Slovenská lyžiarska sezóna sa pomaly rozbehla a v posledných dňoch roka sa lyžovalo už vo viac ako 20 lyžiarskych strediskách. Tie sa však s novým rokom minimálne na mesiac zatvárajú.

----- AKTUALIZÁCIA k 18.1.2021 -----

Od 1. januára lyžiarske strediská zatvorené

Slovensko sa aj naďalej nachádza v núdzovom stave, vyhlásený je lockdown, ktorý sprevádzajú prísne preventívne opatrenia proti šíreniu COVID-19. Od 1. januára 2021 je zakázaná prevádzka lyžiarskych stredísk, hotely a reštaurácie sú zatvorené, rovnako ako aj kostoly. 

 

Sprísnili sa aj opatrenia týkajúce sa zákazu vychádzania. Ten sa najnovšie predĺžuje - kým nateraz bol platný do nedele 24.1., vláda rozhodla o ďalšom predĺžení zákazu vychádzania od 26.1., pravdepodobne do 7. februára. Konečný termín nie je ešte definitívny, záleží od počtu pacientov, hospitalizovaných v nemocniciach kvôli covidu. 

Zákaz vychádzania platí naďalej od piatej hodiny ráno do jednej hodiny v noci, opustiť domov je možné len za účelom dochádzky do zamestnania (s potvrdením od zamestnávateľa), zaobstarania základných životných potrieb, starostlivosti o osobu blízku, venčenia psa či mačky a za účelom pobytu v prírode, avšak len v rámci okresu.

Súčasne bude prebiehať do 26.1. priebežné testovanie (celoplošný screening). Po zhodnotení výsledkov tohto testovania by sa mali rozvoľniť opatrenia v menej postihnutých oblastiach a opakovať testovanie v miestach s vysokým potvrdeným výskytom ochorenia covid-19.

 

 

COVID-19 » Obecné pravidlá na Slovensku

Slovensko sa teraz nachádza v režime zákazu vychádzania s pár výnimkami. Tento stav je platný od 18. decembra. Zakázané sú všetky hromadné podujatia, zatvorené sú všetky maloobchodné prevádzky a služby ako divadlá, kaderníctva, autoškoly, kúpaliská či fitness).

Od 1. januára vstúpili do platnosti viaceré sprísnené opatrenia. Platí zákaz vzájomných návštev osôb, ktoré spolu nežijú v spoločnej domácnosti, ako aj ich stretávanie sa. Takisto prišlo k zatvoreniu kostolov a lyžiarskych stredísk aj k obmedzeniu pohybu len v rámci okresu.

Cestovanie

Platí prísny zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami ako:

- cesta do zamestnania, ktoré nemožno vykonávať formou práce z domu
- cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb
- cesta na poštu, pohreb, svadbu, krst, k lekárovi, na test
- cesta za účelom starostlivosti o osobu blízku, zverené zviera
- pobyt v prírode v rámci okresu
Viac o zákaze vychádzania si prečítajte na oficiálnej stránke korona.gov.sk/zakaz-vychadzania

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa platí na všetkých verejných priestranstvách v intraviláne obce aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary sú zatvorené a jedlá a nápoje možno objednať len rozvozom alebo kúpiť pri výdajnom okienku. Konzumácia v interiéri aj exteriéri (pred reštauráciou) je zakázaná.

Obchody a supermarkety

Obchody sú nateraz zatvorené, s výnimkou obchodov s potravinami, drogérie a lekární. V supermarketoch je zákazné predávať nepotravinový tovar. V obchodoch platí obmedzenie 1 osoba na 15m2. Zavedené sú "hodiny pre seniorov" - v pracovných dňoch denne medzi 9-11 hod.