Lyžiarske strediská si nie sú všetky rovné. Ako nováčikovi na lyžiach či snowboarde vám výber správneho strediska môže otvoriť nový svet celoživotnej záľuby v tomto športe. Platí to však aj opačne: pri výbere zlého strediska môžete skončiť mokrí, vyzimení a frustrovaní.

Brilantné lyžiarske výcviky a množstvo decentných zjazdoviek, na ktorých sa dá vybudovať sebavedomie, sú pre začiatočníkov nutnou podmienkou. Je však tiež dôležité zvážiť, čo vám stredisko ponúka, čo sa týka aprés-ski, reštaurácií a ďalších mimolyžiarskych aktivít.

OnTheSnow pre Vás vybralo päť z najlepších lyžiarskych stredísk pre začiatočníkov. A neulakomíme sa na domáce svahy, poďme sa rozbehnúť do Európy!


Obergurgl, zahniezdený v rakúskom údolí Oztal a známy ako diamant Álp, poskytuje výbornú záruku snehu, dlhú lyžiarsku sezónu s lyžovaním od novembra až do mája, ohromujúcu scenériu a dobrý dojem aj pre rodiny s deťmi.   

Toto stredisko má jednu z najvyššie položených lyžiarskych dedín v Európe, so svahmi vo výške od 1 795 m – 3 080 m, pričom sa lyžuje nad úrovňou lesov a stromov. Jedným z hlavných dôvodov, prečo je Obergurgl jedným z našich tipov na najlepšie stredisko pre začiatočníkov, je to, že jeho začiatočnícke zjazdovky sú široké a rovné, extrémne dobre upravované a tie okolo Gaisber, Bruggenboden a vleku Mahdstuhllift sú obzvlášť pekné.

Po prvých pár lekciách odporúčame začiatočníkom zamieriť ku vrcholku Festkogl a zísť po modrej zjazdovke 6 naspäť na úplný začiatok. Jednou z výhod Obergurglu je, že modrých zjazdoviek, ktoré sa začínajú na najvyššom bode hory, je tu veľa. To znamená, že ani začiatočníci si nemusia nechať ujsť kvalitný prašan a tiež si môžu užiť skvostný výhľad.   

Obergurgl je prepojený s Hochgurglom, ktorý má hojne zjazdoviek červených, čo zo strediska robí raj i pre pokročilejších lyžiarov. Keď už sa ocitnete v Hochgurgl, choďte do kaviarne Top Mountain Star s presklenými stenami, ktorá je usadená na samotnom vrcholku. Tamojšie jedlo nanajvýš odporúčame.

Dedinka samotná je malá a tradičná a tamojšie domy obklopujú kostolík z raného 18. storočia. Dopravný ruch je tu nepatrný, čo je vždy plus. Obergurgl je očarujúce stredisko a s ľahkosťou zdoláva rebríčky top európskych stredísk.

Obergurgl-Hochgurgl so svojou vysokou nadmorskou výškou nikdy nesklame milovníkov snehu


Mekka snowboardistov Avoriaz je naším tímom tiež hodnotená ako jedno z najlepších miest, kde sa dá naučiť lyžovať. Terén je rozmanitý a rozsiahly, keď zoberiete v úvahu i oblasť Portes du Soleil (dovedna okolo 650 km).

Avoriaz si miesto v našom rebríčku zaslúži z viacerých dôvodov. Jeho svahy pre začiatočníkov sú v blízkosti centra bez dopravného ruchu a sú tu široké ploché zjazdovky, ktoré sú ľahko prístupné lanovkami. Veľká časť ubytovacích kapacít je ski-in/ski-out a nájde sa tu i množstvo mimosvahových aktivít – naša obľúbená je dedinka Iglu, kde môžete jesť tradičné savojské fondue či užiť si vychladený drink v Ice Bare. Vysoko odporúčaný je i Aquariaz, raj pre plavcov a milovníkov vody, kde okrem bazénov nájdete aj exotické rastlinstvo z Kambodže, lezecké steny, masážne lavičky a open-air kúpele zahriate na 34 stupňov!

A čo deti? Fantastickou možnosťou je tzv. Detská dedinka (Village des Enfants), lyžiarska a snowboardová škola, ktorá ponúka lekcie už od veku troch rokov. Metóda učenia je založená na hrách a zábave – atmosféra je priateľská a pokojná. Sú tu taktiež svahy na šmýkanie, veľké či malé skoky, mini trate, rovnako aj pohyblivý koberec a začiatočnícke teleski. Škola je otvorená od 9:00 do 17:30 a v dedinskej reštaurácii je v ponuke obed i čaj. Na tomto mieste sa tiež organizujú a plánujú lyžiarske lekcie pre dospelých, a to podľa rozvrhov lekcií pre deti.  

Village des Enfants v  AvoriazKronplatz je extrémne populárny v Nemecku, spolu s Nemcami tu však stretnete aj veľa českých lyžiarov. Nachádza sa v Dolomitoch, jeho rozloha je veľká, stredisko je moderné a ponúka všetko, po čom môžu túžiť začiatočnícki lyžiari – ako sofistikovaný systém lanoviek s asi 20 vysokorýchlostnými kabínkovými lanovkami, čo v praxi znamená žiadne zahanbujúce pády z vleku. Svahy sú snom pre rekreačných aj pokročilých lyžiarov s kopou bezvadne upravených širokých otvorených červených i modrých zjazdoviek.

Začiatočníci si užijú ploché svahy na vrcholku v tvare bábovky, nájdete tu sneh dobrej kvality a skvelý výhľad na okolité Dolomity – odporúčame zastaviť sa na svahoch Plateau a Sonne. St Vigilio na horskej strane Miara ponúka decentné svahy aj pre odvážnejších začiatočníkov. La Thuile v údolí Aosta Valley poskytuje rozličnú škálu modrých i červených zjazdov, a taktiež sa spája s La Rosière vo Francúzsku, kde lyžiari môžu postúpiť na náročnejšie červené zjazdovky.

Pôžičovne výstroja sú tu na vysokej úrovni, lyžiarske školy a zariadenia pre deti sú na tom rovnako dobre a v ponuke je i veľa zábavných mimolyžiarskych aktivít (sánkovanie, snowtubing, pravidelné lyžiarske show).

Vysoko oceňovaný je tunajší nočný život. navyše je o trochu sofistikovanejší a menej divoký v porovnaní s rakúskymi párty strediskami. Ak máte radi žúry, bar Bus Stop je tu pre vás. Reštaurácií je tu kopec a mnoho pokrmov je delikátnych a skvelých.

Na bábovkovitom vrchole nájdete množstvo širokých a plochých začiatočníckych zjazdoviek


Perfektný sneh, perfektná lokalita, perfektný sklon svahov – Courchevel má všetky prísady, ktoré má perfektné začiatočnícke stredisko mať. Na druhej strane tu kvôli tomu býva veľmi plno a je jedným z drahších.  

Stredisko je tvorené piatimi rôznymi dedinami, pričom každá má svoj osobitý charakter. Dve najlepšie pre začiatočníkov sú Courchevel Moriond, ktorý pôsobí oslavným dojmom a je obľúbené u rodín s deťmi, a Courchevel 1850, známy ako rajón bohatých a slávnych.

Zjazdy v obidvoch dedinách sú zložené najmä z ľahkých modrých a zelených a sebaistota, ktorú nadobudnete z lyžovania na kilometroch dokonale upravených svahov sú dôvodmi, prečo Courchevel zaraďujeme do nášho zoznamu. Odporúčame skôr Moriond, ktorý je tichší a nenápadnejší ako 1850. Je pravda, že to nie je stredisko len pre začiatočníkov – i skúsenejší lyžiari si tu prídu na svoje, ale stojí za to poznamenať, že markantných 60% svahov tohto strediska je vhodných pre začiatočníkov.

Všetky dediny majú množstvo aktivít i mimo lyžovania: korčuľovanie na ľade, lety balónom, lezenie, kino, paragliding – no skrátka raj pre dobrodruhov.  

Náš tip, ako z Courchevel vyťažiť čo najviac? Je to všeobecne tak dobré stredisko, že sem smerujú všetci, a tak sem nechoďte počas zlatých týždňov na prelome starého a nového roka a vo februári. Ak sa vyhnete davom, je takmer isté, že Courchevel sa stane vašou obľúbenou lyžiarskou destináciou.

Snehom pokryté luxusné chatky v Courchevel, Francúzsko


Kompaktná a spoľahlivá snehová pokrývka, priateľské a cenovo výhodné stredisko, to sú dôvody, pre ktoré Arinsal v oblasti Vallnord je jednoznačnou voľbou pre tých, čo sa len postavili na lyže. Andorra v minulosti trpela podradnejšou reputáciou, no tí, ktorí sa niekedy lyžovali v Pal-Arinsal, vedia svoje. Viac než 100 miliónov eur z investícií putovalo do miestnej infraštruktúry a vďaka tomu došlo ku zdokonaleniu podobnému architektúre vo Verbier a Meribel.

Lyžiarske svahy sú široké a vo všeobecnosti mierne, čo znamená, že začiatočníci majú priestor, na ktorom môžu cvičiť svoje prvé otočky. Zjazdovky sú najvhodnejšie pre začínajúcich až pokročilých lyžiarov – veľké oblasti pre začiatočníkov sa nachádzajú v La Caubella 1950m (z La Massana) a v Comellemple 1950m (dostupné kabínkovou lanovkou z Arinsal). Keď pokročíte, neďaleký Pal, pripojený lanovkou, má náročnejšie zjazdovky a scénické svahy lemované stromami.

Pýtali sme sa Steva Hulla, riaditeľa strediska, čo robí Arinsal jedným z najlepších stredísk pre začiatočníkov. Povedal nám: „Arinsal je pre začiatočníkov fantastické miesto, keďže sa nachádza v priateľskej a prívetivej dedine, skvele umiestnenej pre tých, ktorí sú na horách noví. Lyžiarsky výcvik na svahu bol prvý v Európe, ktorý bol schválený BASI, a má skvelú povesť štandardných inštruktáží. Mimosvahová atmosféra dediny je veľmi dobrá – nájdete tu bujaré bary, no i reštaurácie celkom vhodné pre rodiny s deťmi.

Ak ste začiatočník a chcete si dopriať trochu tej európskej exotiky, OnTheSnow odporúča andorrský Arinsal!

Arinsal - Vallnord