Lyžovanie v zimnej sezóne 2020/21 nie je vôbec také, na aké sme boli zvyknutí. Pandémia Covid-19 tvrdo zasiahla všetky odvetvia našich životov a má silný vplyv aj na tohtoročnú lyžiarsku sezónu.

Lyžovanie a lyžiarske dovolenky sú totiž úzko spojené s cestovaním, gastro službami, hoteliérstvom... jednoducho s cestovným ruchom. A práve cestovanie, predovšetkým do zahraničia, môže vyvolávať množstvo otázok. Na niektoré najpalčivejšie, ktoré sa vzťahujú na aktuálne možnosti lyžovania, sme pre vás hľadali odpovede.

» » » ČLÁNOK BOL AKTUALIZOVANÝ 4.3.2021 « « «

 Dá sa na Slovensku lyžovať?

Nelyžuje sa Na Slovensku sa aktuálne lyžovať nedá. Hoci sa slovenská lyžiarska sezóna nakrátko otvorila ešte v decembri, kedy sa lyžovalo s negatívnym testom, od 1.1.2021 je prevádzka lyžiarskych stredísk zakázaná. V krajine platí zákaz vychádzania, zákaz návštev a ďalšie opatrenia. Certifikát s negatívnym výsledkom testu je potrebné obnovovať v sedem- alebo v 14-dňovom intervale, v závislosti od stupňa rizika v konkrétnom okrese. Nateraz platí, že do prírody v rámci okresu už netreba mať so sebou certifikát o negatívnom teste. Od 3.3. sa však opatrenia aj pre lyžiarov a turistov sprísnia. Viac o podmienkach lyžiarskej sezóny na Slovensku si prečítajte tu»»

 

 

Môžem ísť na lyžovačku do zahraničia?

Napriek vypätej pandemickej situácii sa v Európe zopár otvorených lyžiarskych stredísk nájde. Obecne však slovenské ministestvo zahraničných vecí pred cestami do zahraničia varuje a odporúča cestovanie za hranice obmedziť len na najnutnejšie prípady. Po návrate z väčšiny európskych krajín platí aktuálne povinnosť nastúpiť 10-dennú karanténu.

Európske krajiny sa k otázke zimnej lyžiarskej sezóny postavili každá po svojom. Kým vo Švajčiarsku prevádzka lyžiarskych stredísk obmedzená v mnohých prípadoch nie je, v Rakúsku sú strediská od 24.12. otvorené, avšak lyžovať sa môžu len miestni. V Taliansku a v Nemecku neotvorí lyžiarske strediská prinajmenšom do 7. marca. Ani vo Francúzsku to na otvorenie lyžiarskych stredísk nevyzerá.

Aká je teda aktuálna situácia v susedných štátoch?

Strediská zatvorené strediská zatvorené     Strediská otvorené strediská otvorené     

Strediská otvorené pre miestnych strediská otvorené len pre miestnych

 

Rakúsko

Strediská otvorené len pre miestnych Od 24. decembra sa rakúske lyžiarske strediská otvorili, avšak iba pre miestnych a len na jednodňvé lyžovačky. Rozhodnutie o otvorení stredísk je na jednotlivých spolkových krajinách. Hotely a reštaurácie zostávajú zatvorené minimálne do 27. marca 2021. Okrem toho sa sprísnili aj podmienky pre vstup cudzincov na územie Rakúska a obnovili sa hraničné kontroly na slovensko-rakúskej hranici. Viac o aktuálnych covid lyžiarskych podmienkach v Rakúsku sa dozviete tu»».

Taliansko

strediská zatvorené Talianska lyžiarska sezóna túto zimu ešte nezačala. A zrejme napokon ani nezačne. Niekoľkokrát odsúvaný termín možného otvorenia lyžiarskych stredísk bol najnovšie znovu zmenený a slovenskí lyžiari si na talianskych zjazdovkách nezalyžují ani na Veľkú noc. Viac o aktuálnych covid lyžiarskych podmienkach v Taliansku sa dozviete tu»».

Česká republika

Strediská zatvorené Česká lyžiarska sezóna sa skončila takpovediac rýchlejšie ako sa začala. Zopár lyžiarskych stredísk mohlo otvoriť zjazdovky a vleky ešte v decembri. Po krátkych 9 dňoch však česká vláda prevádzku vlekov zakázala a neskôr zákaz rozšírila aj na lanovky. Núdzový stav, v ktorom sa krajina nachádza už od jesene, aktuálne platí do 21.3.2021.

Sprísnené pandemické opatrenia, ktoré sú v platnosti od 1.3.2021, okrem iného zakazujú vykonávanie individuálneho športu mimo katastrálne obce, v ktorej človek žije. Pohyb osob v iných nevyhnutných prípadoch je obmedzený len na okres. 

Lyžiarske strediská po zverejnení nových opatrení ohlásili, že čakať na uvoľnenie opatrení už prestáva mať zmysel, a preto ukončujú lyžiarsku sezónu. V mnohých strediskách sa túto zimu vôbec nelyžovalo. 

Poľsko

Strediská otvorené V Poľsku sa od piatka 12. februára opäť oficiálne lyžuje. Stanovená skušobná lehota 14 dní sa teraz končí a všetko vyzerá pre lyžiarov dobre - vleky aj hotely podľa poľskej vlády môžu zostať otvorené aj naďalej. Sprísnili sa však podmienky vstupu na poľské územie a tiež sa zmenili pravidlá týkajúce sa rúšok. Podrobnosti o covid lyžiarskych podmienkach v Poľsku čítajte tu»».

Švajčiarsko

Strediská otvorené Švajčiarsko je aktuálne jediná alpská krajina, kde je možné lyžovať. Aj keď švajčiarska vláda prevádzku lyžiarskych stredísk nezakázala, väčšina kantónov pristúpila k ich zatváraniu, nakoľko počet prípadov COVID-19 naďalej rýchlo rastie. Pre vstup do krajiny však platia veľmi prísne podmienky a každý občan inej krajiny musí získať špeciálny certifikát na pobyt v krajine. Podrobnosti o covid lyžiarskych podmienkach vo Švajčiarsku nájdete tu»»

Francúzsko

Strediská zatvorené Lyžiarske strediská vo Francúzsku zatvorilo vládne nariadenie 29. októbra 2020. Zhoršujúca sa pandemická situácia si vyžiadala zákaz spustenia vlekov a lanoviek až do 7. januára 2021. Práve 7.1. však francúzsky premiér ohlásil, že reštaurácie, lyžiarske strediská ani kultúrne či športové inštitúcie vo Francúzsku žiaľ v januári neotvoria

Po rokovaní francúzskej vlády 20.1.2021 oznámil štátny tajomník Jean-Baptiste Lemoyne, že k otvoreniu lyžiarskych stredísk nepríde ani na začiatku februára. K tomu ešte dodal: "Znovuotvorenie v polovici alebo na konci februára sa zdá byť veľmi nepravdepodobné."

Lyžovanie vo Francúzsku má teda nateraz stopku. Niektoré lyžiarske strediská sú však otvorené aspoň na skialp, bežkovanie a pre turistov. Vo Francúzsku je momentálne vyhlásený tvrdý lockdown, platí striktné obmedzenia vychádzania. Opustiť miesto bydliska je možné len v odôvodnených prípadoch. Platí tiež zákaz pohybu medzi regiónmi, povolené sú len cesty do 20 km od miesta bydliska. Platí tiež zákaz zhromažďovania a zatvorené sú všetky reštauračné, kultúrne a športové zariadenia. Obchody sú od 28.11. za veľmi prísnych hygienických opatrení znovu otvorené. Niektoré francúzske regióny zaviedli povinnosť nosenia rúška na všetkých verejných miestach, v interiéri i v exteriéri.

Švédsko

Strediská otvorené Hoci Švédsko takisto bojuje s vysokým počtom infikovaných covidom-19, nie sú pre občanov EÚ zavedené žiadne obmedzenia ani karanténne opatrenia pri vstupe na územie Švédska. Pohyb po Švédsku nie je takisto nijako obmedzený. Odporúča sa dodržiavať odstup 2 metre od osôb, s ktorými nežijete v spoločnej domácnosti.

V Švédsku sa nachádza viacero otvorených lyžiarskych stredísk.

Fínsko

Strediská zatvorené Vo fínskych lyžiarskych strediskách sa lyžuje, avšak možnosti lyžovania vo Fínsku sú pre slovenských občanov takpovediac nulové. Keďže Slovensko sa nachádza na zozname rizikových krajín, po príchode na územie Fínska sú Slováci povinní nastúpiť na 10-dennú karanténu. Navye - vstup na územie Fínska je možný len v špecifických prípadoch a účel cesty sa preukazuje na hraniciach.

 

Kde sa v Európe lyžuje

 
 


Musím nosiť rúško aj v lyžiarskom stredisku?

Každá krajina má hygienické a bezpečnostné pravidlá nastavené trochu inak, obecne však platí, že prekrytie tváre respirátorom, FFP2, rúškom alebo jeho vhodnou náhradou je vyžadované vo všetkých vnútorných priestoroch, v zariadeniach služieb aj v reštauračných zariadeniach, a to aj v rámci horských a lyžiarskych stredísk.

Lanové dráhy sú zo svojej povahy chápané ako dopravné zariadenia. Z toho dôvodu je prekrytie tváre vyžadované aj v kabínkových a sedačkových lanovkách, gondolách, ako aj na lyžiarskych vlekoch.

 

Odporúčania pre bezpečné zimné zážitky

➽ Ak sa rozhodnete pre cestu do lyžiarskeho strediska, skúste zvoliť iný deň ako sobotu (to je vždy ten najrušnejší deň, kedy aj riziko nákazy stúpa).

➽ Zakúpte si sezónnu permanentku alebo si kupujte skipasy online ešte pred príchodom do strediska, vyhnete sa radom pri pokladni a znížite riziko nákazy.

➽ Rezervujte si ubytovanie čím bližšie pri zjazdovkách, nebudete musieť používať hromadnú prepravu skibusom.

➽ Zabaľte si na lyžiarske výlety obedy so sebou, aby ste čo najmenej navštevovali bufety a bary na svahoch s veľkou koncentráciou ľudí na jednom mieste.

➽ Rezervujte si lyžiarsky výstroj vopred, aby ste nemuseli hľadať požičovne na mieste, ak nemáte vlastné vybavenie.

➽ Nezabudnite na vhodné cestovné poistenie, ktoré kryje aj riziko nákazy Covidom-19, prípadne ďalšie riziká s výskytom kornoavírusu spojené. 


Zásady R.O.R - Rúško, odstup, ruky ako základ vlastnej ochrany pred nákazou COVID-19