Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 2pre expertov v regióne Európa
Č. 2v Après Ski v regióne Francúzsko
Č. 2pre expertov v regióne Savojsko
Všetky recenzie

Prehľad

Historické mestečko Val d'Isère, ktoré vychovalo jedného z najúspešnejších francúzskych lyžiarov, leží len pár kilometrov od hraníc s Talianskom. Ak chcete brázdiť rovnaké svahy ako majstri sveta a zlatí olympionici, nič vám nebráni. Jedným z posledných miestnych hrdinov je snowboardista Mathieu Bozzetto, ktorý do mesta roku 2010 priviezol z Vancouveru desiatu olympijskú medailu. Možno aj on trénoval v miestnom snowparku, ktorý leží vo 2400 metroch vysoko a je jedným z najlepších a najlepšie zásobovaných prekážkami v regióne. Aj keď skôr nie, Bozzettovou špecializáciou je totiž paralelný slalom.


Všetci dobrí rodáci

Historicky je Val d'Isère a jeho okolie najmä poľnohospodársky kraj, choval sa tu dobytok, spracovávalo mlieko. V rámci tradície odporúčame aj dnes ochutnať miestne mliečne výrobky. Savojskou špecialitou je predovšetkým syr reblochon, na ktorom si najlepšie pochutíte v zapekanej špecialite s názvom tartiflette. Vedľa syrov sa tu vyrábali čipky, pretože vzhľadom k dlhej zime sa na pole vyrážalo až neskoro na jar. To nás dnes príliš nemrzí, veď vďaka súvislej snehovej pokrývke tú lyžiarska sezóna trvá až do mája.

Z poľnohospodárskej oblasti sa Val d'Isère na turistickú začalo meniť v tridsiatych rokoch. Už v sezóne 1931/32 fungoval pre zimných turistov nový hotel Maurice, čoskoro začal jazdiť prvý vlek, neskôr lanovka. Oficiálne tu bola lyžiarska škola založená v roku 1937 a hneď o rok neskôr v nej začal učiť snáď najslávnejší miestny inštruktor Fernand Bonnevie, ktorý túto profesiu vykonával neuveriteľných šesťdesiat rokov (do dôchodku išiel v osemdesiatich) a medzi ktorého slávnych zverencov patril napríklad Jean Gabin. Ďalším úspešným miestnym rodákom bol Henri Oreiller, ktorý po prvýkrát pre Francúzsko vybojoval zlato za zjazd na Olympijských hrách vo Svätom Moritzi v roku 1948. Postupom času sa stávalo toto stredisko samo dejiskom dôležitých športových udalostí. V rámci olympiády v Albertville v roku 1992 tú prebiehali súťaže v alpskom lyžovaní a pred štyrmi rokmi sa tu konali majstrovstvá sveta v tom istom.

 

Biatlon na vlastnej koži

Spoločne s Tignes tvorí stredisko rezort Espace Killy, ktorý je pomenovaný po francúzskom lyžiarovi Jean-Claude Killym a zahŕňa 300 kilometrov zjazdoviek s najväčším zastúpením tých modrých. Killy síce nebol miestnym rodákom, ale určite vo Val d'Isère stál prvýkrát na lyžiach, pretože sa sem spolu s rodičmi presťahoval v troch rokoch.

Keď už sme pri tých olympionikoch a olympijských disciplínach, ak zoženiete aspoň osem záujemcov starších ako sedem rokov, môžete si tu vyskúšať biatlon. Nebojte, malorážku vám zapožičajú. Ale historické alpské mesto láka tiež k prechádzkam. Tradičná architektúra splýva s tou novou, pretože tu platia prísne obmedzenia, čo sa týka novostavieb. Čo tak pozrieť sa do miestneho barokového kostola? Raz týždenne sa tu konajú prechádzky po meste so sprievodcom.

Naplánuj si pobyt

Požičovne lyží

Kedy je najviac snehu?

Priemerne nasneží

157cm
99cm
66cm
33cm
0cm
82cm
nov
131cm
dec
118cm
jan
89cm
feb
82cm
mar
65cm
apr
3cm
máj
0cm
jún

Viac o lyžiarskom teréne

Zelené zjazdovky
15%
Modré zjazdovky
39%
Červené zjazdovky
30%
Čierne zjazdovky
15%
Zjazdovky spolu
79
Zjazdný terén
152 km
Zasnežovanie
65 km

Počet vlekov: 38

Kabínkové lanovky
5
Expresné 6-sedačky
6
Expresné 4-sedačky
6
4-sedačky
4
2-sedačky
2
Lyžiarske vleky
15

Nadmorská výška

Údolie
1850m
Vrchol
3456m
Prevýšenie
1606m

Dôležité dátumy

30 november, 202430. 11. 2024
Plánovaný štart sezóny
04 máj, 202504. 05. 2025
Plánovaný koniec sezóny
155
Dĺžka sezóny (dni)
155
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
90
V prevádzke (roky)
525cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2024 Mountain News LLC. Všetky práva vyhradené.