Lyžovanie v zimnej sezóne 2020/21 už nebude také, na aké sme boli zvyknutí. Pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla všetky odvetvia našich životov a bude mať bezpochyby vplyv aj na tohtoročnú lyžiarsku sezónu.

Lyžovanie a lyžiarske dovolenky sú totiž úzko spojené s cestovaním, gastro službami, hotelérstvom... jednoducho s cestovným ruchom. A práve cestovanie, predovšetkým do zahraničia, môže vyvolávať množstvo otázok. Na niektoré najpalčivejšie, ktoré sa vzťahujú na aktuálne možnosti lyžovania, sme pre vás hľadali odpovede.

 

Noste rúška

Používajte rúška všade tam, kde to vyžadujú aktuálne platné opatrenia. Niektoré lyžiarske strediská budú ku každému skipasu rozdávať zadarmo rúška, šátky či šály, aby si zákazníci mohli zakryť ústa a tvár.

Dbajte na zvýšenú hygienu rúk a dezinfekciu

Dezinfikujte si ruky dezinfekčnými prostriedkami, ktoré budú pre návštevníkov lyžiarskych stredísk pripravené pri vstupe do všetkých vnútorných priestorov a prevádziek.

Dodržujte doporučené rozestupy

Dodržujte odporúčaný odstup vo vnútorných aj vonkajších priestoroch lyžiarskych stredísk.

 

  

 Môžem ísť na lyžovačku v rámci Slovenska?

Nateraz to nie je možné. Aktuálne je na Slovensku vyhlásený núdzový stav, ktorého platnosť vláda svojim rozhodnutím predĺžila o ďalších 45 dní. Núdzový stav teda platí od 1. októbra 2020 na 90 dní. Ak sa v priebehu nasledujúcich týždňov nič nezmení, núdzový stav sa skončí 29.12.2020. Od 16.11.2020 už neplatí zákaz vychádzania a otvárajú sa prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení za sprísnených odmienok a pri obmedzenom počte návštevníkov.

Priaznivcov športu isto poteší, že sa od 16.11.2020 otvárajú aj fitnesscentrá a umelé kúpaliská, pričom naraz v nich môže byť najviac 6 zákazníkov.

Hromadné podujatia športového charakteru sú však aj naďalej zakázané, aj tu platí obmedzenie na maximálne 6 osôb.

Na Slovensku sa však momentálne lyžovať nedá. Lyžiarske strediská začali pripravovať zasnežovaciu techniku, aby mohli spustiť snežné delám akonáhle nočné teploty klesnú pod bod mrazu. Testovaciu prevázdku snehových diel už spustili tatranské strediská, ktoré sa zatiaľ pripravujú na štart lyžiarskej sezóny na prelome novembra a decembra 2020.

 

 Môžem ísť na lyžovačku do zahraničia?

Zopár európskych lyžiarskych stredísk je otvorených a už sa v nich aj lyžuje. Ako to však vyzerá v krajinách, kde Slováci lyžujú najradšej?

Vysoké riziko infekcie Rakúsko 

Ešte na samom začiatku novembra bolo v prevádzke viacero rakúskych ľadovcov, vrátane Mölltalu. Od 3. novembra 2020 však platí zákaz rekreačného lyžovania vo všetkých rakúskych lyžiarskych strediskách a vstup na zjazdovky majú povolený len profesionálni lyžiari v tréningu. Všetky rezorty sú teda v dôsledku tohto opatrenia od 3.11. zatvorené. V sobotu 14.11.2020 vyhlásil rakúsky kancelár tvrdý lockdown, ktorý má trvať do 6.12.2020. Dovtedy teda okrem ďalších prísnych opatrení zostávajú zatvorené aj všetky lyžiarske strediská. Viac o aktuálnych pravidlách pre lyžiarov v Rakúsku sa dozviete tu.

Vysoké riziko infekciee Taliansko

Talianske lyžiarske strediská zostávajú podľa najnovšieho nariadenia vlády zatvorené minimálne do 3. decembra 2020. Pre profi lyžiarov pripravujúcich sa na preteky a súťaže ostáva otvorený ľadovec Val Senales/Schnalstal, lyžujúca verejnosť tam však má prístup zakázaný. Viac o aktuálnych pravidlách pre lyžiarov v Taliansku sa dozviete tu.

 

Vysvetlivky:  riziková krajina riziková krajina |  menej riziková krajina menej riziková krajina

 

 Kde v Európe sa lyžuje?

V tabuľke nižšie nájdete zoznam aktuálne otvorených európskych lyžiarskych stredísk, kde sa lyžuje. 

 
 
V tabuľke nižšie nájdete informácie o tom, aké platia podmienky vstupu do jednotlivých krajín s otvorenými lyžiarskymi strediskami a čo je potrebné dodržať pri návrate naspäť na Slovensko.
 
Krajina Podmienky
vstupu do krajiny
Povinnosti
po návrate do SR
Vysoké riziko infekcie Švajčiarsko bez podmienok neg. test / karanténa / ohlas. formulár
menej riziková krajina Fínsko  iba pri splnení špec.podmienok bez povinností
Vysoké riziko infekcie Švédsko  bez podmienok neg. test / karanténa / ohlas. formulár


Zdroj údajov o rizikových krajinách: MZV SR

Pravidlá pre vstup osôb na územie Slovenskej republiky, platné od 16.11.2020


 Musím nosiť rúško aj v lyžiarskych strediskách?

Každá krajina má hygienické a bezpečnostné pravidlá nastavené trochu inak, obecne však platí, že prekrytie tváre rúškom alebo jeho vhodnou náhradou je vyžadované vo všetkých vnútorných priestoroch, v zariadeniach služieb aj v reštauračných zariadeniach, a to aj v rámci horských a lyžiarskych stredísk.

Lanové dráhy sú zo svojej povahy chápané ako dopravné zariadenia, spadajúce teda pod dopravné prostriedky. Z toho dôvodu je prekrytie tváre vyžadované aj v kabínkových lanovkách a gondolách. Na Slovensku sa táto povinnosť vzťahuje aj na sedačkové lanovky. V iných krajinách môže byť definícia toho, čo všetko spadá pod dopravné prostriedky, definovaná inak.

 

 Odporúčania pre bezpečné lyžiarske zážitky

➽ Ak sa rozhodnete pre cestu do lyžiarskeho strediska, skúste zvoliť iný deň ako sobotu (to je vždy ten najrušnejší deň, kedy aj riziko nákazy stúpa).

➽ Zakúpte si sezónnu permanentku alebo si kupujte skipasy online ešte pred príchodom do strediska, vyhnete sa radom pri pokladni a znížite riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytovanie čím bližšie pri zjazdovkách, nebudete musieť používať hromadnú prepravu skibusom.

➽ Zabaľte si na lyžiarske výlety obedy so sebou, aby ste čo najmenej navštevovali bufety a bary na svahoch s veľkou koncentráciou ľudí na jednom mieste.

➽ Rezervujte si lyžiarsky výstroj vopred, aby ste nemuseli hľadať požičovne na mieste, ak nemáte vlastné vybavenie.

➽ Nezabudnite na vhodné cestovné poistenie, ktoré kryje aj riziko nákazy Covidom-19, prípadne ďalšie riziká s výskytom kornoavírusu spojené. 


Zásady R.O.R - Rúško, odstup, ruky ako základ vlastnej ochrany pred nákazou COVID-19