Prvé prognózy: Aká bude zima 2021/2022?

Newsroom Dlhodobá predpoveď Prvé prognózy: Aká bude zima 2021/2022?

Je najvyšší čas opýtať sa meteorológov, aká bude nadchádzajúca zimná sezóna. Kedy príde tohtoročná zima – a bude chladná, alebo skôr teplá? Budú zimné mesiace zasnežené, alebo budú všetci v decembri opäť márne čakať na sneh? Aká je predpoveď počasia na zimnú sezónu 2021/22?

Zima bude… Ani najväčší odborníci na počasie a vychýrení meteorológovia si netrúfajú predpovedať počasie na tak dlho dopredu. A keď už sa aj odvážia, pravdepodobnosť že zrovna ich predpoveď vyjde, je 50:50. Stačí sa obzrieť do nedávnej minulosti: Keď v januári 2019 napadlo v severných Alpách počas dvoch týždňov 4 – 6 metrov snehu, boli všetci prekvapení – takú výdatnosť zrážok nepredpovedal nikto. Aspoň nie v takom rozsahu.

Berte dlhodobé predpovede počasia s rezervou

Počasie je jednoducho vrtkavé, jeho vývoj sa nedá s istotou predpovedať na viac ako pár dní dopredu. Nie celkom presné sú už aj 10-dňové predpovede. A práve preto sa aj ťažko predpovedá sneženie, najmä pre konkrétne regióny. K zmenám prichádza zo dňa na deň a počasie sa často vyvíja inak, ako meteorologické modely predpokladali. Ako sa potom dá predpovedať, aká bude zima?!

Nie všetko sú však špekulácie. Niektoré predpovede klimatických podmienok na začiatku zimy sú tento rok čosi viac ako veštenie. Pozrime sa, čo predpovedajú meteorológovia a odborníci na predpovede vo svojich meteorologických príspevkoch a aké sú ich odhady priebehu zimy 2021/2022.

Wetter.net očakáva „ozajstné prekvapenie“

Začnime s pánom Dominikom Jungom z portálu wetter.net. Práve meteorológovia z Wetter.net hovoria o „skutočnom prekvapení“. Dominik Jung zakladá svoje predpovede na zimu 2021/2022 tak ako väčšina jeho kolegov, na dlhodobom modeli počasia NOAA americkej meteorologickej služby. NOAA je skratka pre National Oceanic and Atmospheric Administration. Tento inštitút zverejnil svoj sezónny výhľad na zimu 2021/2022 pre strednú Európu a Nemecko.

Prognózy NOAA na najbližšie zimné mesiace predpokladajú „úplne normálnu zimu“. Prognóza neznie ako veľké prekvapenie, podľa Dominika Junga by však mala povzbudiť k zamysleniu: „V posledných desaťročiach bola taká zima len zriedka – teploty boli väčšinou nadpriemerné.“ Z tohto dôvodu sa relatívne normálna zima môže zmeniť na to, čo mnohým pripadá ako veľmi chladná zima. „Možno si milovníci zimy a chladu naozaj prídu na svoje,“ hovorí kvalifikovaný meteorológ.

Milovníci zimných športov sa môžu tešiť na sneh

Meteorológ Jung z Wetter.net opisuje predpoveď zrážok na nadchádzajúcu zimu ako prekvapivú. Na základe prognózy NOAA vysvetľuje, že „nebude príliš sucho ani príliš mokro“. Výsledkom je veľmi priemerná zima.

V Alpách však model počasia ukazuje veľa zrážok. Diplomovaný meteorológ Jung má preto podozrenie na „možno veľmi zasneženú zimu v Alpách“. Ako už bolo naznačené na začiatku nášho článku, každú z týchto predpovedí je potrebné vnímať iba ako prvý, veľmi hrubý trend.

Podľa expertov Wetter.net možno sezónne trendy zatiaľ len odhadovať. „Nikto by si nemal plánovať dovolenku len na základe týchto trendov,“ hovorí Jung. Predpovede meteorologických služieb sú totižto „len mesačné klimatologické trendy“.

Wetter.de: Pozor na polárny vír

Na meteoserveri Wetter.de úzkostlivo sledujú situáciu ohľadom polárneho víru. Ten sa zvyčajne tvorí v priebehu jesene a meteorológovia podľa neho môžu do značnej miery určiť, ako sa bude správať stredoeurópska zima. Polárny vír, ktorý vznikne na jeseň, v zimných mesiacoch zosiľňuje. „Inými slovami, presne vtedy, keď sú teplotné rozdiely medzi polárnou oblasťou a južnými šírkami zbvlášť výrazné,“ vysvetľuje meteorológ Björn Alexander.  K teplotným rozdieľom preto zvyčajne dochádza okolo zimného slnovratu, tj. na začiatku kalendárnej zimy. „Potom sú týždne alebo mesiace za polárnym kruhom extrémne mrazy bez slnečného svitu. To zase znamená, že západné vetry na okraji polárneho víru sú vtedy výrazne silnejšie ako v lete,“ hovorí odborník na počasie.

Vplyvy na počasie

Ak je cirkulácia neporušená, polárny vír v našich zemepisných šírkach zaisťuje veľa západných vetrov. Spravidla sú mierne a prinášajú so sebou znova a znova dážď, ktorý sa iba na horách mení na snech. Obyvatelia nížin majú pocit ozajstnej zimy len zriedka.

ECMWF neočakáva teplú zimu

Predpovede európskej meteorologickej služby ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts) aktuálne uvádzajú vo výhľade bežnú zimu. Podľa modelov ECMWF by nemalo byť ani žiadne veľké teplo, avšak ani extrémna zima.

Pre lyžiarov a milovníkov zimných športov však táto zima bude určite vzrušujúca.

Dlhodobá predpoveď počasia na zimu 2021/2022
Model ECMWF – teplotné odchylky v mesiaci december | © ecmwf.int

 

Meteoinfo.sk: Proti teplej zime stoja viaceré modely

Poďme sa pozrieť, aké výhľady na zimu 2021/2022 prinášajú slovenskí odborníci. Meteorológovia zo slovenského meteo portálu Meteoinfo.sk vydali na začiatku októbra prvé odhady na tohtoročnú zimu. Tie sa opierajú o viaceré zdroje. Podľa modelu pravdepodobnosti teplotne nadpriemerných a teplotne podpriemerných pomerov (vôči dlhodobému priemeru) ECMWF sa podľa tímu z Meteoinfo nateraz ukazuje, že by sme sa nemali obávať teplej zimy. Zároveň však samozrejme platí štandardné varovanie, že aj modely a trendy počasia sú priebežne upravované a trendy sa teda môžu mierne zmeniť.

Predpoveď chladnejšej zimy z Hurbanova

Proti teplej zime svedčí aj ďalší zdroj, na základe ktorého Meteoinfo dokumentuje predbežný odhad. Ide o graf, ktorý zobrazuje odchýlky priemernej teploty zím od dlhodobého priemeru v rokoch 1901-2000 v Hurbanove.

Na grafe je patrné, že teplotné odchýlky smerom nadol prichádzajú takmer pravidelne v 4-5 ročných intervaloch. Ako vysvetľujú meteorológovia z Meteoinfo: „Ťažko si totiž možno predstaviť, že zima 2021/2022 vykáže v rade za sebou piaty dlhý červený stĺpček„.

Dlhodobá predpoveď: Aká bude zima 2021/2022
Graf teplotných odchýlok oproti dlhodobému priemeru | © Meteoinfo.sk

Prvé predpovede, ako bude zrejme vyzerať tohtoročná zima, uzatvárajú na Meteoinfo.sk konštatovaním, že „zima 2021/2022 je odkázaná na to, aby sa dokonca aj zásadne líšila od ostatných (rozumej „posledných“) štyroch zím.“

Čo dodať… Všetci pevne veríme, že zima 2021/2022 bude predovšetkým iná ako zima predošlá. A všetkých lyžiarov by isto potešilo, keby bola aj chladnejšia a bohatšia na sneh.

Zdieľaj:
Copyright © 1995-2022  Mountain News Corporation.  All rights reserved.