Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2snowpark v regióne Švajčiarsko
Č. 1snowpark v regióne Wallis / Valais
Všetky recenzie

Prehľad

Zermatt je podľa mnohých miestom s najkrajšou panorámou vo Švajčiarsku. Najznámejšiemu a najjužnejšiemu švajčiarskemu lyžiarskemu areálu dominuje výrazná silueta Matterhornu (4478 metrov). Okolo tohto luxusného strediska sa týči až jedna tretina všetkých alpských štyritisícoviek. Z vyhliadkovej plošiny na Malom Matterhorne môžete v dobrých poveternostných podmienkach vidieť až 38 vrcholov vyšších ako 4000 metrov. Vďaka vysokej polohe - Matterhorn Glacier Paradise je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Alpách – sa môžete na svahoch zabávať aj v lete.

V zimnom období môžu lyžiari a snowboardisti zjazdiť až 350 km dokonale upravených zjazdoviek. Miestny skipas zahŕňa aj prepojené lyžiarske areály Gornergrat, Rothorn, ľadovcový Matterhorn Glacier Paradise a Cervinia. V lete si môžete vychutnať 21 km zjazdoviek na ľadovci Theodulgletscher, kde sa môžete stretnúť s trénujúcimi národnými tímami lyžiarov z celej Európy. Horná stanica lanovky na Malom Matterhorne je najvyššie položená svojho druhu v Európe.

Zjazdovky sú v stredisku naozaj veľmi rôznorodé, ale aby ste plne ocenili ich rozmanitosť, musíte mať dobré lyžiarske zručnosti. Viac ako 60 percent zjazdoviek bolo klasifikovaných ako stredne ťažké a označených červenou. Takmer 20 percent zjazdoviek je určených pre lyžiarskych expertov a označených čiernou farbou.

Najdlhšia zjazdovka (od Matterhornu do Zermattu) má až 25 kilometrov.

V stredisku je tiež možný heliskiing. Zabezpečené sú aj priestory pre freeride v Gornergrat v blízkosti vrcholu Stockhorn.

Rodiny

V každej časti strediska Zermatt sa nachádzajú zjazdovky vhodné pre rodiny s deťmi. Pre deti je  obzvlášť zaujímavá návšteva vo Wollipark. Táto oblasť je ideálna pre začiatočníkov a výučbu lyžovania. Wollipark v blízkosti Sunnegga je vďaka svojej výhodnej polohe krásne slnečný a chránený pred vetrom. Pre deti majú postavenú horskú dráhu, v ktorej detská sedačka nepohybuje na lanách, ale na koľajniciach.

Gravity Park (400 m)

Miestny snowpark leží v nadmorskej výške 3000 m.n.m. na ľadovci Theodulgletscher v blízkosti lanovky Furgsattel. Nájdete tu kickery, boxy, rímsy a množstvo ďalšieho.

Doprava

Zermatt je zóna bez motorových vozidiel. Individuálnou automobilovou dopravou sa dostanete do obce Täsch (5 km od Zermattu). Cesta z Täsch do Zermattu je pre verejnosť uzavretá. V obci Täsch je pre lyžiarov k dispozícii 2900 parkovacích miest. Niektoré taxi služby ponúkajú odvoz do Zermattu.  Medzi oboma mestami každých dvadsať minút premávajú vlaky. V samotnej obci sa môžete pohybovať s početnými autobusmi s elektrickým pohonom, taxíkmi a elektrickými vozidlami.

Naše tipy

Pre gurmánov: Hütte Zum See

Z päťdesiatich miestnych horských reštaurácií a chát si zaslúži osobitnú pozornosť Chata pri jazere (Hütte zum See), ktorá sa nachádza v obci Zum See. Atmosféra je tu úžasná, keďže toto kultovné miesto má už 350 rokov. Môžete si tu vychutnať miestne špeciality a tradičnú kuchyňu.

www.zumsee.ch


Idyla : Dedina Findeln

Findeln sa nachádza približne 2 km východne od Zermatt nad údolím Findeltal na polceste k ľadovcu Findelgletscher. Malá obec s idylickými domčekmi povstala na malej prírodnej terase. Trvalo tu žije asi sto ľudí. Kto chce vidieť Matterhorn z najkrajšej strany, musí navštíviť práve túto dedinku.

www.findlerhof.ch


Prázdniny v iglu

Iglu dedinka (Iglu-Dorf) je to najlepšie miesto v celom stredisku. Lyžiari si tu môžu vychutnať varené víno alebo jesť chutné syrové fondue. Vo večerných hodinách sú podávané jedinečné syrové pochúťky.

www.iglu-dorf.com


Malý Matterhorn

Malý Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) je mladší brat najfotografovanejšej hory Álp. Nachádza sa tu najvyššia vyhliadková plošina v Európe. Žiadna iná lanovka nedosahuje takú nadmorskú výšku. Po príchode na miesto vedie k hornej stanici špeciálny 60 metrov dlhý podzemný tunel na južnom svahu hory. Výhľad, najmä na Matterhorn, je naozaj úchvatný.

www.klein-matterhorn.ch

Naplánuj si pobyt

Požičovne lyží

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

105cm
66cm
44cm
22cm
2.1cm
62cm
nov
78cm
dec
87cm
jan
63cm
feb
55cm
mar
47cm
apr
37cm
máj
2.1cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

Modré zjazdovky
22%
Červené zjazdovky
66%
Čierne zjazdovky
12%
Zjazdovky spolu
144
Najdlhšia zjazdovka
15 km
Zjazdný terén
358.3 km
Zasnežovanie
81 ha
Zasnežovanie
240 km

Počet vlekov: 52

Kabínkové lanovky
18
Expresné 8-sedačky
3
Expresné 6-sedačky
12
Expresné 4-sedačky
5
4-sedačky
4
Lyžiarske vleky
10

Nadmorská výška

Údolie
1620m
Vrchol
3899m
Prevýšenie
2279m

Dôležité dátumy

01 november, 202301. 11. 2023
Plánovaný štart sezóny
01 november, 202401. 11. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
82
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.