Deti zvyčajne ešte nie sú skúsení lyžiari. Dĺžka lyží pre deti je teda jedným zo zásadných faktorov, na ktoré sa treba pri nákupu zamerať. Jazda na lyžiach by totiž mala byť pre deti potešením, aby mohli rýchlejšie dosahovať pokrokov. Tu sú tie najdôležitejšie rady, ako vyberať dĺžku detských lyží.

Nekupujte dlhé lyže!

➽ Neopakujte chybu, ktorú zvyknú urobiť neskúsení rodičia - nekupujte deťom lyže, ktoré "im poslúžia ešte zopár ročkov". Jazda na dlhších lyžiach je pre drobcov zvyčajne náročnejšia a najmä veľmi únavná. Pre dieťa je potom ťažšie rozvíjať svoje lyžiarske zručnosti, čo aj dosť kazí pôžitok a zábavu na lyžiarskom kurze. S krátkymi lyžami dosiahnu deti pokrok oveľa jednoduchšie.
Preto naša najlepšia rada znie: Doprajte dieťaťu každý rok lyže odpovedajúcich rozmerov. Časom sa dajú jedny lyže využiť aj na dve sezóny, no to iba vtedy, ak dieťa medzičasom veľmi nepodrástlo, alebo neurobilo významný pokrok v technike jazdy.

 

Prvé detské lyže do podpazušia

➽ Pre deti, ktoré na lyžiach ešte len začínajú, budú ideálne lyže sahajúce im iba do podpazušia, keď sa primerajú. Pokročilejší malí lyžiari už by mali jazdiť na lyžiach, ktoré im sahajú po plecia. A malí pretekári, ktorí už šikovno lyžujú na zjazdovkách si môžu dovoliť lyže dlhé až po nos.

 


Viete, ako vyberať nové lyže?

 

 

 

Ako pri nákupe detských lyží ušetriť

➽ Málokto si môže dovoliť rok čo rok investovať stovky eur do nákupu nových lyží pre dieťa. Dá sa to však riešiť aj inak. Niektoré obchody s lyžiarskym výstrojom ponúkajú špeciálny program každoročnej výmeny detských lyží za väčšie. Napríklad v Intersporte v rámci programu "Rastúce detské lyže" kúpite nové lyže iba prvý rok, každý ďalší rok potom tieto lyže vymeníte za väčšie takmer zadarmo, teda za mierny poplatok 35 eur.

➽ Ďalšia možnosť je nákup lyží v bazáre. Na internete nájdete desiatky odkazov na bazáre lyží, zvyčajne ide o kamenné predajne či požičovne lyží a lyžiarskej výstroje, kde sa okrem nových modelov dajú zakúpiť aj použité kúsky s veľkou zľavou. Jeden príklad za všetky: Predajňa a požičovňa TopSki.

➽ A tretia možnosť je lyže pre dieťa požičať v požičovni lyží. Toto riešenie je zvlášť atraktívne pre rodiče deti, ktoré strávia na lyžiach iba týždeň či dva z celej sezóny. Požičanie lyží je oveľa lacnejšie ako ich kúpenie, treba však rátať so zálohou, ktorú musíte zložiť pred ich požičaním. Niektoré lyžiarske školy (najmä v Alpách) ponúkajú v cene výučbového kurzu zapožičanie detských lyží grátis alebo za veľmi nízke ceny.