Covid-19: Lyžovanie v Rakúsku – pravidlá a obmedzenia

Newsroom Cestovanie Covid-19: Lyžovanie v Rakúsku – pravidlá a obmedzenia

Chystáte sa na lyže do Rakúska? Zistite, aké pravidlá platia pre lyžovanie v Rakúsku a aké sú aktuálne platné obmedzenia.

Všetci veríme, že tohtoročná lyžiarska sezóna bude lepšia ako tá predchádzajúca. Dúfame, že ďalšie vlny pandémie koronaviru nám opäť nepokazia zimné radovánky. Ak budeme veriť ubezpečením rakúskych úradov, nemala by sa opakovať situácia z minulej sezóny. Vtedy zavedené predpisy slovenským lyžiarom prakticky znemožnili návštevu lyžiarskych stredísk v Rakúsku.

V tohtoročnej sezóne majú lyžiarske strediská zostať otvorené pre všetkých, vrátane cudzincov, ktorí sa preukážu očkovaním alebo prekonaním covid-19. Doteraz umožňoval vstup na zjazdovky aj obyčajný aktuálny negatívny výsledok testu, od 8. novembra sa však pravidlá menia. Pozrite sa, aké obmedzenia boli v Rakúsku zavedené, aby sa znížilo riziko nákazy koronavírusom.

>>> NAJNOVŠIA AKTUALIZÁCIA 22.11.2021<<<

Lockdown od pondelka 22.11.2021

Rakousko v pondelok opäť vstúpilo do lockdownu. Od februára bude navyše zavedené povinné očkovanie proti Covid-19. Rozhodnutie padlo počas rokovania medzi federálnou vládou a provincionálnymi guvernérmi v Achensee.

Boli ohlásené tieto opatrenia:

🔒 20-dňový lockdown v celej krajine pre všetkých, teta neočkovaných, očkovaných aj prekonaných, 24 hodín denne (0-24 hod.) To znamená, že ľudia môžu opustiť svoje domovy len za výnimočných okolností. Z veľkej časti sú uzavreté obchody a služby, zatvoriť museli aj reštaurácie.  Po 10 dňoch bude situácia znovu posúdená. Pre očkovaných a prekonaných sa lockdown skončí automaticky po 20 dňoch (najneskôr 12. decembra). Pre neočkovaných budú tieto opatrenia platiť aj naďalej.

▶️ ️ Výnimky pre opustenie domova zahŕňajú:

  • dochádzku do roboty
  • trávenie času / rekreáciu vonku (napr. prechádzky či individuálne športy – sem patrí aj lyžovanie)
  • starostlivosť o osoby, ktoré potrebujú opateru
  • uspokojenie základných a nevyhnutných každodenných potrieb (vrátane nákupov, návštevy lekára, dochádzania do iného bydliska, ako aj obmedzené kontakty s osobami mimo spoločnú domácnosť)

Nanjneskôr od 1. februára 2022 se platnosť Covid pasu v prípade tretej dávky skráti na 7 mesiacov.

😷 Respirátory FFP2  sú povinné vo všetkých vnútorných priestorách.

Takisto bolo rozhodnuté o sprísnení kontrol a zvýšení trestov za nedodržiavanie pandemických opatrení.

 

A čo bude s lyžiarskou sezónou v Rakúsku?

Ako sa zavedenie lockdownu dotkne zimnej sezóny a možností lyžovania v Rakúsku? Znamená to, že slovenskí lyžiari  sa nemôžu ísť lyžovať do Rakúska?

Aktuálne je samozrejme nemožné predvídať, ako sa pandémia bude vyvíjať, avšak úrady potvrdili, že tieto drastické obmedzenia potrvajú maximálne 20 dní (a možno aj menej, to však bude záležať od vývoja pandemickej situácie).

Rakúsko si nemôže dovoliť nechať lyžiarske strediská zatvorené dlho, Lockdown má podľa vyhlásení politických predstaviteľov pomôcť potlačiť štvrtú vlnu pandémie, aby sa ekonomika vrátane horských stredísk mohla otvoriť najneskôr od polovice decembra.

Ešte v prvých hodinách novo vyhláseného lockdownu prišlo ku korekcii, ktorá umožnila, že lyžiarske strediská môžu zostať v „obmedzenom režime“ otvorené.

Avšak s ohľadom na to, že hotely a reštaurácie sú počas lockdownu zatvorené lyžovanie v rakúskych strediskách sa tak týka viacmenej iba rakúskych občanov, alebo lyžiarov, ktorí majú rakúske lyžiarske strediská v dobrej dochádzkovej vzdialenosti na jednodňový výlet.

Pravidlá pre vstup do Rakúska

V súčasnej dobe je vstup do Rakúska z väčšiny európskych krajín, kde je miera infekcie relatívne nízka možný bez karantény. To isté platí aj pre slovenských občanov. Je tu však jedna dôležitá podmienka – podľa pravidla 3G (z nemeckých slov getested, geimpft, genesen čiže testovaný, očkovaný, prekonaný) by mal mať každý, kto na území Rakúska vstúpi, pri sebe doklad potvrdzujúci očkovanie alebo prekonanie choroby Covid-19, prípadne aktuálny výsledok testu.

Od pondelka 22. 11. 2021 sa pravidlá vstupu do Rakúska sprísňujú. Krajina už nebude pre vstup uznávať antigenový test (s výnimkou pendlerov) a ani test na protilátky. Informovalo o tom vo štvrtok (18. 11.) ministerstvaozahraničných vecí na svojom webe.

Pre vstup do Rakúska tak bude potrebné predložiť potvrdenie o očkovaní, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívny výsledok PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Uznávaná platnosť PCR testov sa tak skráti zo siedmich dní na 72 hodín aj pre pendlerov. V ich prípade budú ešte uznávané aj antigénové testy, avšak platné už len 24 namiesto 48 hodín. Antigénové samotesty už sa uznávať nebudú.

Dokladom o očkovaní alebo prekonaní choroby je digitálny covid pas, spomínané je však možné doložiť aj inými dokumentmi (v nemčine alebo v angličtine).

V prípade osôb, ktoré covid-19 prekonali, je doklad potvrdzujúci prekonanie platný 6 mesiacov od uzdravenia. Doklad o protilátkach je platný 90 dní odo dňa vykonania testu. Osoby, ktoré nespĺňajú pravidlo 3G, teda nie sú očkované, nemajú prekonaný Covid-19 a nemajú ani aktuálny test, by sa mali pred prekročením rakúskych hraníc zaregistrovať TU.

V takom prípade je nutné sa počas prvých 24 hodín od vstupu do Rakúska podrobiť PCR alebo antigénnemu testu. Pravidlo 3G platí pre osoby staršie ako 12 rokov. Mladšie deti sa nemusia preukazovať bezinfekčnosťou spojenou s covid-19.

Viac o podmienkach vycestovania do Rakúska nájdete aj na oficiálnom webe Ministerstva zahraničných vecí: Mapa cestovných upozornení.

 

Epidemické obmedzenia v Rakúsku od 15. novembra

V pondelok 8. novembra nadobudli v Rakúsku účinnosť nové, prísnejšie anticovidové opatrenia. Hlavná zmena sa týka testov, tie už nebudú na preukázanie bezinfekčnosti dostačujúce. Od pondelka platí na všetkých miestach, kde platilo pravidlo 3G, po novom už sprísnené pravidlo 2G (očkovaní a prekonaní/vyliečení).

Aby ste mohli navštevovať hotely či penzióny, reštaurácie a športové i kultúrne zariadenia (neplatia pre múzeá), budete potrebovať doklad o očkovaní alebo doklad o prekonaní covidu-19. Pravidlo 2G platí tiež v zariadeniach služieb (napr. kaderníctvo), ďalej na vianočných trhoch a na eventoch s účasťou nad 25 osôb.

Pôvodné informácie hovorili o tom, že od 8. novembra bude pravidlo 2G platiť aj pre lanovky. Napokon však toto pravidlo začalo na lanovkách platiť až od 15. novembra 2021.

Zároveň bolo rozhodnuté o skrátení platnosti očkovacích certifikátov na 9 mesiacov od dosiahnutia plného zaočkovania. Každá ďalšia očkovacia dávka opäť predlžuje platnosť vakcíny (do 9 mesiacov od jej podania).

V prechodnom období (do 6. decembra) budú pravidlo 2G spĺňať aj ľudia očkovaní iba jednou dávkou, pokiaľ sa navyše preukážu aj negatívnym výsledkom PCR testu.

U osôb zaočkovaných vakcínou Johnson&Johnson došlo aj k zmene. Do 3. januára 2022 musia dostať druhú dávku vakcíny. V opačnom prípade im očkovanie od uvedeného dátumu nebude uznané.

Vo verejnej doprave (vrátane skibusov a lanoviek), rovnako ako v obchodoch a múzeách je povinné zakrytie úst a nosa respirátorom FFP2.

 

COVID-19 – Stručný prehľad pravidiel pre lyžiarske strediská v Rakúsku

➽ počet ľudí v lanovkách nie je nijako obmedzený, aby sa netvorili zbytočné rady
➽ v reštauráciách, chatách a lanovkách platí pravidlo 2G (očkovaní a prekonaní)
➽ na lyžiarskych vlekoch je povinné zakrytie úst a nosa maskou FFP2 (nestačí obyčajné rúško alebo šál)
➽ povinnosť nosiť respirátory sa vzťahuje tak na interiér lanoviek, ako aj na voľné priestranstvo pri pokladniach a v čakacích zónach
➽ bola zrušená povinnosť dodržiavať odstup – odstup minimálne 1-2 m od ostatných osôb je len odporúčaný.

Prečítaj si tiež:

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2021  Mountain News Corporation.  All rights reserved.