Slovak

Lyžiarske strediská Východné Slovensko

Lyžiarske strediská a lyžovanie na Východnom SlovenskuDo Východného Slovenska na OnTheSnow zaraďujeme regióny Šariš, Abov, Zemplín a Horný Spiš (okrem Vysokých Tatier). Najväčšími mestami v oblasti sú Košice a Prešov. V súčasnosti je lyžiarom v okolí Košíc k dispozícii iba jedno prímestské lyžiarske stredisko, a to Jahodná. Susedné Kavečany sú žiaľ v posledných rokoch trvale mimo prevádzky. Zaujímavé terény ponúka aj Kojšovská hoľa, kde však je stredisko dlhodobo zatvorené kvôli zastaraným a nevyhovujúcim dopravným zariadeniam. Ďalšie obľúbené strediská sa nachádzajú pri Prešove - spomeňme aspoň Drienicu či Renčišov.


Vyžitie pre celú rodinu poskytne Resort Levočská dolina nebo Litmanová.


Vedeli ste (o východoslovenských lyžiarskych strediskách)?


♦ Ktorý skiareál ponúka najväčšie prevýšenie?


Ak hovoríme iba o fungujúcich strediskách, najväčšie prevýšenie ponúkajú Plejsy - takmer 450 výškových metrov. Ešte väčší rozdieľ medzi údolnou a vrcholovou stanicou má Kojšovská hoľa, tá je však pre lyiarov už niekoľko sezón nedostupná.


♦ Ktoré stredisko má najviac tratí pre začiatočníkov?


Hoci sú všetky východoslovenské strediská skôr menšie, čo do pestrosti lyžiarskych terénov sú veľmi rozmanité. Lyžiari začiatočníci si asi najlepšie zalyžujú v Drienici neďaleko od Prešova, kde sú zjazdovky v celej dĺžke (2,5 km) značené ako mierne (modré).


♦ Kde zažiješ najväčší adrenalín?


Najviac terénov pre veľmi zdatných lyžiarov ponúka Relax centre Plejsy, rezort, ktorý má silný zvuk aj v zahraničí. Zjazdovky pre expertov tu tvoria 58% všetkých terénov, ďalších 27% tratí je vhodných pre pokročilých lyžiarov.


♦ Kde nájdeš skrytý poklad pre pokročilých športovo orientovaných lyžiarov?


Naozajstný skrytý poklad s romantickým názvom nájdeš na Makovici. Stredisko s pohodovou atmosférou, kde spolu dobre nažívajú lyžiari aj snowboardisti na jednej stredne náročnej 900 metrov dlhej zjazdovke so zaujímavým profilom. Ideálne pre partičky kamarátov.


♦ Aké turistické atrakcie na Východnom Slovensku sa oplatí navštíviť?


Hlavnými turistickými zaujímavosťami v regióne sú okrem dvoch najväčších miest Košice a Prešov aj kúpeľné mesto Bardejov, unikátne drevené kostolíky (nájdete ich v Hervartove, Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej), či jazero Morské oko a divoké Karpatské bukové pralesy, ktoré ho obklopujú.


Najlepšie hotely: Východné Slovensko

* Cena za jednu dvojlôžkovú izbu nezahŕňa všetky miestne dane a poplatky. Podrobnosti nájdeš u našich partnerov.
Lesnica 147 Stara Lubovna, 065 33
* Cena za jednu dvojlôžkovú izbu nezahŕňa všetky miestne dane a poplatky. Podrobnosti nájdeš u našich partnerov.
Penzion Zet Vysne Ruzbachy
Vysne Ruzbachy 1042 Vysne Ruzbachy, 065 02
* Cena za jednu dvojlôžkovú izbu nezahŕňa všetky miestne dane a poplatky. Podrobnosti nájdeš u našich partnerov.

0
stredísk s viac ako 20 cm nového snehu