Už sa aj vám možno stalo, že ste na svahoch zazreli aj milionárov. Oblečených do kožuchov s diamantovými doplnkami a so zaparkovanou limuzínou na parkovisku. Ale nie každý z nás vie, ako táto časť populácie (0,1 percenta) na zjazdovkách žije. Alebo snáď to ani nechceme vedieť – ale ak áno, čítajte tento článok!

Tu je zoznam tých najexkluzívnejších lyžiarskych stredísk na svete:

 

❶ YELLOWSTONE CLUB, Montana, USA

Toto stredisko je tak exkluzívne, že by sme nemali hovoriť ani jeho meno. Aspoň to tak bolo až do jeho bankrotu v roku 2009. Do tej doby bolo toto stredisko tak exkluzívne, že neprezradilo mená svojich exkluzívnych členov. Jediným známym členom, ktorého naozaj nie je možné utajiť bol Bill Gates. Najviac členov tohto klubu tvorili bankári, majitelia hollywoodských štúdií a zbohatlíci podobného formátu.

Toto lyžiarske stredisko sa nachádza 20 km severne od Yellowstonského národného parku. Čo vám tu poskytnú, čím sa stredisko vlastne líši od ostatných? Môžete tu prísť so svojim super bohatstvom, ale aj s ním odísť. Je to jediné miesto na svete, kde môžete lyžovať bez bodyguardov, ako povedal jeden z jeho členov. To neznamená, že tam žiadny bodyguardi nie sú. V skutočnosti je areál zabezpečený americkými agentmi tajnej služby, ktorí chránia aj prezidenta. Zatiaľ čo väčšina stredísk má k dispozícii horské chaty, Yellowstone má tzv. "Sugar shacks", kde si môžete dať domáce koláče a gurmánsku kávu.

Koho tu stretnete: Barry Sternlicht, miestny hoteliér, Peter Chernin, prezident News Corporation.

Apres-ski: Výlet na večeru do Timberline Lodge alebo tento výlet plus večerné lyžovanie pri Rainbow Lodge.

Kde sa ubytovať: Privátne rezidencie sa môžu pochváliť ohromným výhľadom na neďaleké vrcholky hôr, iné majú pohodlný prístup k vlastným zjazdovkách Private Powder.


❷ KLOSTERS, Švajčiarsko

Toto je miesto, kde to všetko začalo. Princ William a jeho manželka Kate sa tu objavili prvý krát spolu na verejnosti. Niet pochýb o tom, že zabezpečili stredisku sociálne postavenie pre ďalšie storočie. George Osborne toto stredisko pravidelne navštevuje a necháva tu za pobyt pravidelne aspoň 13.000 eur. Chodieval sem aj princ Charles, ale už sa 2 sezóny neukázal. Ale glamour modelka Katie Price tu chodí pravidelne, informácia hlavne pre pánov.

Koho tu stretnete: Princ Charles, Tara Palmer-Tompkinson, Rupert Everett, George Osborne a Katie Price.

Apres-ski: za zváženie stojí nočný klub Casa Antica. Tento bar mala rada princezná Diana. V bare vám otvoria vašu osobnú fľašu a budú nalievať len z nej až dokým ju nedopijete. Chesa Bar v hoteli Chesa Grischuna je ďalším obľúbeným barom u kráľovskej rodiny.

Kde sa ubytovať: Apartmán v hoteli Walserhof, ktorý má rád aj princ Charles (1,200 švajčiarskych frankov/noc).

Vinný sklep v hoteli Walserhof, Klosters

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Klosters – Vinný sklep v hoteli Walserhof


❸ DEER VALLEY, Utah, USA

Stredisko Deer Valley je tak civilizované, že vám ponúknu vreckovku, zatiaľ čo čakáte na vlek. Utah je najdokonalejšie stredisko a ponúka dokonale upravené zjazdovky, vyhrievané chodníky, dobré jedlo a pohodlné nákupy v nákupnom stredisku. Lyžiari v Deer Valley sú chránení pred preplnením zjazdoviek a to obmedzením počtu predaných vstupeniek za deň. Zlá správa pre snowboardistov: nie ste vítaní. Každý december sa stredisko otvorí vo veľkom štýle Celebrity Ski festivalom a v januári nasleduje filmový festival Sundance, ktorého zakladateľom je Robert Redford.

Koho tu stretnete: Dustin Hoffman, Jane Fondová, Bruce Springsteen a John Travolta.

Apres-ski: Sadnite si k ohňu s koňakom v Troll Hatten Lounge, patriacim pod Stein Ericksen Lodge. Tento hotel je pomenovaný po nórskom olympijskom medailistovi Stein Eriksenovi, ktorého tu určite takisto stretnete.

Kde sa ubytovať: Päť-hviezdičkový hotel Stein Eriksen Lodge. Rezervujte si luxusný apartmán s gurmánskou kuchyňou, elegantnou obývacou izbou, kamenným krbom, spálňou a nadrozmernou masážnou vaňou za 700$ na noc.

Ubytovanie v Deer Valley

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Deer Valley – ubytovanie v Empire Canyon Lodge 


❹ COURCHEVEL 1850, Francúzsko

Toto stredisko nie je až tak nóbl – nosenie norkových kožušín je tu všeobecne odsúdené. Courchevel nie je nóbl tým spôsobom, ako by ste si to predstavovali. V podstate tu nájdete lyžiarov tváriacich sa nóbl, pritom zamestnanci z celého sveta sú tu len na jednu sezónu, svahy sú plné rekreantov a celkovo tomuto stredisku chýba luxus. Ale miestne ceny sú tak strmé ako svahy. Iba v tejto kategórii sa stredisko vyrovná ostatným exkluzívnym strediskám.

Koho tu stretnete: Rusov, jazdcov a vlastníkov stajní z F1, popové hviezdy a iné “celebrity”. Ozajstnú smotánku tu nenájdete.

Apres-ski: V piano bare v centre mesta vás veľké pivo vyjde na € 14. Ešte zostávajú na výber bary Les Caves, Dom Perignon alebo ak ste naozaj smädný, zamierte do Nabuchadnezzar.

Kde sa ubytovať: Nájdete tu deväť päť-hviezdičkových hotelov. Jedným z nich je Isle Kilimandjaro, kde jednotlivé chaty (nocľah pre 12) stoja € 11,300 za noc. Tieto chaty majú ale aj okrem iného vlastného sluhu, ktorý bude zohrievať vaše lyžiarske topánky cez noc.

Luxusné ubytovanie v Courchevel. ©Courchevel Tourism

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Courchevel – luxusné ubytovanie 

 

❺ TELLURIDE, Colorado, USA

Stredisko Telluride je často prirovnávané k Aspenu. Rozdiel je podľa miestnych obyvateľov v "prístupe". Aspen je miesto, ktoré chce byť videné, kým Telluride je miesto, kde si celebrity môžu dopriať ozajstnú dovolenku. Tom Cruise a Katie Holmes tu majú kúpený dom, rovnako ako Oprah Winfreyová. Nájdete tu mnoho umelcov a hudobníkov, ktorí zaujmú vašu pozornosť dosť na to, aby ste si prestali všímať celebrity naokolo. Telluride je tiež domovom mnohých hudobných festivalov: blues, bluegrass, brews, jazz, ale aj filmy a umenie – na čo si len spomeniete.

Koho tu stretnete: Tom Cruise a Katie Holmes (oddelene samozrejme), Oprah Winfrey, Jerry Seinfeld a Dan Quayle.

Apres-ski: historický bar v hoteli New Sheridan. Ak sa chcete najesť, vyskúšajte carpaccio alebo losiu roštenku v reštaurácii Alfred.

Kde sa ubytovať: Jednoznačne v podkrovnom apartmáne v Telluride Lumiere, kde ceny začínajú na 1150 amerických dolárov za noc. Do vášho apartmánu príde kuchár a pripraví večeru, zatiaľ čo sa budete pozerať na západ slnka z vašej vlastnej vírivky. K dispozícii máte aj vlastného sluhu. Ozajstný luxus.

Telluride Revelation Bowl

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Telluride – lyžiar na Relevation Bowl

 

❻ SUN VALLEY, Idaho, USA

Sun Valley bolo prvé americké luxusné lyžiarske stredisko. Je to domov pre bohatých a slávnych na zimnú sezónu. Všetci tu majú luxusné chatky na úpätí zjazdoviek. Na stenách v hoteli Sun Valley Lodge nájdete fotky Clinta Eastwooda, Garyho Coopera a Ernesta Hemingwaya. Bruce Willis na tomto mieste vlastní jednu z hôr - Soldier Mountain Ski Area západne od Hailey.

Koho tu stretnete: Bruce Willis, Arnold Schwarzenegger, Larry David, Demi Moore a Ashton Kutcher (pravdepodobne nie spolu).

Apres-ski: Sun Valley má skvelé apres-ski, ale ak chcete naozaj jedinečný zážitok, objednajte si sane ťahané koňmi a zvezte sa na romantickú večeru do Trail Creek Cabin.

Kde sa ubytovať: dobrou voľbou je Dollar Cottage – šesťlôžkové apartmány so šiestimi kúpeľňami,  horiacim krbom, mramorovou kuchyňou a vírivkou na terase s výhľadom na jazero za 1700 dolárov za noc.

SV_Sun_Room

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Sun Valley – apartmán v Sun Valley


❼ ST. MORITZ, Švajčiarsko

Bezpochyby najexkluzívnejšie stredisko zo všetkých. St Moritzzzzz! Už len jeho meno znie to tak majestátne. Môže sa pochváliť "champagne klímou" (suchý vzduch a slnečný svit pre nás ostatných). Ak ste bohatí, St Moritz je miesto, kde sa môžete chváliť svojimi hrubými kožušinami a drahými automobilmi. Nájdete tu tiež veľa butikov, v ktorých si môžete kúpiť ešte ďalšie veci. Stredisko je obľúbené u ruských miliardárov, ktorí lietajú sem lietajú svojimi súkromnými lietadlami z Moskvy.

Koho tu stretnete: Liz Hurley, Ivanu Trumpovú a indického oceliarskeho magnáta Lakshmi Mittal

Apres-ski: chodťe na pohárik po večeri do baru v hoteli Kulm so živou klavírnou hudbou (páni musia mať saká a kravaty) a potom zamierte do Kasína St Moritz v Kempinski Grand Hotel des Bains.

Kde sa ubytovať: V päťhviezdičkovom hoteli Kulm pri jazere za 2120 švajčiarskych frankov za noc.

 

❽ BEAVER CREEK, Colorado, USA

Beaver Creek priťahuje celebrity rovnako ako jeho známejší sused, Aspen. Kelsey Grammer tu vlastní dom v hodnote 6.1 mil. dolárov. Toto exkluzívne lyžiarske stredisko je posiate butikmi, galériami a špičkovými reštauráciami. Ubytovanie z veľkej časti skladá z luxusných hotelov a apartmánov a to sa odráža aj na cenách. Priamo z obce vedie eskalátor až ku zjazdovkám.

 Koho tu stretnete: Kelsey Grammer, Tom Hanks, Tiger Woods, Harry Connick Jr a Justin Timberlake.

Apres-ski: Ustrice a šampanské v reštaurácii Beaver Creek Chophouse.

 Kde sa ubytovať: V luxusnej Trappers Cabin (štyri lôžka / štyri kúpele). Rozhodnite sa pre Premium Package (599 dolárov za osobu /noc) a vlastný kuchár vám bude variť raňajky a večere.

Luxusné lyžiarske strediská: Beaver Creek

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Beaver Creek


❾ ZÜRS, Rakúsko

Najexkluzívnejšie rakúske lyžiarske stredisko, kde zjazdovky nikdy nie sú preplnené. Stredisko je malé, ale dokonale tvarované. Zürs je vlastne zbierka extrémne drahých hotelov. Je obľúbeným strediskom filmových hviezd, ale nemá také postavenie ako napríklad St Moritz alebo Courchevel. Susedné stredisko Lech bolo obľúbeným strediskom princeznej Diany.

Koho tu stretnete: Monackú princeznú Caroline a nizozemskú kráľovnú Beatrix.

Apres-ski: Nočný život je tu na celkom nízkej úrovni. Všetci sa zdržujú v luxusných hoteloch a nepociťujú potrebu ísť za zábavou von. Užite si večerné posedenie v hoteli Montana alebo choďte na večeru na pečené prasiatko alebo teľacie mäso v hoteli Zürserhof.

Kde sa ubytovať: Päť-hviezdičkový hotel Zürserhof. V tomto hoteli nájdete mnoho luxusných apartmánov. Najlepší apartmán je Royal Suite s krbom, saunou a vaším osobným sluhom (€ 3,200 za noc).

Hotel Montana's piano bar

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Zürs – Piano bar v hoteli Montana

 

❿ Zermatt, Švajčiarsko

Chodia sem lyžovať Madonna, Nicole Kidman a Robbie Williams, ale pravdepodobne tu narazíte aj na Phila Collinsa alebo Mika Hucknalla. Fanúšikovia dobrého jedla majú z čoho vyberať: Zermatt má najvyššiu hustotu gurmánskych reštaurácií na svete. Dokonca si môžete najať sprievodcu, ktorý vás prevedie gurmánskou trasou. Ochutnáte mnoho špecialít, niektoré si môžete vyskúšať navariť aj doma.

Koho tu stretnete: Phila Collinsa a "toho tmavovlasého z ABBY".

Apres-ski: Najesť sa môžete v štýlovej reštaurácii Cervo – medzi typické pokrmy patrí šťavnatá zverina, domáce ravioli s ricottou a mnoho ďalšieho. Potom si zájdite napríklad do The Vernisagge (kino, bar, reštaurácia a galéria v jednom).

Kde sa ubytovať: Chata Zermatt Peak je súkromná rezidencia, ktorá vás bude stáť viac ako 200.000 švajčiarskych frankov na dva týždne. Ale je to najlepšie ubytovanie v Zermatte. Medzi hlavné výhody tohto ubytovania patrí vlastná vínna pivnica, tri HD kiná a wellness centrum. Francúzsky futbalista Thierry Henry napísal vo svojom hodnotení o tejto chate: "Najlepšia chata, v akej som kedy býval, nemôžem sa dočkať kedy sa vrátim." Dobrou voľbou je aj  štýlový Hotel Cervo.

Limousine transport

Exkluzívne lyžiarske stredisko: Zermatt – Dopravu z letiska do strediska zabezpečujú pre vážených hostí limuzíny