Aj keď už talianske strediská ohlasovali spustenie lyžiarskej sezóny od 15. februára, v predvečer otvorenia došlo k obratu - taliansky minister zdravotníctva podpísal zákaz amatérskeho lyžovania z dôvodu šírenia mutácií koronavírusu.

 

V tomto článku sa dozviete, aké obmedzenia a opatrenia vás čakajú v talianskych lyžiarskych strediskách. Článok je priebežne aktualizovaný, avšak vzhľadom na dynamicky sa meniace opatrenia odporúčame overiť si aktuálne opatrenia, obmedzenia a odporúčania na webových stránkach korona.gov.sk.


-------------- Aktualizácia 22.2. 2021 -------------- 

Štart lyžiarskej sezóny sa opäť odkladá

Hoci ešte začiatkom februára všetko nasvedčovalo tomu, že od polovice februára sa v mnohých lyžiarskych areáloch v Taliansku začne konečne lyžovať, k otvoreniu stredísk nakoniec nedôjde. Len pár hodín pred avizovaným štartom sezóny vydal taliansky minister zdravotníctva zákaz amatérskeho lyžovania do 5.3.2021, a to z dôvodu zhoršujúcej sa pandemickej situácie v súvislosti s rôznymi mutáciami koronavírusu.

Lyžiarske strediská v Taliansku teda musia zostať minimálne do 5. marca 2021 zatvorené!

Priaznivý vývoj pandemickej krivky v Taliansku narušilo šírenie nových mutácií koronavírusu, pre ktoré počet prípadov znova stúpa a aj regióny, ktoré boli v žltom pásme, sa v polovičke februára zafarbili znova na oranžovo. 

Zákaz cestovania medzi regiónmi až do konca marca

Zákaz cestovania medzi talianskymi regiónmi platí po celú zimu,  to bez ohľadu na to, v akom pásme rizika sa nachádzajú. V pondelok 22. februára 2021 talianska vláda rozhodla o ďalšom predĺžení tohto zákazu, a to až do 27. marca.

Ak by sa teda aj začalo v marci v Taliansku lyžovať, lyžovačka bude dostupná len pre miestnych.

 

 

Cestovanie do Talianska

Pri vstupe na talianske územie sa cestujúci z krajín kategórie C, kam spadá aj Slovensko, musia preukázať negatívnym antigénnym alebo PCR testom nie starším 48h. Povinnosť vyplniť čestné prehlásenie (autodichiarazione) a nahlásiť svoj príchod miestnej ASL - zdravotnému zariadeniu - zostáva zachovaná.

 


Aktualizácia 2.2.2021

Hoci na začiatku januára vyzerali šance lyžiarov a lyžiarskych stredísk nádejne, závažná pandemická situácia si vyžiadala ďalšie sprísnenie preventívnych opatrení, vrátane zákazu prevádzky lyžiarskych stredísk. Podľa januárového rozhodnutia vtedajšej vlády majú lyžiarske strediská do 15. februára zakázanú prevádzku.

Najnovšie správy z Taianska dávajú lyžiarom ďalšiu nádej - v rámci systému rozdelenia krajiny na farebné pásma prešla väčšina regiónov s platnosťou od 1.2.2021 do žltého pásma tzv. miernejšieho lockdownu, v ktorom napr. môžu byť otvorené reštaurácie, bary či muzeá. Taliansky vedecko-technický výbor CTS už tiež ustanovil Regionálny protokol, ktorý definuje pravidlá pre bezpečné otvorenie lyžiarskych stredísk. K pravidlám patrí napr. obmedzená kapacita lanoviek a vlekov, povinný online nákup skipasov apod. 

Tento protokol však musí ešte odobriť talianska vláda, aby mohol vstúpiť do platnosti. Taliansko však aktuálne žiadnu vládu nemá - taliansky premiér podal minulý týždeň demísiu.

V každom prípade, ak sa predsa len podarí tzv. Regionálny protokol úspešne spustiť, lyžiarske strediská budú musieť do zabezpečení všetkých opatrení investovať nemalé peniaze. Je preto takmer isté, že ak otvoria, tak zrejme len tie najväčšie lyžiarske oblasti.

Navyše, ani otvorené lyžiarske oblasti ešte nemusia byť signálom, že si slovenskí lyžiari môžu konečne vyraziť na lyžovačku do Dolomitov - ešte aj v "žltom pásme" totiž v Taliansku platí zákaz cestovanie medzi regiónmi. Pokiaľ sa teda epidemiologická situácia výraznejšie nezmení, lyžovať sa budú môcť iba miestni, podobne ako v Rakúsku.


Aktualizácia 2. 1. 2021

Taliansky minister zdravotníctva Speranza podpísal vyhlášku, ktorá stanovuje dátum otvorenia talianskych lyžiarskych stredísk na 18. január 2021. Lyžiarska sezóna v Taliansku sa tak bude môcť spustiť všade, kde strediská neležia v tzv. červenej zóne, teda oblasti s vysokým rizikom nákazy.

Rozhodnutie o obnovení prevádzky hotelov, ktoré padlo už pred koncom roka, umožňuje otvoriť hotely a ubytovacie zariadenia už od 7. januára 2021. 

Prevádzku hotelov aj lyžiarskych stredísk budú samozrejme sprevádzať prísne preventívne opatrenia, no aj tak sa milovníci zimných športov potešia novým lyžiarskym príležitostiam.


Aktualizácia 7. 12. 2020

Talianska vláda rozhodla o predĺžení núdzového stavu až do 15. januára 2021. Talianske lyžiarske strediská zostávajú aj naďalej zatvorené pre všetkých amatérskych športovcov a zjazdovky budú pre lyžujúcu verejnosť neprístupné aj počas vianočných sviatkov. Iskričku nádeje prináša vyhlásenie, že sa lyžiarske oblasti opäť otvoria pre amatérskych lyžiarov od 7. januára 2021.

 


-------------- Aktualizácia 17. 11. 2020 -------------- 

Talianska vláda rozhodla o uzavretí všetkých lyžiarskych stredísk až do 3. 12. 2020. Spočiatku bolo ešte zopár lyžiarskych stredísk v Južnom Tirolsku, ktoré mali určitú mieru autonómie. V súčasnosti sú však aj pre rekreačné lyžovanie zatvorené všetky rezorty. Vybrané strediská umožňujú použitie vlekov iba profesionálnym pretekárom. 

- zatvorené sú kiná, divadlá, fitness centrá, bazény, lyžiarske strediská a koncertné sály;
- v celom Taliansku platí zákaz vychádzania od 22:00 do 5:00 (v Južnom Tirolsku od 20:00);
- reštaurácie a bary sa zatvárajú najneskôr o 18:00 (v platnosti do 24.11.2020)
- Južné Tirolsko, Aosta, Piemont a Lombardsko sú označené ako "červené zóny" s vysokým rizikom nákazy. To okrem iného znamená aj obmedzenie slobody cestovania. V týchto zónach je väčšina obchodov - okrem obchodov s potravinami, liekmi a tovarom základnej potreby - zatvorená. Reštaurácie vybavujú len objednávky na rozvoz.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Taliansku

Cestovanie

pre občanov SR, prichádzajúcich do Talianska z bezpečnej krajiny (SR je pre Taliansko aktuálne bezpečná krajina) neexistujú žiadne obmedzenia, vstup do Talianska je pre nich aktuálne bez povinnosti predložiť negatívny test na COVID-19 a bez karantény. Napriek tomu slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča občanom SR necestovať do zahraničia z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie vo väčšine krajín. V prípade návratu z Talianska na Slovensko platí povinnosť zaregistrovať sa cez formulár na https://korona.gov.sk/ehranica/, absolvovať karanténu či domáciu izoláciu a podstúpiť test na COVID-19.

Pri pobyte v Taliansku je potrebné dodržiavať tieto obecné pravidlá: v aute musí byť sedadlo vedľa vodiča neobsadené, v zadnom rade môžu cestovať maximálne 2 osoby a stredné sedadlo musí ostať neobsadené; vo všetkých vozidlách prepravujúcich 6 a viac osôb môžu byť v jednom rade iba 2 cestujúci (neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti); dodržiavanie odstupu min. 1 meter pre všetky kontakty (napr. na čerpacej stanici apod.); ak cestujete jedným vozidlom, ste povinní mať rúško na zakrytie úst a nosa. V Južnom Tirolsku a Benátsku nie je obmedzený počet cestujúcich, avšak rúško je povinné.

Cestovanie medzi regiónmi v rámci Talianska je zakázaný, a to až do 27. marca 2021.

Zakrytie úst a nosa

platí povinnosť zakrývať si ústa a nos vo všetkých uzavretých priestoroch (okrem ubytovania v súkromí) aj na vonkajších priestranstvach. Je možné použiť všetky typy rúšok vrátane látkových.

Odstup

dodržujte odstup 1 meter od osôb, ktorí s vami nežijú v spoločnej domácnosti (v Južnom Tirolsku je minimálna vzdialenosť stanovená na 2 metre).

Bary a reštaurácie

prevádzka barov, krčiem, reštaurácií, cukrární a zmrzlinární je obmedzená - v čase od 18:00 do 5:00 musia tieto prevádzky ostať zatvorené (v červených zónach sú zatvorené úplne - možné sú len objednávky so sebou). Za jeden stôl si môžu sadnúť max. 4 osoby (neplatí pre osoby v spoločnej domácnosti). Odporúča sa rezervovať si stoly vopred. Konzumácia jedla a nápojov v priestoroch prevádzok je povolené iba posediačky za stolom.

 

COVID-19 – Pravidlá pre lyžiarske strediská v Taliansku

*** Pozor, do 3. decembra sú lyžiarske strediská zatvorené ***

► zakrytie úst aj nosa je povinné na lyžiarskych vlekoch, sedačkových i kabínkových lanovkách a vo všetkých ďalších uzavretých priestoroch;

► odporúča sa nákup skipasov online;

► v radoch na vleky je treba dodržiavať odstup minimálne 1 meter;

► v reštauráciach a prístreškoch je stanovený počet osôb limitovaným počtom miest na sedenie, rúško je možno zložiť len pri sedení za stolom, konzumácia jedla a nápojov je možná len posediačky (platí aj pre apres-ski bary);

► v lyžiarskych školách je obmedzená veľkosť skupín pri skupinovej výučbe; ak nie je možné dodržať minimálnu vzdialenosť 1 meter, musí si inštruktor aj žiak zakryť ústa a nos. Odporúča sa online rezervácia lyžiarskych kurzov;

► V Južnom Tirolsku musí zostať jedna tretina miest na vlekoch a lanovkách voľná (s výnimkou prípadov osôb v spoločnej domácnosti), ak sa pri meraní teploty preukáže teplota vyššia ako 37,5°C, vstup na vlek bude zakázaný.