Zima sa blíži a objavujú sa prvé meteorologické prognózy, aké počasie môžeme počas najbližších mesiacov očakávať. Prečítajte si, ako zrejme bude tohtoročná zima vyzerať. Hoci sú dlhodobé predpovede tak trochu ako veštenie z krišťálovej gule, meteorologické modely sa viacmenej zhodujú.   

Ani najväčší odborníci na počasie a vychýrení meteorológovia si netrúfajú predpovedať počasie na tak dlho dopredu. A keď už sa aj odvážia, pravdepodobnosť že zrovna ich predpoveď vyjde, je 50:50. Stačí sa obzrieť do nedávnej minulosti: Keď v januári 2019 napadlo v severných Alpách počas dvoch týždňov 4 - 6 metrov snehu, boli všetci prekvapení - takú výdatnosť zrážok nepredpovedal nikto. Aspoň nie v takom rozsahu. 

Počasie je jednoducho vrtkavé, jeho vývoj sa nedá s istotou predpovedať na viac ako pár dní dopredu. Nie celkom presné sú už aj 10-dňové predpovede. A práve preto sa aj ťažko predpovedá sneženie, najmä pre konkrétne regióny. K zmenám prichádza zo dňa na deň a počasie sa často vyvíja inak, ako meteorologické modely predpokladali. Ako sa potom dá predpovedať, aká bude zima?! 

Pozreli sme, aké vyhliadky na tohtoročnú zimu predstavili viaceré meteorologické tímy aj webové portály o počasí a zhrnuli sme pre vás základné nateraz známe fakty.

 

Aké teploty nás čakajú a koľko bude snehu

Podlľa prvých zverejnených predpovedí to vyzerá, že tohtoročná zima bude mať v strednej Európe skôr miernejší a teplejší charakter. Napovedajú tomu údaje väčšiny svetových meteorologických modelov. Počasie by malo byť v porovnaní s ostatnými zimami teplotne slabo nadpriemerné, s priemerným decembrom a teplejším januárom a februárom.

Zrážkovo by sa tohtoročná zima nemala vymykať priemeru. Vzhľadom na predpokladané teploty by sme však mali rátať s tým, že najmä v  priebehu januára a februára bude častejšie pršať ako snežiť.

Aj keď zima má byť celkovo teplejšia, neznamená to, že k nám počas zimného obdobia nevpadné studené fronty. Určite aj túto zimu zažijeme pár veľmi chladných dní ako aj výdatné sneženie.

Podľa českej meteorologičky Taťány Míkovej je už viacmenej isté, že nadchádzajúca zimná sezóna 2020/2021 bude pod vplyvom javu La Niña. Ten spôsobí výdatné zrážky v podobe búrok a prudkých dažďov v Ázii a Austrálii. Pre Európu však podľa Míkovej nie je možné nateraz preukázateľne určiť, ako tento fenomén ovplyvní množstvo zrážok. Pre porovnanie - v zimnej sezóne 2005/2006 bol za podobných podmienok mráz a veľa snehu, o dva roky neskôr bolo pôsobenie javu La Niña ešte výraznejšie a napriek tomu zima v strednej Európe bola len mierna.

 

Čo je fenomén La Niña a aký má vplyv na počasie

La Niña je jav súvisiaci s morskou atmosférou a je chladnejším opakom javu El Niño. Rovnako ako El Niño, aj jeho "sestrička" La Niña spôsobuje zmeny počasia na celom svete. Počas pôsobenia javu La Niña dochádza k posunu veľkých más studenej povrchovej vody z  juhoamerického pobrežia do centrálnych častí tropického Pacifiku. La Niña spôsobuje aj výraznejší pokles celkovej vlhkosti vzduchu a úbytok zrážok v pobrežných častiach Severnej a Južnej Ameriky. Jednoducho povedané, s fenoménom La Niña sa spája obecne suchšia zima na americkom kontinente a zároveň zrážkovo výdatnejšie a búrlivejšie počasie v Austrálii a Ázii. 

Pokiaľ ide o vplyv javu La Niña na počasie v Európe, bude záležať od toho, kedy sa terajšia La Niña typu CP (Central Pacific) zmení na typ EP (Eastern Pacific). Táto zmena totiž postupne prinesie do Európy teplejší vzduch, miernejšie teploty a takisto menej zrážok. Na obrázku nižšie je zobrazná schéma pôsobenia fenoménu La Niña vo forme Central Pacific, ktorá zrejme začne ovplyvňovať počasie v Európe po Vianociach. Druhá schéma zobrazuje vplyv formy Eastern Pacific, ktorá prevláda na jeseň a v začiatku zimy 2020/2021.

 

 

 

 


Grafiky NOAA

Sezónne a mesačné predpovede teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru spracováva už viac ako 50 rokov Národný úrad pre oceán a atmosféru, známy pod skratkou NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Pozrite si aktuálne schémy, platné pre nadchádzajúcu zimu 2020/2021.

December 2020: Predpoveď teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru (teplota v 2 metroch, model CFS, stav 03.11.2020)


 Schéma predpovede teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru platná pre december 2020

Január 2021: Predpoveď teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru (teplota v 2 metroch, model CFS, stav 03.11.2020)

Schéma predpovede teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru platná pre január 2021

Február 2021: Predpoveď teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru (teplota v 2 metroch, model CFS, stav 03.11.2020)

Schéma predpovede teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru platná pre február 2021

Zdroj: NOOA

 

 

 

Odporúčané odkazy

 

► Snehová predpoveď na najbližšie 3 dni

 

Aktuálne snehové podmienky