke si účastníci FreshTracku doprajú ešte bohaté raňajky v panoramatickej reštaurácii Rotunda tesne pod vrcholkom Chopku, v nadmorskej výške 2004 metrov.

Hromadný večerný skialp výšľap: Koná sa každý druhý piatok, sraz je o 16:00 v lokalitách Lúčky a Biela Púť. Pri hromadnom skialp výšľape sa pravidelne striedajú dve trasy, jedna dlhá 3,5 km, druhá 4 km. Nadšencov skialpinismu na trase sprevádza člen Skipatroly a lyžiarsky inštruktor.

Gopass Ski Challenge: Porovnajte sa s priateľmi a ukážte všetkým, že ste najlepší. Vyberte si level, ktorý chcete naplniť, od 20 odlyžovaných kilometrov až po 500 km a viac, odlyžujte s Gopassom stanovený počet kilometrov a vyhrajte v žrebovaní skipasy zadarmo. Každý účastník navyše získava štýlovú nálepku.

DC Snowpark: Jeden z najdlšie fungujúcich snowparkov na Slovensku sa nachádza v lokalite Otupné na zjazdovke č. 10 Vrbická. O setup a shapeovanie snowparku sa pravidelne stará stará Slope Shapers Crew. 

 

► Ako kúpiť najlacnejšie skipasy v Jasnej

Nový systém flexibilných cien skipasov v Jasnej zvýhodňuje tých lyžiarov, ktorí si svoj skipas kúpia s veľkou časovou rezervou a cez internet. Ako pri nákupe skipasov čo najviac ušetríte: 
- zaregistrujte sa do systému Gopass.sk
- nakupujte skipasy s dostatočným predstihom pred termínom vašej plánovanej lyžovačky
- tajný tip: úplne najvýhodnejšie je zakúpiť si Šikovnú sezónku už v jarnom predpredaji!

Novým heslom pri nákupe skipasov v Jasnej totiž je: čím skôr kúpiš, tým výhodnejšie lyžuješ!

 

► Významné podujatia počas zimnej sezóny v Jasnej

- Winter Music Opening (oslava začiatku lyžiarskej sezóny v music clube Happy End, každý rok jedinečný event, vždy v špeciálnej edícii)
- Fool Moon Dinner (vždy pri splne po štyri magické večeri za sezónu v panoramatickej reštaurácii Rotunda - kulinárske päťchodové menu a zaujímavý program)
- Demänovka Ratrak Stage (najlepšia apres-ski party na snehu v lokalite Priehyba, koná sa vždy v sobotu)
- Culinary Week (netradičný kulinárský zážitok v reštauráciach Von Roll a Angus Restaurant v hoteli Pošta)
- Krnačky na Chopku (tradičné krňačkové preteky z Kosodrefiny na Krupovú, konajú sa vždy vo februári)
- Bikini Skiing (nadšenci lyžovania a milovníci leta v exhibičnom zjazde v bikinách - koná sa v marci)

Reštaurácie

Après-ski v Jasnej

► Náš tip na občerstvenie

Kamenná chata (Kamienka): s tradičnou regionálnou kuchyňou leží pod Chopkom v nadmorskej výške takmer 2000 metrov. Miestnou špecialitou je bylinkový čaj či „Buchta Chopok“...
Rotunda: panoramatická reštaurácia vo výške 2004 m.n.m., priamo na Chopku s veľkou terasou, odkiaľ môžete počas lyžiarskej pauzy pozorovať panorámu Nízkych Tatier...
Restaurant Kosodrevina: ako názov napovedá, túto reštauráciu nájdete v lokalite Kosodrevina na južnej strane Chopka. Súčasťou reštaurácie je aj "Vlekárova izba", minimúzeum venované lanovke a všetkým, kto milujú hory.

Okrem reštaurácií a bufetov sa v stredisku pod Chopkom nachádza viacero barov, kde môžete stráviť príjemné chvíle s priateľmi pri poháriku niečoho dobrého.

► Večerná zábava

Club Happy End: luxusný après-ski klub v lokalite Biela Púť, kde sa odohávrajú všetky veľkolepé podujatia sezóny, od slávnostneho Winter Music Openingu cez početné koncerty a do rána trvajúce diskotéky a afterpárty.

► Zážitok z wellness

Obrovský Aquapark Tatralandia s termálnou, morskou aj čírou vodou je vzdialený len 20 km zo severnej časti Jasnej. Zo strediska sem premáva aj autobusová linka a vstupné do Tatralandie je možné kúpiť spolu so skipasom cez gopass.sk (tzv. aquapass).

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

130cm
81cm
54cm
27cm
0cm
108cm
nov
74cm
dec
106cm
jan
94cm
feb
56cm
mar
37cm
apr
máj

Viac o lyžiarskom teréne

Modré zjazdovky
53%
Červené zjazdovky
34%
Čierne zjazdovky
13%
Zjazdovky spolu
41
Najdlhšia zjazdovka
3.5 km
Zjazdný terén
55.8 km
Osvetlené
1 km
Zasnežovanie
36.8 km

Počet vlekov: 20

Kabínkové lanovky
6
Expresné 6-sedačky
3
Expresné 4-sedačky
2
4-sedačky
2
2-sedačky
1
Lyžiarske vleky
6

Nadmorská výška

Údolie
934m
Vrchol
2004m
Prevýšenie
1061m

Dôležité dátumy

30 november, 202430. 11. 2024
Plánovaný štart sezóny
11 máj, 202511. 05. 2025
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
75
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.