Covid 19: Lyžovanie v Taliansku

Newsroom Cestovanie Covid 19: Lyžovanie v Taliansku

Chystáte sa na lyže do Talianska? Zistite, aké pravidlá platia pre lyžovanie v Taliansku a aké sú aktuálne obmedzenia.

Minulú sezónu sa v talianskych lyžiarskych strediskách nelyžovalo, pre pandémiu zostali všetky horské rezorty zatvorené. Tentoraz to vyzerá, že aspoň očkovaní ľudia a tí, ktorí covid prekonali, by s výjazdom na talianske hory nemali mať väčšie problémy. Pozrite si, aké epidemické opatrenia boli v Taliansku zavedené a ako ovplyvňujú lyžiarsku turistiku.

V tomto článku sa dozviete, aké obmedzenia vyplývajúce z pandémie Covid-19 na vás čakajú v talianskych strediskách. Článok je priebežne aktualizovaný. Vzhľadom na dynamicky sa meniace opatrenia však odporúčame pred odchodom skontrolovať aktuálne obmedzenia a odporúčania. Nájdete ich na oficiálnych stránkach slovenského ministerstva zahraničných vecí ako aj na stránkach talianskej vlády.

>>> NAJNOVŠIA AKTUALIZÁCIA 10.02.2022 <<<

 

Výnimočný stav v Taliansku bol predĺžený do 31. marca 2022. Talianska vláda od 1. 2. 2022 upravila podmienky vstupu: všetci prichádzajúci z členských krajín EÚ, teda aj očkovaní a uzdravení, sa musia preukázať antigénnym testom nie starším 24h alebo PCR pod 48h, nemusia však do karantény. Neočkovaní sa musia preukázať testom a podrobiť sa 5-dňovej karanténe a na jej konci opätovnému testu. Prichádzajúcim z krajín mimo EÚ treba test a 10-dennú karanténu.

 

Pravidlá pre vstup do Talianska od 1. februára

Na prekročenie talianskych hraníc potrebujú slovenskí občania splniť dve podmienky: Preukázať sa platným Green passom a vyplniť príjazdový formulár.

Neočkované osoby sa musia súčasne preukázať platným AG alebo PCR testom. Pre jednotlivé druhy testov platí časový limit – 24 hod pre antigénne, 48 h pre PCR.

Deti od 6 rokov sa musia preukázať európskym Covid pasom (Green passom) alebo negatívnym testom, deti do 6 rokov sú z týchto povinností vyňaté.

Osoby, ktoré Covid pas nevlastnia, sa môžu preukázať negatívnym PCR testom, nie starším ako 48 hodín, prípadne negatívnym antigénnym testom, nie starším ako 24 hodín. Povinnosť preukazovať sa negatívnym testom sa nevzťahuje na deti mladšie ako 6 rokov. Pokiaľ sa nedá preukázať covid pasom ani potvrdením o negatívnom teste, nastupuje povinná 5-dňová karanténa. Po jej skončení je nutné podstúpiť test v miestnom zdravotnom stredisku. Pre návštevníkov z krajín mimo EÚ platí karanténa v dĺžke 10 dní.

Na tranzit kratší ako 36 hodín sa povinnosť preukazovania testom nevzťahuje – pokiaľ na území Talianska nezostávate cez noc. Testy sa tiež nevzťahujú na osoby prestupujúce na talianskych letiskách pri cestovaní do iných krajín (ak neopustia tranzitný priestor).

Čo je Super Green Pass

Super Green Pass potvrdzuje ukončené očkovanie (všetkými dávkami) alebo prekonanie COVID-19 v posledných 6 mesiacoch.

Čo je Green Pass

Green Pass potvrdzuje kompletné zaočkovanie, prekonanie COVID-19 alebo vykonaný antigénny či PCR test. Green pas, teda európsky certifikát potvrdzujúci kompletné zaočkovanie, prípadne prekonanie choroby v posledných 6 mesiacoch môže mať elektronickú alebo papierovú podobu.

Platnosť Green Passu

Po tretej dávke vakcíny je platnosť Green passu časovo neobmedzená. Po 1. a 2. dávke očkovania je platnosť Green passu časovo obmedzená na 6 mesiacov od poslednej dávky.

 

Cestovanie a pohyb po Taliansku

V aute by miesto vedľa vodiča malo byť voľné. Vo vozidlách s kapacitou do 9 osôb môžu v každom rade sedieť maximálne dve osoby a stredné sedadlo musí byť voľné.

Dodržujte odporúčaný odstup min. 1 meter (napr. na čerpacej stanici). Ak ľudia, ktorí spolu nežijú v spoločnej domácnosti, cestujú v jednom vozidle, sú povinní nosiť rúška, ktoré zakrývajú ústa a nos.

 

Epidemické opatrenia v Taliansku

Od 10. januára do 31. marca 2022 je vstup do barov, reštaurácií, kín, divadiel alebo posilňovní umožnený iba očkovaným a uzdraveným, ktorí sa preukážu tzv. „Super green passom“. Zároveň nadobudla platnosť povinnosť preukazovať sa Green passom (očkovanie, vyliečenie, testovanie) pri odbavení v hoteli! Green pass je potrebný aj vo vlakoch a miestnej hromadnej doprave. Platnosť Green passu sa skracuje z 9 na 6 mesiacov. Platnosť Green passu predĺži na neobmedzenú dobu podania tretej dávky.

Zakrytie úst a nosa

Ústa a nos musia byť zakryté vo všetkých interiéroch a uzavretých priestoroch (okrem súkromného ubytovania), ako aj vonku (až na výnimky). Použiť je možné všetky druhy rúšok vrátane látkových. Deti do 6 rokov sú od povinnosti zakrytia úst a nosa oslobodené.

Novinka! Od 12. februára 2022 už v Taliansku neplatí povinnosť nosiť respirátor v exteriéri.

Vzájomný odstup

Dodržujte odstup 1 meter od osôb, ktoré s vami nežijú v spoločnej domácnosti.

Hotely

Hotely zaviedli prísne bezpečnostné protokoly. Ubytovať sa môžete, je však potrebné v spoločných priestoroch hotela dodržiavať vzdialenosť 1 m od ostatných hostí, s výnimkou rodinných príslušníkov a osôb zdieľajúcich izbu.

Od 6.12.2021 sa môžu v hoteloch ubytovať iba očkovaní, vyliečení a testovaní návštevníci.

 

Covid pasy, certifikáty a testy

Nielen pri vstupe do Talianska je nutné predložiť EÚ certifikát potvrdzujúci očkovanie alebo prekonanie COVID-19, prípadne negatívny výsledok testu. Týmito dokumentmi sa musíte preukazovať pri nasledujúcich príležitostiach:

 • konzumácia pri stole v reštauráciách;
 • divadelné predstavenia, koncerty, prehliadky a tiež športové podujatia a súťaže;
 • vstup do múzea a na ďalšie kultúrne miesta (vrátane kín, koncertných sál, divadiel atď.) a výstavy;
 • bazény, kúpaliská, kolektívne športy, wellness (aj v rekreačných / ubytovacích zariadeniach) – iba pre aktivity v uzavretých priestoroch;
 • veľtrhy, festivaly a výstavné podujatia, kongresy a konferencie;
 • kúpele, tematické parky a zábava;
 • kultúrne, spoločenské a rekreačné strediská – iba v uzavretých priestoroch a s výnimkou zariadení určených pre malé deti
 • stávkové kancelárie, bingo a kasína.

Povinnosť preukazovania sa covid pasom sa nevzťahuje na deti mladšie ako 12 rokov

Covid: Lyžovanie v Taliansku – Od 12. februára už neplatí povinnosť zakrytia nosu a úst v exteriéri

COVID-19 – Pravidlá pre lyžiarske strediská v Taliansku

 • preprava na lanovkách – povinnosť preukázať sa Covid pasom (Green passom) alebo negatívnym testom (neplatí pre deti do 12 rokov)
 • certifikát alebo test je tiež potrebný na návštevu uzavretých priestorov barov a reštaurácií pri konzumácii jedál a nápojov,
 • kapacita skibusov, vlekov a lanoviek znížená o 20 %
 • na vlekoch, gondolách, staniciach lanovky a v ďalších uzavretých budovách je povinné zakrytie úst a nosa (odporúčaný respirátor FFP2)
 • odporúča sa online nákup skipasov
 • v radoch pri lyžiarskych vlekoch odporúčaný odstup minimálne 1 meter

Kde v Taliansku sa už lyžuje

 

logo OnTheSnow

Prečítaj si tiež:

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.