Covid-19: Lyžovanie v Rakúsku - pravidlá a bezpečnosť v zime 2020/21. Plánujete lyžovačku v Rakúsku ako každý rok? V zimnej sezóne 2020/21 bude kvôli pandémii COVID-19 lyžiarska dovolenka vyzerať trochu inak ako predtým. To však neznamená, že lyžiarsky výlet do rakúskych Álp nemôže byť bezpečný. Pozrite si, aké obmedzenia a opatrenia v Rakúsku zaviedli, aby sa znížilo riziko nákazy Covidom-19. 

Aktualizácia 18.1.2021

 

Lockdown predĺžený a sprísnený

Posledný platný termín otvorenia rakúskych Álp pre zahraničných lyžiarov (25. január) už neplatí. Vláda vo Viedni 17.1. informovala o predĺžení a čiastočnom sprísnení aktuálne platných opatrení vrátane lockdownu. Najdôležitejšia informácia pre slovenských lyžiarov: hotely a reštaurácie ostávajú zatvorené až do 28. februára 2021. O prevádzke vlekov rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny. 

Lyžiarske strediská v Rakúsku sú od 24.12. otvorené

Dostupné sú však len pre miestnych a iba na jednodňové lyžiarske výlety. Hotely a reštaurácie sú na turistické účely zatvorené, a to až do konca februára. V polovici februára má vláda po dohode so spolkovými krajinami rozhodnúť, či budú hotely od marca môcť ponúkať ubytovacie služby.

Pokiaľ ide o vstup cudzincov na rakúske územie, všetci, ktorí prichádzajú z krajín, kde za ostatných 7 dní bolo zistených viac ako 100 prípadov COVID-19 na 100 000 obyvateľov, musia povinne nastúpiť 10-dňovú karanténu.

Sprísnenie aktuálnych opatrení prináša aj tieto pravidlá k zamedzeniu šírenia nákazy covidom-19:

» Hotely zostávajú pre turistov zatvorené do 28. februára
» Obchody, reštaurácie, služby a kultúrne inštitúcie sú do 28. februára zatvorené
» V obchodoch aj v dopravných prostriedkoch od 25.1. povinnosť nosiť respirátory FFP2
» Predpísané odstupy sa zväčšujú z 1 metra na 2 metre
» Zákaz vychádzania s výnimkami ohrozenia života a zdravia, starostlivosti o osobu blízku, dochádzanie do zamestnania, zabezpečenie základných životných potrieb a udržanie dobrého duševného a fyzického stavu
» Lanovky a vleky v prevádzke (v právomoci spolkových krajín) - povinnosť nosenia respirátoru FFP2 (bežné rúško nepostačuje)


 

COVID-19 » Obecné pravidlá v Rakúsku

Cestovanie

Na hraniciach so Slovenskom boli obnovené hraničné kontroly, navyše menšie hraničné priechody boli z rakúskej strany uzavreté. Desaťdňová karanténa je povinná pre osoby z krajín, kde kumulatívny počet prípadov Covid-19 za posledných 14 dní presahuje 100 prípadov na 100.000 obyvateľov. Karanténa sa nevzťahuje na tranzit a služobné cesty.

Na čerpacích staniciach je nutné nosiť rúško (od 25.1. respirátor FFP2, obyč.rúško nebude postačovať); v aute môžu v jednom rade sedadiel sedieť maximálne 2 ľudia, ktorí nežijú v rovnakej domácnosti; vzájomné rozostupy osôb, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti, musí byť minimálne 1 meter. V prípade návratu z Rakúska na Slovensko platí povinnosť zaregistrovať sa cez formulár na https://korona.gov.sk/ehranica/, absolvovať karanténu či domáciu izoláciu a podstúpiť test na COVID-19.

Zakrytie úst a nosa

Riadne nasadené rúško je povinné na čerpacích staniciach, v obchodoch a na ďalších miestach, kde dochádza ku kontaktu s inými ľuďmi. Povinnosť nosenia rúška/respirátoru  sa vzťahuje aj na verejnú dopravu (aj skibusy a gondoly/kabínkové lanovky) pre všetkých od 6 rokov veku. 

Povinné odstupy

Pri kontakte s osobami, ktoré nežijú v spoločnej domácnosti, je potrebné udržiavať odstup 2 metre.

Bary a reštaurácie

Bary a reštaurácie sú do 28. februára 2021 uzavreté, jedlo si možno kúpiť len so sebou, alebo objednať rozvozom.

 

Kde v Rakúsku sa lyžuje

 

 

COVID-19 » Pravidlá pre lyžiarske strediská v Rakúsku

*** O spustení lanoviek a vlekov od 24.12. rozhodujú jednotlivé spolkové krajiny ***

► kapacita kabínových lanoviek a gondol bola znížená o 50%. Tieto limity môžu byť zavedené aj v prípade horských chát a reštaurácií;

► na vlekoch a lanovkách je povinné zakryť si ústa a nos respirátorom FFP2 - obyčajné rúška či šály nestačia

► povinnosť nosiť respirátor sa vzťahuje tak na lanovky, ako aj na voľné priestranstvo pri pokladniach a v nástupných zónach lanoviek;

► v rade na vlek udržujte vzdialenosť minimálne 2 metre od ostatných osôb;

► platí zákaz organizovania hromadných podujatí;

► après-ski: polyžiarska zábava ako taká je zrušená. Nákup jedla a nápojov je možný len cez okienko;

► v lyžiarskych školách zavedené limity na veľkosť skupiny - podrobnejšie info má každá lyžiarska škola osobitne.