Pandémia COVID-19 zasiahla všetky oblasti našich životov, lyžovanie nevynímajúc. Na čo by ste sa mali pripraviť, ak v tejto sezóne vyrazíte na lyže, sa dočítate v našom článku.

 

Lyžiarske strediská sa spolu so zvyškom sveta museli adaptovať na podmienky pandémie a veľa z nich nefunguje v takej forme, ako pred Covidom. Ak budete dodržiavať aktuálne opatrenia a venujete pozornosť aj platným podmienkam spojeným s vycestovaním, lyžovačku si túto zimu predsa len môžete užiť. 

Pripravili sme pre vás odpovede na základné otázky, ktoré si zrejme pri plánovaní lyžovačky budete klásť aj vy.

 

Mám si vopred rezervovať lyžiarsku dovolenku na sezónu 2020/21?

Situácia sa teraz rýchlo mení a tak je ťažké predpovedať, ktoré krajiny budú dostupné a ktoré nie.

Ak ste však už rozhodnutí pre rezerváciu, je dobré zarezervovať si balíček, v ktorom je zahrnutá garancia vrátenia peňazí v prípade nedodržania zmluvy. Ak si chcete rezervovať rodinnú lyžiarsku dovolenku, zvážte termíny na začiatku Vianoc či na konci marca pred Veľkou nocou, aby ste mali "prázdninovú" rezervu na prípadnú karanténu, keď sa vrátite domov. 

Nerátajte tento rok so super výhodnými ponukami – cestovky znižujú svoje kapacity. Možno sa vám ale podarí nájsť dobré ponuky s dostatočne predčasnou rezerváciou.


Ako bude vyzerať lyžovačka v sezóne 2020/21?

Ak tento rok vycestujete do lyžiarskeho strediska, nič nebude fungovať rovnako, ako keď ste tam boli naposledy. Strediská v rámci jednotlivých krajín uplatňujú veľmi rôzne pravidlá, preto je najlepšie ich doma podrobne preskúmať.

Veľa zahraničných lyžiarskych stredísk už deklarovalo limit na počet predávaných skipasov. Samozrejmosťou prijímaných opatrení sú všade rúška na lanovkách, v radách na lanovky a vo vnútorných priestranstvách aj minimálny odstup medzi osobami 1-2 metry a dôraz na zvýšené hygienické opatrenia.

Je možné, že nájdete aj strediská, ktoré hoc aj znížili kapacitu na lanovkách, no zvýšili ich rýchlosť a frekvenciu. Lyžiarske kurzy taktiež znižujú svoje kapacity a možnosti opatrovania detí v samotných strediskách sú buď obmedzené, alebo zrušené. 

Apres-ski bude tento rok prebiehať pokojnejšie – počet ľudí pri bare bude obmedzený, aby sa zamedzilo davom. Stravovanie na horských chatách bude takmer s istotou prebiehať len vo forme take-away alebo vonkajšieho stravovania. Všetky hudobné a lyžiarske podujatia budú zrušené. Väčšina zahraničných stredísk bude po lyžiaroch požadovať stiahnutie aplikácie na rezerváciu a objednávku jedál v reštauráciách.

Čo sa týka stravy a ubytovania pre lyžiarov, prvou voľbou pre väčšinu ľudí by malo byť ubytovanie s vlastnou stravou. Ak plánujete ubytovanie v hoteli alebo na zdieľanej chate, pripravte sa na to, že podmienky hotelových reštaurácií budú zrejme takisto obmedzené.


Ako chrániť seba aj ostatných na lyžovačke?

➽ Ak sa rozhodnete cestovať do lyžiarskeho strediska, skúste obmedziť riziko nákazy Covidom-19 tak, že nebudete cestovať v soboty (najrušnejšie dni).

➽ Rezervujte si ubytovanie v blízkosti svahov, aby ste nemuseli používať ski-busy (a rezervujte si ubytovanie s možnosťou vlastnej stravy).

➽ Zabaľte si na lyžiarske výlety do hôr obedy so sebou, aby ste čím menej navštevovali horské chaty.

➽ Rezervujte si lyžiarsku výbavu vopred, aby ste nemuseli hľadať požičovne na mieste.

➽ Používajte rúška všade tam, kde to vyžadujú aktuálne platné opatrenia. Niektoré rezorty budú rozdávať „buffky“ (šály/šatky) zadarmo ku každému skipasu, aby si zákazníci mohli zakryť ústa a tvár.

➽ Nezabudnite na vhodné cestovné poistenie, ktoré kryje aj riziko nákazy Covid-19, prípadne ďalšie riziká s výskytom koronavírusu spojené. Väčšina poisťovní už svoju ponuku cestovných poistení prispôsobila pandemickým podmienkam.