Sledujeme pre vás tie najpodstatnejšie informácie o tom, do akej miery má pandémia nového koronavírusu dopad na možnosti lyžovania, cestovania a na plánovanie lyžiarskych výletov do iných krajín. 

 

Aktuálne k opatreniam proti šíreniu koronavírusu


16.3.2020 8:00 Všetky slovenské, české, poľské, rakúske, talianske, francúzske aj švajčiarske a nemecké lyžiarske strediská zatvorené!

Z pohľadu lyžiara už nie je čo riešiť. Nelyžuje sa nikde, navyše vo väčšine krajín platia prísne opatrenia vrátane karantény či obmedzenia pohybu osôb. Preto - myslite na svoje zdravie, dbajte na riadnu hygienu, dodržujte nariadenia zodpovedných orgánov a urobte, čo je v danej situácii najlepšie: Seďte doma na zadku!

#flattenthecurve #somdoma


15.3.2020 10:00 USA: Zatvárajú sa niektoré lyžiarske strediská

Ešte v sobotu rozhodlo vedenie spoločnosti Vail Resorts o dočasnom zatvorení všetkých severoamerických rezortov patriacich pod značku Vail Resorts, a to zatiaľ na jeden týždeň.

 

14.3.2020 5:00 Česká republika: Ešte prísnejšie opatrenia od dnešného rána

Vláda rozhodla s účinnosťou od sobotných 06:00 o zatvorení obchodov s výnimkou predajní potravín, lekární, drogérií, čerpacích staníc a niektorých ďalších. Opatrenie má trvať do utorka 24. marca 06:00. S rovnakou účinnosťou kabinet zakázal prítomnosť verejnosti v prevádzkach stravovacích služieb, výnimkou je napríklad zamestnanecké stravovanie. Internetový predaj nie je obmedzený.


13.3.2020 21:00 Francúzsko: Lyžiarske strediská od nedele zatvorené

Francúzska vláda rozhodla o zatvorení všetkých obchodov s výnimkou lekární, potravín a drogérií, zatvoria sa aj bary, reštaurácie, kiná, divadlá a všetky ďalšie verejné priestory, vrátane lyžiarskych stredísk. Opatrenie bude v platnosti od polnoci zo soboty na nedeľu.

13.3.2020 20:20 Poľsko: Lyžiarske strediská už v sobotu neotvoria

V piatok večer predstavil prísne opatrenia aj poľský premiér Mateusz Morawiecki. Od sobotného rána sa zakazuje prítomnosť verejnosti v priestorách, prevádzkach a pristranstvach nad 50 osôb, čo teda znamená koniec lyžiarskej sezóny pre poľské strediská. Súčasne sa obmedzuje prevádzka obchodných centier, kde budú naďalej otvorené len potraviny, lekárne, drogérie. Od nedele sa zatvárajú štátne hranice, cudzinci nebudú vpustení na územie Poľska. A ruší sa medzinárodná preprava vlaková aj letecká.

 

13.03.2020 17:20 Švajčiarsko: Lyžiarska sezóna končí aj vo švajčiarskych strediskách

Nové veľmi prísne opatrenia, ktoré oznámila švajčiarska vláda dnes popoludní, znamenajú aj povinnosť zatvoriť všetky lyžiarske strediská. Stane sa tak v najbližších dňoch.

 

13.03.2020 14:35 Rakúsko: Všetky rakúske lyžiarske strediská od pondelka zatvorené

Opatrenia, ktoré predstavil spolkový kancelár, znamenajú ukončenie všetkých súkromných aktivít, ktoré nie sú nutné pre ľudské zdravie a život. Preto okrem rezortov vo Vorarlbergu, Tirolsku a v Salzburgsku, ktoré ohlásili koniec sezóny na nedeľu 15.3., ukončí prevádzku aj všetky ďalšie lyžiarske strediská na celom území Rakúska.

 

13.3.2020 14:10: Rakúsko: Celoštátne zatváranie obchodov a Paznaun a St. Anton v karanténe

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz predstavil v piatok poobede viacero preventívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. Celá dolina Paznaun a St. Anton am Arlberg idú (zrejme od pondelka) do karantény - na minimálne 14 dní. Okrem toho však Kurz predstavil aj celoštátne opatrenia - reštaurácie po celom Rakúsku musia po 15:00 zatvoriť. S bezodkladnou platnosťou sa zatvárajú aj všetky obchod, ktoré neonúkajú tovar nutný k zásobovaniu občanov. Otvorené by mali zostať iba obchody s potravinami, lekárne, drogérie, banky a pošty. Od pondelka "musíme náš spoločenský život znížiť na minimum,"povedal Kurz. Prerušené boli takisto všetky letecké spojenia do Španielska, Švajčiarska a Francúzska.


13.3.2020 13:00 Česká republika: Od soboty 14.3. sa zatvárajú všetky lyžiarske strediská aj štátne hranice

V piatok na poludnie bolo po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu vydané rozhodnutie o sprísnení preventívnych opatrení. Po novom sa upresňuje povinnosť zatvoriť verejné športoviská - od soboty sa zatvárajú aj všetky lyžiarske strediská, na ktoré sa včerajšie rozhodnutie nevzťahovalo.

Okrem zákazu vstupu na verejné vonkajšie aj vnútorné športoviská sa po novom zavádza aj veľmi prísne opatrenie na štátnej hranici. Od polnoci z nedele na pondelok 16. marca sa zavádza zákaz vstupu pre všetkých cudzincov s výnimkou cudzincou s prechodným alebo trvalým pobytom, a ďalej zákaz vycestovania z územia ČR pre občanov ČR a cudzincov s trvalým alebo prechodným pobytom na území ČR.

 

13.3.2020 12:00 Slovensko: Preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu na horách

Horská záchranná služby zverejnila na sociálnej sieti nasledujúce vyhlásenie: "Upozorňujeme všetkých návštevníkov hôr , že z dôvodu preventívnych opatrení kvôli šíreniu koronavírusu budú až do odvolania uzavreté alebo budú fungovať v obmedzenom režime takmer všetky vysokohorské chaty vo všetkých horských oblastiach. Aktuálny stav je možné sledovať na webových stránkach jednotlivých chát alebo priamo kontaktovať prevádzkovateľov. Uzatvorené sú aj všetky lyžiarske strediská.
Horská záchranná služba návštevníkom horských oblastí NEODPORÚČA pohyb vo väčších skupinách a ani zhromažďovanie sa a zdržiavanie sa vo vnútorných priestoroch zariadení, ktoré sú v obmedzenom režime.
Na poľskej strane Tatier sú od 13.03.2020 až do odvolania uzavreté všetky vstupy do národného parku, chaty, parkoviská a horské dopravné zariadenia."


13.03.2020 - 10:00 Švajčiarsko: Lyžiarske strediská stále otvorené - až na Ticino/Tessin

Vzhľadom na blízkosť  Talianska a vysoký počet infekcií v Ticine sa už v južnom švajčiarskom kantóne zatvorili kiná, divadlá, múzeá, mládežnícke centrá, športové centrá, fitnescentrá, bazény, wellness centrá, lyžiarske strediská, diskotéky, piano bary, nočné kluby, erotické kluby.

Vo všetkých ostatných švajčiarskych regionoch sú lyžiarske strediská stále v prevádzke. V otvorenom liste však mnohí odborníci z oblasti vedy požiadali švajčiarsku vládu, aby vyhlásila celonárodnú núdzovú situáciu - pomaleé rozhodovanie vedenia štátu je veľmi kritizované. „Predpisy a opatrenia, ktoré v súčasnosti platia vo Švajčiarsku, zďaleka nestačia na to, aby zabránili ochromeniu nášho zdravotníckeho systému,“ uviedol vedecký list. Švajčiarska federálna rada plánuje na poludnie usporiadať tlačovú konferenciu o tom, aký bude ďalší postup.


13.03.2020 09:15 Francúzsko: Nové opatrenia pre verejnosť, lyžiarske strediská stále otvorené

Vo Francúzsku boli včera večer oznámené nové opatrenia: Budú sa zatvárať školy vrátane vysokých škôl a univerzít, štát vyzýva obyvateľov, aby maximálne obmedzili cestovanie, firmám budú poskytnuté daňové úľavy a bude sa podporovať práca z domu.

Žiadne z týchto opatrení nemá aktuálne priamy dopad na prevádzku lyžiarskych stredísk. Sezóna pokračuje, hoci počet lyžiarov na zjazdovkách nevyhnutne prudko poklesne. Hotely už hlásia veľa stornovaných rezervácií.

 

13.03.2020 08:00 Nemecko: V Bavorsku zatvárajú všetky školy a škôlky

V súvislosti s opatreniami proti koronavírusu sa v  Bavorsku od pondelka zatvárajú školy. Minimálne do začiatku veľkonočných prázdnin (6.4.2020) budú zatvorené všetky školy vrátane materských a tiež detské centrá. O opatrení informovala v piatok ráno tlačová agentúra Deutsche Presse.

 

13.03.2020 06:30 Rakúsko: O zatvorení stredísk rozhodli aj vo Vorarlbergu

Po Tirolsku a Salzburgsku o prerušení prevádzky lyžiarskych stredísk a ubytovacích zariadení rozhodli vo štvrtok večer aj vo Vorarlbergu. Posledný deň, kedy budú vorarlberské strediská otvorené, je nedeľa 15.3.2020. Posledný deň prevádzky hotelov je pondelok 16.3.2020. 

 

12.03.2020 21:30 Rakúsko: Všetky strediská v Salzbursku od nedele zatvárajú

Po stretnutí zástupcov organizácií turistického priemyslu, gastronómie, lyžiarskych stredísk a ubytovateľov Salzburgska bolo vo štvrtok večer rozhodnuté o tom, že salzburské lanovky sa od pondelka 16.3.2020 zatvoria. Posledný deň prevádzky je teda nedeľa 15.3.2020. Takisto sa od pondelka 16.3. oficiálne zatvoria aj všetky ubytovacie zariadenia. „Zdravie hostí, ako aj zamestnancov a salzburskej populácie je pre nás na prvom mieste. Toto rozhodnutie nebolo ľahké, avšak považujeme ho za nezbytný krok k tomu, aby sme zabránili šíreniu koronavírusu, “zdôrazňuje guvernér a manažér cestovního ruchu Wilfried Haslauer.

 

12.03.2020 21:00 Nemecko: Kvôli koronavíru preventívne zatvára aj bavorský Großer Arber (Bavorský les)

V Nemecku v tejto sezóne kvôli nedostatku snehu veľa stredísk ani neotvorilo. Na Arberi sa síce lyžovalo, avšak včera prišlo rozhodnutie o zatvorení skiareálu z preventívnych dôvodov. "„Vzhľadom na súčasnú situáciu s pandémiou Covid 19 sa ARBER BERGBAHN rozhodla ukončiť dnes zimnú sezónu. Toto rozhodnutie slúži ako preventívne opatrenie pre bezpečnosť našich hostí a zamestnancov, pokiaľ by sa súčasná situácia zmenila, oznámili by sme zavčasu pokračovanie prevázdky."


12.3.2020 19:30 Rakúsko: Všetky tirolské strediská končia v nedeľu sezónu

Po stretnutí so zástupcami organizácií tirolského cestovného ruchu sa dnes rozhodlo, že v súlade s epidemickým zákonom sa lanovky vo všetkých tirolských strediskách zastavia už v nedeľu 15. marca 2020. Od pondelka 16. marca budú takito oficiálne zatvorené všetky ubytovacie zariadenia. „Zdravie našich hostí, zamestnancov a tirolskej populácie je naša najvyššia priorita. Toto rozhodnutie pre nás nebolo ľahké, avšak preberáme odpovednosť za všetkých tirolských obyvateľov aj za všetkých, ktorí sú aktuálne v Tirolsku, “ povedal guvernér a manažer cestovného ruchu Günther Platter.


12.3.2020 18:00 Rakúsko: Po Ischglu končí aj Kappl a rušia sa ďalšie eventy

Rakúske lyžiarske stredisko Kappl na svojej facebookovej stránke informovalo, že sa rozhodli skrátiť aktuálnu lyžiarsku sezónu a ukončiť ju rovnako ako Ischgl k 13.3.2020.

Odrieknuté boli ďalšie verejné podujatia v rakúskych strediskách: Kaunertal Freeride Days (14.+15.3.2020) a Freeride Testival Kaunertal (21./22.3.), rovnako ako podujatia v Lech a Zürs - Tanzcafé Arlberg Music Festival a Sister Resort Party 2020 sú zrušené. Strediská však nateraz ostávajú otvorené. Mayrhofen ohlásil, že ruší tradičný Snowbombing a Saalbach nebude mať WHITE PEARL MOUNTAIN DAYS 2020. 

 

12.3.2020 14:30 Česká republika: Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu

Česká vláda vo štvrtok oznámila sériu tvrdších opatrení proti šírení nákazy novým koronavírusom. Po novom sú zakázané hromadné podujatia s účasťou nad 30 ľudfí. Štát takisto obmedzil prevádzku reštauračných zariadení či ďalších služieb ako sú posilňovne či wellness. Uzavreté majú byť od piatka 13.3. aj verejné športoviská, na dotaz ČTK však bolo upresnené, že sa zákaz nevzťahuje na vonkajšie športoviská, ako sú lyžiarske strediská.

Je teda na každom prevádzkovateľovi, ako sa k opatrení postaví. Kým Rokytnice nad Jizerou či Kopřivná už v tejto súvislosti avízovali ukončenie lyžiarskej sezóny, aby eliminovali riziko šírenia nákazy, iné rezorty zostávajú otvorené aj naďalej a budú lyžiarom ponúkať možnost športových zážitkov aj naďalej. Sú to napríklad Skiareál Špindlerův Mlýn, Harrachov, Klínovec, Malá Úpa či Říčky v Orlických horách.

K ďalším opatreniam patrí zákaz vstupu cudzincov z rizikových oblastí na územie ČR, ako aj vycestovanie českých občanov do týchto oblastí. zákaz cezhraničnej dopravy osůb vozidlami s kapacitou nad 9 osôb, sprísnené kontroly na hraniciach s Nemeckom a Rakúskom, obmedzenie prevádzky reštaurácií, či zatvorenie ďalších školských zariadení.


12.3.2020 14:20 Slovensko: Dnes posledný deň lyžiarskej sezóny

Rozhodnutie o zatvorení všetkých lyžiarskych stredísk v celej krajine vstúpi do platnosti 13.3.2020 o 7.00 hod.

 

12.3.2020 14:00 Slovensko: Krízový štáb prijal v súvislosti s koronavírusom tvrdé preventívne opatrenia

Zoznam preventívnych opatrení:

  • Zavedenie hraničných kontrol (a zachovanie len veľkých hraničných priechodov).
  • Zatvorenie všetkých troch medzinárodných letísk.
  • Zastavenie medzinárodnej prepravy okrem zásobovania.
  • Povinná karanténa pre ľudí prichádzajúcich z rizikových oblastí.
  • Zatvorenie škôl a školských zariadení.
  • Zatvorenie sociálnych a kultúrnych zariadení.
  • Obmedzená prevádzka obchodných centier (cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu).
  • Zatvorené budú zábavné podniky, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
  • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.


12.3.2020 10:00 Slovensko: Prvé lyžiarske strediská ukončujú lyžiarsku sezónu kvôli koronaviru

V doobedňajších hodinách ohlásili na sociálnych sieťach predčasné ukončenie lyžiarskej sezóny viaceré lyžiarske strediská, a to z preventívnych dôvodov. Ide o Strachan Ski centrum v Ždiari a Meander Skipark v Oraviciach, kde rozhodnutie platí k dnešnému dňu, a tiež Ružomberok - Malino Brdo, kde sa bude lyžovať do nedele 15.3.2020.

 

12.3.2020 Rakúsko: Ischgl oznámil predčasný koniec lyžiarskej sezóny

V súvislosti s včerajším nariadením tirolských úradov o povinnom 2-týždňovom zatvorení celého strediska dnes prevádzkovateľ tohto rezortu ohlásil, že sa rozhodli pristúpiť k predčasnému ukončeniu sezóny. Viac tu »

 

11.3.2020 Slovensko: Mimoriadna situácia

Ústredný krízový štáb po svojom rokovaní vyhlásil od 12.3.2020 6.00 hod. mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska. Viaceré samosprávne kraje rozhodli o dočasnom uzavretí škôl. Predčasné ukončenie sezóny oznámila aj hokejová extraliga.

  

11.3.2020 Rakúsko: Zatváranie barov a celého strediska Ischgl

Tirolské orgány rozhodli o povinnom zatvorení všetkých apres-ski barov v lyžiarskom stredisku Ischgl kvôli tomu, že jeden z barmanov preukázatelne infikoval viac ako 20 ďalších osôb. 

Súčasne padlo rozhodnutie o preventívnom zatvorení celého skiareálu v Ischgli na minimálne 14 dní. Nariadenie vstúpi do platnosti k 14.2.2020.

V ďalších rakúskych strediskách sa ruší plánované verejné podujatia. Zrušený bol ELECTRIC MOUNTAIN FESTIVAL 2020 v Ötztali, odvolané boli všetky eventy v strediskách Hinterstoder a Wurzeralm, nebude ani Freeride Testival v Saalbach-Hinterglemm. 

 

10.3.2020 Taliansko: Zatvárajú sa všetky lyžiarske strediská v celej krajine

V rámci opatrení v oblasti civilnej ochrany rozhodla talianska vláda 9. 3. 2020 večer s bezodkladnou platnosťou uzavrieť všetky talianske lyžiarske oblasti.

Talianska vláda takisto obmedzuje slobodu cestovania a zhromažďovania po celej krajine. Premiér Giuseppe Conte v pondelok večer vyzval, aby ľudia v celej krajine prestali cestovať. Zóna karantény a izolácie, predtým v platnosti iba v severnom Taliansku bola rozšírená na celú krajinu. 

 

9.3.2020 Slovensko: Zákaz organizovania hromadných podujatí

Po zasadnutí Ústredného krízového štábu bolo rozhodnuté o zákaze organizovania hromadných športových, kultúrnych a spoločenských podujatí. Zákaz sa týka fyzických osôb, podnikateľov aj firiem. Zákaz platí do 23. marca a je záväzný aj pre lyžiarske strediská. Preto všetky slovenské lyžiarske strediská rušia plánované súťaže, preteky či iné športové podujatia. 

Rozhodnutie sa nedotýka samotnej prevádzky lyžiarskych stredísk. Lyžiarske strediská zostávajú naďalej otvorené bez obmedzenia.

 

9.3.2020 Taliansko: Juhotirolské strediská s odporúčaním dočasne zavrieť 

Na tlačovej konferencii sa predseda Združenia hotelov a reštaurácií v Južnom Tirolsku Manfred Pinzger a predseda prevádzkovateľov lanoviek Helmut Sartori rozhodli odporučiť zatvorenie všetkých ubytovacích zariadení a lanoviek v Južnom Tirolsku. Uzatvorenie je naplánované na stredu a vzťahuje sa na všetky lyžiarske a ubytovacie zariadenia v južnom Tirolsku.

Aj keď ide iba o odporúčanie a rozhodnutie závisí od samotných prevádzkovateľov lanoviek, dá sa predpokladať, že mnohí prevádzkovatelia lyžiarskych stredísk a hotelieri budú toto odporúčanie dodržiavať.

 

9.3.2020 Taliansko: Dolomiti Superski ukončuje lyžiarsku sezónu

O predčasnom ukončení lyžiarskej sezóny rozhodli lyžiarske strediská združené v lyžiarskej oblasti Dolomiti Superski po dohode všetkých subjektov a štátnych orgánov. Opatrenie sa týka Dolomiti Superski s jeho dolinami, Plan de Corones, Alta Badia, Val Gardena / Alpe di Siusi, Val di Fassa /Carezza, Arabba / Marmolada, 3 Cime Dolomiti, Val di Fiemme / Obereggen, San Martino di Castrozza Passo Rolle, Rio Pusteria - Bressanone, Alpe Lusia / San Pellegrino, Civetta.

 

8.3.2020 Taliansko: Izolácia Lombardska a 14 regiónov v severnom Taliansku

Talianska vláda vyhlásila karanténu pre celý región Lombardska a 14 provincií regiónov Benátska, Emilia-Romagna a Piemontu, kde sa zatvorili lyžiarske strediská. Viac tu »

 

4.3.2020 Taliansko: Obmedzenie prepravnej kapacity v lanovkách

Talianska vláda rozhodla o obmedzení prepravnej kapacity gondol, kabínkových lanoviek a všetkých uzavretých dopravných prostriedkov na jednu tretinu. V praxi to znamená, že napríklad lanovka s kapacitou 75 osôb môže naraz prepraviť iba 25 cestujúcich. Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA. Viac tu »