Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 1v kvalite zjazdoviek v regióne Montana
Všetky recenzie

Prehľad

V stredisku Big Sky Resort môžu lyžiari a snowboardisti preukazovať svoje zručnosti hneď na troch horách. Charakteristickým znakom rezortu je pôsobivá, 3304 metrov vysoká Lone Mountain. Gondola Lone Peak vyvezie lyžiarov až na samotný vrchol, odkiaľ sa rozkladá cez 543 hektárov lyžiarskych terénov s úchvatným prevýšením 1326 výškových metrov pre expertov a veľmi zdatných lyžiarov a snowboardistov. Aj menej skúsení lyžiari si tu však prídu na svoje: Stačí použiť 3-sedačkovú lanovku Lone Peak k ceste na vrchol a potom zlyžovať po dobre udržiavaných modrých zjazdovkách až dolu k stanici gondoly Lone Peak, odkiaľ sa môžete vydať na okružnú jazdu. Pohľad z lanovky jednoznačne stojí za videnie - otvorí sa vám nádherný výhľad na okolité pohorie, za jasného dňa dovidíte dokonca až na Tetons!

Susedná hora Andesite Mountain ponúka jedny z najvychýrenejších stredne náročných trás celého strediska a priestranné južné svahy pre začiatočníkov. Zalyžujú si tu aj veľmi nároční lyžiari, pre nich je tu pripravených niekoľko náročných lesných tratí, Superpipe a veľký terénny park. Na východ od Andesite Mountain leží hora Flat Iron Mountain, ktorá ponúka ešte viac ľudoprázdnych zjazdoviek. Medzi Andesite a Lone Mountain sa nachádza špeciálna zjazdovka určená pre snežnice: Moose Tracks.

Stredisko spolupracuje so skiareálom Moonlight Basin - vďaka spoločnému skipasu si tak môžu návštevníci dopriať ešte viac rozmanitých zjazdoviek. Lyžiarske terény sú tak rozšírené o ďalších 86 hektárov, vďaka čomu je teraz skiareál Big Sky s 298 zjazdovkami na ploche 2349 hektárov najväčším lyžiarskym strediskom v USA.

Big Sky ponúka množstvo priestranných, dobre upravených zjazdoviek, azda najkrajší je "Dude Park", dlhý zjazd so stromami rozptýlenými pozdĺž trate. A hoci je "Moonlight" jednou z ľahších tratí, na ktorú sa dostanete vlekom Challenger, zaručene na nej zažijete veľa vzrušenia. Môžete zostať na priestrannej zjazdovke, alebo lyžovať medzi stromami naľavo od upraveného svahu, či sa vybrať do prašanu po pravej strane. Na Andesite Mountain láka "Madwolf", ktorý je buď plný prašanu, alebo ľadových bubnov.

Powder Day

Big Sky je rajom pre freeriderov. Nenechajte si ujsť "Big Horn": Začína ako prostý lesný zjazd, ale potom prechádza do otvoreného žľabu s lavicou a niekoľkými dobrými skokmi, a je vhodný aj pre menej skúsených freeriderov.

Z gondoly Lone Peak sa dostanete do niekoľkých najťažších freeridových terénov: Liberty Bowl sa nakoniec vlieva do Bavorského lesa s mnohými prašanovými skrýšami medzi stromami. Ešte o niečo náročnejší je Dakota Territory: Začína sa veľkým žľabom nad hranicou lesa a končí v hustom lese s množstvom jemného prašanu.

Diktátorské žľaby, čiže Dictator Chutes sú však len pre naozajstných expertov: Z Liberty Bowl použijete traverz Yeti k "Leninovi" a "Marxovi". Obidva tieto terény sú strmé a ponúkajú dostatok priestoru pre široké oblúky v prašane. Po týchto dvoch žľaboch nasleduje "Castro", najstrmší a možno technicky najzložitejší úsek celého strediska.

Na druhej strane troch vrcholov v Big Sky nájdete žľaby "A-Z Chutes". Na tieto náročné zjazdy sa dá nastúpiť jedine peši je od koncovej stanice vlekov Challenger, ale ak si už trúfnete spustiť sa tadiaľ dole, budete odmenení nádhernými zjazdami.

 

Rodiny a začiatočníci

Dokonca aj začiatočníci nájdu v stredisku Big Sky viac ako dosť dôvodov, aby si vyskúšali svoje prvé oblúčiky a nadobudli sebavedomie na lyžiach. Najlepšie začiatočnícke svahy sa nachádzajú na južnej strane Andesite Mountain, pri sedačkovej lanovke Southern Comfort. "El Dorado" je zase ideálny pre svoje strmé a mierne úseky, na ktorých si môžu lyžiari precvičiť svoje oblúky pri vysokých rýchlostiach. Na Lone Mountain sú potom najlepšími "somárskymi lúčkami" pre prvé pokusy na lyžiach "Mr. K" a "Morning Star ".

Pre tých, ktorí už nejaké tie skúsenosti na lyžiach majú, je ideálna voľba "Lobo", nádherná stredne náročná zjazdovka s niekoľkými strmými úsekmi. "Calamity Jane" je právom jedna z najobľúbenejších lyžiarskych zjazdoviek v celom stredisku - statoční začiatočníci aj pokročilí lyžiari si jazdu po nej jednoznačne užijú. Neďaleko odtiaľto je tiež Family Fun Park, ktorý zahŕňa aj sánkarskú dráhu.


Parks & Pipes

Ak máte radi prírodné prekážky, nemali by ste si nechať ujsť Gully pri Lower Morning Star. Big Sky má ale tiež Superpipe a prírodnú U-rampu. K dispozícii sú 4 snowparky, ktoré ponúkajú prekážky rovnakou mierou začiatočníkom aj pokročilým. Swift Snow Park blízkosti sedačkovej lanovky Swift Current a jeho mladší brat, nedávno otvorený Swift 2.0, sa nachádza na úpätí Calamity Jane a zábavu si tu nájdu predovšetkým pokročilejší freestyleri. Začiatočníci sú v dobrých rukách v snowparku Explorer na White Wing v tesnej blízkosti vlekov Explorer, alebo v Pony Terrain Parku s jeho jednoduchými prekážkami, plochými boxami a railmi.


Ako sa tam dostať

Najbližšie letisko je Bozeman Yellowstone International Airport, asi jednu hodinu jazdy autom od lyžiarskeho strediska. Kyvadlová doprava z letiska do skiareálu je možná, avšak len po predchádzajúcej objednávke.

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

177cm
111cm
74cm
37cm
24cm
53cm
nov
147cm
dec
115cm
jan
141cm
feb
147cm
mar
94cm
apr

Viac o lyžiarskom teréne

Zelené zjazdovky
15%
Modré zjazdovky
25%
Červené zjazdovky
42%
Čierne zjazdovky
18%
Zjazdovky spolu
317
Najdlhšia zjazdovka
9.7 km
Zjazdný terén
2347 ha
Zasnežovanie
162 ha

Počet vlekov: 36

Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
1
Expresné 6-sedačky
2
Expresné 4-sedačky
5
4-sedačky
3
3-sedačky
7
2-sedačky
5
Lyžiarske vleky
12

Nadmorská výška

Údolie
2286m
Vrchol
3403m
Prevýšenie
1326m

Dôležité dátumy

22 november, 202322. 11. 2023
Plánovaný štart sezóny
28 apríl, 202428. 04. 2024
Plánovaný koniec sezóny
143
Dĺžka sezóny (dni)
144
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
51
V prevádzke (roky)
1016cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.