Slovak

Tip na výlet: Najkrajšie jazerá v Trentine pre kúpanie na horách

15. jún 2019 | Armin Helb | Alžbeta Novotná

Správy z regiónu: Taliansko

Lago di Ledro

Lago di Ledro

Copyright: facebook | Svobodné cesty

Sotva by ste našli krajšiu krajinu horských jazier. Ako fjord sa tlačí Lago di Garda medzi horské masívy Monte Baldo a Monte Tremalzo. Čo sa týka kultúry a talianskeho prostredia, o to sa postarajú mestečká Riva, Limone a Malcesine. Surferi a horskí cyklisti sa môžu činiť na Torbole. Tento región má prirodzene aj svoje chyby: fanúšikovia Lago di Garda sa musia o svoje milované jazero od mája do októbra podeliť aj s množstvom ďalších návštevníkov. Výrazne pokojnejšou vyhliadkou sú menšie susedné jazerá v pohorí Trentina. Sú hodné návštevy pre všetkých, či už ste nadšenec horských športov, alebo ležérnejšia akvabela.


Impozantné talianske horské jazerá

 

Kúpanie pri svetovom kultúrnom dedičstve: Lago di Ledro


Výhľad je grandiózny: krištáľovo čisté horské jazero je rámované takmer 2000 metrov vysoko položenými tmavými lesmi a vrúbkovanými vrcholkami. Tento vysnený výhľad sa od roku 1927 samozrejme celkom zmenil. V tej dobe tu trónil Hotel Lido Ledro ako panské sídlo na západnom brehu jazera Ledro (pri Pieve di Ledro). Valle di Ledro je pokojnou reakciou na zmeť medzi Rivou a Torbole. Tie rozdeľuje len päť kilometrov dlhý tunel a párkilometrová horská cesta patriaca do oboch svetov.

Pri nás sa niečo deje len v júli a auguste, lebo viacero talianskych rodín príde na dovolenku k vode na jazero Ledro. Teplota vody je dokonca aj vyššia ako v blízkom Gardskom jazere, ktoré je okolo 600 metrov hlbšie.“ hovorí Stefania z turistickej kancelárie. „Len horských cyklistov človek vidí stále, od mája až do októbra. Tak či tak sa tu ale horskí cyklisti zastavia nanajvýš na jedno kapučíno pri jazere na ceste hore ku nášmu kultovému vrchu Tremalzo.“

V blízkosti neporušenej a zachovalej prírody na vás čaká tiež dávka kultúry pri jazere Ledro – staré sa tu snúbi so súčasným. Múzeum kolových chát na pobreží v Moline sa radí ku svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO. O viac ako 4000 rokov mladšie je Ledro Land Art, čo je prechádzková trasa lemovaná sochami v čistom údolí za južným pobrežím jazera.

Lago di Ledro  - © facebook | Dorpell

Lago di Ledro

Copyright: facebook | Dorpell

 

Osviežujúci drobec: Lago di Tenno


Len pár (ale zato bohatých na zákruty) minút cesty autom ponad severné pobrežie Gardského jazera leží malé jazero Tenno. Jasný tyrkys jeho vôd pripomína Karibik, len štrková pláž a teplota vody ponúka v porovnaní s jeho tropickým náprotivníkom o čosi menej komfortu. Na jazere sa okrem iného nachádza aj malý ostrov, ktorý bude pri nízkom stave vodnej hladiny tiež určite raz dosiahnuteľný aj pešo. Len málo minút chôdze je vzdialený Canale di Tenno, horská dedina úplne bez áut, ktorá dnes vyzerá práve tak, ako pred stovkami rokov, a zaraďuje sa ku najkrajším miestam v Trentine. V auguste sa tu odohráva tiež obľúbený stredoveký festival. „Casa degli Artisti“, dom umenia je k dispozícii maliarom a sochárom z regiónu pre nerušenú prácu. A ešte niečo zvláštne v okolí jazera Tenno môžete vidieť: nachádzajú sa tu najsevernejšie položené olivové háje v Európe. 

Lago di Tenno  - © facebook | Laura Martinelli

Lago di Tenno

Copyright: facebook | Laura Martinelli

 

Pre romantikov: Lago di Toblino


Kaštieľ Toblino, pyšný hrad z 16. storočia, sídli na skalnom výbežku v jazere a je ústredným bodom viacerých legiend a zakázaných ľúbostných príbehov (taktiež aj jedného talianskeho seriálu). Pri splne sa vraj mali dvaja bývalí obyvatelia zámku, ktorí sa utopili v jazere, ako duchovia vznášať nad jazerom. Taktiež skoro ráno, keď hmla a trstina je jediné, čo sa dá vidieť, vydáva jazero Toblino úplne inú atmosféru. Nie je prekvapením, že sa na tomto romantickom mieste zasnúbi množstvo párov. Ďalší hostia si vychutnávajú terasu kaštieľa, ktorá dnes ponúka reštauráciu, kávu alebo obľúbené Vin Santo Trentino – a prirodzene aj výhľad na Gardské hory.

A máme aj tip pre aktívnych: jedna pešia prechádzka dookola – je sotva desať kilometrov dlhá a vedie cez les a viniče. Neodolateľné!

Lago di Toblino  - © facebook | Cavit Natura Trentina

Lago di Toblino

Copyright: facebook | Cavit Natura Trentina

 

Surfovanie v horách: Lago di Molveno


Molvenské jazero sa túli v 800-metrovej výške medzi Dolomiti di Brenta a masívom Paganella a oživuje ho jeho hlboká modrosť, ako stvorená na kúpaciu pauzu – najlepšie v strede leta. Takmer päť kilometrov dlhé a poldruha kilometra široké jazero vzniklo pred asi 3000 rokmi, kedy došlo k masívnemu zosuvu z previsov na Monte Dion a horské potoky zostali zahradené.

V Molveno to pulzuje samým dovolenkovým životom. Na jazere sa zhromažďujú surferi, cez uličky alpských dediniek, kde by ste nenašli autá, sa premávajú turisti, nakupujú si klobásy a horské syry alebo sŕkajú spritz a espresso. Človek sa čuduje už len tomu, že tu ráno je také pokojné – a to je to v Taliansku. Hora Tja tu tiež láka ľudí.

A tip pre vodné živly: malé jazero na kúpanie, Laghetto di Nembia priamo na južnom konci Molvenského jazera je príťažlivé pre svoju teplú vodu.

Lago di Molveno na východnej strane Brenty severne od Gardského jazera  - © facebook | Marta Margonari

Lago di Molveno na východnej strane Brenty severne od Gardského jazera

Copyright: facebook | Marta Margonari

 

Tip pre rodiny: Lago di Caldonazzo a Lago di Levico


Vo Valsugane na východ od Trenta ležia dve šarmantné kúpacie jazerá medzi horami a viničmi, a to vo vzájomnej bezprostrednej blízkosti. Kto to má rád malé a prehľadné, uprednostní Lago di Levico, ktoré od Lago di Caldonazzo oddeľuje len zalesnený kopec a je rámované hustou zeleňou. Predimenzované historické fotografie na vonkajších stenách Lido di Levico pripomínajú staré dobré časy, ked jazero slúžilo ako kúpalisko, ktoré bolo všeobecným stretávacím bodom - na flirt, tanec, pre nejaké to „dolce vita“ aj „amore“. V dnešnej dobe – a to predovšetkým cez víkendy - tu stúpla popularita živých plážových párty s opekačkami a populárnou muzikou. Keď chcete o niečo komornejšie prostredie, nemusí vždy ísť len o dovolenku na Gardskom jazere alebo na Jadrane. To vedia oceniť predovšetkým rodiny s deťmi.

Lago di Caldonazzo vo Valsugane východne od Trientu, druhé najväčšie jazero v Trentine  - © facebook | Poesia del Trentino

Lago di Caldonazzo vo Valsugane východne od Trientu, druhé najväčšie jazero v Trentine

Copyright: facebook | Poesia del Trentino
 

 

Medzi Brenta a Fensel: Lago di Tovel


Medzi vysokými skalami sa z hlbokej pukliny masívu Brenta týči údolie Val di Tovel, 17 kilometrov dlhé, siahajúce od 600 metrov do približne až 1200 metrov výšky, označujúc povesťami opradenú úžinu Lago di Tovel. Do šesťdesiatych rokov bolo jazero prirodzene sfarbené dočervena. Od roku 1964 sa tento fenomén už nikdy nezopakoval. Predpokladá sa, že to spôsobili výkaly kráv, vďaka ktorým následne vyrástol špeciálny typ podvodnej riasy. Najnovšie výskumy to ale doteraz nemôžu naisto potvrdiť. Aktuálny krištáľovo čistý a tyrkysový vzhľad vody v jazere a aj jeho romantický breh však poskytujú rovnako tak rozprávkový dojem aj dnes. Ako doma sa v tomto prostredí prirodzene cíti orso bruno, medveď hnedý, preto mu bolo venované návštevnícke centrum prírodného parku Adamello-Brenta na brehu jazera.

Tak veľa prírodných zážitkov v človeku vyvolá apetit, jeden by povedal až medvedí hlad, na poriadne trentínske pokrmy. V malebnom mestečku Albergo Lago Rosso sa tiež ukazujú radi aj miestni obyvatelia a chodia sa najesť ku rodine Stevanin na Carne Salada alebo na polentu s divokým gulášom a hubami. A kto chce ešte ďalej preskúmať veľkolepé hory, má možnosť tu aj prenocovať.

Galéria

Lago di Ledro - © facebook | Svobodné cesty
Lago di Ledro - © facebook | Dorpell
Talianske jazero Lago di Caldonazzo - © facebook | Poesia del Trentino
Lago di Molveno - © facebook | Lago di Molveno

Zobraziť všetko

 

Ďalšie informácie


Trentino Marketing, Via Romagnosi 11, 38122 Trento, Taliansko, www.visittrentino.it/

Lago di Ledro: Consorzio Pro Loco Valle di Ledro, Via Nuova7, 38060 Ledro (Pieve), Taliansko, Tel. 0039-0464/591222, www.vallediledro.com

Lago di Tenno: APT ingarda Trentino, Largo Medaglie d'Oro al Valor Militare 5, 38066 Riva del Garda, Taliansko, Tel. 0039-0464/554444, https://www.gardatrentino.it/en/lake-garda/

Lago di Toblino: APT Trento, Valle die Laghi, Via Manci 2, 38100 Trento, Taliansko, Tel. 0039-0461/216000, www.discovertrento.it

Lago di Molveno: APT Dolomiti di Brenta Paganella, Piazza Dolomiti 1, 38010 Andalo, Taliansko, Tel. 0039-0461/585836, www.visitdolomitipaganella.it

Lago di Caldonazzo a Lago di Levico: APT Valsugana, Villa Sissi, Parco delle Terme 3, 38056 Levico, Terme, Taliansko, Tel. 0039-0461/727700, www.visitvalsugana.it

Lago di Tovel: APT Val di Non, Via Roma 21, 38013 Fondo, Taliansko, Tel. 0039-0463/830133, www.visitvaldinon.it

 

Reklama

Mohlo by ťa zaujať

Už ste niekedy videli Dolomity v lete? ©Val di Fassa Lift Facebook

Už ste niekedy videli Dolomity v lete?

Ak ste nikdy nevideli Dolomity v lete, je čas to napraviť. Mestské horúčavy sú čoraz neznesiteľnejšie - a tie hory, ktoré si pamätáte ...

Reklama

Reklama