Lyžovanie v zimnej sezóne 2020/21 už nebude také, na aké sme boli zvyknutí. Pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla všetky odvetvia našich životov a bude mať bezpochyby vplyv aj na tohtoročnú lyžiarsku sezónu.

Lyžovanie a lyžiarske dovolenky sú totiž úzko spojené s cestovaním, gastro službami, hoteliérstvom... jednoducho s cestovným ruchom. A práve cestovanie, predovšetkým do zahraničia, môže vyvolávať množstvo otázok. Na niektoré najpalčivejšie, ktoré sa vzťahujú na aktuálne možnosti lyžovania, sme pre vás hľadali odpovede.

» » » ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ 15.1.2021 « « «

 

Noste rúška

Používajte rúška všade tam, kde to vyžadujú aktuálne platné opatrenia. Niektoré lyžiarske strediská budú ku každému skipasu rozdávať zadarmo rúška, šátky či šály, aby si zákazníci mohli zakryť ústa a tvár.

Dbajte na zvýšenú hygienu rúk a dezinfekciu

Dezinfikujte si ruky dezinfekčnými prostriedkami, ktoré budú pre návštevníkov lyžiarskych stredísk pripravené pri vstupe do všetkých vnútorných priestorov a prevádziek.

Dodržujte doporučené rozestupy

Dodržujte odporúčaný odstup vo vnútorných aj vonkajších priestoroch lyžiarskych stredísk.

 

  

 Dá sa na Slovensku lyžovať?

Nelyžuje se Slovenská lyžiarska sezóna sa začala rozbiehať a otvorených už bolo viac ako 20 lyžiarskych stredísk. Do každého z nich bol vstup možný len s negatívnym covid testom. Silvestrovským rozhodnutím vlády o sprísnení pandemických opatrení však dostali lyžiarske strediská zo dňa na deň stopku. S platnosťou od 1.1.2021 sa zakazuje prevádzka lyžiarskych stredísk. Okrem zatvorených stredísk sa zmenené opatrenia dotýkajú aj hotelov, ktoré nesmú prijímať nových hostí, rušia sa "rodinné bubliny" a do platnosti vstupuje zákaz návštev a ďalšie zmeny. Viac o podmienkach lyžiarskej sezóny na Slovensku si prečítajte tu»»

 

 Môžem ísť na lyžovačku do zahraničia?

Napriek vypätej pandemickej situácii sa v Európe zopár otvorených lyžiarskych stredísk nájde. Obecne však slovenské ministestvo zahraničných vecí pred cestami do zahraničia varuje a odporúča cestovanie za hranice obmedziť len na najnutnejšie prípady. Po návrate z väčšiny európskych krajín platí aktuálne povinnosť nastúpiť 10-dennú karanténu.

Európske krajiny sa k otázke zimnej lyžiarskej sezóny postavili každá po svojom. Kým vo Švajčiarsku prevádzka lyžiarskych stredísk obmedzená v mnohých prípadoch nie je, v Rakúsku sú strediská od 24.12. otvorené, avšak lyžovať sa môžu len miestni. V Taliansku plánujú otvoriť v polovičke januára, Nemecko a najnovšie aj Francúzsko lyžiarske strediská do konca januára neotvoria.

Aká je teda aktuálna situácia v susedných štátoch?

V krajine sa nelyžuje Rakúsko 

Od 24. decembra sa rakúske lyžiarske strediská otvorili, avšak iba pre miestnych a len na jednodňvé lyžovačky. Rozhodnutie o otvorení stredísk je na jednotlivých spolkových krajinách. Hotely a reštaurácie zostávajú zatvorené minimálne do 17. januára 2021. Okrem toho sa sprísnili aj podmienky pre vstup cudzincov na územie Rakúska a obnovili sa hraničné kontroly na slovensko-rakúskej hranici. Viac o aktuálnych covid pravidlách pre lyžiarov v Rakúsku sa dozviete tu»».

Vysoké riziko infekciee Taliansko

Talianska vláda 15.1.2021 schválila ďalšie sprísnenie preventívnych opatrení v boji proti koronavírusu, ktoré nadobudne platnosť hneď v sobotu 16.1. Pre lyžiarov to nie sú dobré správy, lyžiarske vleky totiž premávať nesmú, a to minimálne do 15. februára! Okrem vlekov zostávajú zatvorené aj kiná, fitness a bazény (tie dokonca do začiatku marca). Reštaurácie a bary môžu byť otvorené a vydávať jedlo a nápoje, ale len do 18:00 hod. Naďalej platí zákaz nočného vychádzania a predĺžený bol aj úplný zákaz cestovania medzi jednotlivými regiónmi a provinciami.

Pre vstup do Talianska je požadovaný negatívny test nie starší ako 48 hodín, príp. jeho asolvování hneď po príchode. Každý, kto do Talianska pricestuje, sa musí hneď nahlásiť na miestne Oddelenie prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia. Regióny v krajine sú rozdelené na červené, oranžové a zelené, pohyb v kritických červených regiónoch je obmedzený. Viac o aktuálnych covid pravidlách pre lyžiarov v Taliansku sa dozviete tu»».

V krajine sa nelyžuje Česká republika

V Česku po dlhých týždňoch neistoty vláda povolila prevádzku lyžiarskych vlekov a lanoviek od 18. decembra 2020. Tie lyžiarske strediská, ktoré mali pripravené technicky vysnežené zjazdovky, hneď v piatok 18. 12. otvorili sezónu. 

Česká vláda prijala 23.12. sprísnené opatrenia, ktoré vstupujú do platnosti od 27.12. Kvôli prechodu krajiny do prísnejšieho protiepidemického stupňa sa od 27. decembra lyžiarske strediská opäť zatvárajú. Opatrenie by malo platiť minimálne do 10. januára 2021. Českí lyžiari si tak upravené zjazdovky užívali len krátkych 9 dní.  Najnovšie výstupy českých orgánov hovoria o predĺžení zákazu prevádzky vlekov a lanoviek na lyžiarske účely až do 22. januára 2021.

V krajine sa nelyžuje Poľsko

Poľsko prijalo k podobe lyžiarskej sezóny oficiálne stanovisko a vypracoval usmernenie pre lyžiarske strediská aj súvisiace prevádzky zimného cestovného ruchu už v priebehu novembra. Odvtedy sú otvorené mnohé poľské lyžiarske strediská. Poľský minister zdravotníctva však 17.12. vydal vyhlásenie o celonárodnej karanténe, ktorá bude platiť v období od 28. decembra 2020 do 17. januára 2021. V rámci tejto národnej karantény sa 28. decembra zatvoria všetky lyžiarske strediská, väčšina obchodov, športoviská, hotely a obmedzená bude voľnosť pohybu pro niektoré skupiny obyvateľov. Takisto príde k úplnému zákazu vychádzania počas silvestrovskej noci.

Nateraz je prevádzka vlekov aj počet lyžiarov v teréne obmedzený , platí samozrejme povinnosť nosiť rúško na vleku, lanovke aj pri čakaní v rade a tiež na všetkých obslužných miestach. Nákup skipasov sa odporúča uskutočniť online, platiť je najlepšie bezkontaktnou kartou. Podrobnosti o covid lyžiarskych podmienkach v Poľsku čítajte tu»».

Lyžuje se  Švajčiarsko

Švajčiarsko je aktuálne jediná alpská krajina, kde je možné lyžovať. Aj keď švajčiarska vláda prevádzku lyžiarskych stredísk nezakázala, väčšina kantónov pristúpila k ich zatváraniu, nakoľko počet prípadov COVID-19 naďalej rýchlo rastie. Pre vstup do krajiny však platia veľmi prísne podmienky a každý občan inej krajiny musí získať špeciálny certifikát na pobyt v krajine. Podrobnosti o covid lyžiarskych podmienkych vo Švajčiarsku nájdete tu»»

Nelyžuje se Francúzsko

Lyžiarske strediská vo Francúzsku zatvorilo vládne nariadenie 29. októbra 2020. Zhoršujúca sa pandemická situácia si vyžiadala zákaz spustenia vlekov a lanoviek až do 7. januára 2021. Práve 7.1. však francúzsky premiér ohlásil, že reštaurácie, lyžiarske strediská ani kultúrne či športové inštitúcie vo Francúzsku žiaľ v januári neotvoria. O ďalšom postupe má rokovať francúzska vláda 20. januára 2021.

Lyžovanie vo Francúzsku má teda nateraz stopku. Niektoré lyžiarske strediská sú však otvorené aspoň na skialp, bežkovanie a pre turistov. Vo Francúzsku je momentálne vyhlásený tvrdý lockdown, platí striktné obmedzenia vychádzania. Opustiť miesto bydliska je možné len v odôvodnených prípadoch. Platí tiež zákaz pohybu medzi regiónmi, povolené sú len cesty do 20 km od miesta bydliska. Platí tiež zákaz zhromažďovania a zatvorené sú všetky reštauračné, kultúrne a športové zariadenia. Obchody sú od 28.11. za veľmi prísnych hygienických opatrení znovu otvorené. Niektoré francúzske regióny zaviedli povinnosť nosenia rúška na všetkých verejných miestach, v interiéri i v exteriéri.

Otwarte dla Polakow Švédsko

Hoci Švédsko takisto bojuje s vysokým počtom infikovaných covidom-19, nie sú pre občanov EÚ zavedené žiadne obmedzenia ani karanténne opatrenia pri vstupe na územie Švédska. Pohyb po Švédsku nie je takisto nijako obmedzený. Odporúča sa dodržiavať odstup 2 metre od osôb, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti.

V Švédsku sa nachádza viacero otvorených lyžiarskych stredísk.

Niedostepne dla Polakow Fínsko

Vo fínskych lyžiarskych strediskách sa lyžuje, avšak možnosti lyžovania vo Fínsku sú pre slovenských občanov takpovediac nulové. Keďže Slovensko sa nachádza na zozname rizikových krajín, po príchode na územie Fínska sú Slováci povinní nastúpiť na 10-dennú karanténu. Navye - vstup na územie Fínska je možný len v špecifických prípadoch a účel cesty sa preukazuje na hraniciach.

 

 Kde v Európe sa lyžuje?

V tabuľke nižšie nájdete zoznam aktuálne otvorených európskych lyžiarskych stredísk, kde sa lyžuje. 

 
 


 Musím nosiť rúško aj v lyžiarskych strediskách?

Každá krajina má hygienické a bezpečnostné pravidlá nastavené trochu inak, obecne však platí, že prekrytie tváre rúškom alebo jeho vhodnou náhradou je vyžadované vo všetkých vnútorných priestoroch, v zariadeniach služieb aj v reštauračných zariadeniach, a to aj v rámci horských a lyžiarskych stredísk.

Lanové dráhy sú zo svojej povahy chápané ako dopravné zariadenia, spadajúce teda pod dopravné prostriedky. Z toho dôvodu je prekrytie tváre vyžadované aj v kabínkových lanovkách a gondolách. Na Slovensku sa táto povinnosť vzťahuje aj na sedačkové lanovky. V iných krajinách môže byť definícia toho, čo všetko spadá pod dopravné prostriedky, definovaná inak.

 

 Odporúčania pre bezpečné lyžiarske zážitky

➽ Ak sa rozhodnete pre cestu do lyžiarskeho strediska, skúste zvoliť iný deň ako sobotu (to je vždy ten najrušnejší deň, kedy aj riziko nákazy stúpa).

➽ Zakúpte si sezónnu permanentku alebo si kupujte skipasy online ešte pred príchodom do strediska, vyhnete sa radom pri pokladni a znížite riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytovanie čím bližšie pri zjazdovkách, nebudete musieť používať hromadnú prepravu skibusom.

➽ Zabaľte si na lyžiarske výlety obedy so sebou, aby ste čo najmenej navštevovali bufety a bary na svahoch s veľkou koncentráciou ľudí na jednom mieste.

➽ Rezervujte si lyžiarsky výstroj vopred, aby ste nemuseli hľadať požičovne na mieste, ak nemáte vlastné vybavenie.

➽ Nezabudnite na vhodné cestovné poistenie, ktoré kryje aj riziko nákazy Covidom-19, prípadne ďalšie riziká s výskytom kornoavírusu spojené. 


Zásady R.O.R - Rúško, odstup, ruky ako základ vlastnej ochrany pred nákazou COVID-19