Salzbursko

Kitzsteinhorn Maiskogel - Kaprun Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 4pre začiatočníkov v regióne Európa
Č. 4pre začiatočníkov v regióne Rakúsko
Č. 1snowpark v regióne Salzbursko
Všetky recenzie

Lyžiarske stredisko Kitzsteinhorn – Kaprun

Lyžiarske stredisko na Kitzsteinhorne v Kaprunu je zrejme jedna z mála ľadovcových oblastí s tak širokou paletou možností, ako tu tráviť voľný čas. Výškový rozdiel, ktorý delí údolie od vrcholovej časti areálu je 2300 metrov, a tak nie je nič nezvyčajné, že kým niektorí turisti sa dole na jazere člnkujú či opalujú, hore na ľadovci panujú tie najlepšie podmienky pre priaznivcov zimných športov.

Svoj lyžiarsky výlet na Kitzsteinhorn začnite na parkovisku v Kaprunu. Na mieste, kde v roku 2000 došlo k tragickej nehode, dnes stoja dve moderné a bezpečné lanovky. V momente vás dopravia až do lokality Alpincenter v 2450 m.n.m., do kľúčového bodu ľadovcovej lyžiarskej oblasti. Tu má tiež základňu sedačková lanovka Gipfelbahn, ktorá dopravuje lyžiarov na vrchol Kitzsteinhornu a lanovka GletscherJet 3 smerujúca na ľadovcovú plošinu. 

Na ľadovci – Gipfelwelt3000

Ľadovec pod mohutným Kitzsteinhornom je prístupný vďaka štyrom lanovkám, ktoré obsluhujhú viac či menej rozľahlú oblasť (v závislosti od snehových podmienok), v ktorej sa nachádzajú upravované zjazdovky. Z Alpinecentra priamo k vrcholu preváža lyžiarov kabínová Gipfelbahn, sústavou lanoviek Gletscher Jet a pozemnej kabínovej lanovky Gletscher-Shuttle sa k vrcholu ľadovca dostanete tiež.

Na ľadovcové svahy sa však po novom dostanete aj z kaprunského rodinného strediska Maiskogel, odkiľ od zimy 2019/20 premáva do lokality Langwiedboden nová trojlanová kabinová lanovka 3K K-onnection, vrfchol kaprunského projektu prepájajúceho všetky tamojšie strediská.

Poďme však naspäť pod vrchol ľadovca - pri vrcholových staniciach Gletscher-Shuttle a Gipfelbahn sa nachádza výnimočná reštaurácia Bella Vista, stojí za to zastaviť sa tu, skôr ako sa po početných zjazdovkách spustíte dole. Široké terény sa zapáčia príznivcom carvingu, či už sú rekreační alebo pokročilí lyžiari. Ak to snehové podmienky dovolujú, pod ľadovcom premávajú aj ďalšie vleky. Predovšetkým vlek na ľadovec Maurer ponúka strmšie zjazdy, vhodné pre náročných lyžiarov a snowboardistov. Zmenu si môžete dožičiť vďaka lanovke Kristallbahn, ktorá je trošku bokom, ta vám sprístupní pekné a najmä prázdne zjazdovky.

Jediným lyžiarskym vlekom, ktorý mieri pod vrchol ľadovca, je Magnetköpfllift, obsluhujúci tunajší snowpark (jeden z troch v celej oblasti).

Akonáhle posledné slnečné lúče opustia ľadovcovú platňu, je čas sa s týmto magickým miestom rozlúčiť. Ešte posledný pohľad cez snehobiele hory na zelené údolie, a dlhým zjazdom Langwied sa k nemu môžete priblížiť. Pri dojazde v lokalite Langwiedboden sa popoludní stretávajú prakticky všetci, pre slabších lyžiarov je teda vhodnejšie zísť dole gondolou z lokality Alpincenter, prípadne využiť novú lanovku 3K Konnection a naspäť do Kaprunu sa vrátiť s prestupom na Maiskogeli. Priama kabínová lanovka do údolia bola totižto doteraz vždy plne vyťažená.

► Náš tip: Skúsení a zdatní lyžiari by nemali vynechať čierno-čiernu zjazdovku Black Mamba so štartom od nástupnej stanice lanovky Kristallbahn a dojazdom na Langwiede.

Freeride na Kitzsteinhorne

Základným táborom pre všetkých freeriderov a milovníkov hlbokého snehu je Freeride Info Base v lokalitě Alpine Center. Tu sú k dispozícii všetky dôležité informácie: Prehľadná panoramatická mapa s vyznačenými freeridovými trasami, aktuálne lavínové podmienky, LVS-Checkpointy atď. Na každej freeridovej trati sa nachádazjú Freeride Info Pointy.
Na Kitzsteinhorne sú organizované aj freeridové túry so sprievodcom a kurzy freeridu.

Skipasy platné vo viacerých strediskách

Skipasy sú platné v Kaprunu na Kitzsteinhorne i na Maiskogeli, ako aj v Zell am See na Schmitten.

Naplánuj si lyžovačku

Kitzsteinhorn Maiskogel - Kaprun Ubytovanie
Lyžiarske školy

Kedy je najviac snehu?

Nový sneh spolu

186cm
117cm
78cm
39cm
5cm
30cm
nov
10cm
dec
155cm
jan
25cm
feb
40cm
mar
70cm
apr
90cm
máj
5cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

43%
Modré zjazdovky
39%
Červené zjazdovky
18%
Čierne zjazdovky
28
Zjazdovky spolu
61 km
Zjazdovky spolu
7 km
Najdlhší zjazd
61 km
Zjazdný terén
38 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 23

9
Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
3
Expresné 6-sedačky
1
4-sedačky
1
2-sedačky
8
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

3029m
Vrchol
2261m
Prevýšenie
768m
Údolie

Dôležité dátumy

09 október, 202109. 10. 2021

Štart sezóny

23 júl, 202223. 07. 2022

Koniec sezóny

N.A.

Dĺžka sezóny (dni)

N.A.

Dlžka ostatnej sezóny (dni)

56

V prevádzke (roky)

0cm

Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2021 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.