Lyžovanie v Rakúsku sa pre túto zimu zrejme stane nesplniteľným snom mnohých Slovákov. Hoci lyžiarske strediská vo všetkých spolkových krajinách sú už od Vianoc otvorené, lyžovať sa môžu len miestni lyžiari.


Aktualizácia 4.3.2021 

Posledný platný termín otvorenia rakúskych Álp pre zahraničných lyžiarov (1. marec) už neplatí. Rakúska vláda rozhodla o predĺžení protipandemických opatrení v súvislosti s šírením viacerých koronavírusových mutácií. Všetky hotely a reštaurácie tak zostávajú zatvorené, a to až do 27. marca 2021

O prevádzke vlekov rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny, pričom v Tirolsku platia prísnejšie opatrenia kvôli juhoafrickej mutácii COVID-19.

Vo všeobecnosti však platí, že lyžiarske strediská v Rakúsku sú otvorené, na zjazdovky však môžu len miestni lyžiari. Rakúske policajné zložky vykonávajú namátkové kontroly (aj) v lyžiarskych strediskách a pri porušení platných predpisov rozdávajú vysoké pokuty. Cudzinci sa na rakúske zjazdovky túto zimu zrejme vôbec nedostanú.

Navyše, aj samotný vstup cudzincov na rakúske územie sprevádzajú veľmi dôkladné kontroly. Všetci, kto prichádzajú z krajín, kde za ostatných 7 dní bolo zistených viac ako 100 prípadov COVID-19 na 100 000 obyvateľov, musia povinne nastúpiť 10-dňovú karanténu.

Aktuálne sú v platnosti aj tieto ďalšie opatrenia k zamedzeniu šírenia nákazy covidom-19:

» Hotely a reštaurácie zostávajú zatvorené do 27. marca (záhradné reštaurácie a terasy od 27.3. prístupné iba osobám s negatívnym testom)
» Obchody, muzea, knižnice a ZOO sú už otvorené (vstup len s maskou FFP2 a dodržaním odstupu 2 m)
» V obchodoch aj v dopravných prostriedkoch od 25.1. povinnosť nosiť respirátory FFP2
» Sú stanovené predpísané odstupy 2 metre

 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Rakúsku

Cestovanie

Na hraniciach so Slovenskom boli obnovené hraničné kontroly, navyše menšie hraničné priechody boli z rakúskej strany uzavreté. Desaťdňová karanténa je povinná pre osoby z krajín, kde kumulatívny počet prípadov Covid-19 za posledných 14 dní presahuje 100 prípadov na 100.000 obyvateľov. Karanténa sa nevzťahuje na tranzit a služobné cesty.

Na čerpacích staniciach je nutné nosiť rúško (od 25.1. respirátor FFP2, obyč.rúško nestačí); v aute môžu v jednom rade sedadiel sedieť maximálne 2 ľudia, ktorí nežijú v rovnakej domácnosti; vzájomné rozostupy osôb, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti, musí byť minimálne 1 meter. V prípade návratu z Rakúska na Slovensko platí povinnosť zaregistrovať sa cez formulár na https://korona.gov.sk/ehranica/, absolvovať karanténu či domáciu izoláciu a podstúpiť test na COVID-19.

Zakrytie úst a nosa

Riadne nasadený respirátor FFP2 je povinný na čerpacích staniciach, v obchodoch a na ďalších miestach, kde dochádza ku kontaktu s inými ľuďmi. Povinnosť nosenia respirátoru FFP2 sa vzťahuje aj na verejnú dopravu (aj skibusy a gondoly/kabínkové lanovky) pre všetkých od 6 rokov veku. 

Povinné odstupy

Pri kontakte s osobami, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti, je potrebné udržiavať odstup 2 metre.

Bary a reštaurácie

Bary a reštaurácie sú do 27. marca 2021 uzavreté, jedlo si možno kúpiť len so sebou, alebo objednať rozvozom. Po otvorení záhradných reštaurácií a terás bude vstup možný len s negatívnym testom.

 

Kde v Rakúsku sa lyžuje

 

 

COVID-19 » Pravidlá pre lyžiarske strediská v Rakúsku

*** O spustení lanoviek a vlekov od 24.12. rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny ***

► kapacita kabínových lanoviek a gondol bola znížená o 50%. Tieto limity môžu byť zavedené aj v prípade horských chát a reštaurácií;

► na vlekoch a lanovkách je povinné zakryť si ústa a nos respirátorom FFP2 - obyčajné rúška či šály nestačia

► povinnosť nosiť respirátor sa vzťahuje tak na lanovky, ako aj na voľné priestranstvo pri pokladniach a v nástupných zónach lanoviek;

► v rade na vlek udržujte vzdialenosť minimálne 2 metre od ostatných osôb;

► platí zákaz organizovania hromadných podujatí;

► après-ski: polyžiarska zábava ako taká je zrušená. Nákup jedla a nápojov je možný len cez okienko;

► v lyžiarskych školách zavedené limity na veľkosť skupiny - podrobnejšie info má každá lyžiarska škola osobitne.