Covid: Lyžovanie v Rakúsku

Newsroom Cestovanie Covid: Lyžovanie v Rakúsku

Chystáte sa na lyže do Rakúska? Zistite, aké pravidlá platia pre lyžovanie v Rakúsku a aké sú aktuálne platné obmedzenia.

Všetci veríme, že tohtoročná lyžiarska sezóna bude lepšia ako tá predchádzajúca. Dúfame, že ďalšie vlny pandémie koronaviru nám opäť nepokazia zimné radovánky. Ak budeme veriť ubezpečením rakúskych úradov, nemala by sa opakovať situácia z minulej sezóny. Vtedy zavedené predpisy slovenským lyžiarom prakticky znemožnili návštevu lyžiarskych stredísk v Rakúsku.

V tohtoročnej sezóne by po krátkom lockdowne na prelome novembra a decembra mali lyžiarske strediská zostať otvorené pre všetkých, vrátane cudzincov, ktorí sa preukážu očkovaním alebo prekonaním covid-19. Pozrite sa, aké obmedzenia boli v Rakúsku zavedené, aby sa znížilo riziko nákazy koronavírusom.

>>> NAJNOVŠIA AKTUALIZÁCIA 10.2.2022<<<

 

V obchodoch bez covid pasu, gastro a turistický ruch s 3G

 

Povinná kontrola covid pasov v obchodoch a prístup umožnený iba osobám ktoré spĺňajú 2-G (očkovaní, prekonaní) sa 12.2 končí. Prístup do obchodov tak bude umožnený všetkým bez rozdielu.

Stále však platí povinnosť nosiť respirátor FFP2 aj v exteriéri, a to v prípadoch, kedy nie je možné dodržať dvojmetrový odstup (napríklad na peších zónach, v radoch alebo pri stretnutí väčších skupín ľudí).

Od 1. februára sa takisto skracuje doba platnosti covid pasu na 6 mesiacov od podania poslednej dávky.

Pravidlá pre vstup do krajiny

Rakúsko na rozšírenie variantu Omikron zareagovalo novými pravidlami pre vstup do krajiny. Od pondelka 20. decembra 2021 je na vstup potrebný certifikát podľa pravidlá 2-G (zaočkovaný alebo vyliečený). Okrem toho musíte mať aktuálny negatívny výsledok testu PCR (nie starší ako 72 hodín) alebo preočkovanie (tretie v prípade očkovania dvoma dávkami, druhé v prípade očkovania jednou dávkou). Tretia dávka vakcíny sa považuje za platnú odo dňa podania injekcie. Vstup pre neočkovaných a tých, ktorí covid neprekonali, je pre turistov a dovolenkárov prakticky nemožný. Doklad o očkovaní alebo prekonaní choroby je povinný aj pre profesionálnych športovcov.

Deti do 12 rokov nemusia preukazovať 2-G doklad ani test PCR. Starší školáci môžu vstúpiť do Rakúska s negatívnym výsledkom testu PCR. Vyššie uvedené pravidlá sa nevzťahujú ani na tehotné ženy a osoby, ktoré nemôžu byť očkované zo zdravotných dôvodov. Musia mať príslušné lekárske potvrdenie a negatívny výsledok testu PCR.

Pre vstup s 2-G certifikátom, ale bez PCR testu či preukázania posilňovacej dávky je potrebná registrácia na online formulári ( TU) a hneď po vstupe do krajiny nastupuje povinná karanténa. Tá sa končí až negatívnym výsledkom PCR testu. Majte na pamäti, že na výsledok testu sa čaká aj 24 hodín a viac.

Dôkazom o očkovaní alebo uzdravení je digitálny covid pas, svoju bezinfekčnosť však môžete doložiť aj inými dokumentami (v nemčine alebo angličtine).

V prípade osôb, ktoré covid prekonali, je doklad potvrdzujúci ochorenie Covid-19 platný 6 mesiacov po uzdravení. Doklad o protilátkach je platný 90 dní od momentu testovania.

Viac o podmienkach vycestovania do Rakúska nájdete aj na oficiálnom webe Ministerstva zahraničných vecí: Mapa cestovných upozornení.

Koniec lockdownu pre neočkovaných

1. februára sa skončil lockdown pre osoby bez platného covid pasu – končí sa tak obmedzenie pre vychádzanie do prírody a súkromné návštevy.

▶️ ️ Pravidlo 2G (vstup len pre očkovaných a rekonvalescentov) je platné:

  • v ubytovacích zariadeniach (hotely, penzióny, ubytovne a pod.)
  • v stravovacích zariadeniach
  • v rekreačných a športových zariadeniach
  • v kultúrnych inštitúciách
  • na lanovkách
  • na jarmokoch
  • pri využívaní služieb, ktoré si vyžadujú blízky kontakt (napr. kaderníctvo)
  • na podujatiach s 25 a viac ľuďmi.

Pozor! Od 19. februára sa v gastronómii a cestovnom ruchu opäť zavádza pravidlo 3-G (očkovanie, prekonanie plus test).

😷 Respirátory FFP2  sú povinné vo všetkých vnútorných priestorách.

 

Ako fungujú hotely a reštaurácie?

Hotely a reštaurácie spadajú pod gastro a cestovný ruch, kde od 19. februára vstupuje do platnosti povinnosť dodržiavať pravidlo 3G. Vstup a poskytovanie služieb je teda umožnené len osobám s platným covid pasom po predložení negatívneho testu.

 

COVID-19 – Stručný prehľad pravidiel pre lyžiarske strediská v Rakúsku

kontrola covid pasov sa vykonáva pri kúpe alebo prevzatí skipasu ako aj pri vstupe do stravovacích zariadení

➽ počet ľudí v lanovkách nie je nijako obmedzený, aby sa netvorili zbytočné rady

➽ v reštauráciach, chatách a lanovkách platí pravidlo 2G (očkovaní a prekonaní). Pozor, od 19. 2. zmena na pravidlo 3G

na lyžiarskych vlekoch je povinné zakrytie úst a nosa respirátorom FFP2 (nestačí obyčajné rúško alebo šál)

povinnosť nosiť respirátory sa vzťahuje tak na interiér lanoviek, ako aj na voľné priestranstvo pri pokladniach a v čakacích zónach

➽ na apres-ski zatiaľ zabudnite – reštaurácie zatvárajú o 23:00

➽ povinnosť dodržiavať odstup minimálne 2 m od ostatných osôb

Kde v Rakúsku sa lyžuje

Prečítaj si tiež:

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.