Santa Caterina Valfurva Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2mezi malými strediskami v regióne Taliansko
Č. 2mezi malými strediskami v regióne Lombardsko
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Santa Caterina Valfurva sa nachádza v malej, tradičnej dedine v srdci Národného parku Stelvio, najväčšej chránenej prírodnej rezervácie v Taliansku. Santa Caterina je pokojná, priateľská dediny v údolí Valfurva nad mestom Bormio. Počas ostatných päťdesiatich rokov sa mierne rozrástla, vďaka čomu ponúka všetky vymoženosti moderného lyžiarskeho strediska, napriek tomu si však naďalej zachováva dosť zo svojho pôvodného kúzla. Veľa hotelov a ďalších ubytovacích zariadení zostáva stále vo vlastníctve tých istých niekoľkých rodín, vľúdna a rodinná atmosféra je tu teda zaručená.

Areál je súčasťou lyžiarskej oblasti Alta Valtellina. Santa Caterina ponúka 35 kilometrov upravených zjazdoviek, z troch štvrtín stredne náročných, červených tratí. Zjazdovky pre začiatočníkov a rodiny s deťmi tvoria iba 6%. Distribúciu lyžiarov na svahy zabezpečujú dve kabínové lanovky, dve štvorsedačky, dvojsedačka a päť lyžiarskych vlekov.

Lyžiarsky areál sa môže pochváliť viac ako 1000 metrovým prevýšením medzi údolnej a vrcholovou stanicou (1738-2775 m.n.m.), nečudo teda, že Santa Caterina je už dlho miestom konania mnohých medzinárodných pretekov. Tunajšie svahy hostili oi. aj preteky Svetového pohára v alpských disciplínach 2005, ktoré sa odohrávali aj v Bormiu. Santa Caterina je domovom niekoľkých známych lyžiarskych pretekárov. Aj najznámejšia z tunajších zjazdoviek nesie meno tunajšej rodáčky, Deborah Compagnoni (presnejšie, rodáčky z Bormia). Zjazdovka bola slávnostne otvorená v roku 2005 počas spomínaných pretekov SP, je osvetlená a sľubuje nezabudnuteľné lyžiarske zážitky ako za denného svetla, tak aj večer.

V Santa Caterina napriek náročnejším svahom myslia aj na deti. Pre tých je pripravený ohradený areál s moderným snežným ihriskom a dopravníkovým pásom, kde môžu skúšať svoje prvé krôčiky na lyžiach pod dohľadom skúsených lyžiarskych inštruktorov.

Zľavy pre ubytovaných: Hostia, ktorí sa ubytujú v tunajších hoteloch na dobu najmenej troch dní, získavajú od ubytovateľa kartu, vďaka ktorej majú prístup k bezplatným službám, akciám a zľavám.

V zime vysoká nadmorská výška obce a okolitej lyžiarskej oblasti zaručuje isté výborné snehové podmienky. Aj v lete je Santa Caterina dobrým východiskovým bodom pre letné lyžovanie na Passo Stelvio, s možnosťou letnej lyžiarskej túry do okolitých oblastí na juhu Švajčiarska, Rakúska a Hornej Adiže.

Santa Caterina bola známa už v 19. storočí ako kúpeľné miesto, a to vďaka svojim železitým prameňom. Dokonca už vtedy tam boli organizované exkurzie na ľadovec Forni - najväčší ľadovec pevninskej Európy. Ako lyžiarsky sa rezort začal rozrastať v 50. a 60. rokoch, kedy boli postavené prvé lyžiarske vleky. Národný park Stelvio je populárny po celý rok vďaka nádhernému pohoriu Ortles - Cevedale s vrcholmi cez 3 800 m.n.m. Jedná sa o prírodné dedičstvo výnimočnej dôležitosti a krásy, ktoré zahŕňa viac ako 1 800 druhov rastlín a 200 druhov zvierat.

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

37cm
23cm
16cm
8cm
0cm
0cm
nov
11cm
dec
31cm
jan
29cm
feb
22cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

6%
Modré zjazdovky
77%
Červené zjazdovky
17%
Čierne zjazdovky
16
Zjazdovky spolu
35 km
Zjazdovky spolu
35 km
Zjazdný terén

Počet vlekov: 10

2
Kabínkové lanovky
2
4-sedačky
1
2-sedačky
5
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2775m
Vrchol
1037m
Prevýšenie
1738m
Údolie

Dôležité dátumy

03 december, 202203. 12. 2022
Plánovaný štart sezóny
16 apríl, 202316. 04. 2023
Plánovaný koniec sezóny
7
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
8
V prevádzke (roky)
90cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.