Slovak

Lyžiarske strediská Turiec - Malá Fatra

Lyžiarske strediská a lyžovanie v Malej Fatre a TurciPohorie Malá Fatra, kam zaraďujeme aj región Turiec, sa rozkladá na severozápade Slovenska, na území Žilinského kraja. Hlavným mestom Turca je Martin. Priamo nad mestom nájdete lyžiarske stredisko Martinské hole - Winter park Martinky, neďaleko odtiaľ je aj čoraz obľúbenejšie rodinné stredisko Snowland Valčianská dolina a takisto tradičné stredisko Jasenská dolina.

Športovejšie zameraným lyžiarom je veľmi blízke lyžiarske stredisko Vrátna v samom srdci Malej Fatry. V stredisku, situovanom v Národnom parku Malá Fatra nájdu bohaté vyžitie najmä mierne až veľmi pokročilí lyžiari a milovníci freeridu.
Vedeli ste (o malofatranských lyžiarskych strediskách)?


♦ Ktoré stredisko v Malej Fatre je najväčšie?


Najväčším lyžiarskym strediskom v regióne Malej Fatry je Vrátna. Tomuto prvenstvu napomáha aj fakt, že stredisko sa rozkladá v troch lokalitách (Paseky, Poľudňový Grúň a Chleb). Medzi lokalitami Paseky a Chleb sa nedá prechádzať na lyžiach - ku kabínkovej lanovke premávajúcej na Chleb je potrebné presunúť sa takmer 2,5 kilometra po miestnej komunikácii. Asi polhodinovú pešiu "prechádzku" s lyžami na pleci si ušetríte, ak využijete skibus.


♦ Ktoré lyžiarske stredisko je najmladšie?


Najmladším lyžiarskym strediskom v regióne a jedním z najmladších na celom Slovensku je Snowland Valčianska dolina. Ide o stredisko zamerané na rodiny s deťmi, čomu tiež zodpovedá skladba zjazdových tratí a sprievodné aktivity. Valčianska dolina sa rozkladá juhozápadne od Martina, za obcou Valča. Vďaka dobrej dostupnosti strediska je Snowland obľúbeným cieľom aj pre lyžiarov z Trenčianskeho kraja a zo Západného SSlovenska.


♦ Kde zažijete slovenské tradície a folklór?


Zažiť lyžovačku na mieste plnom tradícií a národného folklóru môžete hneď na niekoľkých miestach tohto regiónu. Azda najznámejším lyžiarskym strediskom v susedstve turisticky vychýrenej a tradičnej destinácie je Vrátna, kam sa dostanete jedine cez legendárnu Terchovú. Ďalším významným miestom, kde sa lyžuje doslova v kulisách slovenských tradícií, je Ski Javorinka v Čičmanoch. V obci sa doteraz dochovali pôvodné drevenice s typickými čičmanskými motívmi a vzormi, ktoré sú charakteristickým znakom dokonca aj na mnohých športových reprezentačných či olympijských dresoch slovenských športovcov.

Najlepšie hotely: Turiec - Malá Fatra

Hotel Martinské Hole
P.O. Box MGH s.r.o. Hotel Martinske hole 036 01 Martin Martin, 036 01
* Cena za jednu dvojlôžkovú izbu nezahŕňa všetky miestne dane a poplatky. Podrobnosti nájdeš u našich partnerov.

0
stredísk s viac ako 20 cm nového snehu