Davos Klosters Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 3v kvalite zjazdoviek v regióne Európa
Č. 1v kvalite zjazdoviek v regióne Švajčiarsko
Č. 1v kvalite zjazdoviek v regióne Graubünden
Všetky recenzie

Stredisko

Lyžiarske stredisko Davos Jakobshorn, ležiace v regióne Graubünden, drží prvenstvo aj v čisto lyžiarskom ohľade: Práve tu bol v roku 1934 inštalovaný vôbec prvý vlek v Európe. K nemu postupne pribudlo mnoho ďalších, pohodlnejších a neskôr aj modernejších lanoviek a vlekov, takže v súčasnosti tu môžete využívať služby celkovo 56 dopravných zariadení, z ktorých 12 je obľúbených kabínkových lanoviek. Tie vás vyvezú až na vrcholky hôr.

Zjazdovky v Davose sú asi rovnako obľúbené ako miestne vyhlásené klimatické kúpele (ktorých zlatú éru mimochodom majstrovsky opísal nemecký spisovateľ Thomas Mann vo svojom románe Čarovný vrch). Aby ste zvládli vyskúšať všetkých 320 km tratí, ktoré Davos ponúka, museli by ste byť v prvom rade dosť skúsenými lyžiarmi, pretože zhruba tretina všetkých zjazdoviek je označená čiernou farbou (a polovica je stredne náročných), ale hlavne by ste na to potrebovali poriadne dlhú dovolenku. Najdlhšia miestna zjazdovka meria 12 kilometrov.

Mimochodom, vedeli ste, že všetky bežkárske dráhy v Davose sú úplne zadarmo? Milovníci bežeckého lyžovania by mohli vyskúšať napríklad bežkársku dráhu Flüela so svojím povestným stúpaním Cologna.

Vďaka rozsiahlemu areálu určenému pre rodiny s deťmi, ktorý nájdete na úpätí Jakobhorn, v Bolgen, je Davos Klosters ocenený značkou "Rodiny vítané". Celé rodiny tu nájdu športové i relaxačné vyžitie, pri ktorom rodičia budú spokojní, že ich deti sú v bezpečí, a o deti bude dobre postarané.

Pokiaľ s lyžovaním vy alebo vaše deti ešte len začínate, potom práve vám je určený svah pre začiatočníkov, doplnený dvojsedačkovou lanovkou Carjöl. Na celý svah v Bolgen sa ponúka perfektný výhľad z reštaurácie, takže zatiaľ čo vaše deti objavujú kúzlo lyžovania (napríklad s lyžiarskou školou Disney, kam ich môžete prihlásiť), vy môžete využiť lehátka na terase a chytať bronz.

 

Freestyle v JatzParku - najväčšom alpskom snowparku

Krátke, ale intenzívne trate v kompaktnom, univerzálnom a vždy dokonale upravenom snowparku - to je dôvod, prečo je práve JatzPark tak vyhľadávaným miestom všetkých freestylerov, a to bez ohľadu na to, či sú takmer profesionáli alebo úplní začiatočníci. JatzPark - najväčší snowpark v Alpách - má prekážky pre každého! Dohromady 18 prekážok - skoky, valce, zábradlia, rampy, debny, kickery, Corner a množstvo ďalších príležitostí pre milovníkov zábavy!

Druhý miestny snowpark Bolgen, ponúka okrem bežnej dennej prevádzky aj trikrát týždenne (utorok, štvrtok a v sobotu) možnosť večerného vyžitia - všetky prekážky sú upravené a dobre osvetlené.

 

Freeride zóny pre nadšencov

Davos si pochvaľujú aj početní fanúšikovia freeridu, obrovské zasnežené plochy ich lákajú spustiť sa po svahoch mimo zjazdovky. Môžete to samozrejme vyskúšať aj vy, avšak pozor: Keď lyžujete mimo upravené zjazdovky, dostávate sa často do terénu ohrozeného lavínami. Myslite na svoju bezpečnosť a nezabudnite sa vždy dopredu informovať na stránkach švajčiarskeho Inštitútu pre výskum snehu a lavín na aktuálne lavínové nebezpečenstvo.

 

Nočný život v Davose nikdy neutícha

Či sa chcete vrhnúť na nočný život v Davose, alebo si niektorý deň z vašej dovolenky dáte pauzu od lyžovania, a vydáte sa "do mesta" už cez deň, toto tradičné kúpeľné letovisko vám má rozhodne čo ponúknuť. Kým kráľovská rodina, ako je známe, preferuje romantickú dedinku Klosters, ktorú si obľúbi nejeden pôžitkár, vy môžete svoj čas tráviť nakupovaním v obchodoch alebo relaxovaním v klimatických kúpeľoch, na preslnených terasách miestnych reštaurácií a barov alebo v niektorej z koncertných hál alebo v kine. Hazardných hráčov na dovolenke určite poteší návšteva niektorého z miestnych kasín.

Adrenalínový zážitok na vyššej úrovni ako sú miestne zjazdovky môžete zažiť pri paraglidingu. Vybrať si môžete stredne náročný let (začína tesne pod hornou stanicou Jakobshornbahn vo výške 2560 m.n.m.), alebo úplne ľahký let (z výšky 2530 m.n.m. na JatzHűtte). 

Naplánuj si pobyt

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

140cm
88cm
59cm
30cm
18cm
41cm
nov
78cm
dec
117cm
jan
83cm
feb
73cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

28%
Modré zjazdovky
47%
Červené zjazdovky
14%
Čierne zjazdovky
85
Zjazdovky spolu
300 km
Zjazdovky spolu
12 km
Najdlhší zjazd
300 km
Zjazdný terén
2 km
Osvetlené

Počet vlekov: 57

15
Kabínkové lanovky
3
Expresné 6-sedačky
6
4-sedačky
4
2-sedačky
29
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2844m
Vrchol
2034m
Prevýšenie
810m
Údolie

Dôležité dátumy

19 november, 202219. 11. 2022
Plánovaný štart sezóny
23 apríl, 202323. 04. 2023
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
N.A.
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.