------------ AKTUALIZÁCIA 18.1.2021 ------------ 

Celonárodná karanténa predĺžená do konca januára

Poľská vláda ohlásila predĺženie aktuálnej celonárodnej karantény, rozumej lockdownu, až do 31. januára 2021. Lyžiarske strediská zostávajú teda aj naďalej zatvorené, tak ako aj hotely, nákupné centrá. Čo obnáša národná karanténa:

➽ všetky lyžiarske strediská zatvorené do 31.1.

➽ hotely sú pre verejnosť zatvorené

➽ zatvorené sú aj nákupné centrá, okrem obchodov s potravinami, knihami a tlačou či lekární

➽ športoviská otvorené iba pre profesionálnych športovcov

➽ reštaurácie a bary zatvorené - možný len výdaj cez okienko alebo rozvozom

➽ povinné odstupy na verejných priestranstvách (najmenej 1,5 m)

➽ povinné zakrytie nosu a úst na verejných miestach

➽ pozastavená činnosť kín, divadiel, múzeí, nočných klubov, diskoték, bazénov, aquaparkov, fitness centier atď.

➽ zákaz združovaní viac ako 5 osôb

➽ karanténa pre osoby prichádzajúce zo zahraničia hromadnou dopravou (10 dní)------------ Pôvodný text z 26. 11. 2020 
------------ 

Poľsko je prvou stredoeurópskou krajinou, ktorá už vydala oficiálne usmernenia k tejto lyžiarskej sezóne. Na poľských zjazdovkách sa teda lyžovať bude. A na niektorých sa už aj lyžuje. 

V utorok 24. novembra zverejnilo poľské ministerstvo rozvoja, práce a technológií usmernenie pre lyžiarske strediská v časoch pandémie nového koronavírusu. Usmernenie bolo spracované v spolupráci s úradom hlavného hygienika. Dobrá správa je, že vleky a lanovky budú premávať, ich prevádzkovatelia však musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť lyžiarov ani personálu strediska.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Poľsku

Celé Poľsko sa aktuálne nachádza v červenej rizikovej zóne, okrem povinnosti nosiť rúško tu platí aj zákaz združovania viac ako 5 osôb a činnosť telocviční, bazénov aj aquaparkov je pozastavená. Zakázané sú aj svadby a rodinné oslavy.

Cestovanie

Osoby, vstupujúce na územie Poľska, musia absolvovať 10 dňovú karanténu alebo sa preukázať negatívnym testom, pokiaľ pricestovali hromadnou dopravou. Výnimku z karanténnej povinnosti majú aj osoby s potvrdením o provedenom očkovaní proti COVID-19 a po novom aj občania EU/EEA a CH v prípade tranzitu do domovskej krajiny či krajiny pobytu. Vo verejnej doprave platí limit 50% obsadených miest na sedenie alebo 30% všetkých miest.

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa platí na všetkých verejných priestranstvách aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary v Poľsku fungujú len na telefonickú objednávku alebo na rozvoz. 

Obchody a supermarkety

V obchodoch platí limit na počet osôb - 5 osôb na jednu poklaďňu.

 

 

COVID-19 » Pravidlá pre lyžiarske strediská v Poľsku

obmedzenia sú odstupňované podľa rizikovosti regiónu, v ktorom sa lyžiarske stredisko nachádza - aktuálne je celé Poľsko v červenej zóne

limit počtu osôb v lyžiarskom stredisku: červená zóna = 1 osoba/100m²; žltá zóna = 1 osoba/75m², okrem služieb; zelená zóna = 1 osoba/50m², okrem služieb

gastro prevádzky a hotely fungujú v súlade s pokynmi pre zelenú, žltú alebo červenú zónu

povinné zakrytie nosa a úst na všetkých vlekoch aj lanovkách, lanovky môžu premávať v plnej kapacite, ak budú sedadlá obsadené osobami, žijúcimi v spoločnej domácnosti, alebo osobami, ktoré sú ubytované v rovnakom zariadení

► dodržiavanie odstupov medzi osobami, ktoré nežijú v rovnakej domácnosti, povinnosť zakrytia nosa a úst aj na všetkých obslužných miestach 

odporúča sa bezobslužný nákup skipasov - online internetový nákup, príp. predajný automat

► odporučené je umožniť bezhotovostné platby na všetkých obslužných miestach, v pokladnicach, obchodoch i požičovniach

►  après-ski: v tejto sezóne zábavu po lyžovaní nečakajte - bary sú otvorené, platia však prísne epidemické opatrenia. Niektoré prevádzky evidujú kontaktné údaje hostí, aby v prípade potreby boli ľahšie dohľadateľné kontakty s infikovanými osobami.