Wyoming
Prémiový partner

Jackson Hole Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2v kvalite zjazdoviek v regióne Severná Amerika
Č. 2v kvalite zjazdoviek v regióne USA
Č. 1pre pokročilých v regióne Wyoming
Všetky recenzie

Stredisko

Je pravda, že Jackson Hole Mountain Resort má povesť strediska len pre extrémnych športovcov. V poslednom desaťročí však bola kopa peňazí a úsilia investovaná do rozšírenia a vylepšenia služieb aj pre rodiny s deťmi. Fanúšikovia extrémnych zimných športov sa však nemusia obávať - všetky náročné oblasti a prístup k backcountry tam sú samozrejme aj naďalej! Zatiaľ tu nájdete množstvo stredne náročných tratí a rýchlejšie vleky pre dopravu lyžiarov do oblastí pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Prezradíme vám malé tajomstvo: Jackson Hole zatiaľ stále zostáva tak trochu utajeným strediskom s návštevnosťou menej ako 500 tisíc lyžiarov za sezónu!

"Naša hora je jedinečná!" - Tak znie slogan, ktorý uvidíte na dolnej aj vrcholovej stanici lanovky, ktorá prepraví naraz až 100 pasažierov a pri svojej ceste prekonáva rozdiel viac ako 1260 výškových metrov z údolnej stanice až na vrchol Rendezvous-Mountains v nadmorskej výške 3185 metrov.

Výstražné cedule všade pri nástupných a výstupných staniciach vlekov upozorňujú na možné nebezpečenstvá, ktoré pohyb v horách môže priniesť. V Jackson Hole nabádajú k najvyššiemu stupňu bdelosti a pozornosti, aby nedochádzalo k ohrozeniu lyžiarov a turistov, k zraneniam a úrazom. Preto je nevyhnutné riadiť sa vždy pokynmi uvedenými na výstražných tabuliach a traťových značkách. Varovanie končí vetou: "Daj vrchu rešpekt, aký si zaslúži." Tu v žiadnom prípade nejde o prehnanú opatrnosť, pretože v obrovskej, viac než 1000 hektárov rozľahlej oblasti sa môžu dostať do problémov aj tí najskúsenejší lyžiari. Z celkového počtu 116 zjazdoviek je asi polovica vyhradená pre skúsených lyžiarov, všetky trate sú veľmi dobre značené. V Jackson Hole sa vám nestane, že by ste na vlek či lanovku čakali dlhšie ako päť minút (jedine snáď s výnimkou ranných zjazdov v rámci PowderDay).

Od sezóny 2011/2012 je v Jackson Hole v prevádzke nový vlek: dvojsedačka Marmot. Jeho trasa sa začína tesne pod starším vlekom Thunder a vyvezie vás o 365 výškových metrov vyššie, až na vrcholovú stanicu lanovky Bridge. Prv ste museli zísť úplne dole a od Thunder sa dostať ku gondole, ale teraz vďaka vleku Marmot môžete stráviť veľkú časť dňa v stredných a vysokých nadmorských výškach!

 

Powder Day

Ľudia o Powder Day v Jackson Hole žartujú, že je to skôr "Powder Hour". Miestni obyvatelia už s tymto počasím majú skúsenosti a sú na neho zvyknutí, takže vedia, kde nájsť v tejto oblasti skutočne dobré miesta na freeride v prašane. Určite nie je žiadna hanba či slabošstvo zobrať si na Powder Day k ruke miestneho sprievodcu, naopak je to to najmúdrejšie, čo môžete urobiť, ak chcete skúsiť nejaké dobré vertikály alebo preskúmať viac než 1200 hektárov pri backcountry. V roku 1999 patril Jackson Hole k prvým strediskám, ktorá prostredníctvom vleku otvorila lyžiarom prístup k backcountry. Dnes už ho napodobili viaceré rezorty.

Ak sa do tunajších terénov chcete predsa len vydať bez sprievodcu, najväčšiu šancu na prašan máte na ťažko prístupných miestach. Headwall a Casper Bowl napríklad patria do príjazdovej časti terénu, no od vrcholovej stanice Bridge k nim musíte ešte 20 minút pokračovať pešo. Ak sa vám chôdza zunuje, potom pre vás bude správna voľba Saratoga Bowl na Apres Vous alebo Moran Woods na Casper. Tieto terény nie sú také strmé a dlhé ako Hobacks (pri sedačkovej lanovky Sublette), ale snáď vďaka tomu dlhšie ponúkajú panenský sneh. Aj na Pepi 's Ridge, lemované stromami sa prašan drží dlhšie ako inde. Aj tento terén je prístupný od sedačky Sublette.

Ak máte všetko potrebné vybavenie ako lavínový vyhľadávač, lavínovú lopatu a sondu, a máte aj skúsenosti, nenechajte si ujsť skutočné backcountry dobrodružstvo: Rock Springs a Cody Bowl, nachádzajúce sa priamo na južnom okraji strediska za dobre značenými bránami. Tieto areály sú výbornými východiskovými bodmi, aj keď sa nedá zaručiť, že nový prašan tu zostane dlho bez zmeny.

Náročné sú backcountry svahy v severnej časti areálu v Grand Teton National Park; dostupné sú od výstupnej stanice lanovky alebo od vleku Apres Vous. Pri hľadaní trasy tu ale potrebujete veľkú zručnosť a bohaté skúsenosti či ešte lepšie niekoho, kto oblasť pozná a povedie vás. Aj keď na zdolanie kaňonu Granite nie sú povinné horolezecké skúsenosti, zídu sa vám, ak zablúdite.

 

Pre rodiny s deťmi a začiatočníkov

Časť strediska určená vyložene pre začiatočníkov sa nachádza pri sedačkovej lanovke Eagle’s Rest a expresnom vleku Teewinot v blízkosti dolnej stanice kabínkovej lanovky. Ak nie ste úplný začiatočník, mohli byste sa tu za chvíľu začať nudiť, dokonca aj napriek tomu, že v lese medzi širokými otvorenými zjazdovkami sú pripravené kratšie svahy, ktoré by sa vám mohli páčiť. Pre deti je však táto časť areálu ako stvorená, tu zažijú veľa dobrodružstiev dokonca aj mimo zjazdovky.

Ak ste mierne pokročilí lyžiari, najlepšie vám bude v Apres Vous Mountain, kde sa nemusíte starať ani o mapy zjazdoviek, ani sa báť, že zrazu ovisnete z útesu. Menšie a tiež menej strmé dve hory, ktoré sú súčasťou Jackson Hole, sú dostupné expresnou štvorsedačkovou lanovkou z vrcholovej stanice vleku Teewinot. Lanovka vás vyvezie na množstvo upravovaných modrých a červených zjazdoviek, ktoré sa vinú celým úbočím. V blízkosti sedačkovej lanovky Caspar Bowl sa nachádza tiež pár najľahších modrých zjazdoviek, ale ich náročnosť je predsa len o dosť vyššia pre tých, ktorí prvýkrát opustia zelené somárske lúčky.

V prechode z Horn 's Hole k Amphitheater z vrcholovej stanice lanovky Thunder sa tiež nachádzajú jedny z jednoduchších zjazdoviek v areáli. Vďaka Bridger gondole sa dostanete k väčšiemu počtu podobných zjazdov, ale tie sú už výrazne strmšie ako zjazdovky na Casper a Thunder. Všeobecne platí, že od gondoly Bridger vedú vždy o niečo strmšie svahy než od Apres Vous.

 

Snowparky

Od zimy 2010/2011 je Jackson Hole domovom jediného Burton Stash Parku vo Skalnatých horách. Používajú sa tu výhradne prírodné materiály, veľa dreva a využíva sa najmä prírodný terén. Pozdĺž Apres Vous Mountains nájdete štyri snowparky dokresľujúce kreativitu a predstavivosť jazdcov, ktorí sa tu snažia vzpierať gravitácii. Nenechajte si ujsť ani veľa zábavných funkcií a kreatívnych prvkov ako sú obrovské drevené figúrky! V rámci týchto štyroch snowparkov nájdete 54 ďalších prvkov, okrem iného Log Slides, Jumps, Pillows a tiež vertikálne zakrivenú stenu, z ktorej môžete doslova vystreliť k oblohe!

Jackson Hole má tiež dva terénne parky - jeden pre začiatočníkov a druhý pre skutočných majstrov - a 122 metrov dlhú a 5 metrov vysokú obrovskú U-rampu. V parku pre začiatočníkov sa vyskytuje prevažne mládež, ale tu a tam narazíte aj na dospelého, ktorý sa snaží prekonať raily alebo trénovať mini-skoky.

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

342cm
214cm
143cm
72cm
0cm
52cm
nov
272cm
dec
251cm
jan
284cm
feb
166cm
mar
31cm
apr
0cm
máj

Viac o lyžiarskom teréne

4%
Zelené zjazdovky
41%
Modré zjazdovky
38%
Červené zjazdovky
17%
Čierne zjazdovky
131
Zjazdovky spolu
7.2 km
Najdlhší zjazd
1012 ha
Zjazdný terén
79 ha
Zasnežovanie

Počet vlekov: 13

3
Kabínkové lanovky
4
Expresné 4-sedačky
5
4-sedačky
1
2-sedačky

Nadmorská výška

3185m
Vrchol
1262m
Prevýšenie
1924m
Údolie

Dôležité dátumy

25 november, 202125. 11. 2021
Štart sezóny
10 apríl, 202210. 04. 2022
Koniec sezóny
136
Dĺžka sezóny (dni)
136
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
57
V prevádzke (roky)
1166cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.