Taliansko má pred sebou lyžiarsku sezónu, aká tu ešte nebola. Pandemické opatrenia proti šíreniu COVID-19 ovplyvnia aj život a fungovanie lyžiarskych stredísk. Lyžiari a snowboardisti budú musieť dodržiavať sprísnené hygienické opatrenia nariadené vládou a miestnymi orgánmi. V tomto článku sa dozviete, aké obmedzenia a opatrenia vás čakajú v talianskych lyžiarskych strediskách. Článok je priebežne aktualizovaný, avšak vzhľadom na dynamicky sa meniace opatrenia odporúčame overiť si aktuálne opatrenia, obmedzenia a odporúčania na webových stránkach korona.gov.sk.

POZOR! Talianske lyžiarske strediská zatvorené do 3. decembra!

Talianska vláda rozhodla o uzavretí všetkých lyžiarskych stredísk až do 3. 12. 2020. Spočiatku bolo ešte zopár lyžiarskych stredísk v Južnom Tirolsku, ktoré mali určitú mieru autonómie. V súčasnosti sú však aj pre rekreačné lyžovanie zatvorené všetky rezorty. Vybrané strediská umožňujú použitie vlekov iba profesionálnym pretekárom. 

- zatvorené sú kiná, divadlá, fitness centrá, bazény, lyžiarske strediská a koncertné sály;
- v celom Taliansku platí zákaz vychádzania od 22:00 do 5:00 (v Južnom Tirolsku od 20:00);
- reštaurácie a bary sa zatvárajú najneskôr o 18:00 (v platnosti do 24.11.2020)
- Južné Tirolsko, Aosta, Piemont a Lombardsko sú označené ako "červené zóny" s vysokým rizikom nákazy. To okrem iného znamená aj obmedzenie slobody cestovania. V týchto zónach je väčšina obchodov - okrem obchodov s potravinami, liekmi a tovarom základnej potreby - zatvorená. Reštaurácie vybavujú len objednávky na rozvoz.

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Taliansku

Cestovanie

pre občanov SR, prichádzajúcich do Talianska z bezpečnej krajiny (SR je pre Taliansko aktuálne bezpečná krajina) neexistujú žiadne obmedzenia, vstup do Talianska je pre nich aktuálne bez povinnosti predložiť negatívny test na COVID-19 a bez karantény. Napriek tomu slovenské Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča občanom SR necestovať do zahraničia z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie vo väčšine krajín. V prípade návratu z Talianska na Slovensko platí povinnosť zaregistrovať sa cez formulár na https://korona.gov.sk/ehranica/, absolvovať karanténu či domáciu izoláciu a podstúpiť test na COVID-19.

Pri pobyte v Taliansku je potrebné dodržiavať tieto obecné pravidlá: v aute musí byť sedadlo vedľa vodiča neobsadené, v zadnom rade môžu cestovať maximálne 2 osoby a stredné sedadlo musí ostať neobsadené; vo všetkých vozidlách prepravujúcich 6 a viac osôb môžu byť v jednom rade iba 2 cestujúci (neplatí pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti); dodržiavanie odstupu min. 1 meter pre všetky kontakty (napr. na čerpacej stanici apod.); ak cestujete jedným vozidlom, ste povinní mať rúško na zakrytie úst a nosa. V Južnom Tirolsku a Benátsku nie je obmedzený počet cestujúcich, avšak rúško je povinné.

Zakrytie úst a nosa

platí povinnosť zakrývať si ústa a nos vo všetkých uzavretých priestoroch (okrem ubytovania v súkromí) aj na vonkajších priestranstvach. Je možné použiť všetky typy rúšok vrátane látkových.

Odstup

dodržujte odstup 1 meter od osôb, ktorí s vami nežijú v spoločnej domácnosti (v Južnom Tirolsku je minimálna vzdialenosť stanovená na 2 metre).

Bary a reštaurácie

prevádzka barov, krčiem, reštaurácií, cukrární a zmrzlinární je obmedzená - v čase od 18:00 do 5:00 musia tieto prevádzky ostať zatvorené (v červených zónach sú zatvorené úplne - možné sú len objednávky so sebou). Za jeden stôl si môžu sadnúť max. 4 osoby (neplatí pre osoby v spoločnej domácnosti). Odporúča sa rezervovať si stoly vopred. Konzumácia jedla a nápojov v priestoroch prevádzok je povolené iba posediačky za stolom.

 

COVID-19 – Pravidlá pre lyžiarske strediská v Taliansku

*** Pozor, do 3. decembra sú lyžiarske strediská zatvorené ***

► zakrytie úst aj nosa je povinné na lyžiarskych vlekoch, sedačkových i kabínkových lanovkách a vo všetkých ďalších uzavretých priestoroch;

► odporúča sa nákup skipasov online;

► v radoch na vleky je treba dodržiavať odstup minimálne 1 meter;

► v reštauráciach a prístreškoch je stanovený počet osôb limitovaným počtom miest na sedenie, rúško je možno zložiť len pri sedení za stolom, konzumácia jedla a nápojov je možná len posediačky (platí aj pre apres-ski bary);

► v lyžiarskych školách je obmedzená veľkosť skupín pri skupinovej výučbe; ak nie je možné dodržať minimálnu vzdialenosť 1 meter, musí si inštruktor aj žiak zakryť ústa a nos. Odporúča sa online rezervácia lyžiarskych kurzov;

► V Južnom Tirolsku musí zostať jedna tretina miest na vlekoch a lanovkách voľná (s výnimkou prípadov osôb v spoločnej domácnosti), ak sa pri meraní teploty preukáže teplota vyššia ako 37,5°C, vstup na vlek bude zakázaný.