Slovenská lyžiarska sezóna sa pomaly rozbehla a v posledných dňoch roka sa lyžovalo už vo viac ako 20 lyžiarskych strediskách. Tie sa však s novým rokom minimálne na tri týždne zatvárajú.

----- AKTUALIZÁCIA k 31.12.2020 -----


Od 1. januára do 24. januára 2021 lyžiarske strediská zatvorené

Vláda po svojom silvestrovskom rokovaní oznámila ďalšie sprísnenie preventívnych opatrení proti šíreniu COVID-19. Od 1. januára 2021 vláda zakazuje:

➽ prevádzku všetkých lyžiarskych stredísk,

➽ ubytovanie nových hostí v hoteloch a rekreačných zariadeniach, už ubytovaní hostia môžu v zariadeniach ostať, no bez možnosti predĺženia pobytu,

➽ stretávanie ľudí mimo tých v spoločnej domácnosti, (koniec vianočných "bublín")

➽ otvoriť kostoly pre verejnosť,

➽ konzumovať jedlá v exteriéri prevádzok

 

Pobyt v prírode bude povolený len v rámci okresu (v Bratislave a v Košiciach v rámci mestskej časti), venčenie psa do 1000 metrov od domu, pracovať sa bude z domu, dochádzka do práce len s potvrdením od zamestnávateľa.

Dodržiavanie pravidiel budú námatkovo kontrolovať policajné hliadky.
 
Obmedzenia majú predbežne platiť do 24. 1. 2021 do 24.00 h. 

 

 

COVID-19 » Obecné pravidlá na Slovensku

Slovensko sa teraz nachádza v režime zákazu vychádzania s viacerými výnimkami. Tento stav je platný od 18. decembra. Zakázané sú všetky hromadné podujatia, zatvorené sú všetky maloobchodné prevádzky a služby ako divadlá, kaderníctva, autoškoly, kúpaliská či fitness).

Od 1. januára však vstupujú do platnosti viaceré sprísnené opatrenia. Vláda napríklad upravila svoje odporúčania obmedziť vzájomné kontakty len na 2 domácnosti (systém tzv. bublín) a od 1.1. vydala zákaz vzájomných návštev osôb, ktoré spolu nežijú v spoločnej domácnosti, ako aj ich stretávanie sa. Takisto prišlo k zatvoreniu kostolov a lyžiarskych stredísk aj k obmedzeniu pohybu len v rámci okresu.

Cestovanie

Platí prísny zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami ako:

- cesta do zamestnania, ktoré nemožno vykonávať formou práce z domu
- cesta v nevyhnutnom rozsahu za účelom obstarania nevyhnutných životných potrieb
- cesta na poštu, pohreb, svadbu, krst, k lekárovi, na test
- cesta za účelom starostlivosti o osobu blízku, zverené zviera
- pobyt v prírode v rámci okresu
Viac o zákaze vychádzania si prečítajte na oficiálnej stránke korona.gov.sk/zakaz-vychadzania

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa platí na všetkých verejných priestranstvách v intraviláne obce aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary sú zatvorené a jedlá a nápoje možno objednať len rozvozom alebo kúpiť pri výdajnom okienku. Konzumácia v interiéri aj exteriéri (pred reštauráciou) je zakázaná.

Obchody a supermarkety

Obchody sú nateraz zatvorené, s výnimkou obchodov s potravinami, drogérie a lekární. V supermarketoch je zákazné predávať nepotravinový tovar. V obchodoch platí obmedzenie 1 osoba na 15m2. Zavedené sú "hodiny pre seniorov" - v pracovných dňoch denne medzi 9-11 hod.