Wallis / Valais

Zermatt Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 1pre expertov v regióne Európa
Č. 1pre expertov v regióne Švajčiarsko
Č. 1pre expertov v regióne Wallis / Valais
Všetky recenzie

Stredisko

Zermatt je podľa mnohých miestom s najkrajšou panorámou vo Švajčiarsku. Najznámejšiemu a najjužnejšiemu švajčiarskemu lyžiarskemu areálu dominuje výrazná silueta Matterhornu (4478 metrov). Okolo tohto luxusného strediska sa týči až jedna tretina všetkých alpských štyritisícoviek. Z vyhliadkovej plošiny na Malom Matterhorne môžete v dobrých poveternostných podmienkach vidieť až 38 vrcholov vyšších ako 4000 metrov. Vďaka vysokej polohe - Matterhorn Glacier Paradise je najvyššie položené lyžiarske stredisko v Alpách – sa môžete na svahoch zabávať aj v lete.

V zimnom období môžu lyžiari a snowboardisti zjazdiť až 350 km dokonale upravených zjazdoviek. Miestny skipas zahŕňa aj prepojené lyžiarske areály Gornergrat, Rothorn, ľadovcový Matterhorn Glacier Paradise a Cervinia. V lete si môžete vychutnať 21 km zjazdoviek na ľadovci Theodulgletscher, kde sa môžete stretnúť s trénujúcimi národnými tímami lyžiarov z celej Európy. Horná stanica lanovky na Malom Matterhorne je najvyššie položená svojho druhu v Európe.

Zjazdovky sú v stredisku naozaj veľmi rôznorodé, ale aby ste plne ocenili ich rozmanitosť, musíte mať dobré lyžiarske zručnosti. Viac ako 60 percent zjazdoviek bolo klasifikovaných ako stredne ťažké a označených červenou. Takmer 20 percent zjazdoviek je určených pre lyžiarskych expertov a označených čiernou farbou.

Najdlhšia zjazdovka (od Matterhornu do Zermattu) má až 25 kilometrov.

V stredisku je tiež možný heliskiing. Zabezpečené sú aj priestory pre freeride v Gornergrat v blízkosti vrcholu Stockhorn.

Rodiny

V každej časti strediska Zermatt sa nachádzajú zjazdovky vhodné pre rodiny s deťmi. Pre deti je  obzvlášť zaujímavá návšteva vo Wollipark. Táto oblasť je ideálna pre začiatočníkov a výučbu lyžovania. Wollipark v blízkosti Sunnegga je vďaka svojej výhodnej polohe krásne slnečný a chránený pred vetrom. Pre deti majú postavenú horskú dráhu, v ktorej detská sedačka nepohybuje na lanách, ale na koľajniciach.

Gravity Park (400 m)

Miestny snowpark leží v nadmorskej výške 3000 m.n.m. na ľadovci Theodulgletscher v blízkosti lanovky Furgsattel. Nájdete tu kickery, boxy, rímsy a množstvo ďalšieho.

Doprava

Zermatt je zóna bez motorových vozidiel. Individuálnou automobilovou dopravou sa dostanete do obce Täsch (5 km od Zermattu). Cesta z Täsch do Zermattu je pre verejnosť uzavretá. V obci Täsch je pre lyžiarov k dispozícii 2900 parkovacích miest. Niektoré taxi služby ponúkajú odvoz do Zermattu.  Medzi oboma mestami každých dvadsať minút premávajú vlaky. V samotnej obci sa môžete pohybovať s početnými autobusmi s elektrickým pohonom, taxíkmi a elektrickými vozidlami.

Naše tipy

Pre gurmánov: Hütte Zum See

Z päťdesiatich miestnych horských reštaurácií a chát si zaslúži osobitnú pozornosť Chata pri jazere (Hütte zum See), ktorá sa nachádza v obci Zum See. Atmosféra je tu úžasná, keďže toto kultovné miesto má už 350 rokov. Môžete si tu vychutnať miestne špeciality a tradičnú kuchyňu.

www.zumsee.ch


Idyla : Dedina Findeln

Findeln sa nachádza približne 2 km východne od Zermatt nad údolím Findeltal na polceste k ľadovcu Findelgletscher. Malá obec s idylickými domčekmi povstala na malej prírodnej terase. Trvalo tu žije asi sto ľudí. Kto chce vidieť Matterhorn z najkrajšej strany, musí navštíviť práve túto dedinku.

www.findlerhof.ch


Prázdniny v iglu

Iglu dedinka (Iglu-Dorf) je to najlepšie miesto v celom stredisku. Lyžiari si tu môžu vychutnať varené víno alebo jesť chutné syrové fondue. Vo večerných hodinách sú podávané jedinečné syrové pochúťky.

www.iglu-dorf.com


Malý Matterhorn

Malý Matterhorn (Klein Matterhorn - 3883 m) je mladší brat najfotografovanejšej hory Álp. Nachádza sa tu najvyššia vyhliadková plošina v Európe. Žiadna iná lanovka nedosahuje takú nadmorskú výšku. Po príchode na miesto vedie k hornej stanici špeciálny 60 metrov dlhý podzemný tunel na južnom svahu hory. Výhľad, najmä na Matterhorn, je naozaj úchvatný.

www.klein-matterhorn.ch

Kedy je najviac snehu?

Nový sneh spolu

311cm
195cm
130cm
65cm
0cm
0cm
nov
126cm
dec
259cm
jan
27cm
feb
61cm
mar
16cm
apr
109cm
máj
0cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

22%
Modré zjazdovky
57%
Červené zjazdovky
10%
Čierne zjazdovky
145
Zjazdovky spolu
322 km
Zjazdovky spolu
15 km
Najdlhší zjazd
360 km
Zjazdný terén
81 ha
Zasnežovanie
240 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 52

18
Kabínkové lanovky
3
Expresné 8-sedačky
12
Expresné 6-sedačky
5
Expresné 4-sedačky
4
4-sedačky
10
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

3899m
Vrchol
2279m
Prevýšenie
1620m
Údolie

Dôležité dátumy

01 jún, 202101. 06. 2021
Štart sezóny
31 máj, 202231. 05. 2022
Koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
79
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2021 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.