Slovak
Rodina na lyžiarskej dovolenke

Rodina na lyžiarskej dovolenke

Copyright: Office de Tousrisme de Val d'Allos

Vieme, že jedným z dôležitých faktorov pri výbere rodinnej lyžiarskej dovolenky s deťmi je široká ponuka aktivít najmä pre drobcov, lebo - čo si budeme hovoriť - my dospelí sa vždy nejako zabavíme. Pri hľadaní ideálneho miesta pre vašu dovolenku tak sledujete predovšetkým to, aby v cieľovej destinácii boli aj rozličné ihriská pre deti, detské parky, lyžiarske školy a ďalšie zábavné atrakcie na snehu aj mimo neho.

Samozrejme ako dobrí rodičia vždy myslíte na pohodu a zábavu vašich detí, ale ani vy by ste sa vo výbere možností nemali zanedbávať. Ak máte veľkú rodinu, je navyše potrebné vziať do úvahy, čo všetko za svoje peniaze môžete dostať, a obzerať sa aj po rôznych propagačných akciách na mieru pre tých, ktorí cestujú na dovolenku s deťmi. Brať ohľad na rozpočet je v prípade rodín tiež jedným z dôležitých faktorov.
 

Vzali sme do úvahy všetky spomínané kritériá a vytvorili zoznam miest, ktoré môžeme rodinám s deťmi s čistým srdcom odporučiť.
 

10 tipov pre tých, ktorí hľadajú destinácie vhodné pre deti 

|1| Andalo – Fai della Paganella, Tridentsko

Tridentsko je lyžiarska oblasť pre rodiny ako stvorená. Strediská Andalo a Fai della Paganella sú pre rodinnú lyžovačku ideálne, každý člen rodiny si tu nájde to svoje. Škôlky Mary Poppins, ktoré sa nachádzajú iba pár krokov od zjazdoviek umožňujú rodičom nechať deti do 5 rokov veku v rukách odborných pedagógov a animátorov. Samozrejme nechýbajú ani lyžiarske školy pre deti, budete mať z čoho vyberať. V lyžiarskej oblasti navyše existuje hneď niekoľko špeciálnych oddelených zón, určených výhradne tým najmenším, či už to je Kids Park v lokalite Prati di Gaggia alebo Baby park  v lokalite Dosson či Fun Park, kde sú sánkarské dráhy, "magické koberce" čiže posuvné pásy pre ľahšiu prepravu drobcov po svahu, alebo rôzne hrady a šmykľavky. Spolu s deťmi sa tu zabavia aj dospelí - prečo sa nevrátiť do detských čias na jednej zo skvelých sánkovačiek či pri jazde v nafukovacej pneumatike na snowtubingovej dráhe?

Že v Andalo - Fai della Paganella naozaj myslia na celé rodiny, o tom svedčí aj fakt, že sa dá kúpiť šesťdňový skipas nazývaný Dual, ktorý umožňuje rodičom striedať sa po celých šesť dní pri deťoch, kým druhý rodič na tento skipas lyžuje. Deti mladšie ako osem rokov dostávajú skipas zdarma k skipasu jedného platiaceho rodiča. Pre juniorov od 8 do 16 rokov platia špeciálne zľacnené ceny.

 
 

|2| San Martino di Castrozza, Tridentsko

Existuje veľa dôvodov, prečo si na rodinnú dovolenku vybrať zrovna San Martino di Castrozza. Hlavným a asi najviac lákavým z nich je program Dolomiti Family Fun, určený pre deti od 4 do 13 rokov. Ich potrebám je vyhradené množstvo rozličných aktivít, od lyžovania cez športové a vzdelávacie programy. Program začína vždy ráno, kedy si animátori deti preberajú priamo v hoteli a skibusom ich odvážajú na svahy strediska, kde ich zabávajú až do večera. Rodiče môžu samozrejme deň stráviť so svojimi deťmi a s ich animátormi, alebo sa môžu povenovať bezstarostnej lyžovačke na perfektne upravených pistách. Deti do 8 rokov vekuk majú v San Martino nárok na bezplatný skipas pri kúpe ďalšieho skipasu platiacim rodičom. Aj v tomto stredisku je na výber z mnohých rodinných hotelov so servisom a službami prispôsobenými požiadavkam a potrebám aj tých najmenších hostí.

 
 

|3| Val di Fiemme, Tridentsko

Val di Fiemme je ráj pre rodiny s deťmi. Ponúka veľa možností a aktivít pre malých aj veľkých lyžiarov. Napríklad magické lyžiarske týždne, čiže Magic Ski Weeks, v rámci ktorých prichádzajú zľavy, akcie a aktivity venované špeciálne deťom, ako sú pestré a zábavné karnevaly a podobne. Vysoko kvalifikovaní lyžiarski inštruktori sprevádzajú krpcov po rozprávkovo peknej krajine, učí ich o zásadách  bezpečnosti na svahoch a tiež s nimi zábavnou formou skúšajú prvé krôčiky na lyžiach, a to hneď v štyroch špeciálnych detských parkoch: Kráľovstvo Cermislandia Alpe Cermis v Cavalese, Bip Club v Pampeago, Kráľovstvo drakov v Predazzo a Brloh gnómov - Laricino Park v Bellamonte.

 
 

|4| Cimone, Emilia Romagna

Cimone je najväčšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko v regióne Emilia Romagna a je aj jedno z najväčších v Apeninách. V lyžiarskej ponuke prevažujú stredne ťažké červené zjazdovky, tvoria až polovicu tunajších terénov - s tým treba rátať. Súčasťou lyžiarskej oblasti sú však aj dva moderné a dobre vybavené Baby parky v lokalitách Cimoncino a Cimonelandia. Zaujímavá je aj ponuka viacdňových skipasov pre rodiny, kedy majú malé deti do 7 rokov nárok na skipas iba za 5 eur na deň, kým deti do 12 rokov a juniori do 15 rokov lyžujú za špeciálne zľacnené ceny. Cimone je ideálne miesto pre vašu zimnú dovolenku, pokiaľ sú lyžiarske schopnosti členov vašej rodiny lepšie ako začiatočnícke.

Galéria

Rodinná pohoda na horách - © Office de Tousrisme de Val d'Allos
Trentino je lyžiarska oblasť pre rodiny ako stvorená - © A. Trovati - Visittrentino.it
Trentino je lyžiarska oblasť pre rodiny ako stvorená - © Visitdolomitipaganella.it
Deti si pohyb na snehu užívajú s úsmevom - © Deer Valley Resort

Zobraziť všetko

 


|5| Alpe di Siusi, Južné Tirolsko – Dolomiti Superski

Táto lokalita, ktorá patrí do veľkej lyžiarskej oblasti Dolomiti Superski je pre rodinnú dovolenku tiež ideálna. Veľkolepá plošina, na ktorej sa stredisko rozkladá, je najväčšia v Európe a je považovaná za jeden z prírodných divov v Dolomitoch. Mnohé odborné časopisy navyše tunajšie pisty opakovane odporúčajú ako veľmi vhodné pre deti, vďaka kombinácii miernych a stredne náročných zjazdoviek aj kvôli celkovému servisu, ktorý je naklonený malým návštevníkom. Prostredie je tu veľmi pokojné, príroda nádherná a slnko tu svieti veľmi často. Pre najmenších je tu lyžiarska škôlka aj funpark, kde sa môžu naučiť prvé oblúčiky na lyžiach a zároveň sa zabávať so svojimi vrstevníkmi aj s inštruktormi.

 


 

|6| Val Gardena, Južné Tirolsko - Dolomiti Superski

Ortisei v lyžiarskej oblasti Val Gardena je miesto, o ktorom, už veľa rodín počula veľa chýrov, no ešte sa tam nevybrali, a z druhej časti rodín sa rýchlo stali tunajší štamgasti a na dovolenku vo Val Gardene nedajú dopustiť. Je Val Gardena naozaj taká výhra? Je. Family Spa Grand Hotel v Cavallino Bianco je šitý na mieru pre rodiny s deťmi a nič tu nie je ponechané na náhodu. Stručne povedané, tú to práve deti, ktoré sa sem rok za rokom s nadšením vracajú, a rodičom sa tu tiež veľmi páči. V spomínanom hoteli napríklad sa môžete spoľahnúť na odbornú pomoc a asistenciu pri opatere vašich detí, odohráva sa tu veľa animačných programov každý deň od pôl deviatej rána do desiatej večer. Súčasťou je obrovská herňa Lino Land o rozlohe 1000 metrov štvorcových, na ktorých sa nachádzajú všetky mysliteľné atrakcie pre najmenších. Ponuku dopĺňajú detské kútiky, útulné spálne pre sladký spánok vašich drobcov, rôzne zmyslové hry pre úplne najmenších a množstvo ďalších aktivít a atrakcií. Rodičia, ktorí sa rozhodnú vložiť svoje deti do rúk tunajšieho personálu, si môžu byť istí, že sa ich ratolesti zaručene nebudú nudiť a bude o nich stopercentne postarané, kým sa dospelí bezstarostne lyžujú. Samozrejme aj tu sa nájdu detské zľavy na skipasy, lyžiarske školy pre deti a začiatočníkov... Cavallino Bianco je jednoducho pýcha Val Gardeny v ponuke pre najmenších.

 

|7| Val di Fassa, Tridentsko

Trentino je k rodinám s deťmi veľmi ústretové, ako vieme. A Canazei je jedným z cieľov v rámci Val di Fassa, ktorý si pre svoju dovolenku s deťmi môžete vybrať a neoľutujete. Špičková kvalita tunajších zariadení a služieb pre deti, zjazdovky vhodné pre začiatočníkov a stredne pokročilých a v neposlednom rade pekný lyžiarsky okruh Sella Ronda, na ktorý sa môžu vybrať dokonca aj malí lyžiari s rozmyslom, pokiaľ teda nestoja na lyžiach úplne prvý krát. Pre všetky deti od troch rokov sú v stredisku otvorené materské škôlky, kde sa deťom venujú špecializované pracovníci formou zábavy a hier. V Canazei nájdete samozrejme lyžiarske školy, kde inštruktori učia deti ich prvým krôčikom na lyžiach, nechýbajú rozličné zimné ihriská so šmykľavkami, ľadovými tunelmi, trampolínami a podobne. Pre rodiny je pochopiteľne dôležité, aby mal lyžiarsky rezort moderné a dobre vybavené lyžiarske školy a detské parky pod holým nebom, aby sa deti dobre zabávali a hráli sa v bezpečí, zatiaľ čo rodičia lyžujú. To všetko Canazei jednoznačne spĺňa, k miestnym atrakciam patrí aj četné sánkarské dráhy, snowtubing či nafukovacie trampolíny a rôzne zábavné aktivity s tunajšími maskotmi. A ešte jedna vec: Tridentsko sa môže pochváliť aj svojou sieťou hotelov Giocovacanza, v ktorých si môžu dožičiť bezstarostnú dovolenku s kompletnou starostlivosťou aj rodiny s najmenšími bábätkami.|8| Passo del Tonale, Lombardsko – Adamello Ski

Oblasť okolo sedla Tonale ponúka zopár miernych a veľmi dlhých tratí, ideálnych pre začiatočníkov a stredne pokročilých lyžiarov. Väčšinu svahov vhodných pre deti môžeme nájsť v lokalitách Valena a Valbiolo. Najmenších a začínajúcich lyžiarov tam berú pod svoje ochranné krídla skúsení inštruktori lyžiarskej školy, a tak rodičia, ktorí vyhľadávajú viac technické a ťažšie zjazdovky môžu zamieriť do neďalekých lokalít Temù, Ponte di Legno a Presena, ktoré sú z Passo del Tonale dostupné na lyžiach. Dobrá voľba pre všetkých, ktorí hľadajú pohodovú rekreačnú lyžovačku v mieste, kde sa nezabúda na potreby detí.

|9| Torgnon, Údolie Aosty

Torgnon je pokojná obec v regióne Údolie Aosty a ako taká by to mohla byť vaša ďalšia dobrá voľba na oddychovú dovolenku s deťmi. Tunajšie zjazdovky sú po celé dni slnečné, stredisko je stredne veľké a trate nie sú príliš technicky náročné. K dispozícii je Winter Park vybavený posuvnými pásmi, ktoré začínajúcim lyžiarom uľahčujú pohyb po svahu, nechýbajú lyžiarske školy a viacero zjazdoviek s bubnami. V tejto lyžiarskej oblasti sa deti vyšantia aj na nafukovacích šmykľavkách, trampolínach či pri zjazde na mini-štvorkolkách. Nudu tu zaručene nepoznajú.

 

 

|10| Antagnod, Údolie Aosty

Táto lyžiarska oblasť v Údolí Aosty leží len kúsok od známejšieho Champoluc (presnejší termín pre "kúsok" je 4 kilometre) a je jednoznačne veľmi vhodným miestom na vašu rodinnú dovolenku. Skladba zjazdových tratí nahráva deťom a začiatočníkom, veď mierne a dlhé trate tvoria vyše 60 percent tunajších terénov. Prostredie je pokojné, zjazdovky sú mierne a dlhé. V stredisku premáva lanovka a viacero posuvných pásov, svahy sú pozvoľné, avšak hlavná trať má prevýšenie 570 m, čiže nájde sa tu aj čo-to pre rodičov. Skvelá voľba pre tých, ktorí chcú zoznamovať svoje deti postupne s väšími lyžiarskymi terénmi a sledovať ich pokroky. Navyše, tunajšie hotely sa na starostlivosť o rodiny s deťmi špecializujú, budete sa tu mať ako v bavlnke. 

Reklama

Lyžovačka v Alpách - najlepšie tipy

Reklama

Reklama