Leitariegos, Španielsko

Španielsko Najlepšie hodnotené lyžiarske strediská

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet

Najlepšie hodnotené lyžiarske strediská

Kvalita/Cena

Perfektné zjazdovky, kvalitné služby, dobré zázemie, ubytovanie na dosah a optimálny pomer kvality a ceny. Ideálne miesto pre skvelú lyžiarsku dovolenku na snehu.

Španielsko - Najlepšie hodnotené lyžiarske strediská | Ktoré sú najobľúbenejšie strediská?

Užívatelia OnTheSnow hodnotia lyžiarske strediská v regióne Španielsko vo viacerých kategóriach. Ktoré stredisko je najvhodnejšie pre rodiny s deťmi? Ktoré má najlepšie zjazdovky? Kde nájdete najlepšie snowparky? V ktorom stredisku je najlepšia apres-ski zábava? Naši užívatelia sa s vami o svoj ​​názor delia tu - a vy sa samozrejme môžete pripojiť tiež tiež.

Naplánuj si pobyt

Strediská - Španielsko FAQ

Lyžovanie v Španielsku

Keď sa povie Španielsko, každému napadne letná dovolenka plná slnka na plážach Costa Brava. Myšlienky na parádnu lyžovačku má asi len málokto. Napriek tomu je Španielsko nádherný lyžiarsky cieľ pre každého, kto chce kombinovať potešenie z lyžovania, slnka, temperamentnej španielskej kultúry, sangriu a pocit inakosti.

Ako druhá najhornatejšíia krajina v Európe si Španielsko už dávno získlo slušnú povesť vynikajúcej lyžiarskej destináciu vďaka dokonalo udržiavaným zjazdovkám, kvalitným skiareálom, dobrým hotelom, priateľskej atmosfére a profesionálnym lyžiarskym školá.

Možno budete prekvapení, keď sa dozviete, že v Španielsku sa nachádza viac ako 30 lyžiarskych stredísk, z ktorých najmenej 20 ponúka dostatok lákavých možností aj pre zahraničných návštevníkov (najmä z Anglicka a Francúzska). Španielsko má naozaj nádherné lyžiarske strediská svetovej úrovne, ktoré sa rozkladajú najmä na severe krajiny, v stredných Pyrenejoch, pozdlž hranice s Francúzskom a Andorrou. Strediská však nájdete aj na pobreží Atlantiku, v blízkosti národného parku v pohorí Picos de Europa (Európske štíty).

Pokiaľ ide o sneh, smutným faktom je, že množstvo snehu a výdatnosť snehovej pokrývky od 70. rokov 20. storočia v niektorých regiónoch Španielska postupne výrazne ubúda. Všetky hlavné španielske lyžiarske strediská teda využívajú viaceré faktory, ktoré im zabezpečujú dobré lyžiarske podmienky po väčšinu zimnej sezóny: Lyžiarske terény sú často orientované na sever, nachádzajú sa vo vysokohorských oblastiach nad 2000 metrov nad morom a sú vybavené efektívnym systémom technického zasnežovania.

Kde v Španielsku sa lyžuje?

Vďaka nedávnym investíciam a modernizácii v hlavných španielskych rezortoch môže Španielsko ponúknuť širokú škálu možností, ako naplniť očakávania a rozpočet všetkých lyžiarov. Španielseke skiareály sa nachádzajú na oboch koncoch krajiny, v strede pri Madride by ste našli len zopár stredísk.

Katalánske Pyreneje sa nachádzajú na severovýchode Španielska a sú domovom desiatich lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú dovedna 700 km zjazdoviek. Ľahko a rýchlo dostupnými destináciami pre lyžiarov z Barcelony sú tieto strediská Baqueria-Beret, Vallter 2000, Boi-Taull, La Molina, Tavascan, Port-Aine, Espot Esqui, Masella, Vall de Nuria a Port del Comte. Tieto strediská v Katalánskych Pyrenejach sú vynikajúce, či už idete na jednodňovú lyžovačku, alebo na dlhší pobyt. Rezorty sú vzdialené asi 40 minút jazdy od letiska a vlakovej stanice v Girone.

Ďalším regiónom na severovýchode je Aragon, charakteristický vďaka niekoľkým stálym ľadovcom, bohatým pastvinám a zeleným dolinám. K nejznámejším rezortom v Aragonu patria Astun, Candanchu, Cerler, Formigal, Panticosa a Valdelinares. Aragonské lyžiarske oblasti sú vychýrené pre svoju uvoľnenú a priateľskú atmosféru, ako aj vďaka lacnému avšak kvalitnému jedlu a nápojom.

Jediné medzinárodné letisko v Aragonu sa nachádza v Zaragoze. Zaragozu spája s hlavnými európskymi mestami množstvo leteckých spojov, vrátane nízkonákladových. Do Aragonu sa lyžiari dostanú aj vďaka dobrému a rýchlemu železničnému a cestnému spojeniu z Madridu a Barcelony.

Provincia Granada, ktorá sa nachádza na juhu Španielska, je domovom najvyšších hôr v krajine a takisto najjužnejšej lyžiarskej oblasti v celej Európe: Sierra Nevada. Jeho vysoká nadmorská výška a blízkosť Stredomoria ponúkajú ideálnu kombináciu výdatného sneženia a silného slnečného svitu. Vďaka blízkosti Granady, metropoly regiónu, známej svojim palácom Alhambra a pulzujúcim nočným životom sa z lyžiarskeho strediska Sierra Nevada stalo rušné centrum zábavy lyžiarov aj nelyžiarov. Provincia Granada má svoje vlastné letisko, ktoré pravidelne využíva viacero leteckých spoločností. Ďalšie blízke letiská sú v Malage a Seville.

Hoci sa hlavné lyžiarske oblasti v Španielsku nachádzajú v Aragonu a Katalánskych Pyrenejach, zopár skiareálov by ste našli aj v Kantabrických Kordillerách, v oblasti Iberského masívu a Centrálneho masívu či v pohorí Penibetico na juhu.

Niekoľko lyžiarskych stredísk sa nachádza neďaleko Madridu, v Cantabrii a v La Rioja.

Vedeli ste (o španielskych lyžiarskych strediskách)?

♦ Ktoré je najväčšie španielske lyžiarske stredisko?

Najväčšie lyžiarske stredisko v Španielsku je Baqueira Beret v Katalánskych Pyrenejach. 162 km značených zjazdoviek pre všetky typy lyžiarov ponúka prevýšenie 1000 výškových metrov, 11 kilometrov tratí sa nachádza vo výške nad 2500 m nad morom.

♦ Aké sú najznámejšie španielske lyžiarske strediská

Vedľa Baqueira Beret patrí k ďalším významným španielskym lyžiarskym strediskám La Molina-Masella (141 km zjazdoviek, prevýšenie 915 m), Formigal (137 km zjazdoviek, prevýšenie 675 m) a Cerler (81 km zjazdoviek, prevýšenie 1125 m).

♦ Ktorý španielsky skiareál ponúka najväčšie prevýšenie?

Najjužnejšia a zároveň najvyššia lyžiarska oblasť v Španielsku, Sierra Nevada, má severne orientované vysokohorské terény až do výšky 3300 metrov nad morom tesne pod vrcholom Veleta (3398 m.n.m.). Sierra Nevada ponúka úctyhodný výškový rozdiel medzi údolnou a vrcholovou stanicou 1200 metrov a viac ako 110 km značených zjazdoviek, a takisto ľahkú dostupnosť do Granady (so zaujímavou históriou) a pláže Salobreña na pobreží Stredozemného mora.

♦ Ako sa dostať do španielskych lyžiarskych stredísk zo zahraničia?

Španielsko má sieť medzinárodných letísk s priamymi letmi z väčšiny svetových metropolí. Najbližšie letiská, čo do vzdialenosti k zjazdovkám, sú Barcelone, Madridu, Granade a Girone. Pre toho, kto chce lyžovať v Pyrenejach, je vhodnou alternatívou aj francúzske Toulouse.
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.