Slovak

Strmé, dlhé, krásne: Najpozoruhodnejšie zjazdovky v Alpách

Lyžovačka na Vallée Blanche

Lyžovačka na Vallée Blanche

Copyright: SCOTT

Vášnivých lyžiarov vedie neskrotná túžba ich pokoriť, podobne ako to majú horolezci s osemtisícovkami: Vysnívané zjazdovky, legendárne vďaka prísľubu mnohakilometrovej zábavy, kapitálnemu zošupu, neopakovateľným dojmom z okolitej prírody alebo jednoducho iba kvôli spalujúcemu ohňu v stehnách. Predstavujeme desať zaujímavých alpských svahov. Chýba v našom výčte váš obľúbený zjazd, alebo nám unikla zjazdovka, ktorú sme mali určite spomenúť? Tešíme sa na vaše komentáre pod článkom!

 

Najdlhšia: Vallée Blanche

Na jej korune žiari ľadovec. Zjazd cez Vallée Blanche do Chamonix je královná všetkých európskych zjazdoviek - a vďaka jej dĺžke 22 kilometrov je aj najdhšia. Po zdolaní tejto vysokohorskej trati k úpätiu Mont-Blancu lyžiar prekoná výškový rozdiel 2790 metrov. Naozaj náročný je však iba prístup k trati, kedy sa lyžiar musí dostať cez 300 metrov dlhú skalnú trhlinu, a pevne sa pritom držať bezpečnostného lana. Trať samotná vedie cez fascinujúci ľadovcový svet: Modrasté skalné trhliny sú k videniu napravo i naľavo. A práve kvôli tým trhlinám by si človek mal túto vysokohorskú lahôdku dopriať len v sprievode skúseného sprievodcu.


Panoramatická: Matterhorn

Vyššie už to nejde. Ocitnete sa takmer pod nebeskou klenbou, v najvyššom bode Európy, dosažiteľnom lanovkou (3885 m) a práve odtiaľto sa začína zjazd z Malého Matterhornu do Zermattu, dlhý v závislosti na spôsobe merania od 16 do 21 km. 2300 výškových metrov nepretržitého carvingu. Horná časť vás vedie s celou parádou medzi ľadovcovými trhlinami na náhornú plošinu Plateau Rosa. Po ľadovci Theodul sa ide hladko, drina začína až na úzkych a strmých svahoch na Furggrate. Trať sa takmer dotýka úpäťí impozantnej východnej steny Matterhornu. Kým však zídete až dole do Zermattu a vychýrenej zóny bezmotorovej zóny, stehná budú mať v jednom ohni aj najlepšie pripravení lyžiari.

 

Divočina: La Grave

Ten názov sedí. Medzi ľadovcom Girose a horskou dedinou La Grave pri Les 2 Alpes vo Francúzsku je len jedna lanovka, jedna hora a 2000 výškových metrov najdivokejšieho terénu - nič iné ako ľadovce, rozoklané skaly a sneh. Žľaby, známe ako "Couloirs", sú strmé ako výťahové šachty. To, čo jedným môže pripadať ako najhoršia nočná mora z horskej dráhy, naopak priťahuje naozajstných šialencov. Ani milimeter tejto "trasy" nie je nijako upravovaný - ale ruku na srdce, borci, ktorí tu lyžujú, nechcú mať s manžestrom na uhladených zjazdovkách nič spoločné.

Galéria

Lyžovačka na Vallée Blanche - © SCOTT
Vallee Blanche - vstup na vlastní nebezpečí - © Stefan Herbke
Freeride v Zermatte - © Skiinfo.de/Sebastian Lindemeyer
V La Grave dopravuje lyžiarov na vrchol "prehistorická" gondola - © Black Diamond

Zobraziť všetko

Diabolská: Schilthorn

"V službách jej Veličenstva": James Bond osobne povýšil do šľachtického stavu tento 15 kilometrov dlhý zjazd zo Schilthornu do Lauterbrunnen v švajčiarskom Berner Oberlande. Pod vychýrenou otočnou reštikou, v nadmorskej výške 2170 metrov, na Piz Gloria, ktorá si takisto zahrala jednu z hlavných úloh v tomto dobrodružstve najslávnejšieho agenta všetkých čias sa každý rok v januári (2016: 20.-23. januára) konajú najdivokejšie preteky v zjazde na lyžiach, "Infernorennen". Každý, kto sa po povinnej návšteve presklenej vyhliadky Skyline Wald, vybudovanej v roku 2014, odvážil zísť tento desivo príkry svah si môže na vlastnú kožu vyskúšať slávny Bondov únik. Len záverečný skok na klzáku do priepasti asi nie je pre každého...

 

Elegantná: Indren

Talianska jednotka medzi zjazdovkami: To je podľa mnohých zjazd z Punta Indren do Alagna. Na 2064 výškových metroch sa rozprestiera ten najkrajší zjazd v západnych Alpách. Zábava začína vo výšle 3260 m.n.m. uprostred masívu Monte Rosa. Zozačiatku je trať pomerne úzka, zhruba od dvoch tretín sa zjazdovka meter za metrom rozširuje. Ponižej strednej stanice Bocchetta už je zjazdovka tak ľahká, že aj technicky slabší lyžiari si na nej vychutnajú zjazd až do údolia.

 

Grandiózna: Lagazuoi

Majestátne horské kulisy, vynikajúca kuchyňa: Túto ideálnu kombináciu nájdete na trase Lagazuoi medzi Cortinou d'Ampezzo a Alta Badia. Tam, kde za prvej svetovej vojny bojovali cisárski vojaci proti talianskym brigádam Alpini dnes k strmým končiarom Dolomít šplhá veľká kabínková lanovka. Upravovaná trať vedie cez majestátnu ľadovcovú kotlinu, po celých 7,5 kilometra máte pred očami do neba siahajúce skalné bralá, zmrznuté vodopády a po ceste stretnete aj útulnú horskú chatu Scotoni. Dole na vás čaká unikátny vlek: Dva haflingerskí kone, ku ktorým sa môžu lyžiari "pripútať" za pomoci lana, aby si uľahčili cestu k lanovke.


Mýtická: Valluga

Najskôr si človek musí postáť v rade na tú ich miniatúrnu kabínku, ktorá skôr pripomína krabičku od zápaliek než lanovku. Ale na vrchole Valluga sú všetky nepríjemnosti odrazu zabudnuté. Návštevníci nezriedka lapajú po dychu, a to nielen kvôli vysokej nadmorskej výške 2800 m. Ten pohľad je jednoducho úchvatný - polovicu východných Álp odtiaľ máte ako na dlani. Avšak na zjazd odtiaľto si môžu trúfnuť len tí najlepší lyžiari, najlepšie ešte aj so sprievodcom - kým freeridových trás je tu veľa, upravované zjazdovky by ste hľadali márne. Nasadiť slnečné okuliare, ešte raz sa poriadne natrieť opaľovacím krémom a hor sa dole, do hlbokého snehu, rozstrekovať okolo seba vejáre prašanu. Pre menej zdatných lyžiarov začína zjazd o čosi nižšie - pri hornej stanici lanovky Valluga I. Táto magická trať vedie okolo chaty Ulmer až do dedinky Alpe Rauza a celých 1000 výškových metrov je plných bieleho ošialu.

V St. Anton am Arlberg vás na vrchol Valluga vyvezie miniatúrna gondola  - © TVB St. Anton am Arlberg / Josef Mallaun

V St. Anton am Arlberg vás na vrchol Valluga vyvezie miniatúrna gondola

Copyright: TVB St. Anton am Arlberg / Josef Mallaun

Slávna: Streif 

Televízny diváci ju milujú, účastníci slalomu Svetového pohára pred ňou majú hlboký rešpekt: Streif v Kitzbüheli je najslávnejšia zjazdovka na svete. Jedine ten, kto ju sám zíde v širokých oblúkoch, môže pochopiť, čo asi na tejto trati pociťujú profi lyžiari. Iba 9 sekúnd od štartu vás vydesí chýrny strmý úsek zvaný Pasca na myši (Mausefalle) so sklonom 85%. Potom už len ostáva rýchlo prejsť cez Geschöss a Lärchenschuss a nakoniec zvládnuť päťdesiatmetrový skok cez Hausbergkante. Profesionáli vchádzajú do cieľa v stoštyridsaťkilometrovej rýchlosti. Amatéri sa tešia, keď dôjdu zdraví.


Strmhlav: Harakiri 

Zjazdovka č. 14 do Mayrhofenu v Zillertali je príznačne označená ceduľkou s lebkou a nápisom "Harakiri". Nikto, kto sa na túto najstrmšiu zjazdovku v Rakúsku postaví sa nemôže vyhovárať, že nebol varovaný. (Harakiri je naozaj najstrmšia rakúska zjazdovka, lebo najstrmšie úseky Streifu nie sú oficiálne značené ako trate, len ako neupravené lyžiarske cesty.) Sklon na Harakiri dosahuje 78 percent. Keď sa z jej vrcholu pozriete pred seba, máte pocit, že trať padá takmer zvisle dolu. V každom prípade - aj zjazd z lyžiarskeho mostíka vyzerá proti Harakiri ako rovinka. "Kto sa vrhne dole, zvíťazí sám nad sebou," hlása prevádzkovateľ lanoviek v Mayrhofenu. Na úspešných dobrodruhov čaká v cieli povinné fotenie, fotku si potom môžu zadarmo stiahnuť z webových stránok prevádzkovateľa. Úcta kamošov a obdiv žien sú pri večernom apres-ski zaručené - a to aj v prípade, že najstrmší asi stopädesiatmetrový úsek, tak ako väčšina ostatných lyžiarov zíde opatrne zosuvnými dlhými oblúkmi!

Harakiri - Zillertal  - © Mayrhofen

Harakiri - Zillertal

Copyright: Mayrhofen

Športová: Kandahar

Hoci Nemecko nemá najdlhšiu zjazdovku, môže sa pochváliť jednou z najšportovejších tratí v Alpách. Reč je o Kandahari v Garmisch-Partenkirchene, ktorý pred pretekmi Svetového pohára v roku 2011 ešte raz dodatočne "vybrúsili". Dokonca už prvé hrbolce a muldy na začiatku zjazdu väčšinu amatérskych lyžiarov odradí a tí sa potom smutne vyberú nižšie, na menej strmé dámske zjazdovky. Najzdatnejší lyžiari si však zakladajú na tom, že nástup z Tröglhangu v olympijskom oblúku nevynechajú a potom sa v Stegerwalde krčia v pretekárskom podrepe. Po skoku zvanom Kramersprung nasleduje zjazd na "Freien Fall" (voľný pád), kde sa nachádza najstrmší úsek trate (a tiež najstrmšie miesto v rámci celého Svetového pohára) so sklonom 92 percent! Iba ten, kto toto zvládne, si môže dovoliť frajerské oblúčiky pred cieľovou tribúnou. Takto sa cítia víťazi Svetového pohára! 


Ďalšie informácie:
- Vallée Blanche: Office de Tourisme Chamonix, Tel. 0033/450/530024, www.chamonix.com a www.compagniedumontblanc.com
- Kleinmatterhorn: Zermatt Tourismus, Tel. 0041/27/9668100, www.zermatt.ch a www.matterhornparadise.ch
- La Grave: Office de Tourisme Maison des Deux Alpes Tel. 0033/476/792200, www.les2alpes.com a www.la-grave.com
- Schilthorn: Lauterbrunnen Tourist Information, Tel. 0041/33/8568568, www.mylauterbrunnen.com a www.jungfrau.ch
- Punta Indren: Turismo Valsesia Vercelli, Tel. 0039/0163/922988, www.atlvalsesiavercelli.it a www.monterosa-ski.com
- Lagazuoi: Tourismusverband Alta Badia, Tel. 0039/0471/836176, www.altabadia.org
- Valluga: Tourismusverband St. Anton am Arlberg, Tel. 0043/5446/22690, www.stantonamarlberg.com a www.skiarlberg.at
- Streif: Kitzbühel Tourismus, Tel. 0043/5356/66660, www.kitzbuehel.com a www.bergbahn-kitzbuehel.at
- Harakiri: Tourismusverband Mayrhofen, Tel. 0043/5285/6760, www.mayrhofen.at a www.mayrhofner-bergbahnen.com
- Kandahar: Tourist-Information Garmisch-Partenkirchen, Tel. 08821/180700, www.gapa.de a www.zugspitze.de

Reklama

Reklama

Reklama