Prehľad

Romantická dedinka Les Crosets vo výške 1668 m.n.m. vo švajčiarskom kantóne Valais má iba šesťdesiat obyvateľov. Samozrejme hovoríme o lete. V zimnej sezóne sa vďaka turistom ich počet navýši na 650.

Stredisko Champéry-Les Crosets je súčasťou obrovskej lyžiarskej oblasti Portes du Soleil, ktorá ponúka 650 kilometrov zjazdoviek na švajčiarskej i francúzskej strane Álp. Do Francúzska (konkrétne do strediska Avoriaz) sa dostanete z Les Crosets jednoducho lanovkou cez vrchol. Ale minimálne jeden dôvod by vás mal držať na švajčiarskej strane - miestne svahy sú situované na južnú slnečnú stranu, teda počas prestávok medzi jazdami sa tu môžete opaľovať.

 

Z bubnov do prašanu

Les Crosets je rajom predovšetkým pre snowboardistov, pretože miestny snowpark má povesť jedného z najlepších na svete. Gapy, raily, kickery, quarterpipe a halfpipe - vyznávači freestylu si to tu stopercentne užijú. To neznamená, že by si tu na svoje neprišli tí, ktorí radšej brázdia zjazdovky. Pre tých najodvážnejších je z Les Crosets prístup na tzv. švajčiarsku stenu, teda zjazdovku Chavanette, ku ktorej sa dostanete tiež z francúzskeho Avoriaz a susedného Champéry. Obtiažnosť zjazdovky je mimo bežné hodnotenie - teda je ťažšie, než zjazdovky čierne. Z výšky 2151 sa po jej zdolaní dostanete o 331 metrov nižšie. Ak stále máte odvahu, pripravte sa na bubny a ľad. Ako sa píše v sprievodcoch - prilba a chránič chrbtice sa pri tomto zjazde naozaj odporúčajú.

Oblasť okolo Les Crosets je rajom aj pre milovníkov prašanu. Najobľúbenejšími freeridovými svahmiPointe de l'Au couloirs, La Combe de Bonnavau, Pierre Palte alebo Aiguille des Champeys.

Kopec srandy si potom užijete pri nočnom bobovaní a tí, ktorí sa neboja mokra, tiež pri súťaži Waterslide. Tá sa koná vždy pri uzavretí sezóny a ide o to, čo najlepšie prejsť na lyžiach alebo na snowboarde bazénik so zeleno sfarbenou vodou a nenamočiť sa.

Naše tipy

Za svišťami alebo do kúpeľov

Odpočinkom od dobrodružných zjazdov v Les Crosets bude najlepšie chôdza na snežniciach. Požičajú vám ich tu a dostanete k nim mapku siedmich snežnicových trás v okolí, na ktorých sa môžete občerstviť v romantických horských reštauráciách.

Na idylickom mieste s krásnym výhľadom Relais Panoramique potom s deťmi navštívite mini zoo, v ktorej sú zastúpené najmä zvieratá, ktoré by ste mohli stretnúť v okolitých horách. A ak máte zvieratiek stále málo, neďaleko v dedinke Champoussin, stretnete svišťa. Park, v ktorom sú svište chované, simuluje ich prirodzené prostredie. Oplatí sa tiež zostúpiť do najbližšieho mesta Val-d'Illiez (950 m), pretože ide o známe termálne kúpele, kde pred tromi rokmi otvorili nové moderné relaxačné a spa centrum.

Naplánuj si pobyt

Požičovne lyží

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

175cm
110cm
73cm
37cm
0cm
31cm
nov
95cm
dec
146cm
jan
86cm
feb
74cm
mar
25cm
apr
0cm
máj

Viac o lyžiarskom teréne

Modré zjazdovky
50%
Červené zjazdovky
32%
Čierne zjazdovky
18%
Zjazdovky spolu
22

Počet vlekov: 17

Kabínkové lanovky
1
Expresné 8-sedačky
1
Expresné 6-sedačky
3
4-sedačky
3
Lyžiarske vleky
9

Nadmorská výška

Údolie
1670m
Vrchol
2277m
Prevýšenie
607m

Dôležité dátumy

19 december, 202319. 12. 2023
Plánovaný štart sezóny
07 apríl, 202407. 04. 2024
Plánovaný koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
60
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.