Grandvalira Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 7v pomere kvality a ceny v regióne Európa
Č. 1pre začiatočníkov v regióne Andorra
Všetky recenzie

Stredisko

Vďaka zlúčeniu so Soldeu 2003 sa Grandvalira stala najväčším spojeným lyžiarskym strediskom v Pyrenejach. Zo 118 zjazdoviek na takmer 2000 hektároch lyžiarskeho terénu si každý nájde tú správnu stopu práve pre seba a svoju úroveň zručností. Šesť lokalít tejto lyžiarskej oblasti (Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig a Pas de la Casa) je vzájomne prepojených vlekmi, a tak je možné tu lyžovať na jeden skipas. Každé zo stredísk má pre svojich návštevníkov odlišnú ponuku. Kým Canillo a Soldeu ponúkajú najviac príležitostí začiatočníkom, Grau Roig a Pas de la Casa sú vhodnejšie pre skúsených lyžiarov a snowboardistov. El Tarter je azda najrozmanitejšia oblasť a jasná voľba pre freeriderov a vyznávačov extrémnych športov.

Avšak Grandvalira nie je iba miestom pre milovníkov adrenalínu a veľmi skúsených lyžiarov: červene značená trať v stredisku Grandvalira zodpovedá často len modrým zjazdovkám vo francúzskych strediskách. Na druhú stranu Avetech (Soldeu) je výzvou aj pre profesionálov a trasa Antenes - Pitu Figueras (Grau Roig) vám ponúka 200metrový výškový rozdiel na dĺžke 900 metrov.

Návštevníci nočných klubov a barov sa budú asi najlepšie cítiť v "hlavnom párty meste Pyrenejí", v Soldeu alebo v Pas de la Casa.

Hor sa do prašanu!
Hoci Grandvalira neponúka veľa čiernych zjazdoviek, dostatok príležitostí tu nájdu freerideri. Lanovka Encampadena vás dopraví do 3 freeridových oblastí na El Tarter - Canal d'Encampadena, Canal de Bosc de Cornella a Solanelles. Aj nenásytní freerideri budú mať zábavu na celý deň: Nechajte sa ratrakom dopraviť na Pic d'Encampadena, odtiaľ potom môžete rozrážať neporušený prašan až dolu k Riba Escorbaxada. Ak vám to ešte nestačí, na Grau Roig sa nachádza Pic Blanc Freeride zóna. Mimochodom: Väčšinu lyžiarov v Grandvalire tvoria začiatočníci, rodiny a mierne pokročilí, z čoho vyplýva, že aj v dňoch po silnom snežení si na El Tarter môžete vychutnávať nikým nedotknutý prašan!

Pre rodiny s deťmi a začiatočníkov
450 lyžiarskych inštruktorov a 7 lyžiarskych škôl - Grandvalira je jednoducho rodinné stredisko, to je evidentné aj z jeho ponuky pre začiatočníkov. Detské školy nájdete v El Tarter, Grau Roig, Pas de la Casa a Soldeu; tiež v Canillo sa nachádza veľký priestor pre tréning mladších návštevníkov: Canillo Junior Areal. Vlekom Canillo sa môžete dostať aj do Forn Valley: na jedno z najkrajších miest v celej Andorre.

Grandvalira ponúka množstvo skvelých cvičných plôch pre začiatočníkov, a to nie len na úpätí hôr. Nádherné ľahké zjazdy spolu s prekrásnym výhľadom ponúka aj areál pri Espiolets priamo na vrcholovej stanici gondoly v Soldeu alebo ďalšia menšia oblasť pre začiatočníkov na Riba Escorbaxada. Posuvné pásy umiestnené v týchto oblastiach ešte viac uľahčujú začiatočníkom i deťom ich lyžiarske začiatky. Akonáhle si začiatočníci trúfnu vyjsť mimo somárske lúčky, ľahko si nachádzajú priestranné a dobre upravené zjazdovky, najmä v Soldeu a Grau Roig. Hory sú tu však pre každého, nie len pre začiatočníkov. Aj tu sa vyskytuje veľa strmých svahov a tiež snowparkov, a tak sa tu nudiť zaručene nebudete.

Oblasť Espiolets ponúka množstvo zjazdoviek rôznych náročností, kde môžete vyskúšať všetky novo nadobudnuté vedomosti bez toho, aby vás zastrašovali veľmi ťažké zjazdy. V prudších úsekoch zjazdoviek sú po krajoch trati postavené siete, okrem iného preto, aby vaše tempo nebolo príliš vysoké. Účinne tiež bránia v rozlete zjazdovkovým výtržníkom, ktorí nedbajú na bezpečnú jazdu a ohrozujú ostatných lyžiarov.

V Grau Roig, El Tarter a Pas de la Casa fungujú 3 Adventure Centers, miesta, kde si môžete užiť toľko nelyžiarskych aktivít, že vám dovolenka bude pripadať krátka.

Snowparky
Grandvalira si hľadí aj freestylerov a ich potrieb. El Tarter ponúka adrenalínové zážitky v snowparku, pri jazde v bubnoch a vo Freestyle akadémii. Grandvalira vám však ponúka ešte oveľa viac! Dovedna štyri snowparky sú rozprestreté po celej ploche strediska. V Xavi parku (Grau Roig) a Isards parku (Pas de la Casa) sú pripravené funkcie a prekážky pre freestylerov všetkých úrovní schopností, Isards Park potom ponúka skúseným znalcom mnohé ďalšie výzvy, napríklad extra "Freeride Line", kde sa môžete rozohriať, skôr ako to naozaj rozbalíte. Jednotkou v miestnych snowparkoch je však Sunset Park (Peretola): Ak po celom dni na svahoch máte ešte dosť síl, môžete tu až do neskorých večerných hodín zjazdiť 3 rôzne trasy s kickermi a railmi, alebo skúšať nové triky bezpečne na Airbagu. Park je v sezóne otvorený denne do 21:00 a navštíviť ho môžete v rámci bežného denného skipasu.

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

56cm
35cm
24cm
12cm
6cm
6cm
nov
15cm
dec
46cm
jan
36cm
feb
14cm
mar

Viac o lyžiarskom teréne

17%
Zelené zjazdovky
39%
Modré zjazdovky
32%
Červené zjazdovky
13%
Čierne zjazdovky
139
Zjazdovky spolu
210 km
Zjazdný terén
276 ha
Zasnežovanie
126 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 73

5
Kabínkové lanovky
9
Expresné 6-sedačky
5
Expresné 4-sedačky
12
4-sedačky
2
2-sedačky
40
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2822m
Vrchol
930m
Prevýšenie
1710m
Údolie

Dôležité dátumy

05 december, 202305. 12. 2023
Plánovaný štart sezóny
07 apríl, 202407. 04. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
67
V prevádzke (roky)
549cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.