Slovak

Fínske Levi: Vianočná exotika v krajine fantázie za polárnym kruhom

21. november 2019 | OnTheSnow

Správy z regiónu: Fínsko

Strediská v tomto článku: Levi

Zalyžujte si medzi známymi stromami duchov v Levi

Zalyžujte si medzi známymi stromami duchov v Levi

Copyright: Levi/Facebook

Fínske najväčšie a najpopulárnejšie lyžiarske stredisko leží 170 kilometrov severne od polárneho kruhu. Jeho meno isto poznáte, ak ste aspoň raz počuli o lyžiarskych pretekoch Svetového poháru. To stredisko sa volá Levi a určite stojí za návštevu najmä vo vianočnom čase, kedy tu možno natrafiť na polárnu žiaru či na Santu!

Fantastická krajinka je ako z Narnie: zamrznuté stromy obalené vrstvami snehu, žiarivá hmla valiaca sa po svahoch, ľadové sochy ako bodky na uliciach dediny a potom tu je ešte úžasná prírodná svetelná šou z polárnej žiary nad dedinou.

Levi vo Fínsku si získava čoraz väčšiu popularitu ako top lyžiarska destinácia pre rodiny, najmä cez Vianoce, kedy pravdepodobnosť snehu často prekoná tú v Alpách. Vianoce v Laponsku tiež ponúkajú to najlepšie z autentických vianočných zážitkov.

Zasnežené svahy tu siahajú len do nadmorskej výšky 531 m, severská zemepisná šírka však znamená, že čerstvá snehová nádielka je takmer garanciou a dlhá zimná sezóna trvá až do mája. Oplatí sa pribaliť si so sebou aj termo bielizeň, keďže v strede zimy teploty klesajú až na -17 stupňov Celzia.

  - © Hannu K/Facebook
Copyright: Hannu K/Facebook

O radoch na vleky v Levi asi nikdy nepočuli - pokojne sa teda môžete bez čakania vyviezť rovno hore a potrénovať si nohy na kilometroch prázdnych zjazdoviek či objavovať prašan mimo upravené trate.

Lyžiari, ktorí potrebujú povzbudiť, sa môžu vybrať do vyhriatych típí na úbočí pre údenú klobásu z opekačky a tradičný štamprlík lakky alebo mesimarja (fínske likéry z moruší a arktických černíc). 

Atraktívne a moderné centrum Levi  - © Levi/Facebook

Atraktívne a moderné centrum Levi

Copyright: Levi/Facebook

Levi ako raj pre lyžiarov aj nelyžiarov

Fínske Levi, alebo prenejšie povedané laponské Levi je domovom 44 zjazdoviek a 28 lanoviek či vlekov. 40 kilometrov lyžiarskej zábavy ponúka ideálnu zmes svahov pre začiatočníkov, ale aj výziev pre lyžiarov na úrovni pretekárov Svetového pohára. Pár dní strávených tu väčšine lyžiarov stačí na to, aby mali pocit, že tento kopec už zvládli, a tak je dobre, že tu je mnoho aktivít, ktoré sa dajú robiť aj mimo lyžovania.

Levi je teda ihriskom aj pre nelyžiarov – ľadové hotely, snežné skútre a sobie safari, návšteva „skutočného“ Santa Klausa, fínske sauny... Prihoďte ešte polárnu žiaru a máte peknú zbierku ohromujúcich mimosvahových aktivít!

Tradičný sobí záprah v Levi  - © Levi Tourism

Tradičný sobí záprah v Levi

Copyright: Levi Tourism

Rozžiarené oči vo vianočnom lunaparku

Rodiny v Levi môžu spojiť lyžovačku s návštevou vianočného lunaparku Tonttula Elves Hideaway, kde vás privíta škriatok, ktorý vás prevedie zimným lesom a tajným tunelom do Elves Hideaway (škriatkovskej skrýše). Pečú sa tu perníčky, vyrábajú vianočné ozdoby, navštevujú miestne soby a samozrejme môžete stretnúť aj samotného „bossa“.

Nezabudnite navštíviť Santov workshop  - © Tonttula/Facebook

Nezabudnite navštíviť Santov workshop

Copyright: Tonttula/Facebook

Kompaktné moderné stredisko Levi má dobrý výber barov, reštaurácií i hotelov v dedine samotnej, no kúsok ďalej nájdete aj dobrodružnejšie možnosti – ľadový hotel Luvattumaa s ľadovým barom a ľadovou kaplnkou (vzdialený 6 kilometrov) alebo sklenené klenuté iglu Levin Iglut (10 kilometrov) - dokonalé miesto na sledovanie polárnej žiary (najlepší čas je od stredu novembra do stredu apríla).

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?   - © Levin Iglut/Facebook

Levin Iglut - Golden Crown & Restaurant Aurora Sky - príznačný názov, však?

Copyright: Levin Iglut/Facebook

 

Chcem tam! Ako sa do Levi dostanem?

Levi leží iba 15 minút (a 15 kilometrov) od medzinárodného letiska Kittilä.


Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Najlepšie rakúske lyžiarske strediská pre rodiny 2019/20 ©Max Topchii - Fotolia.com

Najlepšie rakúske lyžiarske strediská pre rodiny 2019/20

Pre rodiny je veľmi dôležité, ako veľmi sú lyžiarske strediská ústretové k deťom. Krátke vzdialenosti, dobré lyžiarske školy, mierny t...

Poznávaj svet - objavuj nepoznané

Reklama

Reklama