Severné Alpy
Prémiový partner

Les Menuires Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 4v kvalite zjazdoviek v regióne Európa
Č. 2pre pokročilých v regióne Francúzsko
Č. 2v pomere kvality a ceny v regióne Savojsko
Všetky recenzie

Stredisko

Les Menuires, stredisko s priateľskou rodinnou atmosférou leží priamo v srdci slávnej francúzskej oblasti Les Trois Vallées (Tri údolia), ktorý je so svojimi 600 kilometrami zjazdoviek tým najväčším na svete. Už v roku 1942 sa Francúzi rozhodli, že v Troch údoliach vybudujú obrie lyžiarske stredisko, ktoré predbehne všetky talianske, švajčiarske aj rakúske strediská. Prvýkrát sa vleky v rámci ambiciózneho projektu rozbehli v roku 1946 v Courchevele v údolí Bozel. Les Menuires (údolie Belleville) si na svoju slávu muselo ešte chvíľu počkať. Lyžiari začali jeho svahy brázdiť v roku 1964, avšak naozajstným rozjazdom bolo pre stredisko až otvorenie prvých apartmánov v novo vybudovanej štvrti La Croisette a zavedenie kabínkovej lanovky na vrchol Pointe de le Masse (2804 m).

Rodinným strediskom je Les Menuires nielen preto, že z jeho 81 zjazdoviek ich je 38 modrých a 12 dokonca zelených, ale aj kvôli svojim prijateľným cenám. Zo slávnych Troch údolí tú nájdete cenovo najdostupnejšie ubytovanie.

Na rozdiel od spokojných rodiniek, fanúšikovia Alberta Tombu nemajú na toto stredisko príliš dobré spomienky. V roku 1992, v čase Olympijských hier v Albertville, sa v neďalekých strediskách Les Menuires a Val Thorens konali preteky slalomu mužov a práve favorit Tomba tú utrpel neočakávanú porážku od Nora Jaggeho.

Hoci je Les Menuires skôr rodinným strediskom, ponúka pestré vyžitie aj pre snowboardistov a vyznávačov freestylového lyžovania - plne vybavené snowparky s U-rampou a tri rôzne boardercrossové trate. Obľúbený je tiež freeride na Lac du Lou, Les Crêtes alebo Les Encombres. A tí, ktorým ani takéto výzvy nestačia, môžu vyskúšať bubny na čiernej zjazdovke pomenovanej po slávnom francúzskom lyžiari Leovi Lacroixovi, na ktorej pri dĺžke 2 km zdoláš prevýšenie 720 metrov!

V Les Menuires sa nebudete nudiť ani bez lyží. Je tu sánkarská dráha, bobová dráha aj snowtubing, klzisko a aquacentrum, kde sa môžete v niektorom z vyhrievaných vonkajších bazénov kochať výhľadom na zasnežené vrcholy. Nechýba samozrejme kino, bary, reštaurácie a večer sa tu často konajú koncerty vážnej hudby.

Ale aby sme nezabudli na deti. Na tie je predsa stredisko zamerané predovšetkým. Deti už od troch mesiacov vám postrážia v klube Piou-Piou. Tu ich ešte na lyže nepostavia, ale v ďalších dvoch Piou-Piou "dedinkách" sa o vaše ratolesti od dva a pol do piatich rokov postarajú profesionálni lyžiarski inštruktori. Nie je ich však nutné hneď učiť lyžovať, deti stretnete na už spomínanej snowtubingovej dráhe Lugeland alebo sa môžu šmýkať u snehového hradu, ktorý tu každoročne vyrastá, a tie od piatich rokov si môžu zažiť ešte o niečo väčší adrenalín - jazdu na snežnom skútri.

Kedy je najviac snehu?

Nový sneh spolu

99cm
62cm
41cm
21cm
0cm
0cm
dec
29cm
jan
15cm
feb
82cm
mar
0cm
apr

Viac o lyžiarskom teréne

14%
Zelené zjazdovky
49%
Modré zjazdovky
27%
Červené zjazdovky
9%
Čierne zjazdovky
85
Zjazdovky spolu
160 km
Zjazdovky spolu
160 km
Zjazdný terén
170 ha
Zasnežovanie
50 km
Zasnežovanie

Počet vlekov: 33

7
Kabínkové lanovky
8
Expresné 6-sedačky
2
Expresné 4-sedačky
1
4-sedačky
2
3-sedačky
13
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

2850m
Vrchol
1400m
Prevýšenie
1450m
Údolie

Dôležité dátumy

04 december, 202104. 12. 2021
Štart sezóny
24 apríl, 202224. 04. 2022
Koniec sezóny
130
Dĺžka sezóny (dni)
130
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
56
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2021 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.