Jasná Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 1v Après Ski v regióne Slovensko
Č. 1pre expertov v regióne Liptov
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Jasná | Chopok

Jasná je najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku. Dominantou strediska je vrchol Chopok, kde sa nachádza panoramatická terasa s reštauráciou. Jasná sa rozprestiera na území dvoch regiónov: severná časť na Liptove a južná na Horehroní.

V posledných rokoch sa výrazne zjednodušila doprava lyžiarov a snowboardistov do strediska. Zo severnej strany od Liptovského Mikuláša odporúčame použiť záchytné parkovisko na Lúčkach, odkiaľ do strediska už nie je potrebné dopraviť sa skibusom, nakoľko priamo z parkoviska premáva lanovka. Z južnej strany od Brezna bolo otvorené záchytné parkovisko pri dojazde zjazdoviek na Krupovej (kapacita 520 miest). V oboch nástupných bodoch nájdete aj pokladne, požičovňu či servis.

► Čo by ste mali vedieť

Jasná ponúka 45,6 km zjazdoviek a 4,5 km lyžiarskych ciest prepájajúcich jednotlivé lokality. Pri dostatku prírodného snehu stredisko poskytuje najlepšie podmienky pre freeride na Slovensku v 12 freeridových zónach.
Takmer všetky zjazdovky obsluhujú expresné lanovky s dostatočnou kapacitou. V Jasnej premáva dovedna 27 dopravných zariadení, z toho 5 kabínkových lanoviek, 8 sedačkových lanoviek a 14 vlekov. Z celkového počtu je 11 zariadení vhodných pre deti. 

► Skipasy cez internet

Pri kúpe skipasu cez internet na stránke gopass.sk stredisko poskytuje zľavu, navyše sa oplatí kupovať skipasy s časovým predstihom, lebo čím skoršie nakúpite, tým nižšia bude ich cena.

► Tipy na ubytovanie v Jasnej a okolí

Priamo v stredisku je návštevníkom k dispozícii viacero ubytovacích zariadení, od luxusných štvorhviezdičkových hotelov a chaletov (Hotel Pošta, Hotel Grand, Hotel Tri Studničky, Chalets Jasná de Luxe) cez trojhviezdičkový Hotel Srdiečko až po zážitkový najvyššie položený hotel na Chopku - Hotel Rotunda.

Ponuky ubytovania v rezortoch, penziónoch, apartmánoch, chatách, ubytovniach či privátoch nájdete aj tu: ubytovanie Chopok - Jasná.

Reštaurácie

Après-ski v Jasnej

► Náš tip na občerstvenie

Kamenná chata (Kamienka): s tradičnou regionálnou kuchyňou leží pod Chopkom v nadmorskej výške takmer 2000 metrov. Miestnou špecialitou je bylinkový čaj či „Buchta Chopok“...
Rotunda: panoramatická reštaurácia vo výške 2004 m.n.m., priamo na Chopku s veľkou terasou, odkiaľ môžete počas lyžiarskej pauzy pozorovať panorámu Nízkych Tatier...
Restaurant Kosodrevina: ako názov napovedá, túto reštauráciu nájdete v lokalite Kosodrevina na južnej strane Chopka. Súčasťou reštaurácie je aj "Vlekárova izba", minimúzeum venované lanovke a všetkým, kto milujú hory.

Okrem reštaurácií a bufetov sa v stredisku pod Chopkom nachádza viacero barov, kde môžete stráviť príjemné chvíle s priateľmi pri poháriku niečoho dobrého.

► Večerná zábava

Club Happy End: luxusný après-ski klub v lokalite Biela Púť, kde sa odohávrajú všetky veľkolepé podujatia sezóny, od slávnostneho Winter Music Openingu cez početné koncerty a do rána trvajúce diskotéky a afterpárty.

► Zážitok z wellness

Obrovský Aquapark Tatralandia s termálnou, morskou aj čírou vodou je vzdialený len 20 km zo severnej časti Jasnej. Zo strediska sem premáva aj autobusová linka a vstupné do Tatralandie je možné kúpiť spolu so skipasom cez gopass.sk (tzv. aquapass).

Lyžiarsky terén

Zjazdovky Jasná Nízke Tatry

► Zjazdové trate v Jasnej 

V Jasnej začína lyžiarska sezóna zvyčajne už na konci novembra, keďže sa stredisku vďaka modernej zasnežovacej technológii darí vysnežiť zjazdovky dostatočne aj v prípade nedostatku prírodného snehu. Po novom v Jasnej skúšajú aj metodu konzerovania snehu z predchádzajúcej sezóny, ktorý na jar nahrnuli na kopu a zakryli termoplachtami.
Počas sezóny majú lyžiari k dispozícii 50 kilometrov zjazdoviek, z toho takmer 5 km lyžiarskych ciest. Zjazdovky všetkých stupňov obtiažnosti poskytujú dostatok lyžiarskych príležitostí pre každého lyžiara. Pohodlný lyžiarsky zážitok umocňujú moderné rýchle lanovky, ktorými sa podarilo prepojiť severnú aj južnú stranu Chopka.

 

► Snowparky, fun slopes a boardercrossové trate v Jasnej

Jasná je nepochybne jedným z najlepšie vybavených slovenských lyžiarskych stredísk, keď príde na zábavu: okrem dobre postaveného snowparku ponúka aj pretekársku trať s časomierou či zábavnú Fun Zone, kde sa vyšantia lyžiari a snowboardisti od najmladších až po tých dávno dospelých.

- Skiline aréna: profesonálna pretekárska trať s časomierou sa nachádza na zjazdovke č. 10 Vrbická - pretekárska trať je prístupná pre všestkých záujemcov, vstup je bezplatný

- DC Snowpark: Nachádza sa v lokalite Otupné,  je udržiavaný každodenne, shapeovaný už tradične partou Slope Shapers Crew. Okrem platofiem na skoky tu freestyleři vždy náju okolo desiatich jibových prekážok v dolnej časti parku. 

- Fun Zone: V tejto zábavnej zóne nájdete okrem railov, boxov a menších skokov pre začiatočníkov aj pokročilých tiež klopenky, vlny či lyžiarsky tunel pre najmenších. Fun Zone je dostupná lanovkou Grand Jet. Vstup do tejto zóny je bezplatný.

 

► Freeride v Jasnej

Okrem upravovaných zjazdoviek ponúkajú terény pod Chopkom aj viacero freridových zón, ktoré ocenia milovníci hlbokého snehu. Keď je zima bohatá na prírodný sneh, je v Jasnej na výber z 12 freeride zón. Najznámejšia z nich je lokalita Lukový kotol. Skúsení lyžiari, ktorí však s freerideom ešte len začínajú, b y mali využiť skôr freeride zóny na južnej strane Chopku, v lokalitách Predné a Zadné Dereše a Konská. 

 

► Zjazdovky pre začiatočníkov

V Jasnej sa nachádza viacero miernych zjazdoviek, vhodných pre začiatočníkov, dokonca aj pre tých, ktorí si na pohyb na lyžiach ešte len zvykajú. Okrem toho sú tu tri cvičné lokality s názvom Maxiland, ktorých súčasťou sú lyžiarske školy ako aj špeciálne vybavenie napomáhajúce začínajúcim lyžiarom s výukou. Každý Maxiland je vybavený pásovým prepravníkom, najväčšia cvičná zóna v lokalite Biela Púť ponúka až tri pásové prepravníky, lyžiarsky kolotoč a ďalšie prvky. Podobné vybavenie nájdete aj v Maxilandoch v lokalitách Lúčky a Krupová. 

Naše tipy

Naše tipy pre váš pobyt v Jasnej

► Oplatí sa zažiť v Jasnej

Freshtrack: Koná sa za dobrých snehových podmienok 4x do týždňa, vždy v utorok, štvrtok, v sobotu a v nedeľu. Počet účastníkov je obmedzený na 80. Ranní lyžiari sa stretávajú na Bielej Púti. Tí, ktorí to majú bližšie z juhu, majú sraz na Krupovej. Pri dobrých poveternostných podmienkach môžu lyžiari zanechať svoje čerstvé stopy v upravenom menžestri na zjazdovkách pod Funitelom. Pri zhoršenom počasí sa lyžuje na členitej zjazdovke FIS. Lyžiarom je po celý čas ranného FreshTracku k dispozícii člen Skipatroly a inštruktor lyžiarskej školy. Po parádnej rannej lyžovačke si účastníci FreshTracku doprajú ešte bohaté raňajky v panoramatickej reštaurácii Rotunda tesne pod vrcholkom Chopku, v nadmorskej výške 2004 metrov.

Hromadný večerný skialp výšľap: Koná sa každý druhý piatok, sraz je o 16:00 v lokalitách Lúčky a Biela Púť. Pri hromadnom skialp výšľape sa pravidelne striedajú dve trasy, jedna dlhá 3,5 km, druhá 4 km. Nadšencov skialpinismu na trase sprevádza člen Skipatroly a lyžiarsky inštruktor.

Gopass Ski Challenge: Porovnajte sa s priateľmi a ukážte všetkým, že ste najlepší. Vyberte si level, ktorý chcete naplniť, od 20 odlyžovaných kilometrov až po 500 km a viac, odlyžujte s Gopassom stanovený počet kilometrov a vyhrajte v žrebovaní skipasy zadarmo. Každý účastník navyše získava štýlovú nálepku.

DC Snowpark: Jeden z najdlšie fungujúcich snowparkov na Slovensku sa nachádza v lokalite Otupné na zjazdovke č. 10 Vrbická. O setup a shapeovanie snowparku sa pravidelne stará stará Slope Shapers Crew. 

 

► Ako kúpiť najlacnejšie skipasy v Jasnej

Nový systém flexibilných cien skipasov v Jasnej zvýhodňuje tých lyžiarov, ktorí si svoj skipas kúpia s veľkou časovou rezervou a cez internet. Ako pri nákupe skipasov čo najviac ušetríte: 
- zaregistrujte sa do systému Gopass.sk
- nakupujte skipasy s dostatočným predstihom pred termínom vašej plánovanej lyžovačky
- tajný tip: úplne najvýhodnejšie je zakúpiť si Šikovnú sezónku už v jarnom predpredaji!

Novým heslom pri nákupe skipasov v Jasnej totiž je: čím skôr kúpiš, tým výhodnejšie lyžuješ!

 

► Významné podujatia počas zimnej sezóny v Jasnej

- Winter Music Opening (oslava začiatku lyžiarskej sezóny v music clube Happy End, každý rok jedinečný event, vždy v špeciálnej edícii)
- Fool Moon Dinner (vždy pri splne po štyri magické večeri za sezónu v panoramatickej reštaurácii Rotunda - kulinárske päťchodové menu a zaujímavý program)
- Demänovka Ratrak Stage (najlepšia apres-ski party na snehu v lokalite Priehyba, koná sa vždy v sobotu)
- Culinary Week (netradičný kulinárský zážitok v reštauráciach Von Roll a Angus Restaurant v hoteli Pošta)
- Krnačky na Chopku (tradičné krňačkové preteky z Kosodrefiny na Krupovú, konajú sa vždy vo februári)
- Bikini Skiing (nadšenci lyžovania a milovníci leta v exhibičnom zjazde v bikinách - koná sa v marci)

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

122cm
77cm
51cm
26cm
14cm
14cm
nov
71cm
dec
101cm
jan
90cm
feb
54cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

53%
Modré zjazdovky
34%
Červené zjazdovky
13%
Čierne zjazdovky
41
Zjazdovky spolu
55.8 km
Zjazdovky spolu
3.5 km
Najdlhší zjazd
55.8 km
Zjazdný terén
1 km
Osvetlené
36.8 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 21

5
Kabínkové lanovky
3
Expresné 6-sedačky
2
Expresné 4-sedačky
2
4-sedačky
1
2-sedačky
8
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2004m
Vrchol
1061m
Prevýšenie
934m
Údolie

Dôležité dátumy

02 december, 202302. 12. 2023
Plánovaný štart sezóny
28 apríl, 202428. 04. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
74
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2023 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.