AKTUALIZÁCIA 25.2.2021: 

Keď sa v piatok 12. februára otvorili poľské lyžiarske strediská, stalo sa tak na základe rozhodnutia vlády. Premiér Morawiecki vtedy upozornil, že otvorenie je potrebné vnímať ako "podmienečné opatrenie", ktoré bude po 2 týždňoch vyhodnotené a následne budú prijaté prípané zmeny v opatreniach. 

Aktuálne to však vyzerá pre poľských lyžiarov dobre - vleky môžu zostať otvorené, hotely za prísnych preventívnych opatrení takisto. Stále platí, že hotely môžu byť obsadené len do 50% ich celkovej kapacity. Reštaurácie môžu podávať iba jedlo so sebou alebo rozvozom, konzumácia na mieste nie je možná.

Lyžiarske strediská v Poľsku tak znova ožili - najmä počas víkendov a najmä v Zakopanom je naozaj rušno, stovky ľudí sa po lyžovačke stretávajú v uliciach a dodržiavanie pandemických opatrení kontrolujú policajné hliadky.

Aktuálne sa v Poľsku lyžuje už v 60 lyžiarskych strediskách - vďaka výdatnému sneženiu na začiatku februára a chladným teplotám prevládajú veľmi dobré snehové podmienky.  

 

Sprísnené podmienky na zakrytie tváre

Prekrytie nosu a úst šálom, šatkom či plexi-štítom už nebude dostačujúce. Od soboty je potrebné sa chrániť prinajmenším látkovým rúškom, vhodné je aj chirurgické rúško či respirátor bez výdychového ventilu. 

 

Limity na počet lyžiarov na zjazdovkách

Podľa smernice pre fungovanie lyžiarskych stredísk v časoch pandémie, ktorú na jeseň pripravilo ministerstvo rozvoja, práce a technológií, budú prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk povinní obmedziť počet osôb využívajúcich zjazdovky. V súčasnosti je celé Poľsko v červenej zóne, a tak maximálny počet osôb v stredisku je jedna osoba na 100 metrov štvorcových plochy lyžiarskeho strediska, okrem služieb. 

Keď sa epidemická situácia zlepší, obmedzenia v jednotlivých zónach budú vyzerať takto:

- v červenej zóne v lyžiarskom areáli nebude povolená viac ako jedna osoba na 100 m², okrem služieb.
- v žltej zóne - nie viac ako jedna osoba na 75 m², okrem služieb
- v zelenej zóne - nie viac ako jedna osoba na 50 m², okrem služieb

 

Otvorené lyžiarske strediská v Poľsku

 

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Poľsku

Celé Poľsko sa aktuálne nachádza v červenej rizikovej zóne, okrem povinnosti nosiť rúško tu platí aj zákaz združovania viac ako 5 osôb a činnosť telocviční, bazénov aj aquaparkov je pozastavená. Zakázané sú aj svadby a rodinné oslavy.

Cestovanie - sprísnené opatrenia pre Slovákov

Obecne platí, že osoby, vstupujúce na územie Poľska, musia absolvovať 10 dňovú karanténu alebo sa preukázať negatívnym testom, pokiaľ pricestovali hromadnou dopravou. Výnimku z karanténnej povinnosti majú aj osoby s potvrdením o vykonanom očkovaní proti COVID-19 a po novom aj občania EU/EEA a CH v prípade tranzitu do domovskej krajiny či krajiny pobytu.

Slovenskí občania môžu vstúpiť na poľské územie len s platným negatívnym testom (AG/PCR, max 48hod.), alebo strpieť 10-dňovú karanténu.

Po návrate na Slovensko sa treba preukázať negatívnym PCR/AG testom, v opačnom prípade treba nastúpiť do 14-dňovej karantény a 8. deň absolvovať covid test.

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa predpísaným spôsobom platí na všetkých verejných priestranstvách aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary v Poľsku fungujú len na telefonickú objednávku alebo na rozvoz. 

Obchody a supermarkety

V obchodoch platí limit na počet osôb - 5 osôb na jednu poklaďňu.

 

 

COVID-19 » Pravidlá pre lyžiarske strediská v Poľsku

obmedzenia sú odstupňované podľa rizikovosti regiónu, v ktorom sa lyžiarske stredisko nachádza - aktuálne je celé Poľsko v červenej zóne

limit počtu osôb v lyžiarskom stredisku: červená zóna = 1 osoba/100m²; žltá zóna = 1 osoba/75m², okrem služieb; zelená zóna = 1 osoba/50m², okrem služieb

gastro prevádzky a hotely fungujú v súlade s pokynmi pre zelenú, žltú alebo červenú zónu

povinné zakrytie nosa a úst na všetkých vlekoch aj lanovkách, ako aj pri čakaní v rade

► dodržiavanie odstupov medzi osobami, ktoré nežijú v rovnakej domácnosti, povinnosť zakrytia nosa a úst aj na všetkých obslužných miestach 

► umiestnenie dezinfekčných staníc s dezinfekčným prostriedkom na ruky, ktoré sú návštevníkom lyžiarskeho strediska k dispozícii 

► systematické časté vetranie bežných priestorov

odporúča sa bezobslužný nákup skipasov - online internetový nákup, príp. predajný automat

► odporučené je umožniť bezhotovostné platby na všetkých obslužných miestach, v pokladnicach, obchodoch i požičovniach

► rozloženie pohybu lyžiarov a turistov pomocou lanoviek a vlekov rovnomerne po celý deň