Sú švajčiarske lyžiarske strediská otvorené? Kde vo Švajčiarsku sú povinné rúška? Na aké opatrenia sa lyžiari musia pripraviť? Odpovede na tieto otázky a oveľa viac sa dočítate v našom článku.

--- Článok bol aktualizovaný 22.1.2021 ---

Aj keď švajčiarska vláda nevydala žiadne nové opatrenia, obmedzujúce prevádzku lyžiarskych stredísk, väčšina švajčiarskych kantónov sa predsa rozhodla lyžiarske strediská kvôli vážnej epidemiologickej situácii zatvoriť.

Niektoré lyžiarske strediská však zostávajú otvorené, rozhodnutie je na jednotlivých kantónoch. Podľa informácií TV JOJ sa v Zermatte rozšírila britská mutácia koronavírusu a dva tamojšie hotely vrátanie celého personálu sú teraz v karanténe. Ak plánujete lyžiarsky výlet do Švajčiarska, pred odchodom si overte aktuálny stav platný v danom kantóne.

Upozornenie pre Slovákov, ktorí plánujú ísť na lyžovačku do Švajčiarska: S účinnosťou od 1. februára 2021 bude Slovenská republika zaradená na zoznam rizikových krajín, po príchode z ktorých platí povinná 10-dňová karanténa (zdroj: MZV SR)

 

------------ AKTUALIZÁCIA 26.11.2020 -----------

 

Švajčiarsko ako jediná alpská krajina napriek vysokým číslam ochorení COVID-19 nezakázala lyžiarskym strediská prevádzku, a tak nájdeme otvorené rezorty vo viacerých švajčiarskych kantónoch. Prehľad otvorených stredísk nájdete v článku nižšie.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá vo Švajčiarsku

Varovanie! Jednotlivé kantóny môžu prijímať vlastné prísnejšie pravidlá. Pred odchodom si overte platné bezpečnostné opatrenia v mieste, do ktorého cestujete.

Cestovanie

Slovensko bude od 1. februára vrátené na zoznam rizikových krajín, to znamená, že ak slovenskí občania prichádzajú do Švajčiarska zo Slovenska, vzťahuje sa na nich povinnosť 10 dňovej karantény. Po návrate na Slovensko je pre všetkých, ktorí prichádzajú zo Švajčiarska, povinné vyplnenie príjazdového formulára a takisto je nariadená karanténa na 10 dní alebo do obdržania negatívneho testu na covid.

Odstupy - sociálny dištanc

Obecne vo Švajčiarsku platí minimálne odstupy 1,5 metra od osôb, ktoré s vami nezdieľajú domácnosť. Zároveň je zakázané zhromažďovanie viac ako 10 osôb.

Zakrytie úst a nosa

Povinnosť nosenia rúška sa na celom území Švajčiarska vzťahuje na všetky verejnosti dostupné vnútorné priestory, vrátane železničných staníc, vlakových nástupísk, letísk a všetkých zastávok hromadnej dopravy. Na miestach, kde nie je možné dodržať požadovaný odstup 1,5 metra platí tiež povinnosť nosiť rúško. Pre osoby staršie 12 rokov je zakrytie úst a nosa povinné vo verejnej doprave vrátane lanoviek, v obchodoch, na poštách, v muzeách, v kinách, na autobusových zastávkach, v hoteloch, reštauráciach, na vlakových staniciach, letiskách a na ďalších verejných miestach. Vyššie uvedené platí tak pre vnútorné priestora, ako aj pre súvisiace vonkajšie verejné plochy. 

Bary a reštaurácie

Od 22. decembra do konca februára 2021 sú zatvorené všetky stravovacie zariadenia, možný je len výdaj cez okienko.

Obchody a supermarkety

Obchody sú otvorené s obmedzením počtu osôb v predajni. Rúško je povinné.

 

 

>

COVID-19 » Pravidla pre lyžiarske strediská vo Švajčiarsku

► na lyžiarskych vlekoch aj lanovkách platí povinnosť zakrytia úst a nosa (pre osoby staršie 12 rokov)

►  na stanicach lanoviek i v iných budovách je nutné dodržiavať odstup 1,5 metra od iných osôb (výnimku tvoria osoby z rovnakej domácnosti)

►  skipasy sa odporúča kupovať online, pri kúpe na pokladni je vhodné platiť bezkontaktnou kartou.

►  nateraz neboli zavedené žiadne limity na počet lyžiarov v rámci strediska, alebo obmedzenia počtu predaných skipasov

►  après-ski: v tejto sezóne zábavu po lyžovaní nečakajte - bary sú otvorené, platia však prísne epidemické opatrenia. Niektoré prevádzky evidujú kontaktné údaje hostí, aby v prípade potreby boli ľahšie dohľadateľné kontakty s infikovanými osobami.

 

Otvorené lyžiarske strediská vo Švajčiarsku