Cogne Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 7mezi malými strediskami v regióne Údolie Aosty
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Cogne sa nachádza nad horskou dedinou s výhľadom na vrchol Gran Paradiso, ktorého svahy sú určené výhradne pre začiatočníkov - sú tu iba modré a zelené zjazdovky. Napriek tomu tu stretnete aj lyžiarskych profesionálov, akurát nebrázdia svahy, ale zúčastňujú sa každoročného pravidelného medzinárodného bežkárskeho závodu na štyridsaťpäť kilometrov s názvom Marciagranparadiso.

Bežkovanie v divočine

Gran Paradiso sa nenazýva iba najvyšší vrchol (4061m) talianskych Grajských Álp, ale tiež celá oblasť národného parku. Cogne je najobľúbenejším východiskovým bodom pre výstup k štyritisícovému vrcholu, ktorý bol prvý-krát zdolaný v roku 1860. Cesta od východnej doliny Valnontey a cez ľadovec Tribolazzione až na vrchol Gran Paradiso je pravdepodobne najťažšia z turistických trás, napriek tomu je často vyhľadávaná.

V lete je tu teda raj horolezcov a vysokohorských turistov, v zime potom najmä bežkárov a skialpinistov. Pri športovaní v miestnej panenskej prírode máte veľkú šancu zahliadnuť, ako sa na miestnych svahoch pasú kamzíky a kozorožce, vidieť sú často svište aj plaché hranostaje a nad hlavou vám môže krúžiť orol kráľovský.

Z Cogne vedie dvanásť okruhov upravených bežeckých tratí cez miestnu pestrú krajinu , ktoré dohromady merajú cez osemdesiat kilometrov. Na jar začína sezóna pre skialpinistov, ktorí si môžu užiť trasy na rozhraní snehových plání a ľadovcov. Na skialpinistickú výpravu odporúčame vyrážať s profesionálnym sprievodcom. Vzhľadom k tomu, že krajinou pretekajú rôzne potoky a potôčiky, je tu obľúbenou zimnou disciplínou lezenie po ľadopádoch. Na výber je z viac ako sto štyridsiatich ľadopádov rôznych veľkosti a obtiažnosti, takže sa sem schádzajú milovníci adrenalínu z celého sveta. Podobná aktivita, ale s mačkami na nohách a s istením, je miestna špecialita - ruisseling. Pri tom si môžete so sprievodcom vyskúšať chôdzu pozdĺž horskej bystriny cez zmrznuté kryhy.

Kostol s legendou

Rodinný lyžiarsky areál v Cogne má mimo modrých a zelených zjazdoviek pre deti pripravený zábavný park s pohyblivým kobercom a ak ich už nebavia lyže,  je tu možnosť zjazdiť svah na obrích pneumatikách. Od decembra do marca je na námestí Chanoux denne upravované klzisko.

Turistickou atrakciou nielen v zimnej sezóne sú potom pozostatky magnetitových baní, v ktorých ukončili ťažbu v roku 1979. V jednej z budov je dnes informačné centrum národného parku a múzeum. A ak sa rozhodnete spestriť pobyt v Cogne návštevou kostola Sant'Orso, môžete priateľov ohromiť legendou, ktorá sa o ňom rozpráva. Kedysi tu žiadny kostol nestál a zvlášť v zime bolo zložité dostať sa na omšu do susedného mestečka, preto sa miestni rozhodli, že na pravom brehu rieky, ktorá cez Cogne preteká, postavia konečne miestny kostol. Keď na vybrané miesto boli prenesené relikvie, cez noc zmizli a objavili sa na opačnom brehu - to sa stalo párkrát po sebe, preto bol nakoniec kostol postavený na brehu ľavom.

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

22cm
14cm
10cm
5cm
2.3cm
2.3cm
nov
9cm
dec
16cm
jan
10cm
feb
18cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

10%
Modré zjazdovky
80%
Červené zjazdovky
10%
Čierne zjazdovky
8
Zjazdovky spolu
10 km
Zjazdovky spolu
2.3 km
Najdlhší zjazd
10 km
Zjazdný terén

Počet vlekov: 4

1
2-sedačky
3
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2250m
Vrchol
662m
Prevýšenie
1534m
Údolie

Dôležité dátumy

23 december, 202323. 12. 2023
Plánovaný štart sezóny
24 marec, 202424. 03. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
24
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.