Veľkosť a šírka skeletu, flex index, tepelne upraviteľné papuče… Jestvuje veľa kritérií, ktoré je treba brať do úvahy, keď kupujete nové lyžiarky.

 

Vybrať si lyžiarske topánky môže byť komplikované. Aby ste raz výber nemuseli ľutovať, neváhajte využiť rady odborníkov, ktorí vám vhodný model odporučia podľa veľkosti vašej nohy a ďalších kritérií. Jedným takýmto odborníkom je Paul Bravais pôsobiaci vo francúzskom stredisku Val d’Isère, ktorý nám vysvetlil, ako správne vybrať nové lyžiarky.

 

Veľkosť a šírka sú zásadné

 

Prvým kritériom pri kúpe lyžiarok je veľkosť. „Ľudia si často vyberajú príliš veľké topánky. Je dôležité dobre odmerať svoju nohu, jej dĺžku ale aj šírku. A zapamätať si, že vnútorná botička stráca približne 30 až 40% svojho objemu počas prvých 10 lyžiarskych dní!,“ vysvetľuje Paul Bravais.

Šírka vnútornej papuče a skeletu je taktiež dôležitá: je veľmi nepohodlné mať úzku nohu v širokej lyžiarke: noha sa hýbe a presnosť sa stráca. „Je dôležité osloviť odborníka v obchode, ktorý vám bude vedieť poradiť a precízne odmerať nohu,“ tvrdí Bravais.

Okrem dĺžky a šírky chodidla je potrebné zohľadniť mnoho ďalších faktorov: výrastky, problémy s kotníkom alebo s achilovkou, obvod lýtok atď. Neváhajte skúšať topánky v obchode dostatočne dlho. Nechajte si ich na nohe aspoň 20 až 30 minút, a vyberte si iný model, pokiaľ pocitujete čo i len najmenšiu bolesť.

 

Flex index závisí od úrovne lyžovania

 

Vhodný flex index, teda číslo vyjadrujúce tvrdosť lyžiarky, závisí od vašej úrovne lyžovania. Paul Bravais špeciálne zdôrazňuje: „Pokiaľ pretekársky lyžiar má skutočne dôvod kúpiť lyžiarky s indexom 130 a vyšším, vôbec tomu tak nie je v prípade freeskierov, stredne pokročilých lyžiarov či lyžiarov malého vzrastu. Vysoký index vyžaduje silu a bezchybnú techniku lyžovania. Je to dodatočný hendikep pre občasného lyžiara, ktorému sa bude ťažšie lyžovať.”

Flex index od 60 do 80 je odporúčaný pre stredne pokročilých lyžiarov, 90 až 110 je vhodný pre pokročilých lyžiarov. Index 90 je dostatočný pre využitie mimo zjazdoviek alebo vo freestyle. Index okolo 120-130 odporúčame len najambicióznejším nepretekárom. Indexy vyššie ako 130 sú určené výhradne pretekárom.

Pokiaľ ste občasným alebo priemerným lyžiarom, nevyberajte si lyžiarky podľa presnosti a výkonu, ale berte do úvahy viac komfort. Všetky lyžiarky na trhu sú dostatočne výkonné pre rekreačné lyžovanie.

 

 

Carving, freestyle, freeride, skialp?

 

Spýtajte sa sami seba, na aké disciplíny a ako často chcete nové topánky využiť. Napríklad je zbytočné kúpiť si skialpové lyžiarky, pokiaľ sa na skialp vyberiete dva krát ročne, pretože na zjazdovkách môžete svoj výber oľutovať. V tomto prípade uprednostnite univerzálnosť: dobrým kompromisom vyzerajú byť kvalitné freeridové lyžiarky.

 

Viac komfortu vďaka tepelnému tvarovaniu?

 

Tepelné tvarovanie vnútorných papučiek resp. skeletov je zaujímavou pridanou hodnotou, ktorú je treba zohľadniť. Pri niektorých typoch chodidiel to môže byť nevyhnutnosť. Získame tak väčší komfort a presnosť,“ vysvetľuje nám Paul.

Boot fitting umožňuje upraviť lyžiarske topánky a prispôsobiť ich na 100% nohám ich vlastníka: „Môžeme vytlačiť skelet v jednom mieste, deformovať ho v inom, prispôsobiť papučku… Nie je potrebné tolerovať žiadne bolesti, vždy existuje nejaké riešenie.

 

Posledné rady pre výber vašich budúcich lyžiarok

 

Pre správny výber je potrebné si vyhradiť dostatok času a neváhať investovať aj väčšiu čiastku peňazí. Je mimoriadne dôležité dopriať si vhodné topánky. Čakanie na koncosezónne výpredaje môže byť riskantné, pretože výber veľkostí a modelov sa zužuje a riskujete tak nákup „z nutnosti“.