Prémiový partner

Vail Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 7v Après Ski v regióne Severná Amerika
Č. 6v kvalite zjazdoviek v regióne USA
Č. 4v Après Ski v regióne Colorado
Všetky recenzie

Stredisko

Vail je nepochybne jedným z najznámejších svetových lyžiarskych stredísk a hlavným dôvodom je určite jeho veľkosť. S areálom o rozlohe cca 2.140 hektárov, siedmimi Back Bowls a Blue Sky Basin ponúka Vail zimnú zábavu skutočne pre každého - ale je dobré mať plán, keď sa do Vail vydáte. Predná strana hory je ideálna pre začiatočníkov a pokročilých - niekoľkokrát denne je tu upravovaných 485 hektárov lyžiarskeho terénu, aby ste mali zaručene najlepšie upravené obľúbené zjazdovky a svahy. Na druhej strane žľaby a Blue Sky Basin ponúkajú backcountry dobrodružstvo pre náročných a skúsených jazdcov. Niektoré vleky sa najmä cez víkendy rýchlo zaplnia, avšak informačné tabule na rôznych miestach areálu vás neustále informujú o aktuálnom stave a dĺžke čakacej doby. Žlté svetlo znamená, že vlek je obsadený a najlepšie bude vybrať sa inou trasou. Zelené svetlo znamená voľnú jazdu.

V tak veľkej oblasti nie je možné, aby ste zvládli za jeden deň všetky dobrodružstvá, ktoré Vail ponúka, a preto návštevníkom s plánovaním ich lyžiarskeho dňa pomáha Vail Resort EpicMix. Od sezóny 2010/2011 umožňuje EpicMix systém sledovať počet vašich lyžiarskych dní, výškové metre, akých ste dosiahli, vleky, ktoré ste použili, rovnako ako vaše nazbierané body; systém používa rádiofrekvenčný skener pri každom vleku. Váš osobný EpicMix Dashboard si môžete ľahko nastaviť a potom môžete automaticky zdieľať svoje výkony treba s priateľmi na Facebooku a na Twitteri.

Do prašanu!
Keď napadne prašan, neexistuje na svete lepšie miesto ako sú Back Bowls vo Vail. Dôležité ale je dostať sa tam dosť skoro, pretože ľudí, ktorí budú mať rovnaký nápad, je naozaj veľa! Nezáleží na tom, odkiaľ začnete, najdôležitejšie je byť tam medzi prvými. Vlek 5, známy tiež ako High Noon Express, ktorý obsluhuje Sun Up a Sun Down Bowls, bol v roku 2010 nahradený štvorsedačkovou lanovkou, čo značne znižuje čakacie doby, ale tiež rýchlejšie zapĺňa svahy! Zjazdovky ako Forever alebo Ricky 's Ridge zaručujú zjazd cez panenský sneh a musíte ich absolvovať, než sa vydáte na východ. Od vleku 5 zídete po Sun Up Bowl, a potom sa vďaka vleku 17 (Sun Up Lift) ocitnete v najlepšej pozícii na zjazd Tea Cup Bowl.

Teraz máte tri možnosti: Choďte dolu a potom nasadnite na vlek 21 (Orient Express), od ktorého máte prístup na China Bowl a Inner a Outer Mongolia Bowls, alebo nasadnite na vlek 37 (Skyline Express), ktorý vás dopraví do Blue Sky Basin, alebo si vyberte vlek 36 (Tea Cup Express) pre viac svahov v Tea Cup alebo China Bowl. Pre najlepšiu variantu sa rozhodnite, až keď preskúmate aktuálny stav vlekov na informačných tabuliach. V dňoch, kedy napadne prašan, sa často vleky 21 a 37 spúšťajú neskôr, keďže je nutné najskôr skontrolovať stupeň lavínového nebezpečenstva. Ak natrafíte zrovna na túto situáciu, najlepšie je naskočiť na vlek 36 a odviesť sa k niektorému z ostatných otvorených vlekov.

Úprava zjazdoviek vo Vail je prvotriedna! Ambiciózni lyžiari ocenia zjazdovky Vail Black Diamond: Riva Ridge je s viac ako šiestimi kilometrami najdlhšia miestna zjazdovka, upravujú ju vždy v piatok a zaručuje vám úžasné zážitky, rovnako ako Blue Ox, tá je upravovaná vždy v sobotu.

Pre rodiny
Do Northwoods sa dostanete vlekom 11 (Northwoods Express) a je to dobrá voľba pre milovníkov zimných športov rovnako ako všetky svahy, dostupné od vleku 2 (Avanti Express). Začiatočníci by mali zvoliť Flap Jack alebo Sourdough na východnej strane (dostupné vlekom 14 - Sourdough Express), Lost Boy na Game Creek Bowl alebo nespočetné zelené zjazdovky od vrcholovej stanice kabínkovej lanovky Eagle. Absolútni začiatočníci sú na správnom mieste v Eagle's Nest: "somárska lúčka" s pojazdným kobercom pre začiatočníkov je ľahko dostupná z lanovky Eagle a robí z Eagle' s Nest ideálne prostredie pre prvé kroky na lyžiach alebo snowboarde.

Cez horu rôzne rozptýlené nájdete špeciálne dobrodružné zóny pre mladých a mladých srdcom, s mnohými príležitosťami na preskúmanie. Trate ako Chaos Canyon, Magic Forest, Sherwood Forest, Porcupine Alley, Coyote's Escape a Buckskin Glade čakajú na mladých jazdcov a sú prísľubom zábavy a dobrodružstva v každom oblúčiku.

Keď sa lyžiarsky deň nachýli ku koncu, ponúka Adventure Ridge pri hornej stanici gondoly veľa ďalších aktivít pre celú rodinu až do večera: sánkovanie, snežné bicykle, snežné skútre len pre deti, bezplatné túry na snežniciach so sprievodcom a veľa ďalšieho.

Freestyle
Freestyleri, ktorí hľadajú maximálny adrenalín, majú v troch snowparkoch s jednou obrovskou a jednou U-rampou z čoho vyberať. Aj keď všetky tri terénne parky ponúkajú malé, stredné aj veľké prvky, pre začiatočníkov a mierne pokročilých sú najlepšou voľbou Bwana a Pride Park v blízkosti vleku 26 (Pride Express). Golden Peak Park je rozhodne najlepší pre náročných lyžiarov.

 

Spoznávať pri pešej prechádzke samotné mesto je veľmi jednoduché a zábavné, najmä preto, že mnoho ciest vo Vail Resort je určených výhradne pre peších.

 

Vail, Colorado, Videovizitka strediska

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

157cm
99cm
66cm
33cm
0cm
65cm
nov
131cm
dec
126cm
jan
123cm
feb
113cm
mar
59cm
apr
0.8cm
máj
0cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

22%
Zelené zjazdovky
34%
Modré zjazdovky
41%
Červené zjazdovky
2%
Čierne zjazdovky
267
Zjazdovky spolu
6.4 km
Najdlhší zjazd
2140 ha
Zjazdný terén
187 ha
Zasnežovanie

Počet vlekov: 31

2
Kabínkové lanovky
3
Expresné 6-sedačky
15
Expresné 4-sedačky
1
4-sedačky
1
3-sedačky
9
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

3527m
Vrchol
1052m
Prevýšenie
2475m
Údolie

Dôležité dátumy

11 november, 202211. 11. 2022
Plánovaný štart sezóny
30 apríl, 202330. 04. 2023
Plánovaný koniec sezóny
156
Dĺžka sezóny (dni)
158
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
60
V prevádzke (roky)
899cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.