Norrbottens län

Riksgränsen Lyžiarske stredisko

Lyžiarske strediská | Slovensko, Európa, svet
Č. 6pre rodiny v regióne Európa
Č. 2v pomere kvality a ceny v regióne Švédsko
Č. 1v kvalite zjazdoviek v regióne Norrbottens län
Všetky recenzie

Stredisko

Hoci Riksgränsen nie je najsevernejšie položené lyžiarske stredisko na svete (tým je Longyearbyen na Špicbergoch na 78 stupňoch severnej šírky), Riksgränsen sa nachádza tak ďaleko na severe, že ak ste tu lyžovali, pokojne si položku "najsevernejšie stredisko" môžete odčiarknúť. Tu na severe, na 68 ° 25'34 '' severnej šírky v Riksgränsen, na samotných hraniciach, stála na začiatku 20. storočia druhá najväčšia švédska vlaková stanica, umiestnená na trati z uhoľných baní Kiruna do nezamŕzajúceho prístavu v nórskom Narviku. Vlaková stanica však musela byť v roku 1918 premiestnená. Nikto nepredpokladal obrovské množstvo snehu, pre ktoré sa lokomotívy nemohli pohnúť ďalej.

V lete (!) 1928 sa tu konal prvý lyžiarsky kurz. V päťdesiatych rokoch bola v Riksgränsen spustená prvá švédska sedačková lanovka a dnes už sa na svahy okolitých hôr môžete nechať dopraviť helikoptérou. V máji a v júni sa tu lyžuje od ôsmich ráno až cez polnoc. Vleky sa zastavujú len počas večere, a ešte aj po nej budete kvôli polnočnému slniečku potrebovať opaľovací krém aspon s pätnástkou faktorom. Sneh je tu ako zmrzlina, konzistencia, ktorá predčí dokonca aj firn. Keď už všade inde sezóna končí, lyžiarski inštruktori z celého Švédska sa stretávajú práve tu.

Lyžiarsky areál je vyvážený: Dve sedačkové lanovky obsluhujú prudšie, severné krídlo nad hotelom a stanicou, štyri vleky dopravujú lyžiarov na druhú, slnečnú a miernejší stranu. Väčšina zjazdoviek sú široké stredne ťažké trate bez veľkých nárokov na techniku jazdy. Lyžovať však môžete aj kdekoľvek mimo upravených zjazdoviek. Náš tip: Po 30 minútach stúpania sa dostanete na Nordalsfjell (1052 m). Žiadne vleky, žiadne zjazdovky, len nedotknutý hlboký sneh a klesanie až k 80%, a fantastický výhľad nadol na osem kilometrov vzdialený Rombaksfjord k tomu grátis. Ak si tento zjazd doprajete, dovedie vás až na pláž!

Naplánuj si lyžovačku

Riksgränsen Ubytovanie

Viac o lyžiarskom teréne

15%
Zelené zjazdovky
25%
Modré zjazdovky
55%
Červené zjazdovky
5%
Čierne zjazdovky
16
Zjazdovky spolu
20 km
Zjazdovky spolu
2 km
Najdlhší zjazd
15 km
Zjazdný terén

Počet vlekov: 6

1
3-sedačky
1
2-sedačky
4
Lyžiarske vleky

Nadmorská výška

910m
Vrchol
350m
Prevýšenie
500m
Údolie

Dôležité dátumy

25 február, 202225. 02. 2022
Štart sezóny
22 máj, 202222. 05. 2022
Koniec sezóny
N.A.
Dĺžka sezóny (dni)
N.A.
Dlžka ostatnej sezóny (dni)
N.A.
V prevádzke (roky)
0cm
Priemerne nasneží
Copyright © 1995-2022 Mountain News Corporation. Všetky práva vyhradené.