V poľských lyžiarskych strediskách končí lyžiarska sezóna - snehu je dostatok, vleky však zastavuje vyhlásený lockdown. 


AKTUALIZÁCIA 19.3.2021: 

Poľský minister zdravotníctva v stredu na tlačovej konferencii uviedol, že kvôli rýchlo sa zhoršujúcej epidemickej situácii sa vláda rozhodla pristúpiť k zásadným opatreniam. Vyhlasuje tak ďalší tvrdý lockdown, ktorého súčasťou je aj zatvorenie hotelov a lyžiarskych stredísk. Lockown vstupuje do platnosti už od soboty 20. 3. 2021 a potrvá do 9. 4. 2021, Veľkú noc tak Poliaci strávia v značne obmedzenom režime. 

Vyhlásenie lockdownu teda prakticky znamená koniec lyžiarskej sezóny v Poľsku. Poľské lyžiarske strediská pritom boli vďačným útočiskom poľských (ako aj páru slovenských a českých) lyžiarov, keďže v okolitých krajinách sa nelyžovalo vôbec, alebo len pár dní pred Vianocami.

V období od 20. marca do 9. apríla budú zatvorené

» hotely

» nákupné centrá (v nich však budú môcť fungovať kaderníctva, optiky, banky, práčovne, obchody s potravinami, lekárne a drogérie, obchody s potrebami pre zvieratá a hoby-obchody)

» kina, bazény, sauny, kasína, fitness centra a telocvične

» lyžiarske strediská (zákaz používania vlekov sa nevzťahuje na profesionálne športy)

Piatok 19. 3. tak bol pre poľské lyžiarske strediská posledným dňom tejto sezóny. Je to škoda, keďže ešte aj teraz v polovici marca sú v poľských rezortoch mimoriadne dobré podmienky a na zjazdovkách stále leží veľa snehu. Nebyť pandémie, mohla to byť jedna z najúspešnejších poľských lyžiarskych sezón za posledné roky.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Poľsku

Celé Poľsko vstupuje od soboty 20. 3. 2021 do tvrdého lockdownu, zatvorené budú obchodné domy, nákupné centrá, kina, bazény, sauny, kasína, lyžiarske strediská aj hotely. 

Cestovanie - sprísnené opatrenia pre Slovákov

Obecne platí, že osoby, vstupujúce na územie Poľska, musia absolvovať 10 dňovú karanténu alebo sa preukázať negatívnym testom, pokiaľ pricestovali hromadnou dopravou. Výnimku z karanténnej povinnosti majú aj osoby s potvrdením o vykonanom očkovaní proti COVID-19 a po novom aj občania EU/EEA a CH v prípade tranzitu do domovskej krajiny či krajiny pobytu.

Slovenskí občania môžu vstúpiť na poľské územie len s platným negatívnym testom (AG/PCR, max 48hod.), alebo strpieť 10-dňovú karanténu.

Po návrate na Slovensko sa treba preukázať negatívnym PCR/AG testom, v opačnom prípade treba nastúpiť do 14-dňovej karantény a 8. deň absolvovať covid test.

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť zakrývať si nos a ústa prinajmenšom látkovým rúškom (odporúčané je jednorazové rúško či respirátor) platí na všetkých verejných priestranstvách aj vo vnútorných priestorách verejných budov a zariadení.

Bary a reštaurácie

Reštaurácie a bary v Poľsku fungujú len na telefonickú objednávku alebo na rozvoz. 

Obchody a supermarkety

V obchodoch platí limit na počet osôb - 5 osôb na jednu poklaďňu.